UPDATE PNL Bucuresti ii propune lui Nicusor Dan sa fie reprezentantul societatii civile in Comisia Tehnica de Amenajare a Teritoriului si Urbanism/ Nicusor Dan respinge propunerea si solicita dizolvarea acestei Comisii

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 9 octombrie 2015, 15:48 Actualitate | Politic

Nicusor Dan
Foto: HotNews / DP
Organizatia PNL Bucuresti a decis ca, la urmatoarea sedinta a Consiliului General al Municipiului Bucuresti, consilierii generali liberali sa initieze un Proiect de Hotarare in care reprezentantii ONG-urilor de profil din Bucuresti sa propuna un membru cu drepturi depline al Comisiei Tehnice de Amenajare a Teritoriului si Urbanism. PNL anunta intr-un comunicat de presa ca ii face o propunere publica lui Nicusor Dan, presedintele Uniunii Salvati Bucurestiul (USB), sa fie reprezentantul societatii civile.

UPDATE Cum raspunde Nicusor Dan, intr-un comunicat transmis HotNews.ro de USB: "Doar in conditiile dizolvarii actualei Comisii Tehnice, votarii unui nou regulament al acesteia si numirii unei noi comisii, in baza principiilor agreate in 2008, organizatiile societatii civile sunt dispuse sa participe, prin profesionisti".

Comunicatul raspuns al USB:

"Problema Comisiei Tehnice de Urbanism si Amenajarea Teritoriului este una complexa, iar propunerea PNL de adaugare in comisie a unui reprezentant al societatii civile nu rezolva situatia complicata a acesteia, oricat de laudabila ar fi preocuparea pentru componenta si functionarea acestei structuri", a declarat Nicusor Dan, presedintele Grupului de Initiativa al Uniunii Salvati Bucurestiul (USB), potrivit comunicatului.

In forma actuala, Comisia Tehnica a aprobat numeroase documentatii de urbanism neoportune pentru oras, multe dintre ele ilegale, intre care mall-ul din spatele Palatului Stirbei, blocul de langa Ateneul Roman, ansamblul de blocuri in gradina din Sos. Kiseleff 45, copie a Gradinilor Versailles. Sa nu uitam, de asemenea, ca multi dintre actualii membrii ai acestei comisii au 'meritul' de a fi elaborat chiar ei o serie de proiecte controversate, supuse aprobarii Comisiei din care fac parte. Presedintele Comisiei, Sorin Gabrea, este autorul unui referat pentru intrarea in legalitate a constructiei ilegale Cathedral Plaza.

"In aceste conditii, solutia pe care o propun este dizolvarea actualei Comisii Tehnice de Urbanism si Amenajarea Teritoriului, organizarea de catre Consiliul General al Municipiului Bucuresti a unei dezbateri publice reale asupra regulamentului de functionare al acestei comisii si numirea altor membri in aceasta structura, dar dupa o prezentare publica a activitatii lor profesionale”, afirma Nicusor Dan.

De altfel, presedintele Grupului de initiativa la USB atrage atentia ca aceste propuneri au fost asumate in vara anului 2008 de toate partidele politice prin "Pactul pentru Bucuresti", initiat de organizatiile din Platforma pentru Bucuresti, insa au fost incalcate chiar in acelasi an, prin numirea actualei Comisii Tehnice. Organizatiile din Platforma pentru Bucuresti au propus inclusiv un proiect de regulament al Comisiei Tehnice, care este in continuare de actualitate.

"Doar in conditiile dizolvarii actualei Comisii Tehnica, votarii unui nou regulament al acesteia si numirii unei noi comisii, in baza principiilor agreate in 2008, organizatiile societatii civile sunt dispuse sa participe, prin profesionisti" afirma Nicusor Dan.

***
 
Pe 15 septembrie, copresedintele PNL Alina Gorghiu a declarat ca il provoaca la o discutie pe liderul Uniunii Salvati Bucurestiul, Nicusor Dan, pe care il caracterizeaza ca fiind "un om priceput" si "o solutie buna pentru o pozitie in administratia Capitalei".

"Nu am avut o discutie pana acum fata in fata cu domnul Nicusor Dan, dar interviurile pe care le-ati realizat in ultima vreme ma indeamna sa il provoc, daca va accepta, la o discutie, pentru ca eu cred ca poate fi o solutie buna pentru o pozitie in administratia Bucurestiului. N-am sa va raspund (...) daca o primarie sau un post de consilier sau un city manager sau mai stiu eu ce pozitie in administratie, dar chiar cred ca este un om priceput caruia proiectele Bucurestiului nu-i sunt deloc straine. L-am vazut cat se poate de aplicat", a afirmat Gorghiu, intr-un interviu pentru Adevarul Live, citat de Agerpres.

"Mi-as dori un dialog cu domnia sa si mi-as dori genul acesta de profil in echipa. Este un candidat la care merita sa fim atenti si nu o spun deloc sarcastic, o spun chiar foarte interesata de parcursul domniei sale", a adaugat ea.

Redam comunicatul PNL Bucuresti:

"Conform masurilor propuse prin "Acordul pentru bucuresteni" initiat de PNL si avand in vedere atat transparentizarea actului administrativ, cat si implicarea mai mare a cetatenilor si a societatii civile in deciziile care influenteaza bunul mers al Capitalei, consideram oportuna si necesara cooptarea unui reprezentant al ONG-urilor in Comisia Tehnica de Amenajare a Teritoriului si Urbanism.

Comisia Tehnica de Amenajare a Teritoriului si Urbanism are un cuvant hotarator de spus in dezvoltarea urbanistica a Bucurestiului, cu un rol esential in procesul tehnic al documentatiilor de urbanism si implicit in modul in care se va dezvolta orasul nostru. Din acest motiv consideram ca un reprezentant al societatii civile poate reprezenta un factor de impartialitate si poate aduce o viziune noua in dezvoltarea pe orizontala si pe verticala a Capitalei.

Tinand cont de implicarea pana in acest moment in foarte multe proiecte si actiuni civice privind dezvoltarea Bucurestiului, Partidul National Liberal lanseaza pe aceasta cale o propunere publica domnului Nicusor Dan de a deveni membru, in calitate de reprezentant al societatii civile, in Comisia Tehnica de Amenajare a Teritoriului si Urbanism. 

In conditiile in care celelalte ONG-uri de profil din Bucuresti considera propunerea noastra ca fiind una potrivita, iar domnul Nicusor Dan va raspunde pozitiv propunerii noastre, consilierii generali ai PNL vor solicita primarului general interimar introducerea pe ordinea de zi a viitoarei sedinte a CGMB a unei Hotarari privind modificarea componentei Comisiei Tehnice de Amenajare a Teritoriului si Urbanism."












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3216 vizualizari
  • -22 (32 voturi)    
    slaba miscare (Vineri, 9 octombrie 2015, 16:05)

    mmmircea [utilizator]

    Din nefericire nicusor nu are solutii viabile, el fiind foarte bun doar sa protesteze si sa se opuna. Vom avea doar certuri si scenete cu nicusor, iar ceea ce ma preocupa e ca vom avea blocaje foarte lungi si fara finalitate. Nu stiu de ce dar il vad pe omul asta ca o piedica in calea dezvoltarii mai mult decat o voce coerenta care protesteaza impotriva abuzurilor. O varianta mai rea ar fi fost remus cernea, dar remus are origini psd-iste fiind votat pe listele lui raducu mazare
    • +24 (30 voturi)    
      clar (Vineri, 9 octombrie 2015, 16:23)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      o piedica in fata abuzurilor ai vrut sa scrii, dar ti-a tremurat mana.
      altfel nu-mi pot imagina ca cineva poate sa scrie asemenea aberatii despre Nicusor Dan. poate doar mircea, fiul primarului arestat... :)
      • +14 (20 voturi)    
        pnl i-a propus o capcana ieftina (Vineri, 9 octombrie 2015, 17:43)

        snowflake [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Cu un singur vot nu poti sa respingi un proiect iar psd si pnl atat asteapta sa bage niste mizerii in comisie, sa le voteze dupa cu majoritatea lor la secret si apoi declansau circul: ia uitati ce a facut si ce a dres
      • -17 (23 voturi)    
        Indoieli . (Vineri, 9 octombrie 2015, 17:59)

        Mache [anonim] i-a raspuns lui pehash

        Te-ai gandit vreodata ca una este imaginea unui om care da pe la TV cand il mana interesele si alta cea de toate zilele ?. Mai ciuleste urechile pe la oamenii din bransa si vei vedea si auzi ce n-ai crezut vreodata despre acest guru fals numit N.D .
        • +4 (6 voturi)    
          ai inteles gresit (Vineri, 9 octombrie 2015, 22:56)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Mache

          Pe Nicusor Dan il recomanda faptele, nu vorbele. Asa cum e normal pentru un aspirant la o functie politica...
        • 0 (0 voturi)    
          Pai, hai s-auzim atunci! (Duminică, 11 octombrie 2015, 17:28)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Mache

          Nu stiu despre ce "bransa" vorbiti, dar n-are importanta.
          Spuneti-ne tuturor, luminati-ne - care e adevarul despre acest guru fals numit ND?
    • -21 (27 voturi)    
      Sa creeze Nicusor Dan (Vineri, 9 octombrie 2015, 17:16)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Locuri de munca!
      Sa vedem de ce e in stare.
      • +16 (20 voturi)    
        păi da, (Vineri, 9 octombrie 2015, 17:29)

        florinul [utilizator] i-a raspuns lui aniod

        hai să-i dăm ocazia! bună propunere!
        • -2 (4 voturi)    
          Antreprenor (Vineri, 9 octombrie 2015, 21:32)

          aniod [utilizator] i-a raspuns lui florinul

          Trebuie sa-si creeze ocazia singur
          • 0 (0 voturi)    
            Mdeah... (Duminică, 11 octombrie 2015, 17:39)

            Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui aniod

            Exact ca toti primarii bucuresteni de pana acum, care au creat - ei insisi, cu manutzele lor alea doua - mii si mii de locuri de munca...
            Doamna Doina, rolul primarului este acela de administrator, de facilitator, daca vreti. Sa faciliteze activitatea celor care, cu adevarat, creeaza locuri de munca. De exemplu, prin asigurarea unui transport urban decent, care sa nu tina oamenii blocati ca vitele in masini ore-n sir.
            In plus, oameni ca dvs. pun caruta inaintea cailor - ND asta, daca vrea la primarie, sa-mi demonstreze mie intai ca poate crea 5000 de locuri de munca, fara niciun fel de resurse, si-atunci poate ca o sa-i dau votul meu. Pana atunci ii votez tot pe Oprescu sau Videanu sau pe Niculae, daca ies din puscarie pana la alegeri. Daca nu scapa, gasesc eu alt borfas dovedit pe care sa-l votez, doar n-o sa-mi irosesc votul pe un ins atat de suspect de curat ca ND...
            Oameni ca dvs. ma fac sa cred ca intr-adevar nu mai exista nicio speranta pentru orasul si pentru tara asta...
    • +22 (28 voturi)    
      Esti pe langa (Vineri, 9 octombrie 2015, 17:20)

      fanegr1ja [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Nicusor nu numai ca a salvat numeroase monumente ce altfel ar fi disparut sub buldozerele rechinilor imobiliari, ci a venit si cu solutii punctuale pe problemele orasului. Blocajele lungi si fara finalitate sunt generate de coruptia generalizata, care pare insa ca nu te deranjeaza. I
    • +18 (24 voturi)    
      hmm (Vineri, 9 octombrie 2015, 17:25)

      florinul [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      M-am logat, deși de obicei mi-e foarte lene, ca să îți dau minus și să îți scriu comentariul ăsta. Cu ăștia cu atitudine ca a ta (plătită au ba) a ajuns Bucureștiul în halul în care e.

      Ne trebuie un Rudy Giuliani, iar combinația DNA + Nicușor Dan cred că la asta duce.

      A crezut PNL-ul că îl cumpără cu un post la stat. Nu toți sunt niște corupți, BĂI, ĂȘTIA!
      • -5 (9 voturi)    
        pai nu e "post la stat" (Vineri, 9 octombrie 2015, 19:23)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui florinul

        In primul rand, Consiile locale NU sunt "statul".
        In al doilea rand (daca nu chiar in primul, de fapt), a fi "reprezentant in Comisie NU inseamna sa fii ANGAJAT acolo! "Angajat" ramai acolo unde esti tum, treaba ta... In Comisie ai sedinte (uneori mai dese, alteori mai rare) si esti platit cu INDEMNIZATIE de sedinta!
        NU esti "angajat" acolo - deci nu esti dependent ;)
      • -2 (2 voturi)    
        Constatari . (Sâmbătă, 10 octombrie 2015, 12:53)

        Mache [anonim] i-a raspuns lui florinul

        Dupa cum cred ca ai auzit , omul a refuzat oferta . Una este sa stai la tine la ONG , sa-l suni pe unul care vrea sa promoveze un proiect imobiliar si sa-l ameninti ca daca nu sare cu banul iesi la presa cu ham -ham si alta este sa faci parte dintr-o gasca mai mare , unde dulaul este seful .
  • -16 (20 voturi)    
    Precis . (Vineri, 9 octombrie 2015, 16:14)

    Ochila . [anonim]

    Propunerea este facuta inconstient pentru ca nu face decat sa mute un santaj din zona ONG ih zona oficiala a statului . Pentru ca asta era ocupatia de baza .
    • +1 (13 voturi)    
      habar n-ai!! (Vineri, 9 octombrie 2015, 17:01)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Ochila .

      Habar n-ai ce-i aia o "comisie" si ce inseamna sa fii "reprezentantul" cuiva in ea! Scrii doar ca sa te afli in treaba!
      In afara de asta, habar nu ai NICI de faptul ca Primaria si Consiliul Local NU sunt "statul"!!
      • +4 (12 voturi)    
        Replica . (Vineri, 9 octombrie 2015, 17:52)

        Ochila [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        Spre deosebire de alti maimutoi din zona ONG , eu stiu ce spun pentru ca am o experienta de peste 30 de ani in relatiile cu multe consilii locale , meseria mea fiind de constructor . Stiu perfect ca toate comisiile de urbanism din tara erau si sunt piete de traficare a influentei si de incasare a spagilor . Mai ai de trait ca sa pricepi toate astea . Faptul ca autoritatile locale sunt alese nu inseamna ca nu sunt statul . Incaseaza bani in numele statului si sunt platiti de stat . In rest , ramane cum am spus : se muta santajul de la ONG la primarie .
    • +3 (9 voturi)    
      săriiiți! (Vineri, 9 octombrie 2015, 17:27)

      florinul [utilizator] i-a raspuns lui Ochila .

      Hoțul strigă hoții. Du-te înapoi la hienele tale!
  • -2 (12 voturi)    
    DA!! (Vineri, 9 octombrie 2015, 16:59)

    Codruta N [utilizator]

    Sa ,earga acolo - sa vada CAT de frustrant este cand nu poti face nimic! >:(
  • +3 (19 voturi)    
    vagauna puturoasa Bucuresti... (Vineri, 9 octombrie 2015, 17:40)

    Flavius, campeni, jud Alba [anonim]

    I-am ascultat ideile acestui profesor de mate - Nicusor Dan, mi se par OK, dar ce facem cu poporul miticesc, ca doar poprul din Bucureshtabad nu este identic cu cel din Copenhaga, Amsterdam, Berlin si nici macar nu seamana cu cel din Sibiu, Cluj sau Oradea.... Miticul e specia lenesa care se inchina zeului masina, iubitoare de manea tiganeasca, mere si pana in fundul ulitei cu autoturismul, parcheaza unde vrea muschiul lui, arunca PETul acolo unde i se termina licoarea... pentru Mitic, doctorul pui de securist Oprescu este primarul cu care se identifica... e jmecher, face din vorbe, promite mult si nu face nimic decat in folosul lui si al clanului sau... asa ca nici o sansa Nicusor Dan, eu ii urez succes din Ardeal desi ma doare in cot de cat de mult se tiganizeaza si degradeaza asa zisa "hauptstadt"....