Elena Udrea, reactie la dezvaluirile privind fondurile europene directionate catre apropiatii lui Ion Cristoiu: O operatiune de care am aflat inca din vara ca se deruleaza la DNA, de incercare de compromitere a lui Cristoiu

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 7 octombrie 2015, 11:19 Actualitate | Politic

Elena Udrea a reactionat printr-o postare pe Facebook la o serie de articole aparute pe blogul PresaCurata si preluate de site-ul Comisarul.ro, articole care arata cum o firma in care este asociat si Ion Cristoiu a beneficiat de mai multe contracte cu fonduri gestionate de ministerul condus la acea vreme de Elena Udrea.

Udrea scrie pe Facebook ca "relatia mea cu maestrul Cristoiu se reduce de-a lungul timpului la cateva discutii, telefonice ori la o cafea", si califica dezvaluirile de presa drept "operatiune de care am aflat inca din vara ca se deruleaza la DNA, de incercare de compromitere a lui Ion Cristoiu".

  • Citeste pe PresaCurata dezvaluirile despre afacerile firmei cu Ministerul Dezvoltarii si Turismului

Postarea integrala a Elenei Udrea:

Citesc pe un site despre care se spune ca ar avea legatura cu fosti ori actuali ofiteri de servicii secrete, sub un titlu, evident, marcat "Exploziv", cum domnul Ion Cristoiu are anumite puncte de vedere despre Binomul SRI-DNA pentru ca ar fi luat bani de la mine si ca urmare ar executa de fapt o solicitare a mea.

Stiind ca relatia mea cu maestrul Cristoiu se reduce de-a lungul timpului la cateva discutii, telefonice ori la o cafea, am parcurs la inceput rand cu rand apoi, pe masura ce am inteles jocul, pe diagonala, lungul articol scris evident la comanda cuiva bine documentat. Era vorba despre contracte de publicitate si executie tiparituri derulate de o companie din Buzau la care era actionar minoritar si domnul Cristoiu. Aceste contracte erau incheiate de-a lungul a 10 ani, cu nenumarate autoritati publice, de la Bucuresti ori din tara, printre care si unul cu MDRT, in vremea in care eram ministru, in 2011. De ce a simtit autorul sa faca relatia cu mine, in conditiile in care, eu eram ca si "altii" in acea luuunga insiruire? Doar pentru succesul de trafic al articolului? Categoric, nu! Ci pentru ca asa este operatiunea. O operatiune de care am aflat inca din vara ca se deruleaza la DNA, de incercare de compromitere a lui Ion Cristoiu. Neavand niciun denunt(inca) pe baza caruia sa il aresteze ca sa ii inchida gura, incearca sa il decredibilizeze aratand ca de fapt actioneaza la comanda mea, fiind platit de mine.
Va mai amintiti de zvonul lansat mai in vara cu un asa zis dosar "Presa"? Ei bine, nu este vorba de presa in general ci de incercarea de a compromite acea parte a presei si jurnalistii care mai au curaj sa vorbeasca, prin acuzatii ca ar fi fost finantati de-a lungul timpului de anumite persoane.










3989 vizualizari
  • +9 (15 voturi)    
    maestrul (Miercuri, 7 octombrie 2015, 11:22)

    toxx [utilizator]

    Cristoiu, care il pupa in fund pe iliescu ...si apoi i-a luat pe rand in functie de cine a ocupat scaunul.
    • 0 (0 voturi)    
      Iliescu despre Cristoiu (Miercuri, 7 octombrie 2015, 21:30)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      “Oameni ca Ion Cristoiu au construit, din prostie, sau din ticăloșie, imaginea unei Românii dominată de ”baroni” locali. Dacă mai înțelege ceva din ceea ce înseamnă democrație, separația puterilor în stat, descentralizare administrativă, subsidiaritate, nu ar mai debita astfel de clișee penibile. În România puterea politică și administrativă este împărțită, nu mai suntem în regimul partidului unic și al Iubitului Conducător. ”Baronii” sunt votați de oameni, și se supun controlului lor democratic, iar când încalcă legea sunt sancționați de lege. În rest, ca peste tot în lume, politica se face cu negocieri și alianțe între diverșii competitori, cu compromisuri raționale, iar minoritatea se supune majorității”, scrie fostul presedinte Ion Iliescu pe blogul sau
  • +7 (11 voturi)    
    Compromiterea (Miercuri, 7 octombrie 2015, 11:29)

    oaspetele [utilizator]

    E o actiune pe care cu succes o poarta domnia sa, nu e nevoie de ajutor.
  • 0 (16 voturi)    
    Mafia portocalie (Miercuri, 7 octombrie 2015, 11:30)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Udrea e inca in libertate? Justitia din Romania e doar praf in ochi, mafia fura in continuare, hotii nu sunt pedepsiti, iar mass media sunt o cloaca de manipulat poporul in folosul celor care le platesc solda sau ii mituiesc.
  • +6 (12 voturi)    
    pic pic (Miercuri, 7 octombrie 2015, 11:36)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    mai al naibii, toti astia care fac manarii sunt de fapt victime ale "sistemului" ... unu'nu-i vinovat! deci io daca fur o chestie, nu eu sunt de vina ci procurorul care ma ancheteaza... mai politicienilor, voi nu va dati seama ca sunteti prosti>>>> fiecare chestie dinasta e o mica picatura... pic pic pic...
  • -5 (13 voturi)    
    Tara o ia la vale! (Miercuri, 7 octombrie 2015, 12:04)

    Insuportabil... [anonim]

    Trinomul, nu Binomul, SRI-DNA-ICCJ, am scris de nenumarate ori, nu actioneaza la comanda politicului, ci formeaza un nucleu dur, ocult, care deja a pus stapanire pe Romania si o conduce dupa bunul plac prin arestari, folosirea de denuntatori falsi, santaje ordinare, amenintari mai mult sau mai putin subtile! Se urmareste in mod evident revenirea la dictatura pe care o instaurase veche securitate a lui Dej si Ana Pauker si sunt vizati nu numai oameni politici si de afaceri care nu merg cu '' sistemul '', ci si jurnalistii nealiniati in Divizia Media finantata si supusa Trinomului. Amestecarea numelui Elenei Udrea in toata tarasenia de mai sus este si pentru ca da bine si face rating, dar si pentru compromiterea celui mai valoros si prolific jurnalist roman al ultimilor 26 de ani, Ion Cristoiu! Pana cand cei trei capi nu vor fi inlaturati din fruntea conspiratiei antinationale, Romania nu nva avea liniste!!!
    • +6 (8 voturi)    
      Mi-e rau.. (Miercuri, 7 octombrie 2015, 12:21)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Insuportabil...

      Cat a costat postarea asta? De curiozitate. Iti iei un pachet de tigari cu tampeniile astea? Adica se merita sa faci asta in loc sa te apuci de asistenta sociala, stiu eu, ceva decent, ca e loc... Ai program flexibil sau care sunt avantajele - nu inteleg care sunt beneficiile slujbei asteia (de postac).
    • +1 (7 voturi)    
      tu esti, mai Cristi?! (Miercuri, 7 octombrie 2015, 12:26)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Insuportabil...

      Las-o balta, maestrul Cristoiu e uns cu toate alifiile si se vede de la o posta cum lucreaza intens la a reface cat de cat imaginea madamei Udrea de corupta numarul unu a natiunii!
      Si munceste pe bani grei, evident, ca madama Udrea il plateste, ca nu a ajuns el multimilionar altfel!
      Lasa-ne, succes DNA, la puscarie cu penalii corupti din politica romaneasca, din lumera afaceristilor romani corupti pana-n maduva oaselor(a-propos, Cocosul dnei Udrea a recunoscut toate acuzatiile DNA, ce zici?!), din lumea presei corupte mana-n mana cu politicienii corupti, din toate institutiile statului roman corupte si ele!
      La puscarie cu coruptii!
    • -4 (6 voturi)    
      interesant (Miercuri, 7 octombrie 2015, 12:38)

      eugen.preda [anonim] i-a raspuns lui Insuportabil...

      e posibil ce spuneti.
  • -1 (9 voturi)    
    madam Udrea, libera ca pasarea cerului... (Miercuri, 7 octombrie 2015, 12:18)

    lili [anonim]

    Pana sa ajunga la beciul domnesc madam Udrea lauda Justitia libera si eficienta a lui T Basescu care-i baga la zdup pe penalii din PSD, acum insa ca si ceillati penali corupti, madam Udrea dupa ce-a ajuns la beciul domnesc acuza toata ziua buna ziua autoritatile, desi dezvaluirile zilnice din anchetele si perchezitiile DNA arata coruptia ce colcaie in politica romanesca, in lumea afaceristilor romani(Cocosul ei este corupt pana-n maduva oaselor si culmea, a recunoscut, mai dna Udrea!!!), in presa romaneasca, in toate institutiile statului roman!
    Ca maestrul Cristoiu e uns cu toate alifiile si ca a ajuns milionar cantandu-le in struna oamenilor corupti si cu multi bani nu incape indoiala iar afinitatile lui pentru dna Udrea nu sunt gratuite, asta sunt convinsa!
    Plateste la greu madam Udrea ca Maestrul Cristoiu sa-i mai refaca cumva imaginea de corupta numarul unu a politicii romanesti!
    Succes DNA, la puscarie cu toti penalii astia!
    • 0 (0 voturi)    
      Invidie feminina sau (Miercuri, 7 octombrie 2015, 21:37)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui lili

      interes personal?
  • +4 (8 voturi)    
    LOL, daaa...!!:)))))))))))))) (Miercuri, 7 octombrie 2015, 12:24)

    Codruta N [utilizator]

    De parca ar fi nevoie de DNA ca sa-l "decredibilizeze" pe Cristoiu! :))))))))))))

    Oricum, faptul ca Woodrea a simtit nevoia sa intervina imi arata CLAR ca ceva pute prin zona lor ;)