Liviu Dragnea, despre acuzatiile ca ar fi sponsorizat campania lui Basescu: Acuzatii prostesti, este exclus/ Vreau dialog politic, nu razboi politic

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 17:13 Actualitate | Politic

Presedintele interimar al PSD, Liviu Dragnea, a afirmat, sambata, ca acuzatiile privind finantarea campaniei fostului presedinte Traian Basescu sunt "prostesti", facute de un "infractor care umbla in libertate", adaugand ca asa ceva "este exclus", transmite Mediafax. Totodata, Dragnea a declarat ca va insista pe ideea dialogului politic si nu a razboiului politic, intrucat din cauza "politicii de breaking news" tara nu s-a dezvoltat in ultimii 25 de ani.

Liviu Dragnea a declarat, intr-o conferinta de presa sustinuta Poiana Stampei, in judetul Suceava, ca aceste acuzatii nu pot fi crezute "de niciun om normal din tara asta", care stie relatiile sale cu Traian Basescu si care nu a uitat totusi implicarea sa in referendumul de demitere a fostului presedinte.

Dragnea a sustinut ca miercuri seara, la un post de televiziune, i-au fost aduse acuzatii din partea unui om "cu mari probleme", de care chiar ii pare rau si care este cunoscut in Alexandria.

"Raul de fapt nu l-a facut el, ci cel care l-a folosit", a afirmat Dragnea, referindu-se la declaratiile facute de Romica Parpalea, denuntatorul sau in dosarul "Frauda la Referendum", la Realitatea TV.

Ulterior, Dragnea s-a referit si la afirmatiile facute joi seara, la acelasi post de televiziune, de fostul prefect de Teleorman Teodor Nitulescu pe care l-a numit "un infractor care umbla in libertate".

"Se pare ca are tot felul de probleme", a spus Dragnea, care a adaugat ca oamenii din Teleorman "nu dau doi bani pe el", pentru ca il cunosc foarte bine.

"Intrebarea care e nu este de ce a aparut la televizor, pentru ca stim cu totii de ce a aparut, ci de ce umbla in libertate", a mai spus liderul PSD.

Dragnea a exclus o finantare a campaniei electorale a lui Traian Basescu, in 2009.

"In rest ce naiba sa comentez eu si sa raspund la acest fel de acuzatii prostesti, sa finantez eu campania lui Traian Basescu. Este exclus asa ceva", a precizat Liviu Dragnea.

Fostul prefect de Teleorman Teodor Nitulescu, fost lider al filialei judetene a PSD, a sustinut, joi seara, la Realitatea TV, ca Liviu Dragnea "a sifonat peste un miliard de euro in firma Teldrum, pe care a privatizat-o". El a mai spus ca stie de la Liviu Dragnea ca acesta a sponsorizat, cu bani de la Teldrum, campania electorala a lui Traian Basescu.

Traian Basescu a comentat, vineri, la sediul PMP, afirmatiile fostului prefect de Teleorman Teodor Nitulescu, spunand ca Liviu Dragnea este "un mare mincinos", un "om pe care trebuie sa-l tii departe".

"Ce va pot garanta este ca Nitulescu este un om serios, un om la care nu am constatat sa fi mintit. Am inteles ca Nitulescu a primit aceasta informatie de la Dragnea. Dragnea este un mare mincinos. El, ca sa se puna bine cu Nitulescu, care era prefect la acea ora, a zis si o minciuna, ca mi-a finantat campania (din anul 2009 - n.r.)", a afirmat Traian Basescu.

El a spus ca i-a sunat atat pe trezorierul fostului PDL, cat si pe Vasile Blaga, care au infirmat categoric existenta unei sponsorizari a lui Liviu Dragnea pentru campania sa electorala. De asemenea, Traian Basescu l-a atacat dur pe Liviu Dragnea, afirmand ca "daca ar avea partidul pe mana l-ar vinde ca sa-i fie lui bine".

Liviu Dragnea: Vreau dialog politic, nu razboi politic. Am ridicat ramura de maslin si ii astept la dialog

Presedintele interimar al PSD, Liviu Dragnea, a mai declarat sambata ca va insista pe ideea dialogului politic si nu a razboiului politic, intrucat din cauza "politicii de breaking news" tara nu s-a dezvoltat in ultimii 25 de ani, adaugand ca a ridicat ramura de maslin si asteapta dialogul.

Liviu Dragnea a spus ca va insista pe ideea dialogului politic si nu a razboiului politic, pentru ca din cauza "politicii de breaking news" tara nu s-a dezvoltat in ultimii 25 de ani, considerand ca este nevoie de un program de dezvoltare asumat pentru 10-20 de ani.

"Suntem la 25 de ani de la Revolutie si din cauza faptului ca politicienii au fost in haraieli, in certuri, in razboi politic, nu avem o autostrada care sa lege Moldova de Transilvania, Moldova de Muntenia, Muntenia si Oltenia de Transilvania si Moldova", a spus Dragnea.

Dragnea a aratat ca se poate merge in continuare la fel cu politica de breaking news, a razboiului politic, dar ca PSD nu mai vrea sa cada in aceasta capcana.

"A fost o capcana intinsa, pentru ca interesul celorlalti al carui exponent a fost Traian Basescu, acum nu mai stiu cine este exponentul, sper ca nu Klaus Iohannis, a fost sa fie o zumzaiala permanenta, sa se certe mereu la televizor, sa spuna la lumea ca toti sunt la fel pentru ca singurul partid care construieste e PSD", a spus Dragnea.

El a adaugat ca daca PSD isi va indeplini menirea de partid al constructiei si dezvoltarii, atunci "va castiga si tara".

"Eu am ridicat ramura de maslin. In continuare masa dialogului ii asteapta. Scaunele lor sunt libere. Ii asteptam la legea salarizarii, ii asteptam sa discutam de soarta TVR, la legea achizitiilor publice si foarte important, la Planul national de dezvoltare al acestei tari pentru 10-20 de ani", a spus Liviu Dragnea.










1244 vizualizari
  • +7 (11 voturi)    
    ACUZATIA (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 17:33)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Este ca ai furat la voturi, ca au votat mortii, ca sunteti un partid cripto comunist, urmasii criminalului Iliescu si ai puscariasului. NAstase. Si ca ati furat si jefuit tara de 25 de ani. ABron imbuibat de Teleorman care ati saracit poporul, ati subfinntat sanatatea ca sa moara mii de oameni si ati facut sa plece 4 miiliioane de romani scuipind in urma de scarba cand aude de voi. Sunteti O RUSINE NATIONALA.
    • -2 (4 voturi)    
      ai citit articolul ? (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 20:16)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Asta poate este acuzatia ta. Acuzatia prezentata in articol este in contradictie majora cu aceasta. Este clar o propaganda pentru ca Dragnea sa piarda sustinerea votantilor PSD.
    • -4 (4 voturi)    
      P.S. (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 20:19)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Din cei 4 milioane de oameni, cati au plecat in perioada in care era PSD la guvernare ? Ma inseala memoria, sau intre 2004 si 2013 nu au fost la putere (cu o mica exceptie in 2009, cand nu erau bagati in seama de majoritarii in mandate PDL, care de fapt pierdusera alegerile ca si numar de voturi)
      • +1 (1 vot)    
        Sunteti penibil ! Vorbim de cel mai mare (Duminică, 4 octombrie 2015, 12:19)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        si cel mai ORGANIZAT partid din Romania, si intelegand prin asta ca e cel mai corupt si ordinar ! Cand spun asta ma refer de fapt la intreaga alianta de guvernare ! Procentual ALDE probabil ca e si mai corupt in sensul sa daca are 30 de membrii , toti sunt corupti ! Mareeele pnl este la fel sau isi doreste si el sa aiba capacitatea psd de "organizare" adica sa fie la fel de mafioti ca ei ! Spun asta pentru ca ei conduc opozitia si nu spun macar o propozitie din cele pe care le astepta cetatenii, pentru ca si ei au participat in concubinaj la jaf cu psd in 2004-2008 si neoficial tot timpul !!!
  • 0 (2 voturi)    
    Basme (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 20:14)

    ipolitic [utilizator]

    Toti politicienii sa lasa galceava, toti sa ia de la zero avere,
    toti cu c.. gol dar acoperiti cu o ramura de maslin, pe care s-o ridice deodata la semnalul lui Dragnea...atunci poporul va striga: -Regii sunt goi!
  • +1 (1 vot)    
    Ce stie Dragnea bine despre Basescu : (Duminică, 4 octombrie 2015, 6:07)

    hotnewsfil [utilizator]

    Traian Basescu este un lider inascut!
     Si-a descoperit acest dar natural conducand vapoare, in conditii extrem de aspre.
    In pustietatea oceanelor si-a descoperit si si-a calit curajul, a invatat sa duca lucrurile pana la capat, cu tenacitate, cu incredere in el si in echipa pe care o
    conducea.
    Traian Basescu nu a vorbit despre spiritul de echipa. El a trait acest spirit in conditii-limita.
    Pe ocean, in mijlocul si in fruntea echipajului, nu se poate trai in minciuna.
    Acolo, acuitatea perceptiei fiecaruia este maxima, toti se observa si se cunosc profund, nimeni nu poate sa se ascunda de ceilalti. Totul este la vedere. Fiecare le este celorlalti o carte deschisa.
    Acolo, speranta fiecaruia de supravietuire este in mana celorlati!
    Acolo, daruirea este totala, interventia este rapida si eficienta!
    Acolo se invata 'sa taci si sa faci'.
    Acolo se practica 'labor improbus omnia vincit'!.
    Acolo invinge bunul simt, stiinta de a le da si altora din curajul tau, din increderea in invingerea oricaror greutati.!
    Acolo inving cei ce au umor si il transfera si
    echipajului!
     Acolo sunt puternici cei ce au imensa sansa de a-si pastra toata viata un suflet de copil! Traian Basescu are un suflet de copil, are sensibilitatea si buna dispozitie (mereu la vedere) a unui suflet de copil!
    Traian Basescu  nu detine, nu practica  "arta diplomatiei" care, de cele mai multe ori, instaleaza neincrederea intre oameni, intre colectivitati, intre parteneri, lasa prea liber drumul vorbelor si il bareaza pe cel al faptelor, cultiva smecheria cu staif, victoria asupra demnitatii!
    Traian Basescu nu are darul diplomatiei vorbelor fara sir, goale, searbade, deprinsa in scolile in care se studiaza tratate machiavelice, ca baza de educatie a unor diplomati!
  • +1 (3 voturi)    
    Reperul obsedant Traian Basescu! (Duminică, 4 octombrie 2015, 7:40)

    hotnewsfil [utilizator]

    Traian Basescu este un lider inascut!
     Si-a descoperit acest dar natural conducand vapoare, in conditii extrem de aspre.
    In pustietatea oceanelor si-a descoperit si si-a calit curajul, a invatat sa duca lucrurile pana la capat, cu tenacitate, cu incredere in el si in echipa pe care o
    conducea.
    Traian Basescu nu a vorbit despre spiritul de echipa. El a trait acest spirit in conditii-limita.
    Pe ocean, in mijlocul si in fruntea echipajului, nu se poate trai in minciuna.
    Acolo, acuitatea perceptiei fiecaruia este maxima, toti se observa si se cunosc profund, nimeni nu poate sa se ascunda de ceilalti. Totul este la vedere. Fiecare le este celorlalti o carte deschisa.
    Acolo, speranta fiecaruia de supravietuire este in mana celorlati!
    Acolo, daruirea este totala, interventia este rapida si eficienta!
    Acolo se invata 'sa taci si sa faci'.
    Acolo se practica 'labor improbus omnia vincit'!.
    Acolo invinge bunul simt, stiinta de a le da si altora din curajul tau, din increderea in invingerea oricaror greutati.!
    Acolo inving cei ce au umor si il transfera si
    echipajului!
     Acolo sunt puternici cei ce au imensa sansa de a-si pastra toata viata un suflet de copil! Traian Basescu are un suflet de copil, are sensibilitatea si buna dispozitie (mereu la vedere) a unui suflet de copil!
    Traian Basescu  nu detine, nu practica  "arta diplomatiei" care, de cele mai multe ori, instaleaza neincrederea intre oameni, intre colectivitati, intre parteneri, lasa prea liber drumul vorbelor si il bareaza pe cel al faptelor, cultiva smecheria cu staif, victoria asupra demnitatii!
    Traian Basescu nu are darul diplomatiei vorbelor fara sir, goale, searbade, deprinsa in scolile in care se studiaza tratate machiavelice, ca baza de educatie a unor diplomati!
  • 0 (2 voturi)    
    Bogdanel cel mititel, (Duminică, 4 octombrie 2015, 12:22)

    xrogo [utilizator]

    de la Realitatea TV,o televiziune in continuua insolventa a inceput campania de denigrarea a lui Dragnea,imediat dupa ce Dragnea si-a anuntat candidatura la sefia PSD.
    Faptul este de necontestat,deontologia lui Bogdanel de
    analizat,dar,lasa ca nici cu Dragnea nu-mi este rusine,a scapat de contracandidati si ar fi culmea sa iasa pe locul al doilea fiind singurul candidat!!!