Tezele de doctorat, lucrarile de masterat si de licenta, publicate intr-un registru electronic cu acces gratuit - Proiect de lege

de R.P.     HotNews.ro
Joi, 1 octombrie 2015, 18:19 Actualitate | Politic

Carti expuse spre vanzare
Foto: Agerpres
Tezele de doctorat, lucrarile de masterat si lucrarile de licenta de la universitatile de stat ar putea fi stocate intr-un Registru Electronic, care sa poata fi accesat de oricine, gratuit. Prevederea face parte dintr-un proiect de lege depus astazi la Parlament de 65 de deputati, a anuntat deputatul independent Cornel George Comsa. Registrul ar urma sa fie gestionat de catre Biblioteca Nationala a Romaniei, care va putea descoperi astfel plagiatele.

Deputatul independent Cornel George Comsa anunta intr-un comunicat remis HotNews.ro ca astazi, 1 octombrie, 65 de deputati din toate partidele parlamentare au depus la Parlament un proiect de lege privind infiintarea si functionarea Registrului Electronic National al Lucrarilor Stiintifice.

Potrivit propunerii legislative, in acest registru ar trebuie sa fie stocate in format electronic toate lucrarile stiintifice realizate in universitatile, institutele si centrele de cercetare finantate din fonduri publice, precum si cele realizate in cadrul proiectelor de cercetare finantate partial sau in intregime din fonduri publice.

Registrul va pastra urmatoarele:
  • teze de doctorat
  • lucrari de dizertatie
  • lucrari de licenta
  • articole, analize si rapoarte cu caracter stiintific
Registrul ar urma sa fie gestionat de catre Biblioteca Nationala a Romaniei, in baza unei metodologii de punere in aplicare a legii realizata de institutie.

Cornel George Comsa sustine ca "Romania trebuie sa asigure accesul la toate lucrarile cu continut stiintific, in scopul dezvoltarii unei societati a cunoasterii si a evitarii cazurilor de plagiat. In momentul in care avem toate lucrarile cu caracter stiintific din Romania centralizate intr-un singur loc, cu acces gratuit si permanent, este mult mai facil sa identificam acele materiale care s-au construit prin furt intelectual".

Potrivit acestuia, "logica legii este aceea ca isi propune, pe de-o parte, sa dezvolte un instrument de tip 'open source' iar, pe de alta parte, sa ofere comunitatii academice un instrument de verificare la nivel national a lucrarilor plagiate. In momentul de fata, in Romania, doar o parte din lucrarile stiintifice se publica, si acestea doar pe site-urile universitatilor".

Deputatul a precizat ca registrul trebuie sa uneasca toate lucrarile stiintifice intr-o singura platforma publica, care sa poata fi accesata de orice persoana, in mod gratuit.

Potrivit proiectului, in cazul tezelor de doctorat si al lucrarilor de masterat, daca autorii vor sa publice lucrarile, atunci pot cere restrictionarea accesului liber si gratuit la lucrare, in cazul in care aceasta este deja accesibila publicului.

Descarca de mai jos, integral, proiectul de lege privind infiintarea si functionarea Registrului Electronic National al Lucrarilor Stiintifice:

Forma Initiatorului - Proiect de Lege Registrul Electronic National Al Lucrarilor Stiintifice





Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
4579 vizualizari
  • +4 (4 voturi)    
    ce fraier sunt.. (Joi, 1 octombrie 2015, 18:42)

    pehash [utilizator]

    si eu care credeam ca e suficient sa-i pedepsesti exemplar pe cei pe care i-ai prins deja... ca tot avem legi peste legi care incrimineaza furtul intelectual.
  • +3 (3 voturi)    
    Foarte bine (Joi, 1 octombrie 2015, 19:21)

    V. Veroiu [utilizator]

    Asa si trebuie. Mai ales in invatamantul de stat unde contribuabilul i-a platit studiile studentului.
    • +1 (1 vot)    
      Nu prea bine (Joi, 1 octombrie 2015, 21:38)

      Aviatorul [anonim] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Eu in primul an de munca am platit impozite in valoare mai mare decat cei 3 ani de studiu gratuit pe care mi i-a oferit statul. Am terminat Geografia si lucrez in IT, deci nu pot spune ca datorita celor invatate in cei 3 ani de invatamant oferiti gratuit de stat am locul de munca pe care il am. Drept urmare cred ca sunt indreptatit sa imi tin munca pentru mine si sa nu se abuzeze de dreptul meu intelectual.
      • +1 (1 vot)    
        Stati un pic sa lamurim (Vineri, 2 octombrie 2015, 13:47)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Aviatorul

        1. Nu v-a fortat nimeni sa studiati geografia. De fapt nu v-a fortat nimeni sa studiati. Puteati castiga EXTREM de bine luand doar certificari industriale (gen Microsoft, Cisco, etc). De fapt pentru multe companii aceste certificari sunt mult mai utile decat un titlu de inginer.

        2. Aveti o mica problema cu relatia de cauzalitate si cu axa timpului. :) DA, ACUM ati platit niste bani multi ca impozit dar ATUNCI cand ati studiat nu ati platit nimic. Nu poti cumpara o masina AZI cu banii pe care ii faci MAINE, chiar daca banii i-ai facut nu cu masina aceea ci altfel. Exceptia e creditul, adica un contract de rambursare. Nici leul in savana nu poate manca AZI ce va vana MAINE. Daca azi moare insa de foame, caprioara pe care ar fi prins-o maine nu ii mai slujeste la nimic.

        3. Asadar munca de cand erati student apartine celor care ATUNCI sprijineau studiul dvs (mult sau putin, asta ramane de discutat). Munca pe care o faceti ACUM chiar Dvs scrieti ca nu are legatura cu ceea ce ati studiat. Cat despre dreptul de autor, nimeni nu va FURA sau COPIAZA munca din studentie. Are insa dreptul de a o citi. Daca vrea ceva din ea, va trebui sa va CITEZE. Faceti o confuzie intre munca in sine si secretul ei.
  • +2 (2 voturi)    
    nu stiu de ce, dar (Joi, 1 octombrie 2015, 21:02)

    Marigold [utilizator]

    nu am nici macar o urma de entuzism ca se intampla asta, sunt sigura ca este inca o manevra de a arata lumii cat sunt de dornice de corectitudine universitatile, si ca sub aparenta asta, mizeriile vor continua la fel. Cei care sunt gata descoperiti si stiuti ca plagiatori de ce la ora asta sunt inca bine mersi si in functiile lor, nederanjati in vreun fel? De-asta nu am incredere in asemenea initiative. Dar poate ca "da bine' la publicul larg, poate le vor aduce mai multi studenti, cine stie?
  • +1 (1 vot)    
    Excelenta initiativa, felicitari! (Joi, 1 octombrie 2015, 21:35)

    Cenusa [anonim]

    Mai ales acum, cand cateva mii de cadre didactice universitare isi pierd locul de munca doar pentru ca nu detin diploma de doctor, acesta fiind singurul criteriu pentru mentinerea in sistem. Cei care raman au obtinut-o corect? Tezele de doctorat la control!
    Este de asteptat ca domnii rectori, ceilalti domni foarte inflexibili si vocali impotriva prorogarii posibilitatii de a obtine titlul de doctor sa aiba aceeasi reactie drastica si cand plagiatorii vor incepe sa fie dati afara din universitati. Sa nu accepte nicio scuza, cea mai mica abatere de la etica academica sa fie sanctionata cu excluderea din sistem. Oh wait...Posibil sa fie chiar ei printre cei obligati sa plece.
  • 0 (2 voturi)    
    DAAAA (Joi, 1 octombrie 2015, 22:53)

    Nicu [anonim]

    pariem ca 99% sunt preluate? ce facem? ramanem fara dr? :)
  • +2 (2 voturi)    
    Minunat (Vineri, 2 octombrie 2015, 1:12)

    satanae [anonim]

    In numele tuturor celor care se chinuiesc in tarisoara noastra sa obtina si ei un amarit de titlu, de orice fel, tin sa multumesc din suflet autorului acestei minunate legi. In felul acesta, se va elimina piata neagra si scumpa a lucrarilor de doctorat si de licenta si vom putea sa copiem in mod direct, pe gratis, de la sursa. Cu un singur click, poti sa ai o lucrare nou-nouta pe masa, careia trebuie sa-i mai schimbi doar numele autorului de pe coperta si, eventual, titlul. Desi, la o adica, poti sa le lasi si pe-alea, ca oricum comisia nu observa.
    Am o singura dilema: dar daca o sa constatam ca toate lucrarile de acolo sint copiate dintr-o singura sursa, ce facem? Adica, ne mai obosim sa le copiem si sa le printam si noi sau putem sa ne ducem la comisie si sa spunem ca lucrarea e deja acolo, pe net, sa se uite si o s-o gaseasca?! Eu as opta pentru ultima varianta, dar astept o reactie a "autoritatilor".