ACTUALIZAT Conducerea PSD a decis: Liviu Dragnea, candidat unic la alegerile pentru presedintia partidului. Presedintele interimar va deveni presedinte plin pe 11 octombrie

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 30 septembrie 2015, 16:51 Actualitate | Politic

Livu Dragnea
Foto: Agerpres
Pe 11 octombrie, cei peste jumatate de milion de membri social-democrati vor lua parte la un scrutin al carui rezultat este cunoscut dinainte: numele presedintelui interimar al PSD, Liviu Dragnea, va fi singurul de pe buletinele de vot, decizie care a fost luata de catre conducerea extinsa partidului miercuri. In urma evaluarii celor trei candidaturi, Comitetul Executiv national al PSD a decis sa nu valideze candidaturile depuse de senatorii Daniel Savu si Serban Nicolae, acestea fiind incomplete - nu aveau sprijinul celor cinci organizatii judetene necesar, potrivit regulamentului adoptat de partid Dragnea a anuntat la finalul sedinta ca el si Victor Ponta au votat impotriva acestei propuneri de nevalidare a candidaturilor celor doi. Amintim ca, potrivit statutului, presedintele este ales de catre toti membrii partidului.

  • Potrivit secretarului general al partidului, Liviu Dragnea, presedintele interimar, are in acest moment sustinerea din partea a 39 de organizatii judetene (din 42) si a cinci dintre cele sase sectoare din Capitala.

Liviu Dragnea a declarat presei ca ii pare rau ca nu sunt mai multi candidati: "Nu am mai candidat niciodata singur pentru o functie" a declarat el. Intrebat daca astazi in CEx a fost "uns" presedinte, avand in vedere sprijinul din partea unui numar coplesitor de organizatii din tara, el a raspuns: "Conditia sa fii ales presedinte este sa obtii jumatate plus unul din voturile valabil exprimate. Daca acest sprijin e fals? Vedem la scrutinul de pe 11 octombrie."

Potrivit regulamentului interns obtinut de HotNews.ro a fost luata in considerare si posibilitatea unui candidat unic, astfel:

VARIANTA BULETIN DE VOT - UN SINGUR CANDIDAT

În cazul în care în competiția electorală se va înscrie un singur candidat ori va fi validată doar o singură candidatură, buletinul de vot va cuprinde numele și prenumele unicului candidat.
  • votul electorului va fi exprimat bifând cu semnul “x”, în dreptul candidatului, în funcție de opțiunea personală.
  • dacă pe buletinul de vot, în dreptul numelui candidatului, nu este înscris semnul “x”, buletinul de vot este declarat NUL.
  • buletinul de vot va avea tipărită o ștampilă de control.






La finalul sedintei, Savu a declarat pentru jurnalisti ca "nu este nicio suparare" si ca el a incercat sa respecte regulamentul. De asemenea, a precizat ca il tenteaza sa candideze pentru o functie de vicepresedinte.

La randul sau, Serban Nicolae a declarat ca a ramas "cu un gust amar", iar in ceea ce priveste o eventuala sustinere pentru Liviu Dragnea, el a declarat: "Chiar si in cazul unui candidat unic sunt mai multe variante".

O serie de lideri din partid au facut declaratii pentru presa inainte de inceperea sedintei Comitetului Executiv National in care afirmau ca nu vor accepta ca regulamentul votat sa nu fie respectat, in contextul in care se discuta despre posibilitatea unei revocari pentru acestia doi.

Mai mult, Savu si Nicolae au fost acuzati de fac "circ" si ca nu iau in serios aceste candidaturi daca nu au mers in teritoriu sa solicite sprijinul.

In alta ordine de idei, atat Marian Oprisan cat si Lia Olguta Vasilescu, vicepresedinti PSD, s-au intrebat retoric in fata jurnalistilor: "Cine poate sa il bata pe Liviu Dragnea?"

"Categoric nu voi vota pentru derogari. Trebuie inteles un lucru cat se poate de clar, regulile pe care le-au facut conducatorii PSD - si ma refer la membrii Comitetului Executiv - trebuie respectate. Eu, unul, m-am saturat de reguli pe care le stabilim si dupa aia venim sa le incalcam. Nu! Un partid serios isi respecta propriile reguli si trebuie inteles un lucru, ca sa candidezi independent la functia de primar, de presedinte al Romaniei iti trebuie un numar de semnaturi" a spus Oprisan.

"Acum sa fim seriosi. Credeti ca il bate cineva pe Liviu Dragnea in alegeri directe in PSD? Eu cred ca nu. Il rog pe domnul Savu si pe Serban Nicolae sa discute cu noi, cu membrii Comitetului Executiv, sa discute cu partidul si sa stea mai putin la televizor pentru ca daca ar fi discutat cu partidul din timp, evident ca fiecare dintre ei gaseau patru organizatii care sa-i sustina", a mai precizat el inainte de sedinta.

La sedinta au participat si Daniel Savu si Serban Nicolae.

"Am solicitat sa fiu prezent la aceasta reuniune pentru ca am semnalat o serie intreaga de aspecte. Ele au fost, de altfel, semnalate si de presedintele Iliescu, de Adrian Nastase, doi oameni cu greutate si care au condus acest partid. Si alti colegi au semnalat unele lucruri neclare, cel putin la prima vedere, in regulamentul de organizare a alegerilor interne. Si atunci eu cred ca este o discutie fireasca intre colegi. Nu ma duc in deplasare, ca sa spun asa, nu ma duc pe teren ostil. Sper ca aceasta candidatura sa fie acceptata, ca si a lui Daniel Savu, ca si a domnului Dragnea", a afirmat Nicolae, inainte de sedinta conducerii PSD.

"Drepturile membrilor, inclusiv cele privind candidatura la functiile de conducere din structurile interne ale partidului, sunt cele din statut. Orice alta discutie suplimentara ar trebui sa aiba la baza statutul si atunci eu cred ca e nevoie de clarificari. Din punctul meu de vedere, daca nu s-ar fi suprapus cu conferintele judetene, foarte multe deja desfasurate la data cand s-au fixat aceste criterii, daca nu ar fi fost un termen foarte scurt, poate ca exista si o ratiune pentru el. Altminteri se transforma intr-un soi de directionare a candidaturilor catre avantajarea sau cel putin aparenta avantajare a unui singur candidat. Si nu vreau asa ceva", a declarat Nicolae.

Amintim ca presedintele PSD se va alege pe 11 octombrie intr-un scrutin universal, la care vor participa toti cei peste jumatate de milion de membri ai partidului (prevedere din statut), urmand ca la congresul extraordinar din 18 octombrie sa fie alesi presedintele executiv si vicepresedintii.











2284 vizualizari
  • +10 (10 voturi)    
    ciudat... (Miercuri, 30 septembrie 2015, 17:01)

    ..13 [utilizator]

    Legea nu este mai presus de toti?
    Adica legea nu il poate bate pe Dragnea?
    • +11 (11 voturi)    
      Ce mizerie!!! (Miercuri, 30 septembrie 2015, 18:07)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Un singur candidat, ca la comunisti, de unde se trag acesti mafioti din PSD dar si din PNL. Mai pe scurt, USL. Cine poate vota mizeriile astea in conditiile in care si-au votat pensii speciale??? Doar un popor indobitocit de latrine gen Antena 3 si Romania TV. Mi-e sila!
    • 0 (0 voturi)    
      PCR (Miercuri, 30 septembrie 2015, 21:39)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Pai la ce folos sa se mai tina alegeri daca este numai un singur candidat?...mai bine merge el singur cu 1 buletin de vot si poate sa spuna ca a avut mai multe voturi decat toti "ceilalti"

      Sper sa il trimita la puscarie, ca oricum merita si sa vedem atunci cum se mananca hienele intre ele...
  • +12 (12 voturi)    
    .... (Miercuri, 30 septembrie 2015, 17:09)

    gigi [anonim]

    Dragnea Presedinte! Ma pufneste rasu' / plansu'!
  • +6 (8 voturi)    
    Șerban Nicolae (Miercuri, 30 septembrie 2015, 17:26)

    MyGame1 [utilizator]

    Șerban Nicolae este mult peste Liviu Dragnea. Cum Romania nu are nevoie de PSD ( multi vor spune ca avem nevoie de partide de stânga, dar P$D nu este de stânga ci partidul hoților ), este in interesul tuturor romanilor sa-l pună pe cel mai slab, penal, hot... . Așa ca sa-l aleagă pe Dragnea si după ce-l condamna, poate se destramă si P€D-ul in bucatele!
  • +8 (8 voturi)    
    evident (Miercuri, 30 septembrie 2015, 17:35)

    mistydo [utilizator]

    Chiar așa, cine să-l bată? Cine mai are o condamnare? cine știe așa de bine să obșină voturi cu urna mobilă?
    PSD-ul trebuie să iasă în evidență cu încă ceva ce va uimi occidentul!
  • +12 (12 voturi)    
    standing ovations (Miercuri, 30 septembrie 2015, 18:40)

    dan [anonim]

    Dragnea reales la al 13lea congres
    Dragnea reales la al 13lea congres
    Dragnea reales la al 13lea congres
    Dragnea reales la al 13lea congres
    Dragnea reales la al 13lea congres
    Dragnea reales la al 13lea congres
    Dragnea reales la al 13lea congres
    ........

    Cata unanimitate. Ce echipa formidabila. Am ochii umezi deja...
    • +1 (1 vot)    
      Asta (Miercuri, 30 septembrie 2015, 19:46)

      gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui dan

      vroiam sa zic si eu :)))
    • +1 (1 vot)    
      Cum era rima (Miercuri, 30 septembrie 2015, 19:52)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui dan

      "Mareata corabia!
      Maret carpaciul!"

      Pardon,

      "Maret carmaciul!"
      • 0 (0 voturi)    
        Rima era (Joi, 1 octombrie 2015, 12:08)

        soringusar [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        Mândra corabia
        Meşter cârmaciul
        ................................
        Lângă el , pe-aceiaşi treaptă
        Stă femeia înţeleaptă AKA Bombonica
  • +8 (8 voturi)    
    ... (Miercuri, 30 septembrie 2015, 18:50)

    Veetor [utilizator]

    Faceti voi, desteptilor, alegeri. Numai bine, il salta astia pe Dragnea si-l duc la framantat aluat, dupa care mai faceti o tura de alegeri ;)

    Sau il puneti iari pe Ponta?
  • +7 (7 voturi)    
    "Liviu Dragnea, candidat unic" (Miercuri, 30 septembrie 2015, 19:00)

    Observatore [utilizator]

    Oh ce veste minunaaaata ?????
  • +8 (8 voturi)    
    ... (Miercuri, 30 septembrie 2015, 19:08)

    pathfinder [utilizator]

    "Conducerea PSD a decis: Liviu Dragnea, candidat unic"
    Ha! Ha! Ha! Ha! Ha!

    Si daca pierde alegerile?!?
    Ha! Ha! Ha! Ha! Ha!

    P.S. Astia din "Conducerea PSD" sunt intregi la mansarda?!?
    • 0 (0 voturi)    
      macare este pe plac (Miercuri, 30 septembrie 2015, 21:03)

      MihneaUrsu [anonim] i-a raspuns lui pathfinder

      lui Iliescu
      :)))
  • +1 (1 vot)    
    o mizerie (Miercuri, 30 septembrie 2015, 19:14)

    pragmatism [utilizator]

    Cat de penibili pot sa fie toti ipocritii astia de la PSD?!! Ia,sa vezi daca e condamnat Dragnea definitiv ... cum il sutuiesc ipocritii astia imediat!
    • 0 (0 voturi)    
      Cum sa-l sutuiasca... (Miercuri, 30 septembrie 2015, 23:49)

      MyGame1 [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

      Cum sa-l sutuiasca? :) Penal la penal ? Condamnat la condamnat? HOT la HOT nu își scoate ochii! La astia cu cât sunt mai hoți cu atât mai mult cresc in ierarhie...
  • 0 (0 voturi)    
    nu ne pasa, sa faca bine sa rezolve Romania (Miercuri, 30 septembrie 2015, 19:49)

    anaerobik [anonim]

    Nu inteleg ce dati astfel de stiri interne de la partide? Nefiind membri pesede, ne intereseaza? Poate doar in masura in care cioflingarul de Vlasca si Teleorman ar avea 5% sanse sa fie desemnat premier in noiembrie 2016.
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Miercuri, 30 septembrie 2015, 19:57)

    owl [anonim]

    mie mi-a placut propunerea acceptata a lui Dragnea - sa isi aleaga toti membri de partid presedintele... va dati seama ca 70% din membri PSD sunt in Teleorman?

    oricum, nu vad ce e rau in alegerea lui Dragnea; cum e partidu', e si alesu'. N-au nimic de ascuns.
  • 0 (0 voturi)    
    Altfel spus (Miercuri, 30 septembrie 2015, 20:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Strins unita in jurul sefului, mafia rosie pesede l-a ales pe cel mai hot dintre ei. O grupare de crima organizata pusa pe jaf nu putea face altceva. Un om onest nu ar putea face din aceasta cloaca penala condusa pia de curind de puscariasul Nastase si invinuitul penal, doctor ărin frauda VV Ponta.
  • 0 (0 voturi)    
    Candidat unic (Miercuri, 30 septembrie 2015, 20:32)

    CititorulComentator [utilizator]

    Ce penibil sa te mai si lauzi cu asta :) Lipsa totala de coloana vertebrala.

    Trump (bun, rau) se bate cu toti si inca e pe primul loc si asta se lauda ca e candidat unic, cat de penibil!
  • 0 (0 voturi)    
    Dacă (Miercuri, 30 septembrie 2015, 21:03)

    ploiesteanu [utilizator]

    mi-ar fi spus cineva că un partid are un candidat unic la președinție fără să-mi numească despre ce partid e vorba aș fi afirmat fără putință de a greși că este vorba de PSD unde democrația funcționează la cote de avarie. Bine, nici pe securistul Savu de la Ploiești nu-l simpatizez dar, mă rog, erau cel puțin doi candidați, de ochii lumii măcar.
  • 0 (0 voturi)    
    candidat unic de penal ce e (Miercuri, 30 septembrie 2015, 22:53)

    dan [anonim]

    ...atat am avut de spus

    unul mai putin condamnat nu au gasit
  • 0 (0 voturi)    
    Vot prin corespondenta (Miercuri, 30 septembrie 2015, 23:11)

    liviu din teleorman [anonim]

    se poate? ca nu vad de ce ar deplasa reprezentatii la bucale pentru o formalitate ca asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Oare ? (Joi, 1 octombrie 2015, 2:24)

    Theodor Iliescu [anonim]

    Si daca "condamnatul" - chiar la "fara frecventa;n puscarie !!! - iese pe LOCUL DOI ?
    Ce ne facem fetelor ????
  • +1 (1 vot)    
    circ (Joi, 1 octombrie 2015, 16:01)

    ilidia [anonim]

    Sa vedeti ce circ va fi daca va fi condamnat din nou cu suspendare, nu cu executare ca atunci lucrurile sunt clare. Daca-l matraseste pe Pinochio si ajunge prim-ministru, ca sigur asta-si doreste, vom fi de rasul curcilor. Cred ca vom fi unici in lume cu parlamentari si prim-ministru condamnati penal.