Victor Ponta: Am incercat sa-mi fac munca de prim-ministru cat mai bine, iar rezultatele se vad

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 29 septembrie 2015, 9:30 Actualitate | Politic

Victor Ponta
Foto: Facebook
Premierul Victor Ponta a scris, marti dimineata, inaintea votului la motiunea de cenzura, pe pagina sa de Facebook, ca "Eu am incercat sa-mi fac munca de prim-ministru cat mai bine, iar rezultatele se vad. In 2015, dupa 9 luni suntem pe plus si s-ar putea sa nu avem deloc deficit. Din 2012 mergem in sus cu cresterea economica, iar investitorii vin in Romania pentru ca am redus TVA si avem costuri mici."

Primul ministru adauga ca "Este important sa pastram competitivitatea, iar banii sa se duca in economie. Salariul mediu si pensiile au crescut, vor creste si salariile medicilor si ale profesorilor!"

Motiunea de cenzura a PNL impotriva guvernului Ponta este dezbatuta si supusa la vot marti, de la ora 10.00, in plenul Parlamentului. Daca motiunea e votata de jumatate plus unul dintre parlamentari, guvernul Ponta ar fi demis. Dar calculele arata ca PNL are sanse mici sa-si treaca motiunea, dat fiind ca a reusit sa atraga doar UDMR, PSRO (partidul lui Mircea Geoana) si cativa parlamentari neafiliati. PSD si UNPR au anuntat ca nu vor vota, parlamentarii puterii urmand sa stea in banci, fara sa-si extercite dreptul la vot (fapt care va elimina riscul de tradare).










1283 vizualizari
  • +2 (2 voturi)    
    brasoave (Marţi, 29 septembrie 2015, 9:47)

    ilidia [anonim]

    "Lauda-te gura ca-ti dau friptura". Dupa ce altii au reusit de bine de rau sa traverseze criza vine sa se laude cu cresterea economica.Avem excedent bugetar, dar s-au redus drastic investitiile.Investitiile straine, vorba lui ILC, sunt sublime doar ca nu prea se vad. Poate in retelele care-si vand marfurile excedentare sau de calitate indoielnica din tarile lor, inclusiv alimente, si-si scot profitul din tara. Reducerea TVA, bine venita pt populatie, le-a mai dat acestora un avantaj in aceasta privinta.
  • +3 (3 voturi)    
    Ponta si munca !!!,te umfla rasul . (Marţi, 29 septembrie 2015, 9:57)

    andreesanu [utilizator]

    De ce dracu nu taci bai terchea berchea,tu esti paralel cu munca de cand esti.
    Tu esti cu numele prim ministru ,in realitate esti o hahalera nenorocita.
  • +1 (1 vot)    
    e bine, e foarte bine!! (Marţi, 29 septembrie 2015, 10:03)

    lili [anonim]

    Vai de noi cand refugiatii vor citi postarea asta a lui Ponta, valurile de refugiati se vor indrepta spre Romania, pregatiti-va!
    Ponta, pregateste Romania pentru milionul de refugiati care nu va mai merge in Germania sau Suedia, vor coti-o spre Romania noastra!
    Nu credeti?!
    Pregatiti-va sa nu ne prinda nepregatiti, asa cum i-a prins pe amaratii de nemti, de-au dat inapoi deja dupa ce dna Merkel ii chema de zor!
    Pregatiti-va, vin refugiatii in Romania lui Ponta "foarte bine' !!!
    Cred ca amaratii aia 2 aia care-au plans cand au auzit ca de fapt au intrat in Romania isi vor cere scuze!
    E bine, e foarte bineeee!!!
  • +2 (2 voturi)    
    poate cineva (Marţi, 29 septembrie 2015, 10:10)

    vasile m [anonim]

    sa ma lumineze si pe mine, ce a facut acest individ pentru crestere economica ?
    Eu nu am vazut nici o masura pentru stimularea economiei, a crearii de locuri de munca, stimularea micilor intreprinzatori...
    Poate ma insel eu...
  • +2 (2 voturi)    
    Efectul Ponta (Marţi, 29 septembrie 2015, 10:38)

    bfc [utilizator]

    Ceea ce a facut Ponta se va vedea peste cativa ani;
    economia unei tari nu se reglementeaza de pe o zi pe alta dupa cum crede el.
    Urmarile unei decizii economice se resimt pe perioada lunga, sa afirmi ca in 2015 esti pe plus dupa ce 1 an nu a facut nimic constructiv, a stat pe la televizor si s-a certat cu Presedintele este o mare gafa. Efectul economic pe 2015 este rezultatul deciziilor economice luate cu ani in urma, de un alt guvern decat cel actual.

    De fapt Ponta stie acest lucru, dar mizeaza pe o galusca ambalata frumos care va fi inghitita fara nici un dubiu de catre votanti.

    Pofta buna!
    • -1 (1 vot)    
      Pe Bune ? (Marţi, 29 septembrie 2015, 19:44)

      Like33 [utilizator] i-a raspuns lui bfc

      Hai pe bune, deci sa inteleg ca economia actuala si nivelul de trai care se vede cat de cat ca a mai crescut pe mandatul lui Ponta nu se datoreaza lui ci se datoreaza deciziilor luate de fostul guvern a lui Boc care a taiat pensii, salari, si-a baut joc de autostrazile din Romania cu Bechtel s.a.m.d ?

      Ba da chiar ca se confirma ca suntem o tara plina de inteligenti.
  • +2 (2 voturi)    
    investitorii (Marţi, 29 septembrie 2015, 10:42)

    adi [anonim]

    care investitori ? unde sunt ?vin "pe sestache" netransparent ?
  • +1 (1 vot)    
    Atat de 'bine' ti-ai facut ..munca (??)... (Marţi, 29 septembrie 2015, 10:50)

    gica43 [anonim]

    incat ne-ai facut de....in toata lumea !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Doar cu biciul (Marţi, 29 septembrie 2015, 10:55)

    Ponta [anonim]

    Ponta a facut cate ceva doar de nevoie, impuns de la spate, deoarece a pierdut alegerile de anul trecut, si a si cheltuit fara numar din banii bugetului.
    Nu are de ales, trebuie sa miste ceva pentru alegerile de la anul, altfel PSD se ingroapa de tot !!! Asa ca nu a facut cate ceva deoarece tine tare la Romania si la romani ... Crede ca pacaleste pe cineva ??? Pe de alta parte, scheletele din dulap au inceput sa iasa la iveala, si vedem cat de ticalos este d-l mare patrihot Ponta... RUSINE !!! DEMISIA !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Dar investitiile? (Marţi, 29 septembrie 2015, 11:53)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Autostrazi, scoli, spitale?

    Astea unde sunt? La tine in cap, Ponta?
  • -4 (4 voturi)    
    PNL, pardon PDL-ul. (Marţi, 29 septembrie 2015, 12:02)

    Like33 [utilizator]

    Dar PNL-ul aka PDL-ul ce dracu a facut pana acum ?

    Strigam Ponta JOS dar nu ne uitam la trecut, rahatii astia ce au facut decat sa taie pensile si salariile cat au fost la conducere.
    PNL-ul e acelasi /// cu PDL-ul, daca PSD fura, va pot garanta ca astia o fac de 10 ori mai bine, nu degeaba toti PDL-isti (Videanu si rahatii astia) au niste palate de milioane de euro.

    De bine de rau pe mandatu lui Ponta a inceput DNA-ul, ANAF-ul sa mai curete tara asta de jeguri, multi tampiti o sa spuneti ca nu e asa, dar realitatea nu ti-o poate dicta nimeni, asta o vede fiecare, daca avem o tara plina de cretini asta e alta problema.

    Eu sustin sa ramana Ponta la guvernare, sa plece, abia astept sa vina iar PDL-ul, macar la asta suntem buni noi romanii, la a duce spre repetarea istoriei.
    • +3 (3 voturi)    
      Probabil ca fiind nascut...ieri... (Marţi, 29 septembrie 2015, 12:44)

      gigiN [utilizator] i-a raspuns lui Like33

      ...nu ai de unde sa stii ca cea mai nenorocita repetare a istoriei-cel putin a ultimilor 25 de ani-se cheama iliescu si psd !!!
    • +1 (1 vot)    
      Unul din "jeguri" e chiar ponta (Marţi, 29 septembrie 2015, 13:52)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Like33

      ce urmeaza a fi "curatat" de DNA. Ai dreptate cu tara plina de cretini, esti cea mai buna dovada in acest sens. Vad ca tineti cu tot pretul sa stie toata lumea asta si postati ineptii cu indarjire.
    • +1 (1 vot)    
      strigam ponta la puscarie, (Marţi, 29 septembrie 2015, 14:21)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui Like33

      ponta este si va ramine cea mai urita pata pe obrazul mindrului roman,-preluarea puterii, prin lovitura la democratie, schimbind legi cu ordonante ilegale prin care a mutilat atributiile Curtii Constitionale, a dat jos Avocatul Poporului, a incalcat Regulamentele interne a Parlamentului Romaniei, schimbind abuziv pe cei presedinti,, a trecut Monitorul Oficial la Guvern pentru a putea sa comunice ce si cind vroia, pentru a nu putea fi contestat de catre opozitie, ca avocatul poporului a ajuns o economista de la psd, atrecut ICS la guvern, pentru a-il scapa pe altruistul nastase de la puscarie n-a reusit, ba a mai creat un caz Grajdean, Traficul de influienta la scara national si internationala: oltchim, CFR marfa, Lukoil, Gaz munai, Rosia Montana, fuga din tara ori de cite ori DNA-ul se apropia de el in cazurile de coruptie, pierderea contractului Becthel, transformarea Bugetului de Stat in fond de rezerva a lui personal, pentru a pute da bani dupa muschii lui tribuna la stadionul din Petrosani, angajarea imediata a nu stiu ce sportiv, fara calificare, emiterea ordonantelor pe banda rulanta inseamna eludare legilor in vigoare si pe care politicienii nu le respecta, desfiintarea anafului vechi sa-si piarda urma dosarul de coruptie sova-ponta, aducerea la guvern a indivizilor acuzati de toate infractiunile posibile inclusiv el plagiator dovedit, desfiintarea comisie de stabilire a plagiatului lui ponta de celebru Pop ministru pentru o actune de intimidare si desfiintare a comisiei, blocarea tuturor investitiilor mari care sa creeze locuri de munca la buget, majorarea accizei din lun octombrie 2012 cu cca 7% pe care o platim noi toti din buzunar, impunerea supra accizei la carburanti de 7 centi , incalcarea in mod grosolan a dipozitiilor UE prin ilocuirea valorii eurului in 2013 octombrie cu cel din 2012 ,care era mai mare, stii ca platesti accize la importuri de 4.7 lei per euro?, incercarea de mutere a biroului in incinta Ministerului Apararii, ....ma opresc aici,