Ministrul ungar de Externe il acuza pe Victor Ponta ca "minte constant si calomniaza Ungaria": Atitudinea sa este rusinea Europei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 21 septembrie 2015, 18:59 Actualitate | Politic

Victor Ponta "minte constant si calomniaza o tara vecina", acuza ministrul ungar de Externe, Peter Szijjarto, care considera ca atitudinea premierului roman reprezinta "rusinea Europei": "Este rusinea Europei ca Victor Ponta, care face obiectul unei investigatii penale, minte in mod constant si calomniaza o tara vecina", a declarat Peter Szijjarto, citat de MTI, potrivit Mediafax.

"Ungaria respecta toate reglementarile europene in gestionarea crizei imigrantilor; Ungaria este intr-o pozitie delicata, intrucat alte doua state membre UE incalca deliberat si ostentativ legislatia Uniunii Europene. Grecia nu este capabila sa isi protejeze frontierele, iar Croatia trimite mii de imigranti in Ungaria fara a-i inregistra", a subliniat oficialul ungar.

Premierul Victor Ponta a declarat, luni, in legatura cu afirmatiile ministrului ungar de Externe privind problemele sale penale, ca autoritatile ungare "se baga in jocuri interne politice" din Romania, Ponta spunand ca tara trebuie condusa de la Bucuresti, nu de la Budapesta. "Ma bucura interesul Ministerului de Externe ungar pentru politica din Romania. Deoacamdata, imi mentin opiniile care sunt similare cu ale premierului sarb, premierului croat, premierului austriac, ale Comisiei Europene, ale secretarului general ONU, si anume ca atitudinea Ungariei in aceasta criza a refugiatilor este o atitudine neeuropeana si o rusine pentru Europa si ca sa faci garduri la granita intre doua tari membre ale UE, Romania si Ungaria, este o chestiune nemaiintalnita si care nu are nicio legatura cu spiritul european, motiv pentru care o sa-mi apar tara si Guvernul", a afirmat Ponta, intrebat despre ultimele afirmatii ale ministrului ungar de Externe, Peter Szijjarto.

Ponta a mai spus ca autoritatile ungare "se baga in jocuri politice interne din Romania": "Faptul ca autoritatile maghiare se baga in jocuri interne politice din Romania, eu cred ca toata lumea ar trebui sa raspunda ca si mine, si anume cu indignare. Nu cred ca este vreun sclav prin Romania, fie prin presa, fie prin politica, care sa se bucure ca ne cearta cineva de la Budapesta. Eu vreau sa ne conducem tara de la Bucuresti, nu de la Budapesta si pana acum am stiut sa o facem foarte bine."

Ministerul ungar al Afacerilor Externe l-a convocat pe ambasadorul roman la Budapesta, luni, in urma declaratiilor facute sambata de ministrul roman de Externe, Bogdan Aurescu. Acesta spunea ca ridicarea de garduri "este un gest mai degraba autist si inacceptabil", care incalca spiritul Uniunii Europene. Ministrul ungar de Externe, Peter Szijjarto, a reactionat spunand ca s-ar "astepta la mai multa modestie din partea unui ministru de Externe al carui premier se confrunta cu un proces. Ne-am astepta la mai multa modestie din partea unui ministru de Externe al carui premier se confrunta cu un proces (...) Noi suntem un stat vechi de peste 1.000 de ani, care de-a lungul istoriei sale a trebuit sa se apere nu doar pe sine, ci si Europa, de multe ori. Asa va fi si acum, fie ca ministrului roman de Externe ii place sau nu."










4331 vizualizari
  • -17 (35 voturi)    
    poate sa aiba dreptate (Luni, 21 septembrie 2015, 19:09)

    jiji [anonim]

    nu inteleg agresivitatea ungurilor in aceasta speta. O poate cineva explica?
    • +23 (29 voturi)    
      Da (Luni, 21 septembrie 2015, 19:33)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui jiji

      Ei, saracii, cred in continuare ca Ponta mai trebuie bagat in seama.
      • 0 (2 voturi)    
        Well ... statul de 1000 de ani al ungurilor ... (Marţi, 22 septembrie 2015, 13:17)

        Mitica Palarierul [anonim] i-a raspuns lui AdiSto

        Well ... statul de 1000 de ani al ungurilor ... este ceva precum onoarea pierduta a Katharinei Blum (pentru cei care au fazut filmul).

        Puratorul de cuvant din Orbanistan uita ca statul ungar a fost desfiintat odata la sfarsitul primului razboi mondial (doar armata romana I-a scapat de bestialitatile lui Bela Kuhn) si inca odata la sfarsitul celui de al doilea razboi mondial, de catre prietenii lor sovietici.

        Romanii mai practici, insa si mai poltroni, au reusit sa aiba un stat supravietuitor de la 1860, taman anul cand s-a "infiintat" cu invoiala de la stapanii lor austrieci si Statul Ungar - cel desfiintat la sfarsitul primului razboi mondial.

        Orbanistanii ciocolatii au vise rele cu pavilonul de la Trianon, si tanjesc dupa "Crucile cu sageti".

        "Patria si Dreptul Meu!"
        .
    • -5 (21 voturi)    
      Mdeah... (Luni, 21 septembrie 2015, 19:40)

      Nea Hoisan [anonim] i-a raspuns lui jiji

      Pai lasa un pic tochitura si vinu si urmareste schimbu de mingii. Deci, Primu nostru Sinistru le-a zis-o de la obraz, ca nu-i european sa faci gard si honvedu s-a inflamat dat fiind faptu ca remarca Primului Plagiator al Tzarii i-a adus aminte de faptu ca iei sant nou venitzi pe plaiurile europene. De unde si precizarea honvedului ca statu-palma-barba-cot ungar ie mai vechi de 1000 de ani, lucru bine stiut de toata lumea: acu 1000 de ani aveau frontiere bine delimitate, pazite 24/24, 365/365, iar regele lor, la orizontu de timp la care se face referire, iera un maghiar al dracu, numit Vaik Olahis de unele cancelarii catolice...
    • +6 (6 voturi)    
      explicatie simpla (Luni, 21 septembrie 2015, 19:46)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui jiji

      de la mai multa paprika si mai putina mamaliga.
    • -13 (23 voturi)    
      Îți explic eu (Luni, 21 septembrie 2015, 20:02)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui jiji

      Ungurii s-au pregătit de mult cu postaci care să laude ungaria și să se dea români explicându-ne nouă cum e mai bine pentru România. Plătește bine orbanistanul că are de unde.
      Uită-te numai câte minusuri ai luat la un comentariu decent și privește câte minusuri voi lua eu. :)
      • -3 (5 voturi)    
        iti aleg comentariul ca raspuns acceptat (Marţi, 22 septembrie 2015, 0:02)

        jiji [anonim] i-a raspuns lui andreitr

        face sens. Pentru noi ca romani inchiderea Europei de vest cu ajutorul gardurilor unguresti inseamna lasarea tarilor est europene in calea invaziei, sau fortarea valului imigrationist catre est. Ungurii poate fac bine pt ei, dar e dezastru pt noi.

        In prima faza am fost si eu pacalit sa laud abnegatia cu care-si apara orban poporul, uitand ca eu sunt roman si nu ungur.
        Ar trebui ca ai nostri sa-si trimita spioni la granita, sa invete cum se construieste gardul.
      • -3 (5 voturi)    
        de fapt, (Marţi, 22 septembrie 2015, 0:16)

        jiji [anonim] i-a raspuns lui andreitr

        singurul moment in care i-am sustinut pe unguri a fost cand au anuntat ridicarea gardului doar cu Romania, in ideea ca acum migratorii se vor duce prin Croatia. Cand au anuntat ca inchid si cu Croatia, iar Austria nu mai accepta nici ea, mi-am dat seama ca pentru noi nu prea e bine.
    • +9 (15 voturi)    
      ce înțelegi? (Luni, 21 septembrie 2015, 20:03)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui jiji

      Dar agresivitatea lui Ponta în această speță o înțelegi?
    • +18 (24 voturi)    
      @jiji (Luni, 21 septembrie 2015, 20:10)

      bogdan192 [anonim] i-a raspuns lui jiji

      Pe tine daca te-ar face hotryst si nazist un ciorditor de gaini care minte cum respira, nu te-ai enerva?
    • +4 (6 voturi)    
      cocos las (Luni, 21 septembrie 2015, 22:26)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui jiji

      Plagiatorul hoț a declanșat scandalul ca să distraga atenția de la problemele lui si cum ungurii nu sunt lasi ca el ii trag scatoalce peste botul unsuros fără frică. Plagiuta al nostru se ceartă cu slugile lui Viktor. PM ungar nu i-a răspuns nici măcar cu un stuchit.
  • -8 (26 voturi)    
    ... (Luni, 21 septembrie 2015, 19:23)

    dragos234 [utilizator]

    Categoria "Rusinea Europei" a fost adjudecata deja de Ungaria. Toata presa occidentala s-a pus de acord in privinta asta.
    • +1 (5 voturi)    
      ne-au luat fata??? (Luni, 21 septembrie 2015, 20:49)

      Persuasive [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      ei ne-au luata fata noua???naaaa
    • -1 (1 vot)    
      rusine, rusine, dar (Marţi, 22 septembrie 2015, 0:20)

      manole [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      si-au facut toti treaba cu Orban. L-au criticat de forma, sa-si pastreze imaginea de lorzi globalisti, dar in spate cred ca i-au dat si logistica pt gard.
      Acum noi ramane sa ne rugam ca va rasari din pamant un nou Stefan.
  • +17 (21 voturi)    
    Cearta pentru uitare! (Luni, 21 septembrie 2015, 19:27)

    Raju [utilizator]

    Ca de obicei Ponta minte si face galagie in scopul de a se uita hotia si coruptia caracteristica politicii sale si ale PSD=PCR. Ce interes are acum Romania la un conflict cu o tara vecina in UE care acum are si asa destule necazuri cu invazia musulmanilor?
    • +1 (3 voturi)    
      de acord cu tine!... (Luni, 21 septembrie 2015, 20:42)

      luiz [anonim] i-a raspuns lui Raju

      ...dar fa-l pe bade G...sa priceapa ca este doar o diversiune a la Doctore Plagiatore ! Care, dupa ce acuza( in termeni ce nu au nicio legatura cu diplomatia!) atitudinea fireasca a unei conduceri statale de a-si apara granitele si propriul popor de un agresor, striga in gura mare ca el este un bun samaritean iar vecinii lui...autisti, horthysti,etc.!
    • +4 (6 voturi)    
      Putin ii pasa lui Ponta de invazia (Luni, 21 septembrie 2015, 22:17)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Raju

      musulmanilor asupra Europei. Individul asta imi provoaca greata. Auzi, el o sa continue sa apere tara si guvernul". Cine ma? Cel care a facut cadou peste 200 de milioane de dolari lui KAZ MUNAI GAS ? Cel care a pus pe butuci privatizarea Oltchimului? Cel care minte cum respira? Plagiatorul? Falsificatorul? Evazionistul? Spalatorul de bani? Opriti-ma, odata, va rog! Incredibil! Borfasul asta a inceput sa miroasa a hoit, dar tot nu se lasa. Si nu ne lasa. Toata lumea(inclusiv ai lui) isi astupa nasul cand ii stau prin preajma, numai el nu observa asta,sau se preface ca nu vede. Pai cum ma poate apara pe mine pramatia asta rau mirositoare? Nicicum. Poate sa ma vanda,asta da! De cand cu Ponta aproape ca am inceput sa ma gandesc cu duiosie la Batranul Bolsevic. Ptiu... Doamne fereste!
  • +13 (15 voturi)    
    explicatie (Luni, 21 septembrie 2015, 19:31)

    anonim [anonim]

    ponta a inceput...
  • -4 (18 voturi)    
    Musca pe caciula (Luni, 21 septembrie 2015, 19:42)

    Axel [anonim]

    Agresivi cu toata lumea, imi aduc aminte un documentar despre umanitatea ungurilor in ww2 asupra romanilor sau rapoartele care veneau la Berlin, germani erau speriati de ferocitatea și ardoare ungurilor sa trimita evreii la Auschwitz. Asta spune multe..
    • -4 (8 voturi)    
      Minti (Luni, 21 septembrie 2015, 21:25)

      arthurius [utilizator] i-a raspuns lui Axel

      Minti ca si ponta. Habar n-ai de istoria ww2, Ungaria a trimis evrei in lagare dupa ce Germania a invadat Budapesta si l-a fortat pe Horthy sa demisioneze rapindul si ucigandul baiatul.
      • +5 (5 voturi)    
        Despre pogromurile (Marţi, 22 septembrie 2015, 0:10)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui arthurius

        Hortistilor din Ardealul ocupat, nu-ti amintesti, iubitorule de istorie...si unguri.
      • +4 (4 voturi)    
        va cam negati trecutul (Marţi, 22 septembrie 2015, 0:40)

        gaby [anonim] i-a raspuns lui arthurius

        voi ati fost obligati, vi s-a impus cu pistolul la tampla, etc. Nu va asumati chiar nimic? Urati vecini avem, chiar daca unii stiu si limba romana.
  • +12 (18 voturi)    
    Alo (Luni, 21 septembrie 2015, 19:50)

    Ambalezu [utilizator]

    stati la coada baieti, in primul rand e rusinea Romaniei si dupa aceea ...restul gramezii.
  • +17 (19 voturi)    
    Sunt de acord (Luni, 21 septembrie 2015, 20:08)

    KostasP [utilizator]

    Cu prima afirmatie, ca minte constant..
  • +6 (8 voturi)    
    Bai Ponta, (Luni, 21 septembrie 2015, 20:23)

    CezarN [utilizator]

    Acum incepi sa intelegi de ce tu reprezinti o povara pentru Romania? Tovarasi din PSD, Merkel, Obama, cred ca chiar si Putin, nu o spun atat de direct, insa sunt sigur ca gandesc la fel ca ministru de externe ungar. Din cauza acestui impostor, Romania are de suferit. Dar pe voi va doare la 5m in fata.

    Ce jocuri politice interne spui tu? Omul a spus un FAPT:esti urmarit penal. Ce are asta a face cu politica interna? Sau tu sugerezi ca DNA face dosare politice? Daca-i asa, de ce nu modifici legislatia, doar ai majoritatea parlamentara. Desfiinteaza, reorganizeaza, comaseaza, fa naibii ceva sa ajunga Sova sef la DNA ca ne este si noua frica sa traim intr-o tara unde justitia face dosare politice, nu? Sau face "dosare politice" doar celor din PSD?

    Pana una-alta, vorba lu Vantu, investeste banii aia economisti in penitenciare, investeste in viitorul tau!
  • +3 (5 voturi)    
    mai e o optiune (Luni, 21 septembrie 2015, 20:24)

    kostel [utilizator]

    tu zici ca vrei sa conduci tara de la bucuresti si nu de la budapesta. ce zici de optiunea sa conduci de la jilava? si nu sa conduci tara ci sa conduci cosul de gunoi de la sala de mese pana la toaleta si sa cauti niste sapunuri pe acolo ...
  • +5 (9 voturi)    
    Nu trebuie (Luni, 21 septembrie 2015, 20:29)

    Skeptical [utilizator]

    sa fii indragostit de unguri ca sa vezi ca in situatia asta au dreptate iar Ponta incearca sa distraga atentia de la problemele lui penale batindu-si joc de interesele si demnitatea tarii.

    Asa ca mai incet cu pianul pe scari, nu mai traim in lumea lui Vadim in care automat luam partea "romanului" (daca e magarul asta de prim ministru penal roman, ca ortodox decorat stim ca e) asa, ca reflexul lui Pavlov.

    Vom fi impotriva ungurilor cind va fi cazul, deocamdata il vrem pe Pontac trimis la "academie" in aceeasi "clasa" cu Dan Voiculescu!!
  • -1 (7 voturi)    
    Dom'le ce nenorociti si ungurii astia (Luni, 21 septembrie 2015, 21:24)

    D_Poroineanu [utilizator]

    Au aparat Evropa de n-au mai putut:
    1. Hungaria a fost pasalac turcesc 161 de ani.
    2. Romania a trebuit de doua ori sa ocupe Budapesta:
    a. In 1919 ca sa-i scapam de comunistii lui Bela Kun
    b. In 1945 ca sa-i scapam de nazistii lui Horthy.

    Au venit in Evropa cateva zeci de mii de salbatici, au ucis evropeni si tot ce au intalnit in cale si pe urma cica au aparat-o. Au fost crestinati la ordin de Moghiorhun alias Istavan Konig.

    Oricum hungurii nu mai au genele originale, poate maxim 10%. Prin absorptie si asimilare au fortat romani, slovaci, sarbi, aromani, evrei, polonezi, nemti sa se maghiarizeze. O explicatie pentru turbarea actuala.

    Cum adica bai hun-gyuri-lor sa nu dati drept de cerere unor nenoriciti care-si iau copiii in rucsac si lumea'n cap? N-au astia Dumnezeu nici cat babuinii din muntii Altai ( daca exista babuini acolo ).

    Continuati tot asa si in 50-100 de ani Magyarorszag va deveni kici, kici, kici. Hungarian women the BEST. Hmmmm, yummy, yummy!!

    Asta nu inseamna ca pontalakul nu trebuie sa se care.
  • +1 (1 vot)    
    poroinean (Marţi, 22 septembrie 2015, 0:36)

    paleologu [anonim]

    ..rusine sa-ti fie, mojic mincinos ce esti. lasa ca iti meriti si tu condamnarea personala.
    vorbesti de istorie habar neavand de adevarul crunt.
    • +1 (1 vot)    
      @paleo-ologu (Marţi, 22 septembrie 2015, 9:26)

      D_Poroineanu [utilizator] i-a raspuns lui paleologu

      Amice atacul ad-hominem pe web e ca si cum ai da cu batul in balta, adica inutil.
      Din toata experienta mea cu ungurii pot sa-ti spun ca au inimile impietrite de conflicte existentiale. Neffind crestinati de buna voie nu au reusit in cei 1000 de ani sa aplatizeze vortexurile crono-spatiului interior si la cea mai mica ocazie devin salbatici.
      Adica faci garduri, aduci rusii in Evropa sa-ti faca centrale nucleare, esti pe fata antisemit ( in WWII au speriat pana si pe nemti cat de entuziasmati erau de uciderea in masa a altor nevinovati), intri in Romania sa rupi tara si voi va considerati evropeni?
      Inteleg ca ai si tu o relatie cu marele shaman si o sa ma pedepseasca el...ha,ha,ha!! Data viitoare luam pana la Tisa.