Coalitia de guvernare il sustine in continuare pe Victor Ponta. Gabriel Oprea: "Sustinem guvernul din care facem parte"/ Dragnea: "Coalitia va respinge motiunea de cenzura"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Luni, 21 septembrie 2015, 16:04 Actualitate | Politic

Liderul UNPR Gabriel Oprea a transmis un mesaj de sustinere pentru Guvern, si implicit pentru Victor Ponta in fruntea acestuia, dupa sedinta coalitiei de guvernare care a avut loc luni la parlament. Acelasi mesaj il transmisese si liderul ALDE Calin Popescu Tariceanu inainte de aceasta sedinta, iar presedintele interimar PSD Liviu Dragnea a intarit astfel: "Coalitia va respinge motiunea de cenzura".

Nici Oprea si nici Dragnea nu au precizat daca vor iesi din sala la vot sau vor ramane inauntru si se vor abtine. Este posibil ca parlamentarii UNPR sa ramana in sala, in timp ce Dragnea a declarat ca aceasta strategie va fi decisa de liderii de grup de la Camera si Senat (UNPR si PSD fac parte din acelasi grup parlamentar, PSD).

Presedintele Senatului Calin Popescu Tariceanu, liderul ALDE care face parte din coalitie, declarase luni ca este in interesul actualei coalitii sa sustina Guvernul Ponta, calificand acuzatiile aduse premierului drept "foarte subtiri".

"Daca doamna Gorghiu sau domnul  Blaga ma vor invita la discutie pe acest subiect, am sa refuz o astfel de discutie din start, nu am ce sa fac la o astfel de discutie. Eu in calitate de copresedinte ALDE, consider ca am o obligatie de solidaritate cu partenerii de coalitie si o astfel de discutie mi se pare total neavenita. Cum sa discut cu Opozitia, ce sa tradez?", a declarat Calin Popescu Tariceanu, citat de Mediafax.










1224 vizualizari
  • +3 (5 voturi)    
    ! (Luni, 21 septembrie 2015, 16:14)

    melcul_naravas [utilizator]

    In conditiile in care Ponta e plin de bube, Gabitu pierde din increderea electoratului daca-l sustine in continuare.
    • +2 (2 voturi)    
      daca nici acum nu pica Ponta (Luni, 21 septembrie 2015, 17:09)

      viorel2349 [anonim] i-a raspuns lui melcul_naravas

      inseamna ca rusii sunt mai tari ca americanii.
  • +4 (6 voturi)    
    coalitia sustine un penal! (Luni, 21 septembrie 2015, 16:31)

    lili [anonim]

    Ce veti raspunde omologilor vostri din UE cand veti discuta despre Premierul penal al Romnaiei, dle Oprea general analfabet?!
    Cine va mai da mana pana in 2016, toamna, cu penalul Ponta, de ce izolati Romania tinand un penal in fruntea Guvernului Romaniei?!
    Din motive de interes personal, evident, ca de Romania nu va pasa!
    Va este bine la osul de ros!
    Sila!
  • +3 (5 voturi)    
    ok, continuati asa! (Luni, 21 septembrie 2015, 16:33)

    thePatriot [anonim]

    E foarte bine, dragneo, tăricene, opreo, ca va întăriți poziția, aceea de pro-Hotie!
    Nu va voi uita, nenorociților, penali fără scrupule, bătaia de joc față de romanii corecți. Da, bă, mai sunt și romani care cred în dreptate până la capăt! Sâc!
    Sunteți uniți când vine vorbă să va apărați penalii, am înțeles.
    Se spune ca cine râde la urma, râde mai bine.
    Fie ca poporul roman s-o facă la final, de bucurie c-a scăpat de voi...!!!!
  • +3 (5 voturi)    
    Viorele ia-o repejor spre Astana-Kazmunai (Luni, 21 septembrie 2015, 16:34)

    Plagarus [utilizator]

    Mai sigur pare in Brazilia, Venezuela ,Brunei sau Madagascar care nu au acorduri de extradare cu RO.
    Totusi la Astana ai asigurata existenta pe viata, in contul sute de milioane de $ facute cadou kazahilor !
    • +3 (3 voturi)    
      nimeni nu primeste tradatorii (Luni, 21 septembrie 2015, 18:28)

      helin [anonim] i-a raspuns lui Plagarus

      chiar daca s-au folosit de ei.
  • +5 (7 voturi)    
    Incredibil... (Luni, 21 septembrie 2015, 16:55)

    MPop [utilizator]

    Pe asta nu il luat nici mort de pe scaunul de premier!

    Cica acuzatiile sunt "subtiri"...

    Pai ce vrei frate? Si Ungaria ne ia de ras...care era de rasul Europei acu cateva luni.
  • +3 (5 voturi)    
    Hotii sustin hotii (Luni, 21 septembrie 2015, 16:56)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Care coalitie? Partidul mafiot P$D, complicii la furt din PUNR, haimanalele lui VOlculescu, securistul-puscarias? Asta nu e coalitie, e intelegere intre hoti care si cum sa fure mai mult tara. Orice om cinstiti nu ar face parte din aceste asa-zise partide care suntdoar grupuri de crima organizata puse pe jaf, conduse de indivizi care condamnati, penali, care plagiatori, care inculpati. RUSINEA EUROPEI, scuipat de obrazul tarii, asta sunt.