Liderii coalitiei, reuniti in sedinta. Calin Popescu Tariceanu: Actuala coalitie are tot interesul sa sustina Guvernul. Acuzatiile aduse premierului sunt extrem de subtiri

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 21 septembrie 2015, 14:14 Actualitate | Politic

Presedintele Senatului Calin Popescu Tariceanu a declarat luni ca este in interesul actualei coalitii sa sustina Guvernul Ponta, calificand acuzatiile aduse premierului drept "foarte subtiri". Liderii coalitiei s-au reunit in sedinta, luni, la ora 14:00, la Palatul Parlamentului, dupa ce Comitetul Executiv National al PSD a decis, in unanimitate, sa sprijine in continuare Guvernul Ponta.

"Actuala coalitie are tot interesul sa sustina guvernul", a declarat Tariceanu.

Intrebat despre dosarul Lui Victor Ponta, Tariceanu a afirmat ca acuzatiile aduse premierului sunt extrem de subtiri.

Surse politice au precizat pentru Mediafax ca sedinta a fost convocata la solicitarea liderului ALDE, Calin Popescu Tariceanu.

Discutiile vor avea loc in biroul presedintelui Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea.

Comitetul Executiv al PSD a votat luni, in unanimitate, sprijinul pentru mentinerea la guvernare cu Victor Ponta premier, acesta precizand ca va ramane la Palatul Victoria atata vreme cat va avea sprijinul coalitiei de guvernare.

"Mergem mai departe", a declarat Victor Ponta la finalul sedintei Comitetului Executiv al PSD. El a mai spus ca "este important sa avem stabilitate".

Ponta a precizat ca opinia majoritara a celor din partid a fost ca trebuie continuata guvernarea, pentru ca "este o guvernare buna", pe care nici macar Opozitia nu o contesta din punctul de vedere al rezultatelor economice.

Luni, PNL ar urma sa depuna motiune de cenzura impotriva Cabinetului ponta.










1118 vizualizari
  • +3 (3 voturi)    
    extrem de subtiri (Luni, 21 septembrie 2015, 14:32)

    Calin Manechin [anonim]

    Corect, asta venind de la unul care in pozitia de pm facea trafic de influenta la fiecare respiratie.
    • +2 (2 voturi)    
      O fi subtire dar ... (Luni, 21 septembrie 2015, 15:12)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui Calin Manechin

      este in Codul penal !
      Adica pentru voi trebuie neaparat sa fie groasa ? Ok, e groasa la curul vostru !
  • +3 (3 voturi)    
    subtire, in dosarele grele nu-i enteres national (Luni, 21 septembrie 2015, 14:42)

    mnicku [utilizator]

    sa se inceapa urmarireea penala a primului mincinos.

    ...impiedicarea votului din noiembrie 2014 - infractiune facuta in timpul mandatului de pm . Imediat e 1 an si nu se mai aude nimic. De ce oare ??????? alt dosar ratacit prin sertare

    ...stergerea datoriei kazmunai - infractiune facuta in timpul mandatului de pm

    ....uzurpare de calitati oficiale - infractiune facuta in timpul mandatului de pm
  • +3 (3 voturi)    
    ah (Luni, 21 septembrie 2015, 14:42)

    paranoid_android [utilizator]

    era mai bine pentru toata lumea daca domnul Tariceanu ramanea la cariera de modelling...
  • +4 (4 voturi)    
    Ponta are drum cu sens unic (Luni, 21 septembrie 2015, 14:47)

    vergotti [utilizator]

    Nu stiu daca dosarul lui Ponta e "gros" sau "subtire" ... Cert este ca atunci cand e sa te duca gaborii la puscarie, te ia si din cabinetul de prim-ministru ! :) Mie frica mi-e de altceva : Ponta poate legalmente sa conduca Guvernul Romaniei si din puscarie, asa cum isi conduc afacerile mafiotii incarcerati din Italia.
  • +3 (3 voturi)    
    In traducere (Luni, 21 septembrie 2015, 14:54)

    MarianPConstantin [utilizator]

    Acuzatiile aduse premierului sunt "foarte subtiri" in comparatie cu ce am facut eu cand am fost in aceeasi pozitie.
  • +1 (1 vot)    
    eforrturile nu sunt inutile... (Luni, 21 septembrie 2015, 17:14)

    ..13 [utilizator]

    Vine vremea cand o sa fie strans Ponta si dus la racoare..

    Putin sau subtiri numai instanta poate sa aprecieze, ceea ce face acum Tariceanu seamana cu declaratii politice si poate sa zica ca Primul Mincinos are cel mai curat si mai eficient gubern, dar OARE CINE IL CREDE???

    Jucati baieti ca nu mai aveti mult timp la dispozitie!