Monica Macovei anunta ca va cere revizuirea deciziei prin care a pierdut un proces intentat de Dan Sova, dupa ce au aparut informatii ca acesta ar fi folosit acte false in instanta

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 18 septembrie 2015, 15:04 Actualitate | Politic

Informatiile aparute in presa despre falsificarea actelor pe care Sova le-a depus in instanta in procesul cu mine arata micimea morala a acestui personaj politic, un 'jurist', care mai este si senator, dispus sa incalce legea si sa minta judecatorii, sustine Monica Macovei intr-un comunicat de presa.

Jurnalistii citeaza din rechizitoriul procurorilor DNA in cazul Ponta&Sova si complexurile energetice Turceni si Rovinari, iar concluzia este ca Ponta si Sova nu numai ca au luat cateva milioane de euro din buzunarele oamenilor, dar au si mintit, acuza europarlamentarul.

Macovei spune ca va informa CEDO, unde a depus o plangere dupa ce a pierdut procesul pe care i l-a intentat Dan Sova, despre faptul ca acesta a depus acte false in instanta.  

"Voi cere in Romania, imediat ce apare o decizie a judecatorilor in dosarul Ponta&Sova, deschiderea unui proces de revizuire, pe baza acestor noi informatii si a actelor depuse de Sova, despre care procurorii sustin ca au fost falsificate. Minciunile si ilegalitatile lui Sova nu pot ramane nepedepsite", mai transmite sursa citata.










2888 vizualizari
  • +19 (19 voturi)    
    Ciuma rosie (Vineri, 18 septembrie 2015, 15:09)

    nano2k [utilizator]

    Jos ciuma rosie. Pe astia daca nu ii starpesti, nu te lasa sa traiesti...
    • +15 (15 voturi)    
      Chiar intrebam... (Vineri, 18 septembrie 2015, 15:31)

      AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      ...in articolul HN despre procesul cu Monica Macovei, daca nu il da in judecata pe Sova daca se dovedeste falsul.

      As vrea totusi sa nu ceara numai revizuirea deciziei, ci sa-l si dea in judecata si sa-i ceara daune morale si de imagine. Plus, daca e caz penal din cauza falsului si uzului de fals intr-un act de justitie, atunci sa-l bage si la parnaie, cu cumulare de ani de peste sentinta Turceri-Rovinari.

      Pe astia daca nu ii bagi la zdup cu ani grei de sentinta, nu scapi de ei in nici un fel. Eventual isi baga copii la inaintare dupa ce pensioneaza ei.
      • +10 (10 voturi)    
        pacat (Vineri, 18 septembrie 2015, 16:06)

        Europiu [utilizator] i-a raspuns lui AK-47

        doar ca nenorocita asta de legislatie romaneasca nu permite cumularea pedepselor.

        Ca astia asa ar merita: cate 2-3 sute de ani de puscarie **//**??? lor de **//**??? (m-am autocenzurat!)
      • +7 (7 voturi)    
        eu ma intreb de ce se misca asa greu (Vineri, 18 septembrie 2015, 17:02)

        mnicku [anonim] i-a raspuns lui AK-47

        procuratura pt ca monta a facut falsurile cind nu era primul xerox al tarii? ce le ia atita sa-l puna la beci???
  • +9 (9 voturi)    
    Bravo Doamna! (Vineri, 18 septembrie 2015, 15:26)

    Daniel [anonim]

    Ca si in sport si in politica femeile sunt mult peste barbati!
  • -8 (16 voturi)    
    moacovei nu era cea care a votat pt cote? (Vineri, 18 septembrie 2015, 15:43)

    heracle [anonim]

    Imi vine sa-mi tai mana cu care am pus stampila pe ea la alegeri.
    • +6 (10 voturi)    
      Tai-o ! (Vineri, 18 septembrie 2015, 16:14)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui heracle

      La mintea ta cine stie pentru cine vei vota data viitoare. Pentru binele tau si al nostru tai-o cat mai rapid. Asa vei pune trupul in concordanta cu mintea:-)))))))
    • 0 (6 voturi)    
      A explicat de ce (Vineri, 18 septembrie 2015, 16:23)

      AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui heracle

      Luam bani de la UE ptr cote.
      • -1 (5 voturi)    
        poate au luat ei bani pt voturi (Vineri, 18 septembrie 2015, 16:40)

        vinci [anonim] i-a raspuns lui AK-47

        la popor sigur nu ajunge nimic.
    • +4 (4 voturi)    
      Ea e (Vineri, 18 septembrie 2015, 17:29)

      sile [anonim] i-a raspuns lui heracle

      Dar cu ce te afecteaza modul in care a votat pe chestiunea in cauza?
      • 0 (6 voturi)    
        nu vreau ca studentele din regie sa fie (Vineri, 18 septembrie 2015, 17:56)

        zzz [anonim] i-a raspuns lui sile

        avertizate sa fie imbracate decent in preajma "refugiatilor" asa cum se intampla cu scolile din Germania ... zilele trecute era un astfel de articol in presa ! :) :)

        Ti-am raspuns destul de clar ? Nu vreau ca preceptele islamice sa afecteze nici macar 0% din evolutia prin care europenii au trecut (cu greu in anumite perioade, chiar mai greu decat se intamplau lucrurile in orient candva).
        • +2 (4 voturi)    
          6351 imigranti. Cati tigani sunt in Ferentari ? (Vineri, 18 septembrie 2015, 18:49)

          Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui zzz

          Romania vrea doar 1785 refugiati, Europa solidara si miloasa (care a luat si Romania si Bulgaria tot din solidaritate) vrea sa ne dea vreo 7000. Si tu nu, ca ne intineaza evolutia ....

          Care evolutie? Tu stii cati tigani si hoti si aurolaci sunt in Bucuresti ? Care evolutie, ai deschis televizorul de curand ? Care evolutie, tu stii ce mizerie e in Bucuresti, morala, stradala, umana ?

          Deci aia 5000 de refugiati iti repugna tie, postac din Berceni, cand Europa primea Romania in UE (cu tot cu tigani) era bine si OK, acuma cand Europa (cu tot cu tine, europeanule din Berceni) practica umanismul si cu oamenii (OAMENII) din Siria, tu nu, ca tu da dar ei nu !

          Rusine, romanii ca tine scot Romania din Europa mai repede decat a intrat.... poate o fi si un motiv pentru asta... ;-) !
          • +2 (2 voturi)    
            incerci greoi sa tesi un rationament (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 0:51)

            zzz [anonim] i-a raspuns lui Radu_B

            dar tot ce iti iesi este sa imi indici sa fiu empatic cu "refugiatii". In politica nu trebuie sa fii empatic. Romania, Ungaria, Bulgaria nu au intrat in UE pentru ca guvernele Germaniei si Frantei au fost empatice cu saracul (fara de bani) popor roman / bulgar sau maghiar.

            Decizia asocierii si apoi admiterii in UE a fost luata exact pe criteriul cea mai buna alternativa este asta, economic si politic.

            Faptul ca Romania este in UE in acest moment nu tine deloc de vreo empatie, ci doar de strategie si da E F BINE ca suntem in UE.

            De aici din berceni ... spre deosebire de acolo de unde ai emigrat tu si brust ai devenit mai intelept se vad lucrurile altfel : romanii care merg in UE se adapteaza mediului de acolo, cei care nu fac asta si comit infractiuni sunt pedepsiti la un anumit moment iar magnitudinea infractiunilor este relativ mica in viata cetatenilor "bastinasi". Acesti refugiati veniti cu miile, ascund categoric cel putin cativa extremisti islamici, si in plus chiar si cei care nu par habotnici vor incepe sa se considere ca nu le place aproape de noua lor casa sa vad europence "dezmatate" imbracate in costum de baie, oameni care mananca cand ei postesc o luna intreaga etc. Vor ajunge practic sa impuna localnicilor modul lor de viata si niste limite pe care nu vad de ce trebuie sa le acceptam.

            Astfel, parerea mea ... ar fi bine acolo unde esti tu sa nu iti mai fie asa rusine cu tara ta ! cam asa se vad lucrurile din "berceni" :) Si mai este un aspect, cateodata fratele ala mic si prost dintr-o familie incearca sa-l tina pe ala mare, destept si curajos sa nu faca o prostie ... s-ar putea sa nu se strice treaba asa rau in UE peste cativa ani pt ca un nebun ca Orban face garduri ! ;)
  • -6 (10 voturi)    
    iguana cu breton (Vineri, 18 septembrie 2015, 16:02)

    ANONIMUS [anonim]

    Dar castigarea casei parintilor absolut dupa falsuri in caz si care a fost casat ce are de spus potatorea notorie si procuror comunist abuziv ?!Nitica decenta madam .
  • -1 (3 voturi)    
    si daca (Vineri, 18 septembrie 2015, 17:28)

    hdd [utilizator]

    nu e fals?
    totusi avem instante, sistem juridic etc in Romania
    credem sau nu credem ca in Romania 2016 se face dreptate?
  • -2 (4 voturi)    
    doamna ..faceti cu PSD-ul tot ce puteti mai (Vineri, 18 septembrie 2015, 17:50)

    zzz [anonim]

    bine pentru ca merita !
    Dar sa imi explicati de ce ati votat ca Romania sa fie obligata sa preia cotele impuse de UE in privinta refugiatilor ... daca nu veti face asta si nu veti gasi un motiv logic eu unul nu voi mai considera ca dumneavoastra sustineti interesele Romaniei in parlamentul european.
    • 0 (2 voturi)    
      zzz, care-i problema cu cotele ? (Vineri, 18 septembrie 2015, 18:56)

      Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui zzz

      Ai ceva cu refugiatii ? Ai ceva cu UE ? Ai ceva cu modul in care se ia decizia ? Ce anume nu te lasa pe tine sa dormi la acei 7000 de refugiati ?
      • +1 (3 voturi)    
        considerand modul in care pui intrebare (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 1:04)

        zzz [anonim] i-a raspuns lui Radu_B

        plus faptul ca mai sus mi-ai spus "postac" incep sa ma intreb care dintre noi este postac si de ce raspunsurile nu sunt logice ci ocolesc semantica ... stii cateodata se invata asta la "profesionisti" ... sa dai raspunsuri "lateral".

        Da, am ceva cu UE cand greseste, am cu UE cand isi strica singura mediul, imi pare rau ca peste 10 ani Germania va ajunge in starea Frantei din prezent, plimba-te pe la periferiile Parisului dupa ora 21 si vei intelege ce "frumos" este.

        Solutia pentru refugiati nu este sa ii luam aici pe toti ci sa asumam siguranta lor : te-ai gandit vreodata de ce in zona de siguranta din Siria destul de mare asigurata de Turcia si SUA, UE nu poate trimite o forta militara chiar necombatanta la un nivel semnificativ pentru a asista refugiatii ? Cat o sa "pansezi" problema refugiatilor in loc sa o "tratezi" ? SUA e acolo, Turcia e acolo, culmea e ca acum incearca si Rusia sa ajunga ... UE pe unde isi plimba "fericirea" ?! Prin voturi si declaratii in parlamentul european ?

        Da, vreau o UE puternica care sa poate face politica externa si sa EXPORTE, repet EXPORTE securitate si prosperitate in jur ! Da, am o problema cu UE cand nu e capabila sa faca asta si cand multi din cetatenii ei stau linistiti si considera solutii de fapt inglobarea problemelor altora !

        Se numeste "inocenta" ... si nu-mi place ! De ce nu obliga UE fiecare tara sa contribuie la o forta expeditionara care sa asigure zone de siguranta in Siria, Irak si nordul Africii ?!
  • +2 (4 voturi)    
    "procuroarea comunista" nu se lasa (Vineri, 18 septembrie 2015, 21:12)

    redmc [utilizator]

    Vrea sa-i strice imaginea si sansele de afirmare ale acestui talentat si prea-cinstit tanar politician :)