Surse oficiale: Declaratia lui Klaus Iohannis dupa sedinta CSAT, programata pentru ora 13:25, a fost amanata "din respect pentru ceremonia de inmormantare" a lui Vadim Tudor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 17 septembrie 2015, 13:51 Actualitate | Politic

Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Declaratia pe care presedintele Klaus Iohannis ar fi trebuit sa o sustina imediat dupa incheierea sedintei Consiliului Suprem de Aparare a Tarii de joi, declaratie programata initial la ora 13:25, a fost amanata pentru scurt timp "din respect" pentru ceremonia de inmormantare a lui Corneliu Vadim Tudor, scrie Agerpres, citand surse oficiale din cadrul Administratiei Prezidentiale. Sedinta CSAT a inceput la ora 11:00 si s-a incheiat dupa doua ore de discutii, in jurul orei 13:00.

La sedinta condusa de presedintele Klaus Iohannis au participat premierul Victor Ponta - despre care DNA a facut anuntul oficial ca l-a trimis in judecata chiar in timpul sedintei, vicepremierul pentru securitate nationala, ministrul Afacerilor Interne, Gabriel Oprea, ministrul Apararii Nationale, Mircea Dusa, ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, ministrul Finantelor Publice, Eugen Teodorovici, directorul SRI, Eduard Hellvig, directorul SIE, Mihai-Razvan Ungureanu, seful Statului Major General, general-locotenent Nicolae Ciuca, consilierul prezidential pentru securitate nationala, Ion Oprisor, si secretarul CSAT, generalul de brigada Mihai Somordolea.

Slujba de inmormantare a lui Corneliu Vadim Tudor a inceput la ora 12:00, la Cimitirul Ghencea Civil din Bucuresti.










4994 vizualizari
  • +4 (14 voturi)    
    deci (Joi, 17 septembrie 2015, 13:54)

    sisif.sisif [utilizator]

    suntem irecuperabili....noi, ca natie, cu ei ca si conducatori ai nostri
  • 0 (14 voturi)    
    hehe (Joi, 17 septembrie 2015, 13:57)

    Mazeta [utilizator]

    Două mari evenimente programate pentru ziua de joi, declarația lui Iohannis și acțiunea DNA anti-Ponta, au eșuat lamentabil din punct de vedere mediatic. Vadim îi eclipsează și din mormânt (sau de lângă)!
  • +3 (11 voturi)    
    DEZGUSTATOR! (Joi, 17 septembrie 2015, 14:01)

    Razvan_M [utilizator]

    .
  • 0 (10 voturi)    
    Luati exemplu, (Joi, 17 septembrie 2015, 14:05)

    xrogo [utilizator]

    toti detractorii si hulitorii acestei mari personalitati,luati exemplu de la un OM !!!
  • +3 (13 voturi)    
    jenant (Joi, 17 septembrie 2015, 14:06)

    alter_ego2013 [utilizator]

    nu de-asta te-am votat nea' Klaus
    • +2 (4 voturi)    
      Atentie la nuanta (Joi, 17 septembrie 2015, 14:21)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui alter_ego2013

      Sunt de acord cu Dvs. dar a zis (cred/sper eu cu nuanta si intentionat) "respect pentru ceremonia de inmormantare" nu "respect pentru CVT".

      Cred ca e o formulare OK
      • -2 (2 voturi)    
        atentie la... ce ? (Joi, 17 septembrie 2015, 14:57)

        Tejveer [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        in fiecare ora moare cate unu pe undeva si care, evident, are o ceremonie mai mult sau mai putin fastuoasa. asta inseamna ca presedintele nu mai trebuie sa tina nici un discurs niciodata din cauza "ceremoniei" ? chiar si asa, tot nu vad legatura. nu au televiziunile suficienti oameni pentru ambele ? poti da stirile pe rand, la o adica. cred ca KJ tot inventeaza motive sa isi gura ca sa n-o dea in bara. dar nu reuseste. asta o spune un votant de-al lui. shame !
  • 0 (6 voturi)    
    Nemernicilor (Joi, 17 septembrie 2015, 14:13)

    CititorulComentator [utilizator]

    Mai lasati-o balta...ipocritilor! Sa va duceti dupa el daca il respectati asa de mult.
  • +4 (10 voturi)    
    pfff...din respect (Joi, 17 septembrie 2015, 14:13)

    mntsn [utilizator]

    A innebunit toata lumea? Ieri Isarescu, azi astia...

    Respect pentru ce? Pentru o lichea, pentru un impostor si un mahalagiu?

    Scara valorilor e putreda, creierele sunt bulversate, iar eu nu simt decat sila pentru tot circul asta.
  • +5 (11 voturi)    
    Tot din respect pentru opera lui Vadim (Joi, 17 septembrie 2015, 14:28)

    OzzyO [utilizator]

    Să cităm din opera defunctului, mai precis din poemul pe care i l-a dedicat lui Klaus anul trecut, după alegeri.
    ”Biată Ţară Românească
    Eşti la capăt de destin...
    Adolf Hitler să trăiască
    Şi nepotul lui cretin”

    Se pare că lui Klaus i-a plăcut.
  • 0 (0 voturi)    
    Respect? Asta e prea mult (Joi, 17 septembrie 2015, 19:02)

    redmc [utilizator]

    Neamtzu a dat cu nuca in perete. Nu era nici o nevoie sa strecoare cuvantul "respect" in aceesi fraza cu Vadim Tudor. Putea sa zica doar ca s-a amanat doarece unii membri au dorit sa mearga la inmormantare. Punct.