Victor Ponta: In Ungaria sunt decidenti politici cu nimic mai buni decat cei din Siria, Libia

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 15 septembrie 2015, 20:52 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta afirma, dupa ce ministrul ungar de Externe l-a facut mincinos, ca nu doreste sa raspunda la aceste "provocari" dar afirma ca oficiali guvernamentali din tara vecina "sunt o rusine pentru cultura si valorile Uniunii Europene" prin "atitudinile antisemite", "tratamentul minoritatilor de toate tipurile" si comportamentul din criza refugiatilor.

"NU doresc sa raspund la provocarile venite din partea unor reprezentanti guvernamentali maghiari - dar cititi relatarea de mai jos (doua linkuri la articole din Adevarul si Mediafax, n.r.) si veti intelege indignarea pe care o simt, ca om si cetatean european, fata de mentalitati si atitudini pe care Europa le-a vazut doar in anii 1930-40!!!", a scris Ponta, pe contul lui de Facebook.

El sustine ca, la fel ca alti politici europeni, are "datoria" sa atraga atentia si sa sanctioneze "comportamentul constant al unor oficiali guvernamentali de cel mai inalt nivel din Ungaria" care sunt "o rusine pentru cultura si valorile Uniunii Europene" prin "atitudinile antisemite", "tratamentul minoritatilor de toate tipurile, si acum in criza refugiatilor!"

"Sarma ghimpata, legi agresive, inchisori si brutalitate cu siguranta nu vor rezolva problema - doar vor arata ca in Ungaria, in inima Europei, sunt decidenti politici cu nimic mai buni decat cei din Siria, Libia sau alte tari din care fug respectivii refugiati!", acuzat Ponta, afirmand ca el crede in
"solidaritate, in solutii rationale si sustenabile, si mai ales in superioritatea valorilor europene", iar "ce vedem in ultimele zile in Ungaria este in totala contradictie tocmai cu aceste obiective si valori!".












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3587 vizualizari
  • -29 (31 voturi)    
    bv ponta (Marţi, 15 septembrie 2015, 21:01)

    @Mishu [utilizator]

    Se pare ca cei dp aici fac casa buna cu dușmanul,au uitat de masacrele pe care ungurii le au facut romanilor cum despicau femeii românce însărcinate și bebeluși îi aruncau în baioneta. Noi nu uitam va veni vremea când vom intra în Budapesta încă o data și nu vom mai fii iertatori.
    • 0 (0 voturi)    
      cine sa inteleaga??? (Marţi, 15 septembrie 2015, 21:13)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      E
    • +5 (5 voturi)    
      Pai (Marţi, 15 septembrie 2015, 21:30)

      batmanss [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      Ce sa căutam noi nene in Budapesta ? Daca vin ei peste noi ar fi alta treaba ...
    • -3 (11 voturi)    
      Ești nou pe-aici? Nu știi care-i treaba. (Marţi, 15 septembrie 2015, 22:13)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      Ăștia de pe forum îl înjură pe Ponta și-l ridică în slăvi pe Băsescu. Și unul și altul au părți bune dar și idei și apucături proaste. Ei însă au o altă filozofie, trebuie să facă treaba asta, că de asta sunt plătiți: să apară pe forum ca să-l scuipe pe Ponta și să-l pupe pe Băsescu. Ce-o fi cu adevărat în capul lor, nu se știe.
  • -9 (11 voturi)    
    cine sa inteleaga? (Marţi, 15 septembrie 2015, 21:16)

    cristian_n [utilizator]

    Pustanii clapacisti?
    Ziaristii tismaneneni?
    Hotniushwhii???
  • +10 (12 voturi)    
    valori europene (Marţi, 15 septembrie 2015, 21:17)

    Sampras [utilizator]

    Dar prietenul lui, Erdogan, e un lider cu valori europene? Turcia e un exemplu pt Europa?
    Ungurii fac ceea ce ar trebui sa faca toata Europa. Nu-i suport, dar acum actioneaza exemplar. Sigur, nu political corect exemplar, ci exemplar de eficient
  • +9 (9 voturi)    
    .... (Marţi, 15 septembrie 2015, 21:22)

    /./ [utilizator]

    Simpte MARELE MINCINOS AL ROMANIEI ca i-a venit timpul sa se alature puscariasilor.Disperarea e atat de mare de si-ar vinde si pe masa sa scape de temnite.Unul din cei mai jegosi oameni care a avut tara asta la conducerea tari, el si bombonel.
  • +9 (9 voturi)    
    Culmea insolentei! (Marţi, 15 septembrie 2015, 21:23)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Neispravitul asta si-a pierdut uzul ratiunii!Ca sa vezi unde zacea marele european,marele om de stat al Europei!Nu poate dormi de grija la ce fac ungurii la ei acasa!Ce tupeu,ce prostie!
  • +7 (7 voturi)    
    pazea ca s a dezlantuit pontacul :))))))))))) (Marţi, 15 septembrie 2015, 21:27)

    KatalinAlfSpirit [anonim]

    pazea ca s a dezlantuit pontacul :))))))))))) mai bine ai avea grija de refugiatii din ro care traiesc cu 60 de lei pe luna.
  • -9 (9 voturi)    
    Cam are dreptate Ponta. (Marţi, 15 septembrie 2015, 21:38)

    ploiesteanu [utilizator]

    Eu nu-l înțeleg pe unugurul ăsta, Orban. Toți imigranții vor în Germania, Franța sau Anglia. Nemții sunt de acord. Grecii, italienii, sârbii, chiar și austriecii le-au dat drumul pentru că nu rămân în aceste țări. Ungurii nu! Deși nu rămân pe teritoriul Ungariei. Răutatea conducerii de la Budapesta n-are margini și e de neînțeles.
    • +3 (3 voturi)    
      TU ESTI NELULE? (Marţi, 15 septembrie 2015, 22:20)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Mai bine bag-o p-aia cu "Capitane de judet"!
    • +1 (1 vot)    
      daca (Marţi, 15 septembrie 2015, 23:37)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      mai traia vadim as fi zis ca el e, dar din fericire a murit, deci calea e libera, nu ai decit sa o urmezi...
      • 0 (0 voturi)    
        Băi băiatule, explică-mi și mie (Miercuri, 16 septembrie 2015, 11:39)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        de ce pui oameni înarmați cu pistoale mitralieră și mașini blindate în zona de frontieră? Ca să impresionezi? Oricum n-o să tragi niciodată în femei copii și tineri cu astfel de arme. De ce nu faci ca ceilalți, ca Grecia, ca Italia ca Serbia, unde vreți să vă duceți băieți? În Germania și în Suedia. Drum bun, cale bătută, dispăreți cât mai repede, suplimentăm trenuri dacă e nevoie numai să ieșiți de pe teritoriul țării. Dacă eu, Orban aș avea cine știe ce dezvoltare economică și nivel de trai înalt să nu "deranjeze bunăstarea țării" hoardele de refugiați, aș mai zice. Dar economic e vai de mama lor.
  • +11 (11 voturi)    
    Ponta, DEMISIA (Marţi, 15 septembrie 2015, 21:40)

    Kivek [utilizator]

    Nu ma intereseaza pozitia unui plagiator inculpat oenal despre liderii Ungariei, pe mine ma intereseza cand isi da DEMISIA plagiatorul asta inculpat care a facut Romania de rusine de atatea ori

    Ponta e la fel de penal ca Assad
    • 0 (0 voturi)    
      Nici pe el nu-l intereseaza (Miercuri, 16 septembrie 2015, 0:36)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Nici pe el nu-l intereseaza pozitia fiecarui dezechilibrat la mansarda.
  • +13 (13 voturi)    
    huo monta (Marţi, 15 septembrie 2015, 21:48)

    chiuariu [utilizator]

    ungurii sunt singurii care se comporta cum trebuie intr-o Europa aflata in degringolada. s-a trezit si turcitul asta sa se fuduleasca cu tradarile lui.
  • +4 (6 voturi)    
    Dar Pontalau nu mai are nimeni (Marţi, 15 septembrie 2015, 22:37)

    Locke Lamora [utilizator]

    fa Phonta. S-a trezit Pisicul, maaare viteaz si asta.
  • -1 (3 voturi)    
    intre ponta si Orban (Marţi, 15 septembrie 2015, 23:15)

    rov [utilizator]

    Aleg Orban la orice ora in orice zi...
  • +1 (3 voturi)    
    da (Marţi, 15 septembrie 2015, 23:39)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cocalarul penal devine periculos pentru romania la modul cel mai serios, sper ca funia e aproape de par.
  • +1 (1 vot)    
    competitia cretinilor (Miercuri, 16 septembrie 2015, 11:53)

    Razvan_M [utilizator]

    Cand un cretin nu stie ce sa mai faca sau sa zica - sau cand a ajuns din propria vina intr-o fundatura, se apuca si da cu bata. Nu conteaza ca o zice Ponta (care-i el insusi un cretin si un mincinos notoriu), dar guvernarea Orban se comporta precum un elefant care topaie in magazinul de portelanuri de frica unui soricel.