Tariceanu: Romania trebuie sa dea dovada de solidaritate in UE, nu putem sa aratam egoismul vecinilor nostri. Un mandat rigid nu ajuta in negocieri

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 14 septembrie 2015, 16:34 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu a declarat, luni, ca Romania, ca stat membru al UE, trebuie sa arate ca este solidara cu eforturile si demersurile Uniunii in a trata criza refuzatilor si ca, in general vorbind, fixarea unui mandat rigid nu ajuta in negocieri, transmite Mediafax. Liderul ALDE considera ca Romania nu trebuie sa de-a dovada de egoismul aratat de tarile vecine.

"Probabil acele cote obligatorii ni se par o idee socanta, care ne da senzatia ca ne stirbeste suveranitatea. Pe de alta parte, din punctul meu de vedere, problema imigrantilor este una foarte clara, si anume Romania, ca stat membru al UE, trebuie sa arate ca este solidara cu eforturile si demersurile UE in a trata criza refuzatilor. Nu putem sa facem, probabil, acele eforturi pe care sunt capabile sa le faca tarile europene foarte dezvoltate economic din vestul Europei. Dar nici nu putem sa aratam egoismul vecinilor nostri", a spus Tariceanu, raspunzand unei intrebari referitoare la cotele privind refugiatii.

"Cred ca trebuie sa intelegem ca prin atitudinea noastra, intr-un fel, rasplatim eforturile pe care UE le-a facut fata de Romania. Cred ca a trecut putina vreme de la aderarea Romaniei la UE si unii dintre noi au tendinta sa uite eforturile pe care UE le-a facut fata de Romania, atat in faza de preaderare, cat si in momentul de fata. Nu uitati ca primim subventii masive de la UE, care ajuta foarte mult in dezvoltarea economica, sociala, culturala a Romaniei. Cred ca, intr-un fel, atunci cand primesti trebuie sa stii sa dai inapoi sau sa arati macar ca poti sa faci un efort" a mai spus el.

Intrebat care ar fi solutia daca majoritatea in Consiliul JAI va fi pentru o cota obligatorie, in conditiile in care Romania a sustinut o cota voluntara, Tariceanu a spus ca Romania trebuie sa dea dovada de solidaritate in cadrul UE.

"Eu cred ca intotdeauna la Uniunea Europeana s-au gasit cai, pentru ca sunt oameni care au si experienta politica si intelepciunea necesare sa gaseasca solutiile de compromis si cred ca Romania trebuie sa dea dovada de solidaritate in cadrul UE. Cred ca, in general vorbind, fixarea unui mandat rigid nu ajuta in negocieri. (...) Nu stiu care vor fi solutiile, dar cred ca, in final, solutia va fi una care sa fie acceptabila tuturor tarilor membre", a mentionat el.

"Cred ca, in general, la negocieri cand mergi, daca vrei sa ai o posibilitate si de a iesi onorabil din acele negocieri, nu este aceea de a merge cu o formula de nediscutat. Cred ca Romania trebuie sa faca cel putin dovada ca este dispusa la un efort si acest efort sigur ca trebuie sa se bazeze pe capacitatile pe care le avem. In rest, este responsabilitatea in principal a Guvernului, a Presedintiei", a adaugat Tariceanu, potrivit Mediafax.

Ministrul de Interne, Gabriel Oprea, a declarat, duminica, la manifestarile de Ziua Pompierilor, ca, luni, la JAI, va transmite ca Romania isi va respecta angajamentele initiale de a primi 1.875 de imigranti, iar "cu modestie, dar si cu demnitate" va vota impotriva cotelor obligatorii.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1664 vizualizari
  • +17 (17 voturi)    
    Asta e-n stare sa-i invite pe toti la noi... (Luni, 14 septembrie 2015, 16:47)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    ... ca d-na Merkel, numai ca uita ca noi nu suntem Germania.

    Mi se pare mie, sau Tariceanu este noul Gica Contra la orice face/spune presedintele ?
    • +6 (6 voturi)    
      sa-i invite! (Luni, 14 septembrie 2015, 18:02)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Si sa-i duca acasa la el, pe toti!
      Sa-i invite, sa nu fie egoist!
  • +15 (15 voturi)    
    Cred ca Tariceanu (Luni, 14 septembrie 2015, 16:54)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    e mai clovn ca austriacul. Discuss ?
  • +11 (11 voturi)    
    Hmmmmm (Luni, 14 septembrie 2015, 16:58)

    V. Veroiu [utilizator]

    Ce ar fi sa consideram si faptul ca UE a inghitit multa forta de munca romaneasca care acum face bani pentru alte tari, bani din care Romania nu vede nimic, nici macar in impozite (eu sunt unul din acei multi)?

    Ce ar fi sa consideram si faptul ca multe lucruri au fost vandute in tari UE pe nimic (prostie, rea vointa poate) si acum sunt in proprietatea altora?

    Ce ar fi sa consideram si faptul ca atunci cand un italian batran e sters la fund, mana e romaneasca?

    Avand in vedere aceste considerente ce ar fi sa ne consideram ca in mare, cu ce ne-a cadorisit Europa a fost platit sau este platit in rate incete dar sigure.

    DAR: sa punem in aceeasi fraza numele Tariceanu si rigiditatea este, sincer va spun, o blasfemie. Nu-i asa, si coloana vertebrala, la unii, este formata doar din cartilagii...
  • -17 (17 voturi)    
    Un Tariceanu lucid si european (Luni, 14 septembrie 2015, 17:02)

    D_Poroineanu [utilizator]

    Daca nu-l tortura Basescu ca pe hotzii de cai omul asta ar fi avut alt viitor politic. A trebuit sa indure grobianismul si lipsa de mentatie a unui presedinte pe masura romanilor. Base deja urla ce a ce vor sa auda masele de betzivani in speranta unui mandat in parlament. Base! esti deja condamnat copilu', e doar o chestiune de timp. Imi spune mie asa...un instinct de om corect. Cu fratele si ginerele la parnaie in maxim 6 luni si cu 3-4 procese pe ROL, pensia devine extrem de greu de dumicat. Judecata de APOI va fi crunta!
    • +7 (7 voturi)    
      Voiculescu? tu esti maica (Luni, 14 septembrie 2015, 17:37)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui D_Poroineanu

      ti-au dat acces la internet din puscarie motane?
    • +6 (6 voturi)    
      :) (Luni, 14 septembrie 2015, 17:53)

      uzu [utilizator] i-a raspuns lui D_Poroineanu

      lucrezi la TNR da ? m-am prins. esti funny !
  • +9 (9 voturi)    
    Da? (Luni, 14 septembrie 2015, 17:03)

    sava [anonim]

    Da, Domnule Tariceanu? Nu stii solutia dar esti sigur ca exista? Doar ca sa fii contra Presedintelui, si sa "bagi mare" la imagine, tristule !
    De ce nu iei matale acasa vreo doua familii de refugee? Asa, ca sa-i dai peste nas si mai tare Presedintelui?
  • +4 (4 voturi)    
    Romania (Luni, 14 septembrie 2015, 17:04)

    Alor [utilizator]

    Romania cotizeaza la bugetul UE mai mult decat a primit oentru ca a avut politicieni slabi la conduderea guvernului (ex. Tariceanu,Ponta) care nu au putut absorbii bani de la UE. Asa ca lasati gargara politica.
  • +5 (5 voturi)    
    tovarasu... (Luni, 14 septembrie 2015, 17:05)

    liviu_ [utilizator]

    vrea sa para libereal...
    pai normal ca doar nu sufera el!
  • +8 (8 voturi)    
    Hoții de la guvernare (Luni, 14 septembrie 2015, 17:07)

    Sclavu' [anonim]

    Și unde sunt banii din subvențiile masive din banii UE? La dumneavoastră și la alți oameni politici în conturi, nicidecum la noi, oamenii obișnuiți!
  • +6 (6 voturi)    
    haha (Luni, 14 septembrie 2015, 17:08)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Agariceanu spera si el la un mandat de europarlamentar la Bruxelles-ul antiromanesc de unde sa ciupeasca niste fonduri proimigranti, ca in parlamentul viitor nu mai intra daca nu se alipeste PSD!
  • +8 (8 voturi)    
    Romania (Luni, 14 septembrie 2015, 17:12)

    IonutErou [utilizator]

    Romania trebuie sa dea dovada de solidaritate fata de cetatenii romani, in primul rand. Primirea de imigranti apartinand de o civilizatie si o religie ce au o viziune total diferita de a noastra, reprezinta o lipsa de responsabilitate fata de noi si o invitatie la dezastru pentru generatiile viitoare (vezi exemplul Frantei, Marii Britanii, etc.). Cred ca UE ar trebui sa primeasca astfel de imigranti proportional cu numarul acceptat de Rusia :). Tariceanu iese in fata ca de obicei pe post de marioneta, fie pentru a acoperi coruptia, fie ca acum pentru a sprijini fragmentarea si dezbinarea societatii.
  • +6 (6 voturi)    
    Te-aqi plictisit de romance si (Luni, 14 septembrie 2015, 17:51)

    raudegura [anonim]

    Sa intelegem ca vrei sa-ti faci Harem ?
  • +7 (7 voturi)    
    D-l Tari (Luni, 14 septembrie 2015, 17:52)

    Soring [anonim]

    Sclerozatus totalus debilus mentalus.