Traian Basescu: Romania trebuie sa refuze ideea de cota de refugiati, pentru ca nu este stat Schengen / Cancelarul austriac a devenit clown-ul Europei

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 14 septembrie 2015, 14:11 Actualitate | Politic

Imaginea de profil de pe pagina de Facebook a lui Traian Basescu
Foto: Facebook
Romania trebuie sa refuze ideea de cota de refugiati pentru ca nu este stat membru Schengen, a afirmat luni Traian Basescu, sustinand ca, daca ar mai fi fost presedinte, ar fi cerut Parlamentului o dezbatere si o hotarare pe aceasta problema, transmite Agerpres.

'Romania trebuie sa refuze ideea de cota, nici voluntara, nici nevoluntara, dintr-un motiv simplu: pentru ca Romania nu este stat membru Schengen. Colapsul sistemului Schengen s-a petrecut in statele care sunt membre Schengen si nu in Romania. (...) Necazul se intampla in zona Schengen, statele Schengen trebuie sa isi acopere eroarea de a fi fost incapabile sa sustina frontierele zonei libere la circulatie si Romania poate contribui si ea sa ajute aceste tari. Putem trimite nave in Marea Mediterana, putem sa ne asumam - eu stiu potentialul pe care il are Romania - noi ne putem asuma, spre exemplu, sa nu mai acosteze nicio barca cu refugiati in insula Kos, nu avem nicio problema sa ne sprijinim partenerii, dar nu ma face responsabil de ceea ce nu sunt', a spus Traian Basescu, la sediul PMP.

El a precizat ca anul trecut, in Romania, s-au stabilit 4.645 de cetateni ai altor state. ''Ma refer la cei din jurul frontierelor din Ucraina si Republica Moldova. (...) Anul acesta, cu certitudine vor fi mai multi. Nu mai vorbim de acordarea cetateniei catre cetateni arabi care sunt din familii mixte, ei au stat 8-9-10 ani in aceste familii si in fiecare an se acorda circa 1.000 de cetatenii acestor oameni din familii mixte. Romania are o politica pe care a suportat-o singura', a adaugat fostul sef al statului.

In opinia sa, Romania 'a facut o mare greseala' la Consiliul European din luna iunie, cand tara noastra 'a acceptat cota de refugiati'.

'Si alte tari anunta posibilitatea inchiderii frontierelor, iar din acest punct de vedere cancelarul austriac (...) a devenit clown-ul Europei, amenintand cu taierea de fonduri structurale pentru cei care nu primesc refugiati. E fara precedent si parerea mea despre el a fost ca stie bine tratatele UE. Este un abuz si macar sa gandesti ca vei penaliza o tara cu reducerea fondurilor structurale cand ele au fost aprobate de Consiliul European si in Parlamentul European. Cred ca incep sa se trezeasca unii din liderii UE care au fost mari iubitori de refugiati si isi dau seama de riscuri. (...) In ceea ce ne priveste, in mod categoric, s-a facut o mare greseala la Consiliul din iunie, cand Romania a aprobat cota de refugiati si a primit o cota raportata la cei 40.000 de refugiati care erau evaluati pana in luna mai. Acum s-a pus intr-o situatie foarte dificila pentru ca, acceptand cota in luna iunie, evaluata la refugiatii de pana in luna mai, a venit peste noi cota mai mare pentru ca pacatosii astia de refugiati nu s-au oprit in luna mai si au continuat sa vina exact cand liderii europeni erau in vacanta', a spus Basescu.

El a sustinut ca, in cazul in care ar fi fost presedintele tarii, ar fi cerut Parlamentului o dezbatere si o hotarare.

'Eu asa as face. Daca as fi facut eroarea din iunie (de la Consiliul European - n.r.) chemam institutiile statului roman - cele democratice, nu institutiile de forta, dadeam mandat ministrului ca astazi sa faca opinie separata la tema cotelor, cu solicitarea sa se mentioneze intr-o minuta a concluziilor Consiliului, si as fi venit repede la Parlament, as expune problema si as cere Parlamentului o dezbatere si o hotarare. (...) Nimeni in zece ani nu a fost infrant in Consiliu cand a venit cu o hotarare a Parlamentului national', a precizat Basescu.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
14648 vizualizari
  • -12 (48 voturi)    
    well done (Luni, 14 septembrie 2015, 14:35)

    Mazeta [utilizator]

    Până acum Băsescu juca rolul liderului pro-occidental liber-schimbist (remember Statele Unite ale Europei?), iar Ponta era naționalistul frate cu Orban. Acum și-au schimbat rolurile, ca să ne bage în ceață dușmanii. Hehe, i-am zăpăcit!
    • -8 (20 voturi)    
      Ole (Luni, 14 septembrie 2015, 15:32)

      Danunustiu [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Bravo! Esti pe plus, in sfarsit.
    • +19 (29 voturi)    
      A fii (Luni, 14 septembrie 2015, 15:51)

      Alor [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      A fii prooccidental este una iar ai primi pe refugiati este altceva, nu are legatura una cu alta. Sa iti umplii tara cu musulmani este o imbecilitate.
      • -6 (14 voturi)    
        hm (Luni, 14 septembrie 2015, 16:07)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Alor

        Pe de o parte ai dreptate,pe de alta "a fi" se scrie cu un singur "i".Asta asa, de prima zi de scoala.
        • -1 (11 voturi)    
          Te-au rupt agramatii cu minusuri (Luni, 14 septembrie 2015, 17:51)

          Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

          Omul clar a facut clasele de limba romana pe Ghencea.

          sa umpli
          a fi
          a-i primi

          Trei greseli impardonabile in doua randuri. Asta a luat bacul odata cu Vanghelie.
          • 0 (0 voturi)    
            da bai, asa-i (Luni, 14 septembrie 2015, 20:34)

            stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

            ai primi :))) ... daca ti-as da!
            • 0 (0 voturi)    
              context? (Marţi, 15 septembrie 2015, 16:51)

              Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

              Gigel, exista multe astfel de situatii cand in functie de contextul gramatical cuvantul sau constructia gramaticala capata forme diferite in scris chiar daca pronuntia este similara.

              In cazul de mai sus, "pentru a ii primi" se condenseaza in "pentru a-i primi", iar cratima substitue "i"-ul.
    • +10 (20 voturi)    
      hmm (Luni, 14 septembrie 2015, 15:58)

      camasa_neagra_la_gat [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Sunt curios daca scrii din convingere ceea ce scrii (in varianta asta esti intoxicat rau sau esti poate chiar vreun angajat pe la latrine) sau scrii pur si simplu la comanda (si in aceasta varianta ma intreb daca merita banii pe care ii castigi ca sa latri atata la luna)..
      • +11 (17 voturi)    
        e postac (Luni, 14 septembrie 2015, 16:15)

        Duncan_Idaho [utilizator] i-a raspuns lui camasa_neagra_la_gat

        mai sunt si altii, vreo 10 ca el pe aici care-s activi 99% la sectiunea politica
    • -2 (2 voturi)    
      Mazeta... (Luni, 14 septembrie 2015, 23:09)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ..perfect adevarat !....
      ..Si acum stau sa ma intreb: poate ai spus mai multe adevaruri nu doar asta....!..Sorry !
  • +9 (23 voturi)    
    Bravo (Luni, 14 septembrie 2015, 14:41)

    nico [anonim]

    Asa e...In Schengen nu ne-au vrut ei!
  • -23 (37 voturi)    
    asta nu era "parat" in cateva dosare? (Luni, 14 septembrie 2015, 14:44)

    jackalphonse [utilizator]

    nu inteleg de ce i se mai cere opinia.
    Vanghelie si Becali ce spun?
    • +8 (14 voturi)    
      Opinia (Luni, 14 septembrie 2015, 15:30)

      Qu [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Opinia nu se cere, se ofera...si o are toata lumea.
      • -13 (19 voturi)    
        el foloseste opinia ca diversiune (Luni, 14 septembrie 2015, 15:55)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Qu

        in cazul de fata, cred ca i s-a cerut.
  • +33 (39 voturi)    
    are dreptate Basescu (Luni, 14 septembrie 2015, 14:56)

    Adrian1 [utilizator]

    are dreptate Basescu despre statele care nu-si pot sustine bine granita. pe aia nu-i doare de puhoiul de imigranti ci de turistii/oamenii normali care vor sa treaca. am patit-o eu in Rhodos (Grecia) pe aeroport cand ma intorceam spre Romania. Aveam o sapca pe cap si duduia de la control mi-a zis sa o dau jos, dar intr-o engleza atat de stricata si fara sa se uite la mine incat nici nu mi-am dat seama ca vorbeste cu mine. in urmatoarele secunde a inceput sa zbiere isterica si a dus mana la centura, de parca eu, la 1.65 si 65 kg, cu ochelari, eram cine stie ce Al-qaidist. in fine, am inteles ca zicea "Hat off", m-am conformat si am mers mai departe fara probleme. Insa nu pot sa uit cat de isterica a fost vamesa aia cu un simplu turist. Iar migrantii astia trec pe la greci (si nu numai) de parca ar fi sat fara caini.
    • +12 (20 voturi)    
      ...cine... (Luni, 14 septembrie 2015, 15:36)

      ALTAN [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      ...ti-o fi dat minus la relatarea ta,despre o intimplare reala traita de tine cu un vames al spatiului Schengen ???...postaci platiti prosti ca noaptea,nici macar nu au citit cele relatate de tine,dar pt ca in titlu era o afirmatie pozitiva legata de Basescu,ti-au dat minus...halal...cum sunt stapinii asa si postacii...
      • +7 (11 voturi)    
        cei 4 (Luni, 14 septembrie 2015, 16:20)

        Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui ALTAN

        cei 4 care mi-au dat mie Minus (la momentul acesta) ti-au dat si tie :)) niste roboti platiti :(
        • +1 (1 vot)    
          sa-i numaram : (Marţi, 15 septembrie 2015, 7:59)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

          @jackalphonse, @grongobar, @mazeta, @misu, @trojan, @rochiri.
          sunt mai mult de 4.
          garantat vanghelie, este 6 ca este sub 50 la numar. :))
  • +10 (14 voturi)    
    ha! (Luni, 14 septembrie 2015, 14:59)

    dana eugenia [anonim]

    iar i-a tras-o lu' mutulica !

    stie meditatoru' care-s mecanismele Consilului European ? stie cum sa-si apere / motiveze deciziile ? are vreun consilier care stie ce sa faca / unde sa caute informatiile? si, in cazul in care ar avea cine sa-i dea alternativele, poate decide mutulica RAPID care e solutia optima pentru tara ?
    I wonder ...
  • -10 (16 voturi)    
    basescu : (Luni, 14 septembrie 2015, 15:03)

    @Mishu [utilizator]

    Dacă aș mai fi președinte va și amaneta și nu m ați prinde.
  • +8 (16 voturi)    
    Ce pleasca pe capul lu' Base'! (Luni, 14 septembrie 2015, 15:16)

    sandokan [anonim]

    Criza refugiatilor si prestatia reprezentantillor statului Roman i-au dat munitie lu' Base'...

    Ciuruieste-i pe toti, Base!
  • -15 (19 voturi)    
    Basescu sa-si vada de treaba, (Luni, 14 septembrie 2015, 15:22)

    aew [anonim]

    Si sa se pregateasca de inchisoare.
    Sper sa fie coleg de celula cu Ponta.
    • +8 (10 voturi)    
      ? (Luni, 14 septembrie 2015, 16:26)

      uzu [utilizator] i-a raspuns lui aew

      ce tampit esti. fixat pe ceva si nu poti judeca in rest.
      are Basescu sau nu are dreptate ? daca nu are, de ce nu crezi tu ca nu are ?
      hai dovedeste ca poti judeca.
  • -9 (15 voturi)    
    Memorie (Luni, 14 septembrie 2015, 15:29)

    Alexandru [anonim]

    E ceva....Si-a adus aminte marinaru' ca avem parlament !!!
  • -15 (19 voturi)    
    refugee (Luni, 14 septembrie 2015, 15:30)

    PHM van de Kletersteeg [anonim]

    Romania is in Europe. Being in Schengen has nothing to do with housing refugees.

    As usual; Romania want to get, not to cooperate.
    Who said that communism is dead in Romania??

    But do not worry: not ONE refugee wants to go to Romania.....
    • +7 (9 voturi)    
      personally ... (Luni, 14 septembrie 2015, 16:24)

      dana eugenia [anonim] i-a raspuns lui PHM van de Kletersteeg

      ... you should learn some English grammar;

      basically: I want, you want, he/she wants ... the supporters of refugees to take them in/within their own homes
  • -12 (16 voturi)    
    Clovn (Luni, 14 septembrie 2015, 15:56)

    Trojan.H [utilizator]

    Nu tin minte ca vreun lider european sa-l fi facut vreodata clovn pe presedintele sau primul ministru al Romaniei.
    De cind frumoasa Elena a facut cunostinta cu Beciul, fostul presedinte nu mai este in apele lui.
    • +6 (8 voturi)    
      ? (Luni, 14 septembrie 2015, 16:27)

      uzu [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      asa ti-a zis la antena ?
      are sau nu are dreptate Basescu !
      comenteaza despre articol nu despre ce visezi tu noaptea.
      • -5 (7 voturi)    
        N-are (Luni, 14 septembrie 2015, 17:12)

        Leon [anonim] i-a raspuns lui uzu

        Lasa antena si gindeste cu capul din dotare. Tot ce spunea omul e ca n-are dreptate, ba mai mult n-are voie Traian Basescu sa foloseasca asemenea termeni. Presedintele Basescu avea proprietatea termenilor atunci cind personaje ca ponta si antonescu spuneau timpenii. Acum fostul presedinte si fostul Basescu a dat in mintea lor.
  • -11 (13 voturi)    
    Clownul Romaniei (Luni, 14 septembrie 2015, 16:14)

    Leon [anonim]

    Ca basist, adica sustinator al fostului Basescu o spun: noul Basescu a devenit clownul Romaniei (nu mai are carura unui lider european). Valul de refugiati care patrund in spatiul Schengen nu are nicio legatura cu securizarea acelui spatiu, ci cu statutul lor de refugiati si cu miile de oameni care s-au inecat in mare. Tarile din Schengen nu sint incapabile sa se protejeze, ci nu vor sa aplice masurile de protectie obisnuite refugiatilor. Am spus-o de mai multe ori, cu "minusurile" de rigoare: este imoral ca Romania sa sustina cote voluntare cind a cerut bani de la statele bogate din UE atunci cind a fost vorba de distribuirea fondurilor structurale. Statele alea care pompeaza bani in bugetul UE nu o fac de placere, ci o fac pentru ca UE, la care Romania si-a dorit atita sa adereze, sa functioneze. Pentru acelasi motiv, ar trebui ca tarile din Estul Europei (in acest caz Romania nu e singura in rusine), dupa ce s-a negociat si s-a hotarit la nivelul Uniunii, sa se supuna hotaririi. Sau, in cel mai rau caz, daca au alta opinie, sa invoce motive mai serioase ca frica de terorismul islamic. Sa nu vorbeasca insa de cote voluntare, pentru ca vorba unui clasic inca in viata, suna ca dracu.
  • -5 (7 voturi)    
    Ipocrizie... (Luni, 14 septembrie 2015, 18:32)

    Tati [anonim]

    Cata ipocrizie la acest om, fost Presedinte al nostru ! Se ducea el in Parlament, el care a sfidat acest for democratic si a vrut sa-l decapiteze ; nici nu-mi amintesc sa fi prezentat el anumite probleme de politica interna sau externa in fata Parlamentului ; poate treba cu condamnarea comunismului, insa asta era o problema istorica...
    Mereu foloseste fraza " daca eram eu Presedinte, faceam nu stiu ce "; ce bine ca am scapat de o eroare a istoriei noastre !
  • +5 (5 voturi)    
    el commandante ! (Luni, 14 septembrie 2015, 19:50)

    johnescu [utilizator]

    stie ce spune si le spune bine !
    dle. presedinte continuati sa ii instruiti pe ratacitii astia de la putere !
  • +1 (5 voturi)    
    3 observatii (Luni, 14 septembrie 2015, 23:15)

    rochiri [utilizator]

    1, Forumul asta a ajuns plin de activisti PMP
    2. Basescu ii i-a locul lui Vadim (adica asta este declaratie normala la adresa al unui oficial al statului de prim rang!)
    3.Cine dracu il mai crede pe Basescu: Oameni buni acest om a sustinut-o la prezidenitale pe Elena Undrea...Elena Udrea.....ma..!
    • 0 (0 voturi)    
      bleah (Marţi, 15 septembrie 2015, 11:07)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      mie mi se pare ca voi antenistii v-ati inmultit aici unde se discuta probleme serioase, nu impresii blicoase...