Voturile europarlamentarilor romani la propunerea Comisiei Europene privind cotele obligatorii de migranti: 15 pentru, 2 contra, 8 abtineri, 7 nu au votat

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 10 septembrie 2015, 21:42 Actualitate | Politic

Europarlamentarii romani au exprimat 15 optiuni "pentru", doua "impotriva" si opt abtineri la votul din Parlamentul European referitor la propunerile Comisiei Europene privind cotele de repartizare a imigrantilor, iar alti sapte eurodeputati romani nu au votat, informeaza Mediafax.

Potrivit informatiilor de pe site-ul PE, Victor Bostinaru, Daniel Buda, Andi Cristea, Mircea Diaconu, Damian Draghici, Monica Macovei, Ramona Manescu, Sigfried Muresan, Norica Nicolai, Emilian Pavel, Cristian Preda, Theodor Stolojan, Claudiu Tanasescu, Adina Valean si Renate Weber au sustinut rezolutia privind cotele obligatorii de migranti.

Csaba Sogor si Iuliu Winkler au votat impotriva.

Doru Claudian Frunzulica, Maria Grapini, Catalin Ivan, Victor Negrescu, Laurentiu Rebega, Daciana Sarbu, Mihai Turcanu si Traian Ungureanu s-au abtinut de la vot.

Cristian Busoi, Viorica Dancila, Marian-Jean Marinescu, Sorin Moisa, Dan Nica, Ioan Mircea Pascu si Claudia Tapardel nu au votat.

Parlamentul European a aprobat joi propunerile Comsiei Europene privind gestionarea crizei refugiatilor, inclusiv repartizarea a 160.000 de imigranti intre statele membre ale blocului comunitar, informeaza un comunicat al Legislativului european.

Noile propuneri privind managementul migratiei, inclusiv relocarea a 120.000 de solicitanti de azil in interiorul UE - in plus fata de propunerea din mai privind relocarea a 40.000 de persoane -, un mecanism permanent de distributie, o lista a tarilor de origine sigure, care sa faciliteze repatrierile rapide ale solicitantilor de azil ale caror cereri au fost refuzate si modalitati legale de migratie catre UE, au fost propunerile prezentate de Comisie si dezbatute in Parlament joi.

In urma dezbaterii, eurodeputatii au adoptat o rezolutie pe aceasta tema cu 432 de voturi pentru, 142 impotriva si 57 de abtineri.

Dezbaterea a debutat cu interventiile ministrului luxemburghez al muncii, ocuparii fortei de munca, economiei sociale si solidaritatii, Nicolas Schmit, ale prim-vicepresedintelui Comisiei Europene, Frans Timmermans, ale sefului diplomatiei UE, Federica Mogherini, si ale comisarului pentru migratie, Dimitris Avramopoulos. Deputatii au luat apoi cuvantul, prezentand pozitia grupurilor politice din Parlament.

Deputatii au cerut insistent statelor membre sa actioneze si i-au felicitat pe cetatenii europeni pentru primirea calduroasa a refugiatilor.

Dupa dezbatere, cei mai multi dintre deputati au fost de acord cu propunerea din mai pentru relocarea a 40.000 de solicitanti de azil, cu conditia ca Parlamentul sa fie consultat inaintea intrarii in vigoare a acestei masuri. Aceeasi procedura va fi aplicata si in cazul relocarii a 120.000 de solicitanti de azil suplimentari. In ceea ce priveste mecanismul permanent, Parlamentul si Consiliul vor decide pe baza de egalitate.










3959 vizualizari
  • +3 (9 voturi)    
    Singurii români adevărați (Joi, 10 septembrie 2015, 21:50)

    Nyk1 [utilizator]

    Iuliu Winkler și Csaba Sogor.
  • +2 (10 voturi)    
    tradatorii (Joi, 10 septembrie 2015, 22:06)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    tradatorii in actiune. eutanasiati de zecile de mii de euro de la stapanii UE, au votat din nou impotriva romanilor ca niste lachei!
    • +5 (5 voturi)    
      .. (Vineri, 11 septembrie 2015, 6:28)

      oanaH [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      mi se pare mai grav cei care s-au abtinut/n-au votat.. sunt in PE pentru a avea o parere.
      • +1 (1 vot)    
        cei care nu au votat (Vineri, 11 septembrie 2015, 8:24)

        was [anonim] i-a raspuns lui oanaH

        Defapt au chiulit.
  • +5 (9 voturi)    
    Si deci... (Joi, 10 septembrie 2015, 22:18)

    cititoare [utilizator]

    astia ne reprezinta interesele in parlamentul european.

    Ei oare au discutat cu presedintele, guvernul Romaniei, ministrii de interne si externe inainte sa voteze sau ei sint acolo asa sa-si expuna opinia proprie? Ei nu reprezinta Romania sau ei se reprezinta doar pe ei singuri?? M-am saturat de individualismul acesta cronic. Monica, acum inteleg de ce Basescu ti-a dat cu flit. Sa fii sigura ca nu te mai votez niciodata si regret votul ce ti l-am dat anul trecut.
  • +2 (8 voturi)    
    upssss... Monica Macovei? :)))))) (Joi, 10 septembrie 2015, 22:21)

    @Mishu [utilizator]

    Idolul celor de pe Hotnews.. Asa trădare ca cea din 23august
    • -1 (3 voturi)    
      un pic greşit (Vineri, 11 septembrie 2015, 9:14)

      Radu_Luci [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      Monica Macovei n-a spus că se împotriveşte primirii de refugiaţi, aşa cum au anunţat alde Ponta şi alde Iohannis. uite comunicatul dat de partidul ei cu 3-4 zile în urmă: http://www.agerpres.ro/comunicate/2015/09/07/comunicat-de-presa-partidul-m10-15-01-24 prin urmare, au călcat pe bec cei care au votat altfel decât a susţinut şeful lor de partid (poate în asentimentul românilor, poate nu). Macovei măcar a fost consecventă. fără supărare, să fim obiectivi. mai trebuie adăugat că rezoluţia adoptată joi de Parlamentul European NU este obligatorie.
  • +3 (9 voturi)    
    Monica (Joi, 10 septembrie 2015, 22:23)

    joshua [anonim]

    Ce făcui fata
  • +1 (7 voturi)    
    bravo bai (Joi, 10 septembrie 2015, 22:30)

    /./ [utilizator]

    La "baietii" astia Victor Bostinaru, Daniel Buda, Andi Cristea, Mircea Diaconu, Damian Draghici, Monica Macovei, Ramona Manescu, Sigfried Muresan, Norica Nicolai, Emilian Pavel, Cristian Preda, Theodor Stolojan, Claudiu Tanasescu, Adina Valean si Renate Weber le plac mult verzisorii, nu cumva sa supere pe sefii lor de la bruxelles.Baieti, voi sa nu mai veniti sa cereti voturile romanilor la urmatoarele alegeri, astazi mi-a demonstrat ca si Macovei e la fel de pampi ca oricare, o intereseaza doar verzisorii.

    Sunt niste limite pe care nu ai voie sa le depasesti.I-as intreba pe acesti parlamentari ,isi doneaza ei salarul pe un an ( 100000 euro ) pt refugiati??Sau luam tot de la prostu care are 300 euro si lucreaza de dimineata pana seara intr-o fabrica.Refugiatul sigur o s-o duca mult mai bine decat cel care lucreaza la patronul neamt si ii da 300 euro.Daca ar vedea romani in ce lux va duceti viata v-ar jupui de vii.

    Mesajul din Romania trebuia sa fie clar.Atata timp cat salarul minim oferit in Romania e de 200 euro ( si asta datorat tot lacomiei nemtilor, francezilor, austriecilor si lista poate continua) Romania NU si subliniez NU accepta primirea mai multor refugiati.Asta tb sa spuna parlamentarii romani in cor la bruxelles.
  • +2 (8 voturi)    
    Acum stim (Joi, 10 septembrie 2015, 22:41)

    NituCt [utilizator]

    Dragi romani, acum știm cine va dorește binele : Victor Bostinaru, Daniel Buda, Andi Cristea, Mircea Diaconu, Damian Draghici, Monica Macovei, Ramona Manescu, Sigfried Muresan, Norica Nicolai, Emilian Pavel, Cristian Preda, Theodor Stolojan, Claudiu Tanasescu, Adina Valean si Renate Weber.
  • +3 (7 voturi)    
    parlamentarii romani... (Joi, 10 septembrie 2015, 23:01)

    liviu_ [utilizator]

    n-ar fi in stare sa aiba coloana vertebrala nici daca viata lor ar depinde de asta...
  • +5 (13 voturi)    
    Sindromul supunerii la romani (Joi, 10 septembrie 2015, 23:25)

    Rivendell [anonim]

    Au ajuns cei din UDMR sa apere interesul national al Romaniei. Vai de capul nostru ce politicieni fara coloana si suferinzi de sindromul supunerii avem, voteaza cum le cere mai marele UE sau chiar prefera sa nu voteze (dupa ce ca noi i-am votat si le dam si salarii frumusele sa ne reprezinte tara).
    Faptul ca accepti fara nici o clipire cotele impuse arata cat de slaba este reprezentanta noastra politica.

    Bravo UDMR, poate luam si noi exemplu !
    • 0 (0 voturi)    
      aparatorii natiunii (Vineri, 11 septembrie 2015, 9:58)

      dax [anonim] i-a raspuns lui Rivendell

      UDMR cred ca se teme mai mult ca integram imigrantii in HarCov decat de interesul national al Romaniei. Cred ca inca nu au uitat cum au colonizat si ei Transilvania pe vremea lui Horty si se tem de procesul invers.
  • +8 (8 voturi)    
    Foarte buna initiativa (Joi, 10 septembrie 2015, 23:25)

    RazTaz [anonim]

    Va multumim pentru informatie. Ar fi bine sa va faceti un obicei, ca la chestiunile de importanta mare sa dati stiri cu felul in care si-au exprimat votul parlamentarii / europarlamentarii.

    Asta i-ar resopnsabiliza mult mai mult si am putea si noi, alegatorii, sa ii sanctionam /sau sa ii rasplatim mai bine bine la alegeri.

    De exemplu, putina lume stii cum au votat europarlamentarii nostri pe chestiuni sensibile, gen legile anti-tutun, GMO, TTIP, etc.

    Sau cum au votat individual parlamentarii din Ro pe modificarea codului de procedura, pe ridicarea imunitatilor etc.

    Eu unul, de exemplu, eu unul as vrea sa stiu nominal cine se opune interzicerii fumatului in locuri publice, cine voteaza impotriva ridicarii imunitatilor, etc.
  • +3 (9 voturi)    
    tradatori de neam (Vineri, 11 septembrie 2015, 0:24)

    Gheorghe Ionescu [anonim]

    pe cine reprezinta ei acolo? Poporul roman cu siguranta nu. Ce sa mai caute in Romania?
  • +2 (10 voturi)    
    Monica... (Vineri, 11 septembrie 2015, 1:34)

    cititoare [utilizator]

    Te-am votat o data, but never again!
  • +3 (3 voturi)    
    UDMR (Vineri, 11 septembrie 2015, 8:25)

    Daniel_007bis [utilizator]

    acum stiu si eu cu cine sa votez, caci ultima data, cu Gabriela Vranceanu Firea n-am nimerit-o deloc!
  • +1 (1 vot)    
    inteligenta germana piperat cu smecherie turceasca (Vineri, 11 septembrie 2015, 8:31)

    was [anonim]

    Germania primeste majoritatea refugiatilor, apoi le triaza, cei "Gut" si "Sehr Gut" raman la ei, cei "Ausreichend" si "Befriedigend" se repartizeaza, ghiciti in ce tari.