Robert Negoita, candidat unic, ales in unanimitate presedinte la PSD Bucuresti. "Am doua obiective: o administratie eficienta si lupta impotriva coruptiei. Coruptia este un cancer"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Joi, 10 septembrie 2015, 19:41 Actualitate | Politic

Robert Negoita
Foto: Agerpres
Primarul Sectorului 3, Robert Negoita, a fost ales joi seara presedintele PSD Bucuresti, in unanimitate, el fiind singurul candidat pentru aceasta functie, dupa ce actualul presedinte, senatoarea Ecaterina Andronescu, nu a mai candidat pentru un nou mandat. In discursul sau dinaintea votului, Negoita a declarat ca obiectivele sale sunt "o administratie eficienta si lupta impotriva coruptiei", insistand asupra faptului ca PSD sustine "curatarea" societatii de acest "cancer".

PSD Bucuresti a adoptat si o rezolutie prin care va propune organizarea Congresului partidului in prima jumatate a lunii octombrie, pentru ca "Liviu Dragnea si conducerea partidului sa capete legitimitate".

Robert Negoita:

"Vreau sa ii multumesc doamnei Ecaterina Andronescu pentru tot ceea ce a facut.

Am fost pe la conferinte si am vazut ca figureaza ca obiective "sa castigam alegerile anul viitor". Nu ca nu mi-as dori, dar nu mi se pare adecvat. Cred ca asta e treaba cetatenilor, sa decida cine ii poate reprezenta mai bine. Propun o schimbare de paradigma, cred ca trebuie sa privim cu atentie la ce ar trebui sa facem noi, la ce ar trebui sa insemne PSD.

Am doua obiective: o administratie eficienta si lupta impotriva coruptiei. Nu este adevarat ca PSD nu incurajeaza lupta anticoruptie. PSD isi doreste o curatare a societatii romanesti de acest cancer, acest putregai care se numeste coruptia. Este adevarat ca atunci cand medicul taie mai greseste si mai ia si din zona buna. Dar in speranta ca medicul devine mai specializat si gresim cat mai putin. Nu e niciun argument sa avem vreo retinere sa spunem raspicat: PSD isi doreste o Romanie curata. Cu cat scapam mai repede de corupti, cu atat mai bine. Haideti sa facem din aceasta tara o Romanie performanta.

Un alt obiectiv: schimbarea de mentalitate. Da, este cel mai greu, dar este si cel mai important. Si da, cred ca este obiectivul nostru, si anume de a incerca ca noi, facand parte din societate, sa influentam in bine. Prea mult am fost condusi de demagogi, care vorbesc frumos, care stiu sa faca glume, sunt joviali, dar fac politica de zeci de ani si nu stiu sa scrie doua lucruri despre ce anume au facut pentru Romania sau pentru comunitate. Aici cred ca este atat de mare nevoie se incercam ca, impreuna, noi sa stim sa ne alegem bine liderii. Nu este ceva gresit sa fii un bun orator, dar nu este nici pe departe suficient. Trebuie sa primeze faptele. Cred ca vrajeala nu tine nici de foame, nici de adapost.

Apreciez foarte mult deschiderea pe care Liviu Dragnea o promoveaza catre celelalte partide. Cred ca acesta este modul de a ne certa mai putin, de a face mai putin spectacol si de a gasi acele carari de eficienta. Chiar daca sunt o persoana foarte curajoasa, sunt ingrijorat de iarna care va veni. Ii invit pe cei de la PNL sa facem o discutie cu privire la Radet. Haideti sa incercam sa trimitem politrucii de acolo si sa aducem profesionisti.

Daca voi fi presedinte la Bucuresti, voi face tot ce depinde de mine ca obiectivele prezentate aici sa se indeplineasca."

Ecaterina Andronescu:

"Niciodata nu am fost de parere ca functia il face pe om, ci dimpotriva, am gandit ca omul, prin ceea ce este el, da valoare functiei pe care o gestioneaza intr-un moment sau altul. In momentul in care am aflat ca dl primar al sectorului 3 doreste sa candideze pentru functia de presedinte la organizatia de Bucuresti, am considerat ca este potrivit si prin votul dvs sper ca astazi sa il incurajam sa deseneze aceste proiecte ale organizatiei si sa duca organizatia mai departe", a declarat Ecaterina Andronescu, joi, in cadrul Conferintei Organizatiei PSD din Capitala.

"Eu raman asa cum am fost mereu, un om cu dedicatie publica, un om cu disponibilitate fata de cei care au probleme ce trebuie rezolvate, un om care nu stie sa spuna 'nu ma implic'", a continuat ea.

La conferinta de joi a participat si Daniel Barbu, din partea ALDE, partid membru al coalitiei de guvernare, care a transmis un mesaj de sustinere pentru Negoita. Din partea UNPR nu a participat nimeni.

Numele lui Robert Negoita a aparut in doua mari scandaluri, de evaziune fiscala si de prostitutie.

Astfel, in urma unui control demarat de ANAF in septembrie 2009 privind tranzactiile din sectorul imobiliar realizate de Robert Negoita in perioada 2006-2008, pentru a verifica daca trebuie platita TVA la aceste operatiuni, Fiscul a apreciat ca Negoita datoreaza bugetului de stat suma de 120 milioane de lei (aproximativ 28 milioane de euro), reprezentand TVA aferenta tranzactiilor imobiliare derulate in perioada 2006-2008 si penalitati. Din totalul obligatiilor la buget calculate de ANAF, 76,86 milioane de lei sunt TVA, la care se adauga penalitati acumulate de 43,75 milioane de lei.

Potrivit ziarului Romania Libera, Robert Negoita a postat pe 12 iunie 2015 pe site-ul primariei declaratia sa de avere si de interese in care arata ca are datorii de aproape 52 de milioane de euro catre Agentia Nationala de Administrare Fiscala.

Antena 3 scria in 2010 ca numele lui Robert Negoita si Nicoale Banicioiu apar intr-un dosar de prostitutie de lux instrumentat de DIICOT.

"M.M. a intretinut acte sexuale platite cu Negoita Robert Sorin, Rasitzaimoglu Muammer Tahir si Nuredin Beinur, prin mijlocirea inculpatului, cel care le ducea, pe ea si pe alte fete, care-l insoteau, cu masina sa, in locurile in care se intalneau cu clientii." se arata in raportul DIICOT.












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Lupul de pe Wall Street, varianta romaneasca. Falsii brokeri care au furat un mil. de euro, inspirati de filmul lui Scorsese 

Detalii incredibile ies la iveala in dosarul brokerilor falsi, care au reusit sa pacaleasca cel putin 19 persoane din Romania, cu un milion de euro.
3127 vizualizari
  • +16 (16 voturi)    
    politica definitia coruptiei (Joi, 10 septembrie 2015, 19:52)

    gigi1 [utilizator]

    Oare cand un politician mai spune ceva de lupta impotriva coruptiei mai pune cineva botul?
    • +4 (4 voturi)    
      Pazea! (Joi, 10 septembrie 2015, 22:13)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      Sa nu va mirati daca acest papitoi cu bacalaureat luat la peste 30 de ani si facultate la Bioterra va fi propus de PSD pentru primaria generala!
      • +1 (1 vot)    
        Cancer (Vineri, 11 septembrie 2015, 10:00)

        vladf [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

        Pai daca coruptia este un cancer inseamna ca tu esti irecuperabil ai cancer in faza terminala.
        • +1 (1 vot)    
          Negoita vorbeste despre coruptie... (Vineri, 11 septembrie 2015, 10:55)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui vladf

          Negoita vorbeste despre coruptie pentru a ne instiinta ca dansul nu este CORUPT!

          Asta e chiar culmea tupeului de borfas!
    • +3 (3 voturi)    
      Ce cazatura de om! (Joi, 10 septembrie 2015, 23:12)

      EdwardEugene [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      Asta are un discurs de natang, zici ca e diliu. A furat de a rupt, si-a batut joc de fraierii din sectorul 3 facand niste investitii cu dedicatie pe la niste scoli, a trimis profesorii cu tot cu familiile lor pe gratis la Neptun pentru ca au promovat "Catalogul virtual" si se vrea mare om de stat. La puscarie cu el si cu tot PSD-ul. Sa-mi aratati si mie vreun pesedist cinstit, incepand cu Ponta si terminand cu Oprescu! Mi-e sila!
    • +2 (2 voturi)    
      Nimeni nu mai pune botul !!!!!!!!!!!!!! (Vineri, 11 septembrie 2015, 8:10)

      Spiky [anonim] i-a raspuns lui gigi1

      PSD sustine "curatarea" societatii de acest "cancer".
      Pai este un partid de "cancerosi" in ultimul stadiu, fara nici o speranta de insanatosire - si au transformat acest cancer intr-o boala contagioasa. Coruptia este baza si esenta PSD, demn urmas al PCR - Pile Cunostinte Relatii.
  • +20 (20 voturi)    
    really? (Joi, 10 septembrie 2015, 19:58)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    nu cumva asta e stire de times new roman?
  • +14 (14 voturi)    
    Robert. (Joi, 10 septembrie 2015, 20:01)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Doi penali, Dragnea sa Androneasca, isi pun"onoarea" in joc, pentru un violator de minore! Nu uitati cati ani avea actula nevasta, cand s-a cuplat cu ea. Banicioiu aducea fetite, la Scolile de vara ale TSD-ului!
  • +13 (13 voturi)    
    Un nou şnapan (Joi, 10 septembrie 2015, 20:02)

    Alexandru [anonim]

    Mâine, poimine îl vezi şi pe ăsta la DNA , de mâna cu E.Caty. Poate pun mâmă de la mână şi îi duc nişte portocale lui Liviu!
  • +7 (7 voturi)    
    oops ! (Joi, 10 septembrie 2015, 20:07)

    elwis [anonim]

    bine ca n-a iesit al II-lea !
  • +16 (16 voturi)    
    :))))))))))))))))))))))) (Joi, 10 septembrie 2015, 20:34)

    anau [anonim]

    Imi si imaginez ce lupte crancene se dau in interiorul lui Robert Negoita, cum se zvarcoleste el noaptea si cum nu-si gaseste el linistea din cauza "cancerului" care-l macina, in primul rand pe el....Pe bune acum, unii oameni chiar n-au deloc simtul ridicolului?
    • +2 (2 voturi)    
      deci... (Joi, 10 septembrie 2015, 21:00)

      fanegr1ja [utilizator] i-a raspuns lui anau

      am lesinat de ras cand am citit. Cu toate ca imediat dupa am inceput sa ma intristez vazand atata tupeu ordinar aruncat in fata oamenilor. Primarul "panseluta", cel despre care presa a scris de atatea ori cum spulbera banul public, vrea sa lupte cu coruptia. Cu cancerul. El. Insusi. Acum stau si ma intreb, oare astia din PSD, chiar sunt atat de orbi incat nu vad ce reputatie are omul asta? Il pun si pe asta doar ca sa lase DNA-ul iar Bucurestiul fara primar?
  • +3 (3 voturi)    
    Bucuresti orasul prabusirilor cu asa panarame (Joi, 10 septembrie 2015, 21:05)

    Plagarus [utilizator]

    Ce oameni slabi se catara pe umerii partidelor pt. a parveni in functii ce-i depasesc total
  • +4 (4 voturi)    
    orice om normal... (Joi, 10 septembrie 2015, 21:11)

    math_2 [utilizator]

    .. care intelege cat de corupta este aceasta tara, ce credeti ca face ? Raspunsul corect este: se inscrie in PSD si datorita calitatilor exceptionale ajunge in functii de raspundere. De acolo, de la nivel inalt si cu zeci/sute de milioane de Euro prin conturi .... dai si lupta impotriva coruptiei pana la ultima picatura de energie. Sa ne bucuram tovarasi si sa nu uitam ca exista Antena3 si RTV care ne lumineaza si ne indruma pe calea cea buna.
  • +4 (4 voturi)    
    Imi place cum vorbeste acest "literat"... (Joi, 10 septembrie 2015, 21:49)

    Lucky1 [utilizator]

    ...."paradigma"...."vrajeala"...
  • +4 (4 voturi)    
    A castigat cu (Joi, 10 septembrie 2015, 22:22)

    CititorulComentator [utilizator]

    50.0000001% :) Cat pe ce sa nu iasa!
    • +3 (3 voturi)    
      Si daca nu era confuzia LIVIU vs ROBERT Negoita (Vineri, 11 septembrie 2015, 11:09)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Si daca nu era confuzia LIVIU vs ROBERT Negoita!
      Sigur nu ar fi castigat deloc!

      Si mai tineti cont ca acest Negoita a ajuns sef la PSD Sector 3 sub conducerea lui Dragnea... deci nici aventurierul Ponta nu l-a sustinut... risca concurenta...

      Dar cu TVA-ul la blocurile alea de rigips si PFL... nu ne spui nimic, s-au ai aranjat sa nu se mai plateasca niciodata?

      fmm de mafiot nenorocit!
  • +4 (4 voturi)    
    si contractele de la primaria sect 3 ??? (Joi, 10 septembrie 2015, 22:29)

    un roman [anonim]

    ha..ha.. el vorbeste ? hotul striga : hotii !
  • +2 (2 voturi)    
    Mda.. (Joi, 10 septembrie 2015, 22:32)

    Johnny Depp [anonim]

    Partea cu evaziunea fiscala ma cam deranjeaza. Pentru treaba cu prostitutia, care-i baiu? Ar trebui legalizata de multa vreme. in 70% din Europa e legala si impozitata.
  • +3 (3 voturi)    
    Sigura ca da (Joi, 10 septembrie 2015, 23:01)

    Eu` [anonim]

    Negoita, daca se baga DNA-ul peste contractele de salubritate incheiate de primarie, te duci dupa Vanghelie si Oprescu.
  • +3 (3 voturi)    
    Ne acopera pe toti (Joi, 10 septembrie 2015, 23:06)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    cu ciment.

    La suprapret.
  • +3 (3 voturi)    
    DD (Joi, 10 septembrie 2015, 23:41)

    anaerobik [anonim]

    In vorbe, si doctorul Oprescu lupta cu coruptia pina in preziua retinerii... A venit insa ziua fatidica si gata... a dat canceru' peste Ciolpani.