Victor Ponta anunta o strategie de crestere a salariului minim: 1.300 de lei din iulie 2016 si 1.400 de lei din ianuarie 2017

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 9 septembrie 2015, 17:07 Actualitate | Politic

Victor Ponta
Foto: Agerpres
Guvernul are o strategie de crestere semestriala a salariului minim, acesta urmand sa creasca la 1.300 de lei de la 1 iulie 2016 si la 1.400 de lei incepand cu 1 ianuarie 2017, a declarat miercuri premierul Victor Ponta, potrivit Agerpres. Primul ministru a precizat insa ca datele sunt "neoficiale" si inca "nebatute in cuie".

"In strategia noastra ar urma sa mergem in pasi semestriali, asa cum am mers si pana acum, ca se pare ca au fost mai simplu de absorbit si de catre sectorul public si de catre sectorul privat, pentru ca se aplica la toata lumea. La 1 ianuarie 2016 avem batut in cuie, adoptat, sigur va fi 1.200 (salariul minim - n.r.) si ne-am dori la 1 iulie - 1.300 de lei, 1 ianuarie 2017 - 1.400 de lei. Stiu ca propunerea dumneavoastra e 1.500, daca nu ma insel, dar cred ca e sustenabil si pentru bugetari si pentru sectorul privat o crestere semestriala astfel incat la 1 ianuarie 2017 sa fim la 1.400 de lei salariul minim pe economie", a spus Ponta miercuri, la o intalnire a Consiliului National Tripartit pentru Dialog Social.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
6344 vizualizari
  • +1 (1 vot)    
    salariul minim pentru condamnatii din Brutarie ? (Miercuri, 9 septembrie 2015, 17:11)

    un domn [utilizator]

    aka Beciul Domnesc ?
  • +4 (4 voturi)    
    Po-Pulistul Po-Ntalak (Miercuri, 9 septembrie 2015, 17:31)

    D_Poroineanu [utilizator]

    Salariul minim e o consecinta a cresterii productivitatii muncii si nu poate fi crescut exorbitant prin masuri administrative.
    O crestere cu 50% a masei salariale la firme gen magazine inseamna de multe ori falimentul lor.

    Tehncrrratul Pooonta ar trebui sa stie ca singura cale de crestere a unei tari e mai multa munca, mai multe investitii, mai multa creativitate. Din pix orice idiot poate face. Ce blestem pe Romania!
  • +2 (2 voturi)    
    strategie (Miercuri, 9 septembrie 2015, 17:40)

    sareta [utilizator]

    Si va fi respectata la fel cum a fost respectata si "strategia" autostrazii Comarnic -Brasov....Si cate alte strategii a mai produs si nu a realizat acest iresponsabil-vesel ? Demisia imediat.
  • +2 (2 voturi)    
    l (Miercuri, 9 septembrie 2015, 17:56)

    Kpriciu [utilizator]

    Fă, tu vorbești degeaba, nu te mai băga nimeni în seamă, nici chiar psd.!
    Vezi-ti de drumurile la DNA și baftă în pârnaie, golane!
  • +1 (1 vot)    
    sincronicity (Miercuri, 9 septembrie 2015, 18:11)

    anonimicus [utilizator]

    Umar la umar vor creste simultan si salariul minim, si cota de refugiati ...
  • +2 (2 voturi)    
    Phonta si economia (Miercuri, 9 septembrie 2015, 18:12)

    Locke Lamora [utilizator]

    sau baba si mitraliera, some thing. Bineintelec ca zombiile si votacii pesedelei is in delir. Deja se vad traind mai bine decat suedejii sau norvegienii.
    Ce usor e sa faci oamenii sa viseze, din pix si din declaratii mitomanice.
  • +3 (3 voturi)    
    deja vu (Miercuri, 9 septembrie 2015, 18:36)

    alter_ego2013 [utilizator]

    si Ceausescu promitea o suta de lei in plus la salarii din balconul CC-ului...
  • +1 (1 vot)    
    ce-mi place (Miercuri, 9 septembrie 2015, 19:15)

    The Great Cornholio [utilizator]

    de la o vreme vad ca puneti numa' poza aia cu fatza trista a lu ponta...
    ma unge la suflet.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce frumos, ce generos ...... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 19:38)

    G.D [utilizator]

    Deja am devenit melancolic ma si vad in 89 cind iubitul presedinte Ceausescu (fiei tarina ......) ne promitea 100 de lei la salari doar sa stam linistiti, si iata cum peste ani visul aproape se implineste vom primi o suta lei la salariu, bineinteles de aceasta noua din zilele noastre si la salariul minim , ei suntem intr-o alata orinduire nu.... .

    ///

    Ce fraieri mai suntem sa il toleram pe idioti astia, daca eram greci cred ca erau oale si ulcele da ce noroc pe el ca suntem Romani si ce Romani.....
  • +1 (1 vot)    
    Viorele hai fa-ti bocceluta si ia-o spre Rahova (Joi, 10 septembrie 2015, 2:12)

    Plagarus [utilizator]

    Mai " draga " tu ai Ciurelul gaurit si mai urmeaza doar sa te mousetzunaresti, anuntand ca trecem la euro in mandatul tau ( cred ca-i ala de arestare,totusi !)