Calin Popescu Tariceanu cere schimbarea urgenta a legii pentru a elimina "abuzurile magistratilor": Nu e admisibil ca un politician sa depinda de un denuntator

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 7 septembrie 2015, 16:00 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, considera ca legea trebuie modificata de urgenta, astfel incat sa fie eliminate "abuzurile magistratilor": "Nu este admisibil ca stabilitatea unui politician să atârne de declaraţiile vreunui denunţător", considera Tariceanu, care a lansat o invitatie catre toate partidele parlamentare la negocieri pentru adoptarea unui "program legislativ de urgenţă privind justtiţia", potrivit Mediafax.

"Parlamentul trebuie să adopte măsuri legislative care să elimine neregulile şi abuzurile unor magistraţi şi interferenţa neavenită în actul de Justiţie a unor instituţii din afara autorităţii judecătoreşti", a afirmat presedintele Senatului. "Doresc să fie limpede: lupta anticorupţie trebuie continuată, dar nu e admisibil ca stabilitatea în funcţii înalte şi reputaţia politicienilor să atârne de declaraţiile vreunui denunţător aflat, eventual, în penitenciar şi care ar spune orice ca să mai scape din pedeapsă", a adaugat el.

Tariceanu a comentat si arestarea si retinerea primarului general al Capitalei, Sorin Oprescu, pentru luare de mita, spunand ca "Aş putea să mă transform în detectiv amator şi să găsesc tot felul nepotriviri în derularea acţiunilor DNA care au dus la arestarea preventivă a primarului Oprescu: flagrantul nu a fost flagrant, aparatul de bruiere a telefoanelor nu a fost găsit, dacă DNA a întocmit de 2 ani dosare penale pe numele lui Oprescu, pentru ce a aşteptat atât, dacă Oprescu a luat mită 1 milion de euro în mai multe tranşe, aşa cum declară un denunţător aflat în cercetare penală. Din nou, de ce a aşteptat DNA atâta vreme? Cum de fostul preşedinte şi camarila sa nu prea sunt deranjaţi de DNA şi îşi fac planuri să revină la putere?"












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
9156 vizualizari
  • +83 (85 voturi)    
    :-) (Luni, 7 septembrie 2015, 16:04)

    Soljenitin [utilizator]

    Ce, motociclene, ai fiori pe spinare? Tu si comentariile tale imbecile...
    Abia astept sa te umfle si pe tine, prea te dai grangur!
    • +42 (44 voturi)    
      Nu mai mult de asteptat... (Luni, 7 septembrie 2015, 16:18)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Inainte de inceperea sesiunii parlamentare manechinul repetent va fi arestat.
      • +16 (18 voturi)    
        dressed in black &white stripp... (Luni, 7 septembrie 2015, 16:59)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        The Bakery Fashion Show...available soon
        • +8 (10 voturi)    
          + pentru umor.. (Luni, 7 septembrie 2015, 18:47)

          _MaG_ [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          ..fin! Pentru breasla brutarilor adevărați tot respectul.
      • +10 (12 voturi)    
        Trebuie înțeles stresu lui Tăriceanu. (Luni, 7 septembrie 2015, 19:48)

        vali47 [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Tăriceanu stă cu boceluța pregătită.Se tot discuta în media că va fi arestat un pește mare.Și a fost să fie Oprescu și Tăriceanu a răsuflat o clipă ușurat.Dar sa îngrozit imediat.Cum?Oprescu?Dacă l-au arestat pe Oprescu,arestarea lui Tăriceanu va trece practic neobservată și asta-i revoltător d-le.EL,Tăriceanu,care le știe pe toate mai bine ca oricine să aștepte la rând să fie arestat.Nu-i bine.Moare omu de frică până atunci.
    • +23 (25 voturi)    
      Tariceanu Catelus cu parul cret, (Luni, 7 septembrie 2015, 16:47)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      "El se jura ca nu fura, dar l-am prins cu ou-n gura."
      Asta o stia si fimiu de la 3 ani numai T nu. Stie insa ca justitia tb sa-l ridice mai inainte.
      Propun ca justitia sa nu mai dea termene, sa le dea Tariceanu ca stie el m bine decat judecatorii.
    • +10 (12 voturi)    
      te rog frumos... (Luni, 7 septembrie 2015, 17:17)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      putin respect... dau de a cat de curand si nu am nimic in comun cu panarama asta!
  • +51 (53 voturi)    
    tu (Luni, 7 septembrie 2015, 16:06)

    dum_i [utilizator]

    tu urmezi si stii asta
  • +60 (62 voturi)    
    Ce Taricene (Luni, 7 septembrie 2015, 16:09)

    gogu [anonim]

    Se apropie funia de par?
  • +68 (70 voturi)    
    Da, Oprescu doar a fost prins cu banii marcati! (Luni, 7 septembrie 2015, 16:09)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Pai asta e flagrant? Doar ca a fost prins cu banii marcati cu "MITA" de catre procurori!

    Hahahaha, hai DNA! La mai mare!

    Taricene, nu credeam ca se poate sa fii mai ridicol, dar uite ca se poate!
    • +14 (16 voturi)    
      micile detalii.. (Luni, 7 septembrie 2015, 19:05)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Oprescu o fi fost prins cu banii marcati, dar asta nu afli de oriunde. E suficient sa aiba la mana 2-3 televiziuni care baga o lacrimogena cu bietul doctor care a salvat mii de vieti si a fost ridicat de magistratii astia fara inima, intra un Tariceanu in studio si comenteaza, mai baga si 2 declaratii de la Ponta.. publicul inghite ****** pe nemestecate si la urmatoarele alegeri voteaza...
  • +63 (65 voturi)    
    hopaaa, dai intr-unu striga doi (Luni, 7 septembrie 2015, 16:09)

    mnicku [anonim]

    da' ce, te deranjeaza ca a fost arestat pretenul de smecherii ? sau si tu esti conectat la teava ?

    Din ce este public mindrul vostru primar a fost prins cu mita-n sac
  • +27 (29 voturi)    
    Serios? (Luni, 7 septembrie 2015, 16:12)

    George [anonim]

    Asta ce-a baut ? I-a schimbat cineva lapticul cu soda...de-a luat-o asa razna?
  • +28 (30 voturi)    
    miroasa a ars (Luni, 7 septembrie 2015, 16:19)

    florin_f [utilizator]

    suntem pe drumul ce-l bun, vedem si pe asta incurand arestat. De unde atatea motociclete, Porscheuri... sigur din furt.
  • +29 (31 voturi)    
    primul (Luni, 7 septembrie 2015, 16:19)

    Jaj [utilizator]

    "interferenţa neavenită în actul de Justiţie a unor instituţii din afara autorităţii judecătoreşti". Primul ar fi tocmai tu si semanii tai, care faceti scut la parlamentari corupti !!! Parlamentarii sa pot fi urmariti fara avizul camerei din care fac parte !!!
  • +30 (32 voturi)    
    Zice bine (Luni, 7 septembrie 2015, 16:19)

    Daniels22026 [utilizator]

    Este inadmisibil sa piara clasa mafiotilor romani!

    Cei care dau in mafioti, aceia nu-si iubesc tara! Traiasca Romania hotilor si coruptilor! Traiasca Romania privilegiilor si Romania prostilor majoritari! Jos cinstea si curajul! Jos cu statul de drept!

    Traiasca Rusiaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +26 (28 voturi)    
    stimabilul e (Luni, 7 septembrie 2015, 16:20)

    Stapanu [utilizator]

    suferind de boala lui Calache!!!
    • +14 (16 voturi)    
      nici Pastila Albastra (Luni, 7 septembrie 2015, 17:01)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Stapanu

      nu il ajuta...précis e vreun "ajutor" prin casa
  • +26 (28 voturi)    
    urmeaza confiscarea averilor? (Luni, 7 septembrie 2015, 16:21)

    tenere [utilizator]

    pe oprescu l-au ridicat cu un flagrant, dar cu averea ce se intampla?

    nu inteleg de ce asteapta un flagrant si nu se iau averile la justificat si confiscate (nu impozitate cum vrea intereseul national)? e foarte simplu si asa cred ca 99% din clasa politica practic dispare

    abia atunci vor intelege ca au furat degeaba, abia atunci vor fi adusi toti la punctul de unde au plecat, adica la zero
    • +8 (10 voturi)    
      Confiscarea averii ? AS ! (Luni, 7 septembrie 2015, 19:05)

      Theodor Iliescu [anonim] i-a raspuns lui tenere

      Pai "pungasul" asta de oprescu - declara ca are NUMAI vreo 90,000 euro avere !
      Unde este un million de euro primiti spaga ?
      Clar - in banci din "paradisuri fiscal" !
      Si pungasul va face un an sau MAXIM doi la racoare si DUPA isi va "manca" linistit milioanele de euroi - as cum face si alt pungas = Nastase - pungasul cu multe case si .... oua la Cornu ! Pe unde are si "junica" petreasca o "mica proprietate"
      Asa ca nu I se va confisca "mai nimic" pungasului oprescu - cum nu I s-a confiscate - tot - mai nimic pungasului nastase !
      Cam asta e justitia in Romania !
      Ca la ... pecuitul sprtiv = ii prinde si .... le da drumul !!
      Halal tara !
  • +29 (31 voturi)    
    Taricene... (Luni, 7 septembrie 2015, 16:22)

    Lucian [anonim]

    Fa asta de urgenta mai bine ...ia-ti motocicleta si te du... N-avem nevoie de tine si in plus provoci dezgust cu initiativele tale "originale".
    • +17 (19 voturi)    
      intr-un zid... (Luni, 7 septembrie 2015, 17:19)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

      as completa eu...

      atatia motociclisti mor aiurea zilnic si tocmai asta scapa... mama masii de dreptate ...
  • +30 (32 voturi)    
    Ce nesimtire (Luni, 7 septembrie 2015, 16:22)

    Racila [anonim]

    Ce declaratie face Tariceanu.Sfideaza Constitutia.Este un om deosebit de periculos acest individ.Toti cetatenii sunt egali in fata legii.Tariceanu vrea legi care sa scape hotii de politicieni de lege ca sa poata fura ei in liniste.Daca esti cinstit nici un denunt nu te poate afecta.Lui taricenu ii este frica de ce a facut si ii este frica ca o sa plateasca pentru toate neleguirile sale.Este in stare de orice pentru asta.
  • +24 (26 voturi)    
    De ce....? (Luni, 7 septembrie 2015, 16:24)

    _MaG_ [utilizator]

    ...monșer?...Politicienii nu sunt "simpli" cetățeni ai acestei tari? Voi sunteți mai presus de lege sau ce? Pentru un ou sau pentru un bou tot hoț te numești!
  • +28 (30 voturi)    
    De ce FURA toti? (Luni, 7 septembrie 2015, 16:28)

    ouyang [utilizator]

    Asta e intrebarea. Problema nu e la denuntatori. Acuzatiile lor se verifica, rasverifica, se urmareste firul banilor incet, se aduna probe, etc. Cand te-am prins, te-am inchis. Lasa-te de meseria asta, apuca-te de ceva cinstit. Nu poti, pentru ca esti complet nepregatit pentru altceva.

    Ia sa cer si eu schimbarea urgenta a legii! Nu mai vreau paraziti si hoti in post. Ori lucrezi si-ti vezi de treaba ori ai zburat a doua zi cand lipsesti de la munca. Furi? Parnaie 10 ani minim. Mita? 10 ani minim. Pentru activitate care se rezuma la spagarie continua e deja crima organizata, intri la 20 de ani minim. Esti ales acolo sa faci treaba. Ai o responsabilitate. Furtul din banul public trebuie pedepsit aspru. Furi o tara intreaga, nu gaina vecinului. Cat a furat nemernicule unul care a avut 1 miliard pe an de cheltuit daca cota incetatenita e 10%? S-a terminat cu smecheria. Lucrurile vor continua sa devina tot mai transparente, veti fi aruncati intr-un beci toti unii peste altii, asa cum meritati.
  • +25 (27 voturi)    
    In mod sigur nu e admisibil (Luni, 7 septembrie 2015, 16:33)

    fefe [anonim]

    ca banii platiti de mine ca impozite sunt pe mina unor borfasi!
  • +25 (27 voturi)    
    BA DA: este admisibil. Spune LEGEA (Luni, 7 septembrie 2015, 16:41)

    baimarean [utilizator]

    Chiar daca o vrea CPT schimbata de urgenta.
    Ma tem doar ca va fi schimbata (caci toate partidele isi au coruptii lor pe vor cauta sa-i scape). In regim de urgenta, cam tot asa de admisibil cum si-a schimbat CPT "nevestele".
    PS poate totusi remarca cineva si reactioneaza la faptul ca (iarasi!) se incerca timorarea magistartilor. ALO, CSM ?
    • +14 (16 voturi)    
      MOtocicleanul se pregateste de "dirttrack" (Luni, 7 septembrie 2015, 17:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

      Bakery Contest
  • +28 (30 voturi)    
    Ma astept ca ... (Luni, 7 septembrie 2015, 16:43)

    Anonim [anonim]

    ... in urmatoarele zile, sau chiar ore, ca citesc pe HN ca DNA tocmai l-a prins pe Tariceanu in flagrant cu bani de mita de la un "nenorocit" de denuntator.

    La cat mai multi, DNA!
  • +12 (16 voturi)    
    HUO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Luni, 7 septembrie 2015, 16:46)

    Raymond [utilizator]

    calin popescu tariceanu vrei sa iesi din politica numai cu picioarele inainte sau in catuse.
    -capuselor de 25 de ani numai scapam de voi aveti nesimtirea mai mare ca a lui ceausescu pe care il acuzati ca a fost la conducerea Romaniei 25 de ani
    retragete la pensie cat mai ai timp,,,,,,,ti-ai facut de mult SUPRAPLINUL ............ LASANE..........!
  • +15 (17 voturi)    
    Stai linistit, ca nu e posibil (Luni, 7 septembrie 2015, 16:56)

    sile [anonim]

    "Stabilitatea" unui politician, conform legii, nu sta intr-un denuntator. Sta in minim un denuntator, un procuror si un judecator.
  • +14 (16 voturi)    
    obstructionarea justitiei (Luni, 7 septembrie 2015, 17:04)

    holx [anonim]

    Asta ar merita arestat doar pentru obstructionarea justitiei. Punct. :)
  • +13 (15 voturi)    
    .... (Luni, 7 septembrie 2015, 17:11)

    tirolez [utilizator]

    De ce abia acum intreaba Tariceanu. Pai tocmai din cauza unora, prea multi, ca el. Care chiar si asa, cu probe evidente, spun ca e facatura. Dar sa nu fi existat flagrant?
  • +16 (18 voturi)    
    intrebare (Luni, 7 septembrie 2015, 17:16)

    liviu_ [utilizator]

    cum e diferit dpdv al codului penal un politician de oricine altcineva?! in caz ca esti prea prost/excros sa realizezi adevarul, iti spun eu: NU E DIFERIT! tocmai d-aia se numeste democratie si nu comunism sau dictatura!

    mai e ceva.... bai dobitocea... nu e denunt, este flagrant... neuronul tau nu reuseste sa faca diferenta?!

    ca o mica nota... tariceanu are niste scheleti prin debara?! ca prea se ia cu orice ocazie de dna...
  • +15 (17 voturi)    
    :( (Luni, 7 septembrie 2015, 17:40)

    Natasa [utilizator]

    Radem noi, dar tupeul lor e fara margini si ar trebui sa iesim in strada ca modovenii ca sa-i dam jos de la putere! Puscariasul Nastase plange de mila fotbalului romanesc care nu mai are sponsori din cauza arestarilor, tampitelul asta vrea sa schimbe legi ca sa nu cumva sa mai poata fi deranjati, Udrea e inteleapta si ironica si ne lumineaza si pe noi cei multi cu intelepciunea ei, Becali hahaie liber, Vanghelie s-a inmultit si da interviuri ca o mare vedeta! Romanul nu e neaparat rezistent cat impasibil la ce se intampla in jur pana nu-l loveste pe el personal! Dar cum sa nu vezi ca ne loveste pe toti hotia lor zilnica si ca din cauza lor nu avem spitale, doctori, scoli, drumuri, locuri de munca etc???
    • +6 (8 voturi)    
      1000 plusuri (Luni, 7 septembrie 2015, 18:23)

      iovhe [utilizator] i-a raspuns lui Natasa

      Natasa meriți 1000 +,dar sunt multi hoți și râd de o țară întreagă.
      • +4 (6 voturi)    
        Multumesc! (Luni, 7 septembrie 2015, 20:05)

        Natasa [utilizator] i-a raspuns lui iovhe

        Cred ca ar trebui sa gasim o solutie, sa folosim puterea de a comunica pe internet si sa le aratam ca ne intereseaza viitorul nostru. Nu suntem foarte multi, dar si atati cati suntem nu facem mai nimic sa-i deranjam!
  • +13 (15 voturi)    
    agentul rus (Luni, 7 septembrie 2015, 17:40)

    niculae [anonim]

    ce sa zica asociatul spionului maghiar Rudas Erno ... cu bataie spre moscova...
    usor, usor, dispar cei santajabili, dosarele lor devenind publice (cu ajutorul dna).
    s-apropie si funia de par...
  • +11 (13 voturi)    
    Ai grija ce-ti doresti, musiu! (Luni, 7 septembrie 2015, 17:54)

    sterling [anonim]

    Sunt curios cum ar suna articolul ala de lege la care se gandeste Tariceanu. Dupa cum le zice 'mnealui, ar fi ceva de genul:

    "Prevederile codului penal nu se aplica in cazul politicienilor".

    Indiferent de varianta, problema e un pic mai complicata, pentru ca politicianul trebuie definit ca notiune juridica. Eu as avea o sugestie:
    "Politician = individ analfabet, nesimtit, burtos, unsuros, cu nenumarate competente, dar fara nici o meserie, angajat numai la stat si care traieste din spaga perceputa de la indivizi cu insusiri exact opuse celor enumerate mai sus".
  • +14 (16 voturi)    
    Are you scared? So scared? (Luni, 7 septembrie 2015, 17:57)

    Gheo09 [utilizator]

    Draga Domnia Voastra Presedinte al Penalilor din Senat, va este frica? Va simtiti cu musca pe caciula?

    Cred ca la cum avanseaza lupta anticoruptie, your time is up...

    Nu ati dori poate sa prescrieti preventiv toate actele de coruptie comise in ultimii 25 de ani daca tot suntem?

    Care parte din "Justitia este libera si independenta." si ca "Nimeni nu este mai presus de lege."nu ati priceput domnule Tariceanu?
  • +8 (10 voturi)    
    iata cine vorbeste (Luni, 7 septembrie 2015, 18:57)

    verdeata [utilizator]

    cel de al doilea individ decorat de ambasadorul Frantei in acest an. Probabil se teme de ceva? Cum isi permite sa intervina in treburile justitiei? Poate ne spune ceva CSM?
  • +3 (5 voturi)    
    Dar faian'arul sau medicul (Luni, 7 septembrie 2015, 22:05)

    hic sunt leones [utilizator]

    de ce să depindă de un denunţător?
    Pentru că are mai puţine ouă decât un politician?
    Păi nu ai văzut că doamna Justiţie este oarbă?
  • +3 (5 voturi)    
    Tovarashu Razgandeanu (Luni, 7 septembrie 2015, 22:14)

    MoemBius [utilizator]

    E inadmisibil ca 22.000.000 de romani sa fie reprezentatzi de niste specimene ca .........."dumneavoastra"
    Dati-mi voie sa imi retrag suportul asupra CLASEI (Slehtei) Politice din Prezent!

    Va salut si ........................mi e si scarba "domnilor" Parlamentari si DEPUHOTZI