Victor Ponta, prins din nou cu minciuna: Eu am votat Codul Fiscal in iunie. / Premierul era in Turcia pentru operatia la genunchi pe 24 iunie, la prima adoptare a Codului Fiscal in Parlament

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 3 septembrie 2015, 18:45 Actualitate | Politic

Victor Ponta
Foto: AGERPRES
Premierul Victor Ponta nu a fost prezent la votul de joi, din Parlament, asupra Codului Fiscal, el spunandu-le jurnalistilor ca motivul pentru care a absentat este ca el a votat proiectul de lege la prima adoptare a acestuia in Parlament, pe data de 24 iunie, in calitate de deputat, potrivit StirileProTv. Ponta a mintit insa. Pe 24 iunie, premierul se afla in Turcia, pentru recuperare dupa operatia la genunchi suferita pe 15 iunie intr-un spital din Istanbul. Primul ministru a revenit in tara abia pe 8 iulie.
Victor Ponta a plecat din Romania, fara sa anunte pe nimeni, pe 12 iunie. Initial, a plecat la Baku, in Azerbaidjan, pentru a asista la ceremonia organizata la deschiderea Jocurilor Europene. Imediat dupa ceremonia de deschidere a Jocurilor Europene, Ponta a plecat spre Turcia impreuna cu presedintele turc Recep Erdogan. Zilele urmatoare au aparut informatii pe surse ca premierul se afla in Turcia pentru a se opera la genunchi.

Informatia a fost confirmata pe Facebook, pe 16 iunie, a doua zi dupa operatie, chiar de Victor Ponta. Acesta a scris pe pagina sa de Facebook ca s-a operat in afara Romaniei pentru a avea "liniste si odihna". 

Victor Ponta s-a operat in Turcia, la Istanbul, pe 15 iunie. Premierul s-a operat la Spitalul Universitar Medipol din Istanbul, cel mai mare centru medical privat din Turcia. Ponta a revenit in tara pe 8 iulie, iar pe 12 iulie, duminica seara, el si-a anuntat retragerea de la sefia PSD.

Pe 15 iunie, vicepremierul Gabriel Oprea a preluat temporar atributiile premierului Victor Ponta, dupa ce presedintele Klaus Iohannis a semnat decretul de desemnare a acestuia ca prim ministru interimar. Interimatul lui Gabriel Oprea la conducerea Guvernului a incetat pe 9 iulie, a doua zi dupa revenirea lui Victor Ponta in Romania.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3689 vizualizari
  • +17 (17 voturi)    
    Nu inteleg, asta e stire? (Joi, 3 septembrie 2015, 18:55)

    LiviuX [utilizator]

    Va fi o stire cand va fi prins spunand adevarul, ala da eveniment demn de mentionat. Asa, prezentand minciunile, nu va va mai ramane pic de spatiu pentru alte stiri.
    • +11 (11 voturi)    
      drama (Joi, 3 septembrie 2015, 21:19)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      din pacate asta e una dintre dramele Romaniei de azi.un individ ajuns in mod fortuit premier,nu poate fi inlaturat indiferent ce ar face.sunt convins ca nici daca ar fi dovedit ca tradator de tara tot nu ar demisiona si nici partidul nu i-ar retrage sprijinul.in Romania notiunile de onoare ,decenta sau normalitate au disparut din vocabular.
      • +2 (2 voturi)    
        Care fartuit??? (Vineri, 4 septembrie 2015, 10:33)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        A ajuns ca sef de alianta, votat cu peste 50% de popor. Ete aici rezultatele la parlamentarele din 2012: USL 60% , ARD - 16,7%, PPDD - 14,6% şi UDMR - 5,2%.

        Asha ca drama Romaniei e faptul ca e populata cu romani (ca'n gluma englezului, ca sa nu se incline harta). Cind votezi ca oile cu o alianta condusa de un plagiator mitoman si un repetent cu cel mai tare job anterior muzeograf la Tulcea, nu prea ai cum te astepta la cine stie ce. Daca ne uitam m ai sus vedem ca 75% din voturi s-au dus la USL si PPDD, si asta doar pentru ca poporul era ofticat pe PDL ca le-a taiat salariile. Masura careia se datoreaza toata cresterea economica de azi.

        Cit despre Ponta premier, singurul care-l poate demite e parlamentul, parlament care deocamdata se simte foarte in largul lui cu un premier santajabil in orice moment.
  • +7 (7 voturi)    
    Ponta! (Joi, 3 septembrie 2015, 18:57)

    mircea [anonim]

    Cine mi crede ce spune Ponta?Nici el.Puteți spune direct,o nouă minciună spusă de Ponta.A 99999....9-minciună.
  • +19 (19 voturi)    
    N-ati inteles nimic (Joi, 3 septembrie 2015, 19:08)

    pontaris [anonim]

    Ca premier, a fost intr-adevar internat in Turcia. Dar ca deputat, a venit si a votat Codul Fiscal.
    • +12 (12 voturi)    
      Ba mai mult (Joi, 3 septembrie 2015, 20:02)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui pontaris

      Pentru el s-a si implementat votul prin corespondenta.
  • +7 (7 voturi)    
    un truism: (Joi, 3 septembrie 2015, 19:28)

    victor L [utilizator]

    Ponta a mai clocit o minciuna :P

    El se jura ca nu fura, dar l-am prins cu rata-n gura.
  • +6 (6 voturi)    
    Si de ce una ar exclude-o pe cealalta? (Joi, 3 septembrie 2015, 19:31)

    Calinetz [anonim]

    Nu s-a mai vazut votul la 2-3-x maini? Nu e deloc exclus ca un/o coleg(a) sa fi votat pentru Victoras, nu? Caz in care nu e chiar minciuna... e altceva... poate mai grav...
  • +8 (8 voturi)    
    Prins (Joi, 3 septembrie 2015, 20:07)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cu miciuna, cu plagiarul, cu laful, cu furtu etc et etc. E membru de frunte al clanului mafiot securist.
  • +1 (1 vot)    
    Competenta PSD data la maxim :-))))) (Joi, 3 septembrie 2015, 22:10)

    neagoe [utilizator]

    Ponta = Hotie, Minciuna, Incompetenta = PSD

    Inculpatul nr. 1 respira intre doua minciuni, tipic PSD.
  • +5 (5 voturi)    
    E o sa spuna ca nu-i adevarat, of course (Vineri, 4 septembrie 2015, 1:41)

    Locke Lamora [utilizator]

    Pisicanel e schizofren cumva??? Serios intreb.
  • +1 (1 vot)    
    Pentru colectionari (Vineri, 4 septembrie 2015, 8:02)

    CititorulComentator [utilizator]

    Vand inregistrare cu Ponta spunand adevarul, unicat, de colectie! :)
  • +1 (1 vot)    
    "prins din nou cu minciuna"? (Vineri, 4 septembrie 2015, 10:00)

    lili [anonim]

    Sa ne miram cand va fi prins spunand adevarul!
    Nu cred ca V Ponta are notiunea adevarului, nu cred ca exista la el un set al valorilor umane pe care sa-l respecte, sa-l aiba-n sange!
    Asta are sange de politician: minte, minte, minte!
  • +1 (1 vot)    
    Buna asta (Vineri, 4 septembrie 2015, 10:01)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Individul asta e cel mai bun argument pentru obligativitatea controlului psihiatric obligatoriu la toti parlamentarii si functionarii guvernamentali. Ar putea ramane in istorie ca si `controlul ponta`
    Ex:
    -Ti-ai facut ba `controlul ponta`?
    -Nu ma, ca n-am avut curaj sa le spun cate doctorate si cati doctori salasuesc in mine....