Opozitia si puterea vor adopta un plan de actiuni pentru recredibilizarea Parlamentului / Liviu Dragnea: Am convenit impreuna sa avem un demers comun

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 3 septembrie 2015, 12:46 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Liviu Dragnea a anuntat joi ca a convenit cu Alina Gorghiu ca puterea si opozitia sa adopte un plan de actiuni pentru recredibilizarea Parlamentului, care ar putea include modificarea regulamentului de functionare si adoptarea unui cod de conduita al parlamentarului.

Seful PSD a precizat ca a fost sunat de co-presedintele PNL Alina Gorghiu, care i-a propus discutii pe aceasta tema.

"Am convenit impreuna sa avem un demers comun si impreuna, putere si opozitie, sa adoptam un document, un plan de masuri, de actiuni prin care parlamentul sa fie recredibilizat", a spus Dragnea.

Acesta si-a exprimat speranta ca, in maxim o luna, puterea si opozitia sa poate "prezenta publicului un plan prin care institutia fundamentala a democratiei sa fie pusa la locul pe care il merita".

Aceste masuri vor viza o functionare mai eficienta a Parlamentului, analiza regulamentelor de functionare, "eventual un cod de conduita al parlamentarului", circuitele legislative sau "modul in care parlamentul comunica", a continuat liderul PSD.

In opinia sa, "aproape toti parlamentarii sunt oameni seriosi" si este "incorect ca in ansamblu aceasta institutie sa nu fie vazuta asa cum trebuie".

Alina Gorghiu a spus, intr-o declaratie separata facuta ziaristilor, ca Parlamentul este "singura institutie anchilozata, nereformata de 25 de ani", "supradimensionata" si "neeficienta".

Ineficienta este legata de faptul ca numarul legilor adoptate "este incredibil de mic" dar exista si o problema de "coerenta legislativa", in conditiile in care "zeci de mii de acte normative care nu sunt gandite unitar, corelat", a mai spus Gorghiu.










1785 vizualizari
  • +8 (8 voturi)    
    Ahahahah, am ras! (Joi, 3 septembrie 2015, 13:07)

    JustinCase [utilizator]

    Masuri pentru recredibilizarea parlamentului, zici? Si cumva printre masurile astea sunt incluse si alea cu descurajarea furtului, a chiulului, a dormitului in plen, a parandaratului, a votatului la sapte maini, a datului legilor cu dedicatie pentru sine, rude si "prieteni"? Sau asa doar o spoiala pentru media?
  • +6 (6 voturi)    
    action plan (Joi, 3 septembrie 2015, 13:07)

    mnicku [anonim]

    1 voi nu-i turnati pe ai nostrii, noi nu-i turnam pe ai vostrii
    2 sa furam in limitele a 1 mil euro/persoana
    3 pt marirea eficientei lucram doar 3 zile /saptamina
  • +5 (5 voturi)    
    Cea mai buna masura (Joi, 3 septembrie 2015, 13:11)

    raudegura [anonim]

    este ca parlamentarii sa aiba imunitate numai pentru declaratii plitice.
    Toti parlamentarii care au probleme penale sa plece automat din parlament , fara demisii,fara autosuspendari iar colegiile respective sa ramana fara reprezentanti( sa invete sa voteze)
    De asemeni toti parlamentarii care din varii motive au fost condamanati cu suspendare sa nu mai poata candida 3 legislaturi atat la locale cat si la parlamentare.
  • +6 (6 voturi)    
    MAI BINE FACETI... (Joi, 3 septembrie 2015, 13:11)

    schroedinger [utilizator]

    Prtidul unic, ca sa furati in voie!
    • 0 (0 voturi)    
      pai (Joi, 3 septembrie 2015, 23:44)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      deja l-au facut, ezita inca sa si recunoasca asta.
  • +6 (6 voturi)    
    Recredibilizarea parlamentului. (Joi, 3 septembrie 2015, 13:12)

    vali47 [utilizator]

    Greu.Ar trebui să nu se mai opună anchetelor judiciare,să acorde cu rapiditate ridicarea imunității celor anchetați,să respecte legea și să considere că suntem egali în fața legii.Să respecte votul de la referendumul din 2009 privind numărul de parlamentari și o singură cameră și să nu se mai creadă șefi,ci servitorii poporului român.Să nu mai apere pușcăriașii,indiferent cine sunt aceștia.Prevăd la următoarele alegeri capete cucuiete de la cadourile electorale date de actualii parlamentari pentru a mai prosti odată alegătorii.
  • +4 (4 voturi)    
    dragnea psd-eu (Joi, 3 septembrie 2015, 13:15)

    andreitr [utilizator]

    corupt. Da-ți demisia tu și banda de ticăloși pe care o conduci. Până una alta avem parlament penal populat de pesedei penali.
  • +4 (4 voturi)    
    incepeti prin a le reduce numarul (Joi, 3 septembrie 2015, 13:18)

    bigbrother [utilizator]

    Apoi prin a-i penaliza serios pentru neseriozitatea lor in privinta muncii. Cu alte cuvinte, trebuie tratati la fel ca orice salariat din aceasta tara, cu drepturile dar si obligatiile actuale darvfara alte facilitati decat cele ce tin strict de obiectul muncii.
    Si nu in ultimul rand, interzicerea afacerilor de orice fel pana la gradul 3 de rudenie, poate asa vor fi mai cu bagare de seama la munca lor, nu la ciolan.
  • +4 (4 voturi)    
    Jurnalul Parlamentarului Miop (Joi, 3 septembrie 2015, 13:29)

    un domn [utilizator]

    parafrazand un titlu de Mircea Eliade (apropos...pe strada Mantuleasa..s a ashternut uitarea peste Scoala unde a invatat Eliade)....TREBUIE validate O lege a Prlamentarului
    1 Nu poti fi Parlamentar daca esti penal, nu exista imunitate pentru fapte penale !
    2 Confiscarea integrala a averii Parlamentarului pana la rude de gradul al IV lea in spete de coruptie INAINTE de solutionarea judecatii..CONFISCAREA...NU SECHESTRU !
    3 Paramentarii in Romania sa nu depaseasca varsta de 50 de ani, restul sigur sunt Comunisti sau Cozi de topor active inainte de 89
    4 S aiba obiective CLARE si asumate prin semnatura, sa fie verificati de Auditori Independenti
    5 Sa renunte la apartenente politica in momentul validarii ca parlamentar - similar presedintelui. EL ESTE IN SLUJBA POPORULUI ROMAN, nu al partidului care l a propulsat !!!
    6 Sa declara ANUAL toate intalnirile cu mediul de afaceri OFICIALE si NEOFICIALe precum si continutul discutiilor - pe siteul Parlamentului
    7 Sa se implice direct in actiuni de Voluntariat minim 3 interventii annual - stranger de fonduri - organizare evenimente cu character social (nu mici,gratare si cantarete pe scena...actiuni in folosul Comunitatilor)
    8 Sa aiba MINIM 10 Luari de Cuvant in Plenul Parlamentului pe CHESTIUNI de interes national nu can can politic sau atacuri politice
    9 Sa nu actioneze in spiritual NEPOTISMULUI, sub sanstiunea penala de inchisoare egala cu durata unui mandate de parlamentar
    10 Sa nu activeze ca vuvuzea in Media si Spatiul Public, sa fie NETRU si fara atacuri politice
  • +4 (4 voturi)    
    "O mina spala pe alta" => " Cu miinile curate" (Joi, 3 septembrie 2015, 13:36)

    D-or [utilizator]

    Si Elena Udrea a facut apel la solidaritatea poiliticienilor santajabili.

    Acest demers comun echivaleaza cu recunoasterea vinovatiei intregului sistem si obliga la inlocuirea nu a actorilor, ci a sistemului.
  • +5 (5 voturi)    
    Cum se recredibilizeaza? (Joi, 3 septembrie 2015, 13:48)

    fefe [anonim]

    Voteaza pentru un mandat de parlamentar de 4 ani la parlament si 4 ani in puscarie?
  • +5 (5 voturi)    
    ...va... (Joi, 3 septembrie 2015, 13:53)

    ALTAN [utilizator]

    ...dati demisia in bloc si organizati alegeri anticipate ??? eu doar aceasta masura o vad valabila,cu sanse pt parlament de a deveni credibil...
    • +2 (2 voturi)    
      Ha! Ha! (Joi, 3 septembrie 2015, 16:47)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui ALTAN

      Chiar crezi? Au fost alegeri uninominale si tot au votat cercetati penal si chiar condamnati, si inca din primul tur. Asa ca nu vad noi alegeri o solutie. Doar arestari in masa si reguli stricte de comportare, prezenta, activitate, ca in orice firma serioasa. Si asta OBLIGATORIU, nu "eventual"...
  • +4 (4 voturi)    
    si concret ce presupune acest plan? (Joi, 3 septembrie 2015, 13:57)

    goto [anonim]

    masuri ar fi:
    demisia in bloc
    nu au voie sa candideze cei care au afaceri cu statul sau au rude de gradul 1 care au afaceri cu statul
    nu au voie sa candideze cei care au fost condamnati pentru mita, coruptie etc sau au procese in curs pentru astfel de fapte
    pentru ridicarea imunitatii unui parlamentar nu mai e nevoie de aprobarea parlamentului ci doar ca parlamentul sa ia nota de ridicarea imunitatii
    votul legilor sa fie transparent: se vor introduce dispozitive de votare a.i. alegatorii sa stie cum au votat fiecare; idem si prezenta la sedinte
    migrarea: un parlamentar care a fost votat pe lista unui partid, daca pleaca dintr-un partid nu poate deveni decat independent (inclusiv sa nu se afilieze la alt grup parlamentar decat la independenti; inscrierea in alat formatiune politica duce automat la pierderea mandatului de parlamentar
    prezenta: lipsa de la x sedinte duce automat la pierderea mandatului
    partidele sa nu mai impuna fiecaruia cum sa voteze ci fiecare e liber sa voteze cum vrea; atat timp cat parlamentarul e fortat sau ingradit in vre-un fel ca sa voteze cum vrea partidul atunci el este in slujba partidului si nicidecum nu reprezinta cetateanul.
    si ar fi multe astfel de reguli care sa duca la o corecta functionare a parlamentului . pina atunci parlamentul ramane o institutie unde paridele se bat (la proprpiu) pentru putere netinand cont in vre-un fel de nevoile si diorintele cetatenilor.
  • +5 (5 voturi)    
    Parlamentul trebuie dizolvat, (Joi, 3 septembrie 2015, 13:58)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    nu "recredibilizat". Cum sa "credibilizezi" 500 de mafioti, hoti, slugi si incompetenti?
  • +4 (4 voturi)    
    "eventual un cod de conduita al parlamentarului" (Joi, 3 septembrie 2015, 14:08)

    LiviuX [utilizator]

    No comment, asta deja spune tot. Si de ce nu spune ca trebuie ca si parlamentarii sa respecte Constitutia si legile? Ce se aude cu referendum-ul legal, validat care cere o singura camera si max 300 parlamentari?
    • +1 (1 vot)    
      300 parlamentari ar pute fi punctul 1 in demersul (Joi, 3 septembrie 2015, 17:34)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      de recredibilizare. Punctul 2 ar putea fi mutarea parlamentului la Alba Iulia macar pentru cativa ani. Ar fi scutiti parlamentarii de multiplele tentatii dambovitene si s-ar putea apleca cu oarece seriozitate asupra legilor necesare.
  • 0 (0 voturi)    
    Dezamagit (Joi, 3 septembrie 2015, 16:12)

    sile [anonim]

    Am deschis articolul sperand ca se hotarasc o data sa se arunce de pe Casa Poporului. Cand colo, ei "analizeaza" regulamentele. Si "eventual" ar adopta si un cod de conduita. Slab. Foarte slab.
  • +1 (1 vot)    
    recredibilizare ? (Joi, 3 septembrie 2015, 17:32)

    nedumeritul [utilizator]

    cand prinzi vecinul ca ti-a furat porcul de craciun, cum credeti ca se mai poate recredibiliza ? Ne cred Tampiti ? Solutia corecta este transparenta si statul de drept.Din pacate cu acestea nu sunt de acord nici decidentii tarii, nici guvernul, nici parlamentul si nici institutiile statului.
  • 0 (0 voturi)    
    DIASPORA ! (Joi, 3 septembrie 2015, 21:34)

    ing.Die Nicolae Alexandru [anonim]

    ASOCIATIA "ROMENI DI PADOVA"
    Deacord , dar nu in defavoarea DIASPOREI , jumatate din populatia Rormaniei . Populatie "obligata" la pribegie - consecinta politicii"dambovitene " timp de 25 de ani !
    Sa auzim si de bine !
    De la Padova
    Ing. Die Nicolae Alexandru-Presedinte.
  • +2 (2 voturi)    
    detergenti si parfumuri de calitate! (Joi, 3 septembrie 2015, 21:47)

    lili [anonim]

    Cumparati prin achizitii publice(!!!) detergenti scumpi si parfumuri si mai scumpe(!!), de firma si spalati-i, parfumati-i si gata cu "recredibilizarea" !!
    Vor "arata" fff bine, nu?!
    Sau, v-ati gandit sa-i trmiteti la alfabetizare ca jumate-s analfabeti?!
    Sau la doctorate la G Oprea?!