Victor Ponta: Datele neoficiale ale ANAF indica incasari excedentare pentru august

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 26 august 2015, 18:16 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta afirma ca "datele neoficiale" ale ANAF arata ca sumele prevazute a fi incasate la buget pentru luna in curs au fost realizate inca de miercuri, 26 august.

"Deci in urmatoarele 5 zile vom avea iar incasari excedentare (chiar cu scaderea TVA la 9% la alimente si alte asemenea masuri)!", a scris Ponta, pe contul lui de Facebook.

Primul ministru afirma ca aceste cifre sunt binevenit in contextul discutiilor despre Codul Fiscal in conditiile in care arata "foarte clar": "combinatia magica - taxe mai mici si mai putine si ANAF mai eficient si performant in colectare si combaterea evaziunii".

"Asa cred ca putem si in 2016 sa mentinem directia pozitiva pe care ne aflam azi", incheie el.










2119 vizualizari
  • +6 (6 voturi)    
    Cum adica "incasari excedentare"?? (Miercuri, 26 august 2015, 18:56)

    LiviuX [utilizator]

    Adica trebuia sa incasez de ex TVA de 9% si am incasat 10%? Ca altfel, daca trebuia sa incasez 9% si am incasat 9% inseamna ca am incasat cat trebuie, nu excedentar... Sau daca am incasat mai putin, dar ma apropii de cei 9% pe care ar fi trebuit sa-i incasez e bine, dar in nici un caz nu pot spune ca am incasat excedentar!
    • -6 (6 voturi)    
      Mai mult fata de cat e bugetat... (Miercuri, 26 august 2015, 19:09)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Mai mult fata de cat e bugetat...
      • -4 (4 voturi)    
        :) (Miercuri, 26 august 2015, 21:18)

        Paul_ [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Exact. Daca continua asa inseamna ca vom avea prima data dupa '89 excedent bugetar.
      • +1 (1 vot)    
        Si cum se stabileste cat e bugetat? (Miercuri, 26 august 2015, 21:51)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Ca asa, pot tot timpul sa-mi stabilesc "bugetat" sa incasez 1% si voi avea atunci tot timpul excedent bugetar. Ce bucurie pe guvern atunci...
    • -5 (5 voturi)    
      fotbal, politica si fisc (Miercuri, 26 august 2015, 19:57)

      iuliusd [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      toti va dat cu parerea fara sa aveti habar. ANAF are un plan de incasari. venituri excedentare inseamna depasirea planului
      • +1 (1 vot)    
        Tu stii sa citesti? (Miercuri, 26 august 2015, 21:57)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui iuliusd

        Tocmai de aia am intrebat, ca nu stiu cum vine asta. Iar pentru ce spui ca explicatie, vezi ce am spus mai sus. Planul ar trebui sa fie sa se incaseze cei 9%. Iar la sfarsitul anului, vedem. Daca vanzarile au fost de 100 milioane, s-au incasat cele 9 milioane sau nu? Daca au fost de 1 miliard, s-au incasat 90 milioane? Daca da, bine , daca nu atunci e rau, cu cat mai putin cu atat mai rau. Deci de unde incasari suplimentare??
    • -4 (4 voturi)    
      excedent bugetar (Miercuri, 26 august 2015, 21:11)

      Mihai_ [anonim] i-a raspuns lui LiviuX

      Cred ca vrea sa spuna ca daca continuam tot asa vom termina anul cu excedent bugetar.

      Ceea ce nu este rau. Vorba neamtului: daca la sfarsitul lunii nu iti raman 100 de marci in buzunar, atunci esti in faliment.
  • +6 (6 voturi)    
    datele oficiale... (Miercuri, 26 august 2015, 21:10)

    lili [anonim]

    Arata ca pamantul chinezesc se cam zguduie din cauza unei crize urate, iar zguduirea pamantului chinezesc s-ar puitea sa zguduie planeta asta mai ceva decat criza inceputa in 2008!
    Ponta, stii ceva despre asta, criza din China ingrijoreaza planeta numai Romania lui Ponta duduie de "bine", cresc salariile mai ceva ca-n Germania sau Franta sau M Britanie!
    Vorbe goale, Ponta, lasa-ne!
  • +4 (4 voturi)    
    Aoleu (Miercuri, 26 august 2015, 21:38)

    ipolitic [utilizator]

    abia ieri am platit darile, si deja a aflat si PM? Incep sa ma simt important...