Victor Ponta, despre acuzatiile privind chiriile incasate de Klaus Iohannis: Opinia mea de jurist - o insailare de speculatii si presupuneri fara nicio dovada concreta

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 25 august 2015, 19:46 Actualitate | Politic

Victor Ponta
Foto: Agerpres
Premierul Victor Ponta afirma, facand referire al calitatea sa de "jurist", ca acuzatiile legate de presupusele chirii pe care presedintele Klaus Iohannis le-ar fi incasat fara sa le declare nu sunt decat o "insailare de speculatii".

"Am citit si eu materialul aparut in presa prin care se afirma faptul ca au fost gasite diferente de 115.000 euro intre chiriile declarate si cele aflate in contractele Dlui Klaus Iohannis, in perioada 2004-2007. Dincolo de orice disputa politica opinia mea de jurist este ca e doar o gogoasa - o insailare de speculatii si presupuneri fara nicio dovada concreta! Punct", a scris Victor Ponta, pe contul lui de Facebook.

Acesta crede insa ca exista si "o parte buna" in aceasta poveste: "poate acum Dl Iohannis realizeaza cat de usor pot fi aruncate acuzatii total nefondate doar pentru ca ocupi o functie importanta".

Victor Ponta spune ca acum presedintele Iohannis poate realiza "cat de pripita a fost pozitia domniei sale" cand, in 5 iunie, i-a cerut demisia "pentru o acuzatie (speculatie) ca nu am platit in 2007-2008 taxe de 51.000 lei (cam 12.000 euro, deci mai putin de o zecime din cei 115.000 euro de care este tot nefondat acuzat la randul sau)".

"Iar acum cand toate documentele si expertiza au aratat indubitabil ca EU AM PLATIT toate acele taxe catre stat discutia devine inutila.

Pt mine acel moment tine de trecut, nu mai am resentinente si nici reprosuri de facut, dar sper ca acum Presedintele Romaniei (cand simte la randul sau ce inseamna sa fi acuzat pe nedrept) va examina cu mai multa circumspectie si echilibru asemenea situatii", incheie Ponta.

Site-ul de investigatii Rise Project a scris in urma cu o zi ca exista o diferenta de 115.000 de euro intre veniturile din chirii pe care Klaus Iohannis le-a consemnat in declaratiile de avere, in perioada 2005-2008, si sumele prezente in contractele pe care le-a semnat pentru inchirierea proprietatilor sale imobiliare. Astfel, din contracte reiese ca, in perioada invocata, Iohannis a incasat chirii in valoare de 150.000 de euro. In acelasi timp, in declaratiile de avere, acesta a consemnat venituri totale din chirii de doar 35.000 de euro.










4655 vizualizari
  • +10 (22 voturi)    
    Cunoscandu-i caracterul murdar... (Marţi, 25 august 2015, 20:02)

    Lucky1 [utilizator]

    ...nici nu m-ar mira daca toata propaganda ref la Johannis nu a fost "insailata" tocmai la comanda lui Ponta...
    • +9 (15 voturi)    
      nici el nu crede ce zice (Marţi, 25 august 2015, 20:10)

      @Mishu [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      E cu schema subtil se da victimă
      • +4 (4 voturi)    
        Logica de mafiot, intai isi verifica riscul penal! (Miercuri, 26 august 2015, 8:51)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

        In mintea lui Ponta nu este suficienta o oarecare scapare morala a Presedintelui... nu ar avea vreo importanta... la fel cum ce mare branza este o diploma furata..

        Ponta, ca un mafiot adevarat, intai evalueaza riscurile spetei in Justitie...

        Cred ca de cand s-a facut technocrat, cred ca citeste nu mai bibliografie de Drept Procesual iar in noul Cod Penal a deschis direct la incadrarile pedepselor!
    • +10 (16 voturi)    
      Nu-i la comanda... (Marţi, 25 august 2015, 20:24)

      mpocol [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Daca te uiti peste articolul respectiv vezi ca ziaristii de investigatie compara contractele de inchiriere (semnate de kwj) cu declaratiile de avere (semnate de... kwj). Asa ca nu-i nimic insailat, e cu materialul clientului...:)

      Cat despre opinia lui monta de jurist zic doar atat: sulurile de hartie puse pe Victor Rebengiuc pe masa in direct la TV erau muuuuuuult mai valoroase...
    • -1 (9 voturi)    
      Fiindca les stii tu pe toate... (Marţi, 25 august 2015, 20:30)

      Blackhawck [anonim] i-a raspuns lui Lucky1

      ... Propaganda referitoare la Ponta cine a insailat-o?
      • +12 (14 voturi)    
        Ponta este o somitate in mizerie... (Marţi, 25 august 2015, 20:50)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Blackhawck

        ...iar propaganda si-o insaileaza, cu mult succes, el singur
    • +7 (11 voturi)    
      de jurist si doctor ar fi trebuit sa spuna, (Marţi, 25 august 2015, 20:33)

      __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      dar, modestia lui proverbiala l-a retinut...
    • 0 (2 voturi)    
      politica ipocrita romaneasca (Miercuri, 26 august 2015, 2:31)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Ponta il sustine pe Iohannis (dar de fapt ei sunt dusmani!)
      Basescu il sustine pe Ponda ( dar de fapt ei sunt cei mai mari dusmani)
      Udrea il sustine pe Ponta (dar de fapt ei sunt dusmani)
      Dragnea e cel mai mare tovaras a lu' Ponta (de fapt ei sunt gata sa se taie unul pe celalalt)
      Gheorgiu stimeaza 'Interesul national' (dar de fapt ei vor doar putere)
      PNL iubeste PDL (doar daca aduce procentaj si functii)
      etc...etc

      Dovada ca defapt nu avem un dusman....ci un grup!....acelasi grup!...acelasi FSN ...Frontul Sinuciderii Nationale parca ii zicea :(
  • +8 (12 voturi)    
    auzi ca opinia lui de "jurist" (Marţi, 25 august 2015, 20:10)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    fa CtrlV Pontanocchio, iar ai uitat ghilimelele.
    • +4 (4 voturi)    
      E prima data cand invoca aceasta (Marţi, 25 august 2015, 23:55)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

      calitate ! Pentru unul care si-a luat diploma de la ghiseul "Nastase" (nu am uitat ca a fost adoptat si lansat de psd sub sigla "Micul Titulescu", nu stiu, doar banui pentru ce calitati) afirmatiile sunt corecte ! La nivel de aurolac (consumator de rtv/hantena) asta poate fi perceptia ...
  • +12 (16 voturi)    
    Jurist, tehnocrat, etc (Marţi, 25 august 2015, 20:12)

    redmc [anonim]

    Jurist, tehnocrat, prim-ministru, deputat, doctor, sef de partid (pana ieri), copilot, etc oare unde am mai auzit noi astia trecuti de varsta infantilului Ponta atatea titluri?
  • +8 (16 voturi)    
    Numai aroganta de la Ponta (Marţi, 25 august 2015, 20:20)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    L-au prins pe Iohannis cu o mica evaziune fiscala si acum VVP, plagiator dovedit, zice "uite vezi nea Klaus, cu totii suntem hoti, vezi ca si pe tine te prind astia? Asa ca mai incet cu cat am furat eu, ca si tu ai furat".

    Asta e gandirea hoteasca deprinsa de Ponta de la Iliescu si Nastase.
  • +8 (12 voturi)    
    Opinia de jurist?! (Marţi, 25 august 2015, 21:37)

    evoque [utilizator]

    pai zilele trecute spunea ca este tehnocrat, acum este din nou jurist maine poate devine chirurg, din ce in ce mai polivalent.
  • +4 (4 voturi)    
    Un alt pretext... (Marţi, 25 august 2015, 22:03)

    marki [utilizator]

    pentru fanfaronul Ponta pentru a întări minciuna potrivit căreia e curat ca un nou-născut, că a plătit tot-tot, ba și ceva pe deasupra. :)
    Dar din câte ne aducem noi aminte, DNA-ul i-a demontat, silabă cu silabă, minciuna asta gogonată:
    „Fragmentul postat pe Facebook de inculpatul Ponta Victor Viorel este în realitate un extras din conţinutul opiniei separate a unuia dintre experţii inculpaţilor, respectiv expertul desemnat de inculpatul Șova Dan-Coman şi nu reprezintă nicidecum rezultatul raportului de expertiză fiscală și contabilă dispusă în cauză.”
    http://www.romaniacurata.ro/minciuna-lui-ponta-demontata-de-dna-ce-prezinta-premierul-inculpat-drept-concluzii-ale-expertizei-din-dosarul-sau/
  • 0 (4 voturi)    
    Articolul este impecabil realizat (Marţi, 25 august 2015, 22:58)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Articolul este documentat foarte bine, chiar uimitor de detaliat. Sa ne intelegem in anii 2000 un aparatment in Bucuresti costa 9000 de dolari, deci sumele incasate erau uriase pentru acele vremuri.
    Sincerm este un caz de demisie pentru Ioahanis, este o mizerie ce le-a facut acelor oameni si modul cum a produs bani pe baza unor falsuri.
    Este incredibil de liniste in media, totusi este un caz de dobandire frauduloasa a unei propietati si dobandirea de foloase necuvenite.
    Ar fi cazul sa se faca mai mult caz .
    • +1 (1 vot)    
      La ce fel de documentare va referiti ? (Miercuri, 26 august 2015, 11:26)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Comentatorul-x

      Remarcati cumva ca "documentarea"laudata de dvs se refera la plagiatorul-infractor si ce afirma el ca si doctor in drept , respectiv ca "a platit toate taxele" in vreme ce el a fost acuzat de :spalare de bani, fals in inscrisuri publice si COMPLICITATE la evaziune fiscala si nu de evaziune fiscala ...Adica, fie si in auxiliar nu a fost acuzat ca el nu si-ar fi platit taxele ! In legatura cu dnul Iohannis nu vad nici o "documentare" (subiectul e proaspat) astfel incat sa faca acest articol remarcabil...Deocamdata am cu dnul Iohannis am doar doua probleme : esecul legii prin corespondenta (pentru care trebuia sa se lege cu lanturi de parlament) si aprobarea monstruozitatilor numite pensii speciale si salariile demnitarilor ...
  • 0 (4 voturi)    
    cu tristete constat (Miercuri, 26 august 2015, 0:07)

    Teodor Andrei [anonim]

    ca foarte putini oameni cinstiti mai avem, valabil la orice nivel al societatii.
  • +4 (4 voturi)    
    Lespedea psd : "Scapa cine poate !" (Miercuri, 26 august 2015, 0:37)

    deval [utilizator]

    Dupa ce si-a pus ciracii sa "se scape"pe surse (evident) in legatura cu materialele adunate sau confectionate la sfarsitul anului trecut in legatura cu Iohannis, -cum ar venii centreaza pentru ca apoi sa dea cu capul -cumva cam ca ultimul tarabagiu : "Hai bai, care-i problema daca suntem amandoi putin hoti ?!". Tot el se face ca nu intelege ca a fost acuzat de alte infractiuni, mai grave decat aceea ca nu si-ar fi platit impozitul...Faptul ca nu a dat (ca si sova ) nici o declaratie pana acum (si nici nu va da, decat manipulari pe facebook) arata cat e de nevinovat e si cat tine la Romania...Normal ar fi ca odata cu el sa-si rupa gatul si psd pentru ca l-a lasat sa se identifice total cu partidul timp de 4 ani , nimeni din psd nu a cracnit, nu a pus o virgula...
    Hidra are acum , mai multe capete (se reproduce) : fonta, dragnea (zombii) , oprea, tariceanu, zgonea in incercarea de a diminua pierderile si a-si conserva privilegiile caci : "Scapa cine poate.
  • +2 (2 voturi)    
    hotii (Miercuri, 26 august 2015, 10:37)

    julien [anonim]

    hotii se solidarizeaza chiar daca sunt adversari politici.
  • 0 (0 voturi)    
    dovada smenului dintre cei doi... (Miercuri, 26 august 2015, 22:19)

    ..13 [utilizator]

    Obrazul subtire al Presului cu banii publici de la Primul Mincinos se tine!

    Aferim sa va traiasca neamurile caci Dvs. mai devreme sau mai tarziu la beci veti ajunge!

    Aferim ca acolo va iubesc mai mult!
  • 0 (0 voturi)    
    oare de ce nu ne lasa??? (Miercuri, 26 august 2015, 22:21)

    ..13 [utilizator]

    Are asa de multe calificari si calitati....