Corina Cretu: Exista riscul de dezangajari de fonduri europene pentru Romania, este foarte greu de realizat ce nu s-a facut in 7 ani

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 august 2015, 16:20 Actualitate | Politic

Corina Cretu, comisarul european pentru politica regionala a UE
Foto: Comisia Europeana
Romania ar putea ajunge in situatia dezangajarii unei parti din fondurile puse la dispozitia sa in exercitiul financiar care se incheie la 31 decembrie 2015, a avertizat sambata Corina Cretu, comisar european pentru politici regionale. 

"La nivel national, exista acest risc de dezangajari de fonduri, pentru ca avem un procent de 63% absorbtie la aceasta ora pentru Romania si cred ca este foarte greu de realizat ceea ce nu s-a facut in sapte ani. Estimarea o vor face autoritatile nationale din fiecare tara", spune Corina Cretu, citata de Agerpres. 

Comisarul european Corina Cretu a efectuat, sambata, o vizita oficiala la Suceava, la invitatia presedintelui Consiliului Judetean, Catalin Nechifor. 










3635 vizualizari
  • +18 (18 voturi)    
    /// (Sâmbătă, 15 august 2015, 17:07)

    vali47 [utilizator]

    Adică amicii tăi,gașca lui Ponta care au ocupat România, nu fac nimic pentru creșterea de fonduri UE,dar vinovat este altcineva.Corina Crețu ca comisar UE a rămas cu gândirea bolșevică învățată de la Iliescu.
    • +6 (8 voturi)    
      misiune (Sâmbătă, 15 august 2015, 18:50)

      DoruDragan1 [anonim] i-a raspuns lui vali47

      Nu are doar gândire bolșevică, are chiar o MISIUNE. Am trimis la UE u spion rus care a incercat sa-l racoleze pe Powel prin metoda suflatului in tzeava,
    • +6 (8 voturi)    
      Mi se face parul Cret, de la tupeul tau fa Corino (Sâmbătă, 15 august 2015, 19:14)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      Funcționarii polonezi au fost şcoliți în instituțiile europene, în timp ce România a înființat la patru ani de la aderare un Minister al Fondurilor Europene. În plus, a contat și faptul că polonezii au creat un program special pentru estul țării, care era mai puțin dezvoltat.

      România, în schimb, nici nu a început procesul de regionalizare și nici nu și-a stabilit clar prioritățile.
    • +1 (1 vot)    
      Mda..... (Luni, 17 august 2015, 10:39)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      Ca sa folosim abordarea obisnuita in P$D; Fa Corina, ai stat prea mult in soare?
      Acuzi partidul care te-a trimis la Bruxelles?

      29 decembrie 2004 - 22 decembrie 2008
      Tariceanu, cel cu care guverneaza P$D acum

      22 decembrie 2008 până în 23 decembrie 2009
      Boc, fix un an, demis de o gasca de mafioti

      23 Decembrie 2009 pana in 6 Februarie 2012
      Boc, fara o majoritate stabila in parlament un fex de joc de glezne

      7 Mai 2012 pana in prezent a guvernat Poanta si P$D
      majoritate parlamentara stabila, au emis legi, au facut ce au dorit

      Cei care sunt acum la putere au guvernat 4 + 3 = 7 ani

      Perioada de preaderare si postaderare.

      Din 2012 pana in prezent nu a mai fost semnat un singur contract pe transporturi, acolo unde vb. despre bani nu maruntis, ba culmea un contract s-a evaporat.

      Din 2012 pana in prezent cati ministrii au fost anchetati sau condamnati? inclusiv primul ministru.

      Nu doar ca nu absorbim fonduri, dar o sa primim si penalizari pentru toate mismasurile pe care le faceti.

      Asa ca "Fa Corino", degeaba latri ca o catea in calduri, eu zic sa te freci de gardul rosu pana iti trece.
  • +7 (9 voturi)    
    Nimic nou sub soare... (Sâmbătă, 15 august 2015, 18:17)

    NikosGalis [utilizator]

    De 4 ani Tov ponta ne spune cum creste economia din pix. Puteai Tov Crețu de cind ești comisar sa fi învățat guvernul ce măsuri sa întreprindă pt a creste absorbția fondurilor. Sau frica de DNA...
    Sa auzim numai de bine.
  • +8 (8 voturi)    
    Da,tu a carui mostenitoare-n mentalitati esti? (Sâmbătă, 15 august 2015, 19:12)

    Plagarus [utilizator]

    Ai luat " lumina " de la tov.Iliesceanul cu ceva paiete ---proptele by Powell si asta se vede limpede !
    Tata Cretu a fost un comunist care a studiat la Moscova, la fel ca și Iliescu
    Intre anii 1992-1996 si 2000 - 2004 a fost consilier prezidential, si purtator de cuvant al Presedintelui Romaniei, Ion Iliescu
    În 2004, Crețu a fost aleasă senatoare din partea PSD, iar din 2007, e europarlamentar, ea fiind o bună prietenă cu familia Ponta datorită faptului ca e colegă în Parlamentul European cu soția premierului, Daciana.

    Programe suspendate, ţinte ratate de absorbţie şi prea puţine investiţii din fonduri comunitare. Aşa arată în câteva cuvinte primii şapte ani de după intrarea în Uniunea Europeană. Din cele 19 miliarde de euro cât erau alocate tării noastre, România a folosit doar puţin peste jumătate.
    Birocraţia excesivă şi schimbarea condiţiilor din timpul jocului pun beţe în roate oamenilor de afaceri
    România trebuie să înveţe mai întâi să cheltuiască banii publici şi abia apoi fondurile europene.
    Numeroasele cazuri de fraudare a banilor europeni. de ex, în martie, deputatul Vlad Cosma PSD şi tatăl lui, preşedintele Consiliului Judeţean Prahova, a fost audiaţi la DNA Ploieşti, într-o anchetă privind deturnarea unor fonduri europene. Cei doi sunt acuzaţi că ar fi sprijinit grupul infracţional din care ar fi făcut parte chiar cumnatul premierului României.
    Efectele politicilor publice defectuoase şi numeroasele cazuri de fraudă au făcut ca România să aibă cele mai mici rate de absorbție din UE. În perioada 2007-2015, abia am reuşit să folosim jumătate din banii alocaţi.

    Cu aceste rezultate, este greu de crezut ca vom putea atinge ținta asumată de Guvern: un grad de absorbție de 80 la sută până la sfârșitul anului.
    Cei mai puţin bani au fost folosiţi în sectoarele mediu şi transport. Iar fără autostrăzi spre Vest care ar atrage investitori, România rămâne un punct izolat pe harta Europei.
    Timp de şase ani, polonezii au luat aproape 90 la sută din fondurile UE !!!!!!
  • +7 (9 voturi)    
    Pai (Sâmbătă, 15 august 2015, 19:25)

    ipolitic [utilizator]

    cum sa-i cheltui, cand UE pune conditii stupide (adica sa si faci ceva util din banii astia)
  • +5 (7 voturi)    
    E greu cu ce nu s-a facut de catre Guvernul P$D (Sâmbătă, 15 august 2015, 20:06)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    din ultimii trei ani.

    Pardon, guvern de coalitie, mai erau si alte slugi si securisti acolo.
  • +8 (10 voturi)    
    eu zic (Sâmbătă, 15 august 2015, 21:28)

    thebblack [utilizator]

    ca basescu e de vina
  • +2 (2 voturi)    
    Iar Basescu e de vina ? (Sâmbătă, 15 august 2015, 23:13)

    solar [utilizator]

    Cand, doamne Dumnezeul terminati cu aceasta idee fixa indusa prin presa de SECURISM si SECURISTI? iN CURAND SE INCHEIE U N AN
    • 0 (0 voturi)    
      LOL (Luni, 17 august 2015, 10:25)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui solar

      Era o afirmatie retorica.