PNL, atac la procurorul general: "Procurorii lui Ponta actioneaza impotriva legii. Tiberiu Nitu, demisia!"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 11 august 2015, 12:10 Actualitate | Politic

 documente
Liberalul Mihai Seplecan, presedintele Consiliuilui Judetean Cluj, ii acuza pe procurorii de la Parchetul General ca sunt inregimentati politic, afirmand ca au comis un abuz atunci cand au decis sa nu inceapa urmarirea penala a premierului Victor Ponta in urma plangerii PNL Cluj pentru neorganizarea alegerilor partiale. Seplecan ii cere demisia procurorului general, TIberiu Nitu.

Liberalii au transmis presei si raspunsul venit de la Parchetul General la plangerea depusa de liberali. Vezi atasament

Plangerea penala a celor de la PNL a fost depusa pe 28 ianuarie 2015, dupa ce trecuse termenul legal pentru organizarea alegerilor partiale pentru functia de presedinte al Consiliului Judetean Cluj, post vacant din octombrie 2014. Termenul legal pentru organizarea alegerilor era de 90 de zile. Procurorul Dragos Cojocariu a decis clasarea cauzei pe 6 aprilie 2015, considerand ca nu s-au intrunit elementele necesare pentru inceperea urmarii penale a premierului Ponta. PNL Cluj a contestat pe 21 mai 2015 Ordonanta de clasare data de procurorul de caz, dar si de data aceasta fara succes.

Citeste mai multe aici

Ce sustine Mihai Seplecan:

"Dupa cum era de asteptat, in Romania lui Ponta respectarea Legii a devenit facultativa, iar procurorii inregimentati politic decid sa infranga decizii ale instantelor de judecata, sa treaca peste ele si sa se erijeze in judecatori.

Desi exista trei decizii a trei instante din Romania: Curtea de Apel Cluj si de doua ori Curtea de Apel Bucuresti, care confirma faptul ca Guvernul nu a respectat legea privind organizarea la termen a alegerilor partiale locale si parlamentare si le-a blocat in mod intentionat, procurorii de la Parchetul General, condus de Tiberiu Nitu, au decis sa nu inceapa urmarirea penala a premierului Victor Viorel Ponta, impotriva caruia, in numele PNL Cluj, am depus, la inceputul anului, o plangere penala pentru abuz in serviciu.

Reamintesc faptul ca in motivarea deciziei de la Cluj, instanta a decis ca este vorba de "un exces de putere" din partea Guvernului. Chiar daca nicio decizie nu este definitiva, nu procurorii sunt cei chemati sa judece acest lucru, ei doar trebuie sa tina cont de deciziile judecatorilor, care au confirmat de trei ori, independent, incalcarea legii.

Voi arata de ce abuzul procurorilor Parchetului General condus de catre Tiberiu Nitu in interesul premierului Victor Ponta este evident.

Dupa respingerea primei plangeri penale, considerand ca decizia favorabila a Curtii de Apel Cluj dovedeste si abuzul procurorului de caz, am contestat-o la Parchetul General, in data de 21.05.2015, atentionand ca procurorul de caz nu poate infrange o decizie a unui judecator.

Din momentul depunerii contestatiei, procurorul sef de sectie avea 20 zile la dispozitie sa ne raspunda. Fapt ce nu s-a intamplat. Din moment ce procurorul sef nu a raspuns in termenul legal, conform prevederilor legii, am contestat ordonanta de clasare direct la judecatorul de camera preliminara din cadrul ICCJ, motiv pentru care am fost citati in data de 03.07.2015, pentru termenul din 09.09.2015, ora 9:00.

Cu toate acestea, in mod cu totul inexplicabil, procurorul sef de sectie emite o ordonanta de respingere a plangerii initiale, in data de 23.07.2015, in contextul in care ultima zi in care putea sa o respinga in termenul legal era data de 11.06.2015.

Din punctul meu de vedere, cu o intarziere de 45 de zile, procurorul pus de catre Tiberiu Nitu sa scoata castanele din foc pentru premierul urmarit penal Victor Viorel Ponta produce un abuz in fata legii. Cred ca este momentul ca Tiberiu Nitu sa paraseasca functia in care a fost numit din moment ce tine sa o trateze ca pe o sinecura politica din care trebuie sa-si multumeasca binefacatorul.

Actiunea noastra continua la Inalta Curte de Casatie si de Justitie. Faptul ca am ajuns presedinte al CJ Cluj nu are nici o legatura cu abuzul de putere exercitat de catre premierul Victor Ponta in momentul in care a refuzat sa organizeze la timp a alegerilor partiale locale si parlamentare."










5070 vizualizari
  • +9 (15 voturi)    
    Demisia. (Marţi, 11 august 2015, 12:24)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Partidul e in toate!
    • +10 (14 voturi)    
      Procesul (Marţi, 11 august 2015, 15:00)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui MirceaGeorgescu1

      lui ilici iliescu a fost redeschis pentru genocidul de la mineriade. Procuratura generală condusă de pesedei n-a făcut nimic de când a fost redechis acest proces. Probabil așteaptă ca ion ilici iliescu să dea ortul popii și să ne mai dea inc-o dată cu tifla. Silă.
  • +11 (15 voturi)    
    pe cind legea raspunderii magistratilor?? (Marţi, 11 august 2015, 12:42)

    mnicku [anonim]

    Din moment ce sa depasit termenul legal hotarirea procurorului este nula .

    Politica e una dar legea e una pt toti .
  • +16 (20 voturi)    
    asta e (Marţi, 11 august 2015, 12:45)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    nu mai e nimic de facut. intr-o tara normala nu am fi avut procuror general ruda cu prim ministrul , sau, daca ar fi fost, nu cred ca ar fi incercat nici o picatura sa favorizeze presupusul infractor
    • +7 (9 voturi)    
      CHIAR ASA (Marţi, 11 august 2015, 14:57)

      Bokila [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      Un precedent periculos de inactiune in fata abuzului de putere
  • -8 (16 voturi)    
    pnl (Marţi, 11 august 2015, 12:55)

    GOGU [anonim]

    mai lasati-ne cu PNL-ul vopsit. ponta va intra la puscarie dupa basescu . doar atunci,pt. ca exista o ordine in toate.capisci?
    • +2 (6 voturi)    
      mai "capisci", (Marţi, 11 august 2015, 16:35)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui GOGU

      pai atunci sa incepi cu iliescu, nu?
      sau pe kgb-istul asta l-ai uitat?
  • +13 (17 voturi)    
    Am citit si eu mizeria aia de ordonanta. (Marţi, 11 august 2015, 13:19)

    tavi [anonim]

    Pe scurt, lucrurile stau asa: Dr. V.V. Ponta e nevinovat deoarece - atentie! - nu era treaba lui sa organizeze alegerile anticipate, ci a... guvernului. Bine, veti zice, dar Ponta e, totusi, seful guvernului. Pai, stati, ca procurorii s-au gandit ei ca o sa cartiti si ia uite ce perla au scos:

    "autoritatea pe care primul-ministru o exercita asupra S.S.G., asupra ministerelor... nu este una de tip dictatorial... ci se exercita prin intermediul reprezentantilor legali ai acestor institutii". Adica, poa' sa dea Ponta cate ordine o vrea, daca "reprezentantii" nu vor, asta e.
    Pai, domnu' Seplecan, atunci indreptati-va impotriva reprezentantilor.
    • +6 (8 voturi)    
      de aia avem instante (Marţi, 11 august 2015, 14:07)

      ion [anonim] i-a raspuns lui tavi

      sa judece. Judecatile pe internet sunt nule juridic.
  • +2 (6 voturi)    
    Cine cere ...Seplecan (Marţi, 11 august 2015, 13:29)

    Ion Tambrian [anonim]

    Alegeri pe locurile ramase libere sunt obligatorii. Dar de aici pana la infaptuire este o cale lunga.
    O sa se sperie tot parchetul si ministerul justitiei cand un domn ca Seplecan cere si iar cere si tot cere alegeri si iar alegeri pe locurile vacantate . Sper sa-i vina randul curand si dumnealui sa raspunda la ceia ce trebuie. Asa ca este bine sa ramana tare,ca acum.Cele bune domnule Seplecan!
  • 0 (10 voturi)    
    praf pentru români (Marţi, 11 august 2015, 13:44)

    visio [anonim]

    de fapt, se pregătește schimbarea procurorilor care fac treabă; Ponta-Plagiatorul fiind foarte bun prieten cu blaga și ion iliescu fiind foarte bun prieten cu Quintus și Câmpeanu, scenariul este așa: Ponta merge la Blaga și îi spune să se prefacă revoltat; desigur că în orice partid sunt proști și datori....și ăștie ies în față să țipe.
    Vă mai amintiți cum pnl striga în gura mare că patriciu finanțează psd? Toate erau bune și frumoase până atunci, adică până când patriciu nu vroia să mai finanțeze pnl...
    oameni buni, toți politicienii (fără excepție) sunt uniți împotriva Statului de drept și a celor care le plătesc salariile; oameni buni, maturizați-vă! Toți au fost la guvernare și toți am văzut ce au făcut!
    Circul acesta este praf pentru a o demite pe Kovesi. Nițu oricum este prea prost pentru lumea asta, însă scopul final este înlăturarea lui Kovesi! De ce credeți că Ponta-Plagiatorul a plecat în concediu? De frica DNA-ului și pentru că nu există temei legal pentru schimbarea șefiei DNA!
    hai, nu mai fiți proști! 25 de ani de copilărie este suficient!
  • -2 (10 voturi)    
    Martea Neagra 2015 (Marţi, 11 august 2015, 14:00)

    Gigi Kent [utilizator]

    Adevarata Marte Neagra se produce acum. Noul PDL da un atac la baioneta impotriva Statului de Drept, a domniei legii si Justitiei Independente. Trebuie informata Comisia Europeana (dl Juncker, comisarul pe Justitie), ambasadele tarilor partenere si prietene (SUA, Olanda, Marea Britanie, Franta), vicepresedintele SUA, Parlamentul European, Comisia de la Venetia in legatura cu tentativele ordinare ale noului PDL de a subordona Justitia in scopul obtinerii de avantaje politice.

    Este inadmisibila presiunea unor politicieni asupra Justitiei. Astept si Inspectia Judiciara sa constate afectarea independentei Justitiei.

    Si mai ales domnul Mihai Seplecan ar trebui arestat preventiv urgent!
    • +2 (10 voturi)    
      Cap ai, minte ce-ti mai trebuie (Marţi, 11 august 2015, 15:04)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      1. Care "Noul PDL"? Nu stiu sa existe asa un partid, organizatie.
      2. Daca te referi la PNL, cum ar fi mai normal, care e atacul impotriva justitiei? Din cate vad, au actionat pe cale STRICT legala, urmand procedurile stabilite de lege si actionand si ierarhic.
      3. De fapt guvernul e cel care nu a respectat legea in mod clar (pentru cine are cap si minte sa judece) si nici hotararile judecatoresti.
      4. Sub ce acuzatie ar trebui arestat M. Seplecan? Ca a actionat conform legii??
      • +1 (9 voturi)    
        Pe puncte (Marţi, 11 august 2015, 16:01)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        1. Noul PDL - partidul condus de Vasile Blaga si Alina Ghorghiu Dej
        2. Atacul la Procurorul General al Romaniei, solicitarea demisiei nu este inscrisa in nici o lege ca o cale "STRICT" legala ba dimpotriva constituie o incalcare vadita a independentei Justiei. Pai ce facem aici? Te amenintam sa faci demersul juridic dupa cum vrem noi? Daca erau la putere il demiteau? Cred ca nu e in spiritul si litera MCV-ului.
        3. Nu exista respectarea sau nerespectarea unei legi in mod clar fara o decizie judecatoreasca in unul dintre cele doua sensuri. Decizia judecatoreasca este precedata de cercetarile Parchetului.
        4. Instigare la incalcarea principiilor independentei Justitiei, amenintare si ma mai pot gandi la 2-3 aliniate din Codul Penal.
        • 0 (4 voturi)    
          Tot pe puncte (Marţi, 11 august 2015, 16:48)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          1. Scuze, recunosc ca nu am auzit de acest partid. Cand a fost inregistrat?
          2. Cum l-a atacat? Si de cand a cere demisia cuiva e ilegal? Cum l-a amenintat? Ca din cate stiu nu are nici o putere sa faca ceva: nu-l poate destitui, muta in alt post sau localitate, deci ce poate sa-i faca? Mai terminati ci toti astia care se simt asa de amenintati. Nu sunt copii mici ca sa se teama de orice, si mai ales sa faca ceva de teama. Da, daca cel care il numeste sau il poate destitui i-ar cere ceva, da, ar fi amenintare sau amestec, dar asa? Ce poate face?
          3. Ha! Ha! Adica eu daca fur ceva, nu am furat decat daca am hotarare judecatoreasca definitiva?! Plus ca aici si exista hotarari, ce-i drept nu inca definitive. Dar la justitia de la noi nu m-ar mira sa apara hotararea definitiva prin Iulie 3100...4. Cum a instigat la incalcare, cum l-a amenintat? Ca nu vad asa ceva! Poate poti explica te rog.
          • 0 (4 voturi)    
            Caut-o... (Marţi, 11 august 2015, 17:28)

            Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            Caut-o pe doamna Macovei ca iti explica dansa. Sau pe cineva din CSM / Inspectia Judiciara. Sau chiar de la Bruxelles, de pe MCV. Ce stiu eu astea? Am fost plecat din localitate in Weekend. Sunt doar un postac platit sa apar Statul de Drept si Independenta Justitiei cu texte standard publicate pe HN.ro. De catre servicii. Stii tu care. Bine. Pa!
            • -1 (3 voturi)    
              Multumesc! (Marţi, 11 august 2015, 22:05)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

              O recunoastere mai clara nici ca se putea. Atata doar ca in felul in care postezi nu aperi nici pe departe "Statul de Drept si Independenta Justitiei" ci din contra. Prostiile debitate nu pot face in nici un caz asta.
        • -1 (3 voturi)    
          Adaugare la 2. (Marţi, 11 august 2015, 18:28)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Mai citeste ceva despre drept. Unul din principiile de baza in democratie e ca daca ceva nu e interzis in mod explicit de lege inseamna ca e permis. Deci pentru a fi legala, solicitarea demisiei NU TREBUIE permisa in vreo lege, TREBUIE doar sa nu fie interzisa. Daca tu stii ca a cere demisia cuiva e ilegal, prezinta te rog legea respectiva. Si nu a fost amenintat pentru ca nici nu aveau cum sa-l ameninte. Vezi si cazul ponta. E hot dovedit, e cercetat penal dar faptul ca i s-a cerut demisia nu are nici o importanta. Ca asta denota doar lipsa lui de bun simt e altceva, dar asta nu e prevazut de lege...
          • 0 (0 voturi)    
            aroganta (Vineri, 14 august 2015, 2:02)

            prolex [anonim] i-a raspuns lui LiviuX

            faptul ca tu nu cunosti o dispozitie legala in acest sens nu inseamna ca ea nu exista. exista si se regasesc in multiple acte normative, inclusiv la nivel constitutional.

            eu observ ca esti arogant si semidoct. din pacate nu vei iesi prea curand din aceasta stare.

            de ex., legea nu iti interzice expres sa faci pipi pe strada, sau sa scoti puta sa o arata la lume. dar interzice cu valoare de principiu acte sau fapte care lezeaza ordinea, linistea sau morala publica fara sa le enumere expresis verbis (scoaterea putei in strada pentru facerea pipilicului). Vezi si legea 61/'91.

            asa este si cu separarea puterilor in stat. exista un principiu constitutional in art.1 din Constitutie, pe care orice bou cu aspiratii de intelectual ar trebui sa o citeasca, cu privire la separarea puterilor in stat si care se traduce prin interzicerea imixtiunii intre acestea. de aceea se numeste separare.

            stiu ca nu vei invata nimic din acest mesaj,
            somn usor!
  • -1 (3 voturi)    
    respect (Marţi, 11 august 2015, 17:39)

    Raceanu [utilizator]

    Tot respectul dle Seplecan , sunteti printre putinii care mai lupta . Sanatate ! Sa auzim si de bine .
  • 0 (2 voturi)    
    Cei mai rau decat rau ! (Marţi, 11 august 2015, 21:41)

    Ezechiel [anonim]

    daunator lucru in Romania de astazi este agresivitatea insotita deseori de dusmanie : femei contra barbati, tineri contra batrani, unguri contra romani, Cluj contra Craiova si amandoi contra Bucuresti etc.
    “Probabil că a reprezentat un avantaj în perioada oamenilor cavernelor pentru a avea mai multă mâncare, mai mult teritoriu sau un partener”, însă acum ameninţă să ne distrugă tzara, fibra natzionala, Romanismul. Mai ales agresivitatea clasei politice( incluzand aici implicarea justitiei in politica) este deosebit de corosiva Ura promovata de dreapta politica indeosebi, ca arma de campanie electorala, (impinsi de la spate de P.P.E.), ne va cauza mult rau noua, romanilor. Vom avea greutatzi mari in a pune piatra peste piatra, in a construi, in a ne dezvolta .
    “Agresivitatea ar trebui înlocuită de mai multa empatie care ne aduce la un loc”, într-o stare de suportabilitate reciproca si intelepciune. Dreapta ar avea cu sigurantza de castigat politic Trebuie sa ne trezim ! Aceasta ura indusa de P.P.E. si apatrizi este menita sa ne tzintuiasca in subdezvoltare!