Elena Basescu: Daca va exista un context favorabil si daca imi va permite conjunctura, voi reveni in activitatea politica, poate chiar de anul viitor

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 9 august 2015, 15:20 Actualitate | Politic

Elena Basescu
Foto: Facebook
Elena Basescu anunta, intr-un interviu acordat publicatiei Evenimentul Zilei, ca intentioneaza sa revina in activitatea politica, "daca va exista un context favorabil si daca imi va permite conjunctura", precizand ca este posibil ca acest lucru sa se intample de anul viitor. Fiica cea mica a fostului presedinte Traian Basescua a mai afirmat ca are deja in minte o serie de idei pentru proiecte legislative pe zona de protectie sociala si de incurajare a natalitatii, inspirate de probelemele cu care s-a confruntat in calitate de parinte.

Intrebata daca regreta ca a renuntat la politica pentru familie si daca ia in considerare revenirea in politica, Elena Basescu a raspuns:

"Nu as spune neaparat ca am renuntat la cariera politica. Mai degraba am luat o pauza, pentru a ma ocupa de ce e mai important in viata: aducerea pe lume a copiilor si cresterea lor. Aceasta decizie mi s-a parut foarte fireasca, pentru ca nu cred ca viata fara copii iti poate aduce implinire si fericire. Sau, cel putin, nu cunosc niciun caz. Aparitia celor doua minuni, Sofia si Traian junior, in viata mea mi-a oferit insa o noua perspectiva. Imi doresc sa contribui la o Romanie mai buna in care ei sa creasca si sa traiasca. Am deja in gand o multime de idei pentru proiecte legislative pe zona de protectie sociala si de incurajare a natalitatii. Sunt lucruri mici, pe care le observ acum zi de zi, si pe care cred ca as putea sa le imbunatatesc. De exemplu: acum cateva zile, a trebuit sa-l vaccinez de 6 luni pe Traian junior si nu am gasit in farmacie vaccinul prescris de medicul pediatru. E o chestie aparent marunta, dar cu care se confrunta sute de mii de parinti in fiecare an. Si asta este o problema de sistem, generata tot de incompetenta factorului politic. Eu as incerca sa rezolv toate aceste probleme pentru toti copiii care nu au parte de atentie si oportunitati. Daca va exista un context favorabil si daca imi va permite conjunctura, voi reveni in activitatea politica. Poate chiar de anul viitor"










1807 vizualizari
  • +15 (19 voturi)    
    Pai conjuctura la care se refera EBA e (Duminică, 9 august 2015, 15:35)

    Lexis [utilizator]

    daca s-or mai gasi de-alde cei din PDL-ul lui Boc sa-i asigure, la comanda cate 10 voturi pe sectie, asa are sanse, e si ea constienta de asta.
    Apropos: cand considera DNA-ul ca e timpul sa se ocupe si de zeciuiala insusita de EBA la alegerile europarlamentare din primavara lui 2009?Ca de Dragnea, am vazut cu totii, s-a ocupat imediat, au fost foarte prompti cei de la DNA, in 2012.
    Ma intreb insa cine o sa-i mai faca textele pe care cu greu le citea EBA, dat fiind ca autorul, Cristian Preda
    s-a dezis intre timp de PMP, Udrea...
  • +11 (15 voturi)    
    hehe (Duminică, 9 august 2015, 15:36)

    Marcel Ionita [utilizator]

    Poate nu!
  • +11 (15 voturi)    
    "tzara de mamici si bebelusi" (Duminică, 9 august 2015, 15:46)

    Codruta N [utilizator]

    ... ca sa citam din clasici in viatza! >:

    Vaaaiiii... dar se poaaateee...? Ii da Elenutza peste nas lu' taticu care era revoltat de atatea "mamici si bebelusi"? "Proiecte sociale"? Mai-mai... ca sa vezi... MARE lucru opozitia...! :P

    Io zic sa ii tinem pe TOTI in opozitie - ca atunci la TOTI le e drag de noi - si inecarca sa-si faca uitate marlaniile si mizeria sufleteasca! >:
  • +10 (16 voturi)    
    O mulțime de idei... (Duminică, 9 august 2015, 15:49)

    marki [utilizator]

    „Am deja in gand o multime de idei pentru proiecte legislative pe zona de protectie sociala si de incurajare a natalitatii.”
    Mda, după cum intuim noi bine, ideile alea aparțin lu' tăticuțu. Că tot e în căutare de... adrenalină.
  • +10 (14 voturi)    
    Mesele te vrea (Duminică, 9 august 2015, 16:23)

    fdaniel [utilizator]

    O sa fie multe contexturi favorabile care sa readuca politicii romanesti o asemenea valoare temporar pierduta.

    Pe noi, restu' .... sa ne ajute Dumnezeu (singuri nu prea suntem in stare sa ne ajutam).
  • +10 (14 voturi)    
    Unde dai și unde crapă :) (Duminică, 9 august 2015, 16:32)

    malwar [utilizator]

    Dragă EBA,

    Proștii ăia care se ocupau de strâns bani și voturi pentru tine s-au împăștiat în cele 4 vânturi: unii pe la Rahova, alții pe la PSD, alții pe la PLM, alții prin Caraibe, alții pe la Pocreaca etc. etc. Altfel spus, nu au mai rămas decât vreo 2 proști sau impostori, dispuși să-ți scrie discursurile și să-ți lipească afișele. Cel mai bun lucru în situația ta ar fi să încerci să fii o mamă bună (atenție, am spus mamă și nu mămică :) sau.... să-l ajuți pe tata la scris memoriile.... ambele situații sunt mult mai onorante decât varianta ”om politic”, care te poate duce repejor la Rahova, lângă cealaltă Elenă... știi tu care :)
    • +4 (6 voturi)    
      sa nu judecam global (Duminică, 9 august 2015, 18:43)

      seb_h [utilizator] i-a raspuns lui malwar

      Ridzi nu a fost proasta, a fost doar naiva... a crezut ca pe cine a ajutat (>7% europarl HD) o va ajuta, chiar si indirect...aviz viitorilor fraieri. Aici a fost un exemplu de cinism maxim din partea "tatalui lui EBA", a trebuit preshul bok sa mearga la gherla, cu coada-ntre picioare...
  • +7 (11 voturi)    
    Lasa..... (Duminică, 9 august 2015, 16:55)

    polonyca [utilizator]

    ...... nu e nicio graba !!! Mai alapteaza 10-12 ani....apoi eventual !!!!!!
  • +7 (9 voturi)    
    Nedumerire (Duminică, 9 august 2015, 17:06)

    Cetateanu [utilizator]

    Toate propozitiile enuntate si citate erau pe prompter sau in play-back? Io crez mai curand in varianta 2.
  • +5 (7 voturi)    
    PSD (Duminică, 9 august 2015, 17:55)

    The Real Sasha [utilizator]

    Adica daca PSD Valcea iti strange iar semnaturi... :))
  • +3 (5 voturi)    
    E loc dragutza, din plin (Duminică, 9 august 2015, 23:21)

    Locke Lamora [utilizator]

    iar matale te califici perfect pt politica damboviteana...asa ca lasa cuibul caldutz pe care ti l-a pregatit taticul, la bulivar birjat, la bulivar.