Tariceanu: Sustin fara rezerve acest Cod Fiscal/ Tariceanu publica scrisoarea adresata lui Basescu in 2008 privind cresterea cu 50% a salariilor profesorilor

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Vineri, 7 august 2015, 15:34 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, a publicat pe contul sau de Facebook scrisoarea adresata de acesta in 2008 lui Traian Basescu, in care ii explica presedintelui de atunci, din calitatea sa de prim-ministru, guvernul este impotriva cresterii cu 50% a salariilor profesorilor. Liderul ALDE a facut acest gest in contextul dezbaterile pe Codul Fiscal, afirmand ca "habotnicii autsteritatii de astazi" sunt cei care "strigau pentru cresteri salariale de 50%" in 2008.  

"In ceea ce ma priveste, in 2008 ca si astazi, in 2015, sunt in aceeasi tabara: a celor care sustin cresterea economica accelerata si sustenabila prin masuri liberale. In 2008, m-am opus masurilor populiste, la fel cum o fac si astazi" afirma Tariceanu.

Redam textul lui Tariceanu si scrisoarea:

Habotnicii austeritatii de astazi strigau in 2008 pentru cresteri salariale de 50%. Avertismentul pe care l-am dat presedintelui Basescu, ignorat atunci

Zilele acestea, ii vad pe unii ca se grabesc sa imparta spatiul politic in "adepti ai austeritatii si prudentei" vs. "sustinatorii fara rezerva si prudenta a noului Cod Fiscal". Eu sunt trecut in ultima categorie. Sunt voci care ma acuza ca in 2008 as fi pus in pericol stabilitatea fiscala a Romaniei si ca daca s-ar pune in aplicare noul Cod Fiscal, s-ar repeta scenariul crizei economice din guvernarile Boc-Basescu. Cred ca impartirea corecta este alta: "adeptii unei cresteri economice accelerate si sustenabile prin masuri liberale" si "habotnicii austeritatii". Habotnicii austeritatii nu sunt cei care indeamna la prudenta, pentru ca accept necesitatea unei dezbateri, ci acei politicieni care in 2008 imi cereau pe un ton imperativ sa cresc salariile profesorilor si bugetarilor cu 50%, iar apoi au taiat salariile si pensiile cand au ajuns la guvernare. Politicieni ca Traian Basescu care ar face si spune orice pentru a castiga voturi.

Incep astazi o serie de postari, prin care vreau sa raspund habotnicilor austeritatii si sa detaliez o viziune economica pentru o Romanie mandra si prospera, nu macinata de conflicte politice marunte si miopii economice.

In 2008, ii trimiteam o scrisoare Presedintelui de atunci, Traian Basescu, in care ii explicam cu argumente si cifre economice clare de ce Guvernul pe care il conduceam era impotriva cresterii salariilor profesorilor, peste noapte, cu 50%. Ii explicam si contextul international, in care criza economica din Statele Unite risca sa cuprinda si Europa si Romania, respectiv ii ceream sa nu promulge aceasta lege. Presedintele Basescu, pentru a aduce voturi PDL, a promulgat legea, refuzand sa vada evidente. Acelasi Traian Basescu care da acum lectii privind responsabilitatea.

Public acum aceasta scrisoare pentru a ii aduce aminte, caz in care are memorie scurta.

In ceea ce ma priveste, in 2008 ca si astazi, in 2015, sunt in aceeasi tabara: a celor care sustin cresterea economica accelerata si sustenabila prin masuri liberale. In 2008, m-am opus masurilor populiste, la fel cum o fac si astazi. Mai mult, am propus un set de masuri economice si fiscale care, daca ar fi fost puse in aplicare, probabil ca ar fi facut ca Romania sa traverseze mult mai usor si fara costuri sociale majore criza economica globala.

Acum, in 2015, sustin fara rezerve acest Cod Fiscal, pentru ca cifrele si realitatile economice arata ca este sustenabil si ca poate imprima Romaniei o crestere economica sustinuta si pe termen lung.















[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2962 vizualizari
  • +20 (26 voturi)    
    inteligent personaj... (Vineri, 7 august 2015, 15:48)

    ..13 [utilizator]

    Nici acum nu intelege prea mult din ceea ce s-a intamplat atunci...

    Nu intelege ce inseamna modificare cu 2% a PIB...
    • -10 (16 voturi)    
      Noroc cu tine, basistule (Vineri, 7 august 2015, 16:46)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Noroc cu tine, basistule. Ia baga tu ce v-a invatat la scoala de vara Lenuta.
      • +2 (6 voturi)    
        O fi newlook-ul dar naravul a ramas (Vineri, 7 august 2015, 20:24)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        la fel.
      • +2 (2 voturi)    
        Da de unde! (Vineri, 7 august 2015, 23:33)

        Matrix-4 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Pur şi simplu a învăţat proverbul ăla neaoş care zice '' să nu te întinzi mai mult decât ţine plapuma!''
  • +17 (21 voturi)    
    si noi avem scrisorica pt. interventie in Justitie (Vineri, 7 august 2015, 16:04)

    Razvan_M [utilizator]

    Dinu Patriciu, un ciorditor de calibru care a tras un tun de cateva miliarde coco Romaniei, sprijinit de Tariceanu.
    Sterling Resources, o companie canadiana de apartament, ce a primit drepturi de exploatare aproape gratis pe o zona bogata in hidrocarburi ce tocmai fusese castigata de statul roman in instanta, cu mari eforturi.
    Dublarea pensiilor in interval de un an, ce a adancit gaura din bugetul de pensii cu peste 10 miliarde euro anual (de 10 ori mai mult decat infama crestere de salarii a profesorilor) - facuta cu scopul de a cumpara voturi si pentru a falimenta Romania.

    Pe cand vom vedea si un Tariceanu la parnaie?
    • +1 (5 voturi)    
      O sa iasa repede... (Vineri, 7 august 2015, 23:52)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      pe motiv de boala. Alzheimer....
  • +8 (12 voturi)    
    Te-ai opus pe naiba (Vineri, 7 august 2015, 16:07)

    sile [anonim]

    Ai dat pomeni in stanga si in dreapta sa te alegi si cand a venit vorba si de profesori n-au mai fost bani.
    Sau poate sa ne amintim ca in ciuda faptului ca Romania avusese creste de 7% in anul in care incepea criza economica, tu declarai senin ca Romania nu o sa fie afectata de criza si lasai un buget proiectat pe baza unei cresteri de 8% in 2009? Cand a venit Boc si in loc de crestere a avut scadere de 8%, toata lumea l-a injurat ca a taiat salariile. Daca nu le taia (temporar, alta chestie care se uita), acum ne luam de mana cu Grecia.
    • +4 (8 voturi)    
      A vandut BCR-ul cu 3.75 miliarde euro (Vineri, 7 august 2015, 20:55)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui sile

      Vom face autostrazi ziceau. Au facut pe dracu. Au risipit si banii aia.
      Multumita lui Tariceanu in 2008 Romania a avut un deficit de 5,4%.
      Pentru ca Basescu a promulgat legea cresteri salariului profesorilor cu 50%, lege care nu s-a aplicat, Tariceanu a realizat un deficit de 5,4%?
      Imi imaginez ce ar fi fost la gura lor daca Basescu nu promulga legea.
      Azi Tariceanu se grabeste cu Codul Fiscal. De ce? Il intereseaza o noua criza?
  • +8 (10 voturi)    
    bai! du-te, NU TE MAI SUPORTAM (Vineri, 7 august 2015, 16:25)

    mnicku [anonim]

    sau chiar esti batut in cap .

    Ca si pm ai bagat tara in criza, de la +7% la -4% . Ce naiba ai facut cu 11% din PIB? AI FURAT sau ti-ai facut nevoile ?
    Ce nu iti e clar ???? tu , tot basescu, basescu.

    Si dupa ce moare, tot Base e de vina ? pt ca esti tu prost
  • +8 (10 voturi)    
    scrisoarea, prin care..... (Vineri, 7 august 2015, 16:35)

    anonim [anonim]

    acest individ este dus cu pluta, in 2008 a scris presedintelui......, crezindu-l prost pe D-l Basescu, guvernul lui tariceanu si psd au initiat legea respectiva, au votat-o in parlament ca timpitii, fiind an electoral,dupa care i-au cerut presedintelui sa n-o promulge!, numai ca Lupul de Mare, a fost mai destept promulgind legea, care a devenit inaplicabila prin hotarire de guvern,din lipsa de bani, pnl, psd, si restul, au pierdut alegerile,si Romania intrind in criza,
  • +4 (6 voturi)    
    Oare ce IQ o fi avand asta (daca are!)? (Vineri, 7 august 2015, 16:43)

    LiviuX [utilizator]

    Nu a aflat inca faptul ca un presedinte nu poate face decat sa promulge o lege data de parlament sau cel mult sa o respinga dar o singura data? Deci nu presedintele poate mari sau micsora salarii, pensii, etc. Iar din cate stiu eu, PDL-ul NU A AVUT NICIODATA majoritate absoluta in parlament ca sa poate cu adevarat impune ceva. Chiar in foarte scurta perioada cand a avut o oarecare majoritate, era foarte fragila si intr-o coalitie, nu singuri, si deci daca colegii lui tariceanu ar fi vrut, ar fi putut respinge legea.
  • +7 (7 voturi)    
    In ce... (Vineri, 7 august 2015, 16:53)

    Gladiatorul [utilizator]

    ...calitate sustine fara rezerve Codul Fiscal acest famen? Il indreptateste ceva sa faca lucrul acesta? Sau, doar asa, sa vorbeasca si el. E, doar, presedintele senatului. Nu? Brrrrrrr!
  • +10 (10 voturi)    
    domnu' ginerica ! (Vineri, 7 august 2015, 16:55)

    math_2 [utilizator]

    Intelegem ca Basescu e un tiran care face si spune orice ca sa castige voturi.
    1) Dar poate ne explici tu cum castiga voturi taind pensii si salarii ?
    2) Care voturi le castiga ? Ultima oara cu Udrea purtator de drapel nu prea a castigat.

    In concluzie: are vreo logica ce spui tu acolo sau esti doar o vuvuzea a PSD-ului, cu un partid marioneta precum partidul Antena sau partidul Izmene ?
  • +7 (7 voturi)    
    Ma repet dar n-am ce face (Vineri, 7 august 2015, 22:03)

    raudegura [anonim]

    Despre acest personaj, tatal lui vitreg spunea:
    Toti parintii spun despre copii lor ca sunt frumosi si destepti
    Al meu este frumos(punct)
    • +3 (3 voturi)    
      Tatal vitreg era de fapt tatal lui natural... (Vineri, 7 august 2015, 23:55)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui raudegura

      Securistul Amadeo si-a educat si progenitura sa fie un tradator, lingator si turnator.
  • +2 (2 voturi)    
    Ciudata scrisoare (Sâmbătă, 8 august 2015, 12:24)

    NikosGalis [utilizator]

    Cred ca a fost scrisă recent aceasta scrisoare nesemnata din păcate. Poate a vrut sa o trimită cetățeanul tariceanu.

    Dacă era trimisa de primul ministru al Românie trebuia sa aibă antetul guvernului si semnătura cel puțin.

    Vrăjeala a la Moliceanu....