Remus Cernea vrea sa salveze un castan din Constanta: "Se pune la cale o crima impotriva mediului"

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 6 august 2015, 15:50 Actualitate | Politic

Castan in Constanta
Foto: Remus Cernea
Deputatul de Constanta Remus Cernea (Partidul Verde) atrage atentia ca in Constanta se "pune la cale o crima impotriva mediului", referindu-se la taierea unui castan programata pentru vineri dimineata, despre care acesta spune ca este ilegala, intrucat Agentia pentru Protectia Mediului Constanta nu a emis avizul necesar. El face apel cetatenilor sa vina vineri dimineata "pentru a apara castanul" si adreseaza un apel Primariei Constanta "sa stopeze acest abuz".

Redam mai jos comunicatul de presa transmis de deputat:

"Intr-un oras vaduvit de spatii verzi se pune la cale o noua crima impotriva mediului: vineri (7 august) dimineata, la prima ora (8.00 - 9.00) este anuntata taierea ilegala, de catre reprezentanti ai primariei, a unui castan din bulevardul Lapusneanu nr. 107, bl. LV40, sc.A (zona Dacia).

"Vina" copacului este ca a crescut si a oferit umbra si oxigen, timp de decenii, cetatenilor unui bloc care are nesansa de i se amplasa acum la parter, o firma ai carei patroni par sa fie lipsiti de preocuparea pentru protectia mediului. Aceasta firma si-a amenajat intrarea fix in dreptul respectivului copac. Evident ca ar fi putut sa faca altfel ceea ce arata ca de la inceput s-a planuit taierea acelui copac! Insa uciderea castanului este inacceptabila si nejustificata daca se tine cont de lege si de respect pentru spatiile verzi.

In Germania, taierea unui astfel de copac ar iesi din discutie, iar daca, totusi, s-ar intampla, ea s-ar solda cu pedepse penale pentru autori. In Romania, probabil prin spaga data unor functionari iresponsabili din cadrul primariei Constanta, exista riscul ca acest abuz sa se petreaca.

Agentia pentru Protectia Mediului Constanta nu a emis avizul cerut de lege pentru taierea castanului si bine a facut! Acest aviz este obligatoriu conform Legii nr. 88/2014 (intrata in vigoare in iulie 2014) pentru modificarea si completarea Legii nr. 24/2007 privind reglementarea si administrarea spatiilor verzi din intravilanul localitatilor care, la Art. l12 alin. 6 prevede ca: "Deciziile luate la nivelul administratiilor publice locale de taiere a arborilor sanatosi din spatiile verzi, astfel cum sunt definite la art. 3, aflate pe terenurile din zonele urbane, se pun in aplicare numai dupa obtinerea avizului emis de agentiile judetene pentru protectia mediului, respectiv a municipiului Bucuresti."

Adresez un ultim apel Primariei Constanta sa stopeze acest abuz si sa crute castanul! In cazul in care primaria va insista sa comita aceasta ilegalitate, cer Parchetului Constanta sa se autosesizeze si sa ii cerceteze penal pe cei responsabili.
 
Am apelat la Garda de Mediu Constanta si am primit numarul de inregistrare pentru sesizare 253 F 05.08.2015 plus promisiunea ca vineri dimineata, reprezentantii institutiei vor fi la fata locului pentru a preintampina comiterea unui abuz si a-i sanctiona pe cei responsabili.
 
Sugerez firmei care face demersuri pentru infaptuirea acestei crime de mediu ca pierderile de imagine si, eventual, efectele legale pe care le va avea de pe urma comiterii unei astfel de fapte vor fi incomensurabile. Mult mai inteligent ar fi sa integreze acel copac intr-un mod armonios cu intrarea, eventual utilizand castanul intr-un mod ingenios ca un element de atractie si de reper, care sa demonstreze respectul firmei pentru spatii verzi si protectia mediului. Prezenta copacului ar fi un element de unicitate care ar atrage multa publicitate pozitiva firmei!

Ii invit pe cetatenii din zona sa fie prezenti la fata locului, vineri dimineata incepand cu ora 8.00 pentru a apara castanul si principiile necesare intr-o societate civilizata de protectie a spatiilor verzi dintr-un oras. Eu voi fi acolo, langa castan!"












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3464 vizualizari
  • -1 (19 voturi)    
    castanul e foarte important pt noi toti (Joi, 6 august 2015, 16:08)

    eu sunt [utilizator]

    insa... cu asta se ocupa tipul asta care cica e deputat ? iti dai seama de cati deputati am avea nevoie pt a opri jaful din padurile romanesti...

    alooo nenea cernea!!! noi v-am pus acolo ca sa faceti legi bune... cu legilea alea ai putea salva paduri intregi
    • -4 (18 voturi)    
      Well .. clar ca parintii l-au crescut pentru blana (Joi, 6 august 2015, 16:33)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      Well .. clar ca parintii l-au crescut pentru blana ... ca are minte fix cat o ... castana !

      In plus a vazut prea multe filme de mana a doua de pe Disney Channel, cu salvatorii de pisicutzi si de copaci.

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
    • -4 (14 voturi)    
      nu stii (Joi, 6 august 2015, 17:14)

      tecumseh [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      e un castan homosexual care da bani la biserica si se plimba cu bicicleta, fiind recunoscut ca un vechi ecologist prin emisiile sale de oxigen
    • +4 (16 voturi)    
      ! (Joi, 6 august 2015, 17:19)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      Ai fi surprins cate chestii bune a facut baiatul asta care e independent! Prefer oameni activati ca el pe situatii reale, decat porci care sa voteze cum le dicteaza partidul mafiot din care fac parte!
  • -7 (11 voturi)    
    nenea deputat castan, frumos gest (Joi, 6 august 2015, 16:56)

    rov [utilizator]

    Dar pe cei 1000 de morti din 89 cine ii mai razbuna ?!?!?
    De ilici nu ai auzit?
    • +3 (3 voturi)    
      Deocamdata (Joi, 6 august 2015, 20:22)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui rov

      sa ne ocupam de castan. E urgent !
      Pentru Ilici te invit sa scri un protest la Parchetul General.
  • +1 (7 voturi)    
    astia vor salarii si mai mari (Joi, 6 august 2015, 18:11)

    klaun [anonim]

    toti clovnii astia incompetenti vor salarii si mai mari pentru "importanta" "muncii" lor
  • +4 (8 voturi)    
    castan! (Joi, 6 august 2015, 18:18)

    anca périgueux [anonim]

    Buna initiativa , Dle Cernea, mai ales pentru trezirea spiritului civic al cetatenilor. Dar dupa cum vad comentariile idioate, slaba nadejde ca veti reusi sa-i treziti pe adormitii intru propasirea indolentei.... V-ati nascut prea devreme pentru aceste vremuri sau nu in locul potrivit.... In orice caz , va urez succes sau macar ominima satisfactie ca ati facut totul pentru a salva un copac nevinovat ca s-a nimerit in calea unor melteni sau asa ceva......
  • +3 (9 voturi)    
    Lasa bai Remuse (Joi, 6 august 2015, 18:36)

    Alex [anonim]

    n-a mers cu delfinii, probabil nici castanu asta nu prea are sanse, gasesti tu ceva la fel de cretin pana la urma care intamplator sa prinda. da-i inainte. tara arde, dar e nevoie si de de-astia ca tine
  • +3 (5 voturi)    
    Mult succes Remus ! (Joi, 6 august 2015, 20:29)

    adrian88000 [utilizator]

    Vei reusi sa salvezi castanul. Si noi , in orasele nostre ,vom proceda la fel. Fiecare copac este foarte IMPORTANT.
    Ne uscam la aceasta arsita. Exista imbecili care ,pana nu vor muri la 80 grade Celsius , nu vor intelege ca orice copac este important.
    Nu are importanta , nu putem face din imbecili oameni cu atitudine civica, oameni care sa inteleaga rostul unui copac.
    Dar ceilalti sunt suficienti pentru a apara copacii si a ne proteja astfel de arsita din ce in ce mai mare.
  • +3 (3 voturi)    
    Spirit (Joi, 6 august 2015, 21:25)

    7cats [utilizator]

    Spirit de roman!
    Omul vrea sa salveze un castan ,
    Pe romani nu-i untereseaza castanul.
    Pe romani ii interesează cine vrea sa salveze castanul .
  • +2 (2 voturi)    
    Gaselnita (Joi, 6 august 2015, 21:39)

    feisbuk [anonim]

    POMACOST, criminalii care taie copacii din Constanta, si-au schimbat demult tactica. Daca pt taierea unui copac iti trebui aviz de la APM Constanta, in schimb, pentru toaletare, nu iti trebuie nimic.

    Prin toaletare se intelegere ciuntirea EXTREMA a plopilor si castanilor si alungarea oricarei urme de umbre sau de oxigen.


    Nu e rau, pt un oras-benzinarie-biserica, in care orice bucatica de spatiu verde s-a transformat intr-o mizerie insalubra de biserica sau statie de carburanti.

    Chiar daca Cernea e un pacalici, in acest demers il sustin. Fiecare copac este important, mult mai important decat bipezii care nu fac decat umbra aiurea pamantului.
  • +3 (3 voturi)    
    Până la urmă el face ceva (Joi, 6 august 2015, 23:11)

    mr_mojo [utilizator]

    Pentru comunitatea care l-a ales în timp ce restul sunt în vacanță. Că e pentru un copac, doi, un parc sau o stradă, e important ca oamenii să vadă că cei pe care i-au ales se implică cumva. Intervenția unui parlamentar ar trebui să dea greutate demersului.
    Genul ăsta trebuie promovat și nu descurajat dacă vrem să mergem spre mai bine.
    • -1 (1 vot)    
      Serios? Face ceva? (Vineri, 7 august 2015, 14:49)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Serios? Face ceva? "Salveaza" UN castan? Pentru asta e platit cu mii de euro pe luna, are birou, angajati, sofer, apartament inchiriat, calatorii, diurne, deplasari si ce-o mai fi din banii statului?
  • 0 (2 voturi)    
    GRIJA PENTRU MEDIU???? (Vineri, 7 august 2015, 1:09)

    Vasile [anonim]

    E incredibil cum se discuta despre protectia mediului si despre oxigen cand in urma cu doi ani in jurul blocului meu mirosea doar a fecale si urina de caine! Ani de zile am suportat nu oxigen, ci mirosuri pestilentiale, custi insalubre, cutii de carton cu carpe inauntru, gandaci si soboloani. Oare in Franta sau in orice alta tara civilizata se cresc animale pe domeniul public? Acum da, cartierul e curat, iarba e verde si simti parfumul florilor, asa cum e normal sa fie. Sa se adune odata animalele de pe strazi si sa traim si noi in orase civilizate, ca avem acest drept!