Kelemen Hunor: O etapizare a reducerii TVA ar fi necesara; Ponta sau Teodorovici sa ne demonstreze cu cifre ca masurile fiscale nu sunt riscante

de RFI     RFI Romania
Miercuri, 5 august 2015, 10:20 Actualitate | Politic

Ministrul de Finante sau premierul trebuie sa demonstreze cu cifre exacte ca nu exista nici un risc in privinta masurilor fiscale propuse. Iata ce spune la RFI presedintele UDMR, Kelemen Hunor. El crede ca ar fi o idee buna o reducere a TVA-ului in etape.

Kelemen Hunor va propune o etapizare a reducerii TVA-ului, la consultarile cu PNL si PSD pe tema Codului Fiscal: "S-ar putea sa ne gandim la o etapizare a reducerii TVA-ului, important este sa fim prudenti, important este sa nu punem in pericol ceea ce am realizat in anii care au trecut, pentru ca aici a fost un sacrificiu comun si sacrificiul cetatenilor nu trebuie aruncat la cos, nu ar fi corect, nu ar fi normal. De aceea, eu cred ca se poate gandi la o etapizare in ceea ce priveste reducerea TVA-ului, de la 24 la 22 sau la 21 si sa vedem daca bugetul rezista, daca veniturile nu scad, daca se poate fiscaliza o anumita parte a economiei care nu este fiscalizata, prin reducerea TVA-ului, daca putem intr-adevar sa accesam si suntem in stare sa accesam fondurile europene pentru investitii, pentru ca aici avem o problema, noi nu folosim aceste fonduri europene pentru investitii, atunci putem sa trecem la etapa a doua a reducerii TVA-ului".

Continuarea pe www.rfi.ro










1504 vizualizari
  • +4 (4 voturi)    
    lol (Miercuri, 5 august 2015, 10:43)

    liviu_ [utilizator]

    sigur.... toti il vertizeaza: isarescu, fmi, iohannis, pnl, acum asta... el nimic... o tine pe a lui ca e masura buna, dar NU le spune cu dovezi ca are bani...
    mie imi e teama de 2016 si 2017... sper sa ma insel
    • 0 (0 voturi)    
      iudemere? (Miercuri, 5 august 2015, 18:17)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      La cum iubesc ungurii românii și cum ne batjocoresc în propria țară da-mi voie să-l bag pe chelemen in altă parte.
  • -1 (5 voturi)    
    pai (Miercuri, 5 august 2015, 11:12)

    evoque [utilizator]

    demonstrati voi cat de buna este etapizarea reducerii tva, prin asta demonstrati ca sunteti mai capabili decat actualul guvern.
    Tehnica asta comunisto-curveasca prin care ceri unuia sa demonstreze ceva si tu iti rezervi doar dreptul sa critici arata cat de bine ai fost pregatit de comunisti.
    • +1 (3 voturi)    
      E la mintea cocosului (Miercuri, 5 august 2015, 16:17)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Ca cel ce propune ceva trebuie sa demonstreze ca acel lucru e viabil. Pana acum s-a demonstrat tocmai ne-sustenabilitatea masurilor psd ce au la baza doar "asa simt eu", "sunt convins ca asa va fi" sau"a zis ponta ca asa trebuie sa fie". Iresponsabilii ce nu au avut un minim de studiu de impact pentru masurile lor (vorbesc de tristul cuplu vosganian - tariceanu) au mai dus tara din crestere in declin.
      • 0 (0 voturi)    
        Pacat... (Miercuri, 5 august 2015, 20:34)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Pacat ca democratia permite unora ca tine sa voteze.

        Si ma refer la "pentru masurile lor (vorbesc de tristul cuplu vosganian - tariceanu) au mai dus tara din crestere in declin."

        Am aflat ceva nou pe ziua de azi (o aberatie de altfel) si anume ca recesiunea lui Boc (de origine externa primar si adancita de catre Boc) a fost cauzata de Tariceanu. Bine ma ca nu de Lehman Brothers ci de Tariceanu-Vosganian Brothers.
  • +2 (2 voturi)    
    Aberatia economica numita Guvern (Miercuri, 5 august 2015, 11:14)

    benicio [utilizator]

    Cand ai clienti la pravalie, cand lumea se inghesuie sa cumpere, trebuie sa fii nebun sau prost sau amandoua, sa scazi preturile. Cand in Romania consumul populatiei creste, trebuie sa fi tampit sa reduci TVA-ul asa, dintr-odata. Sau rau voitor. Se poate incadra fara prea mari exagerari la subminarea economiei nationale?
  • 0 (6 voturi)    
    Who da hell... (Miercuri, 5 august 2015, 12:19)

    Niggerson [utilizator]

    Asa cum spuneam : cine panasonic este Chielemen Hunor ?
  • +3 (5 voturi)    
    Domnule Kelemen Hunor, nu da declarații. (Miercuri, 5 august 2015, 12:30)

    ploiesteanu [utilizator]

    Dacă nu te poți linge pe degete de la actuala putere, (oricum cameleonul din tine nu s-a adaptat la PSD), lasă politica economică pentru economiștii adevărați. Tu preocupă-te de retrocedări și învățământ în limba maghiară, căci numai asta te interesează.
    • +3 (5 voturi)    
      Si de.... (Miercuri, 5 august 2015, 15:05)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      ... taiat paduri si infipt steaguri ilegale, asa, poate mai enervezi pe careva.
  • +3 (5 voturi)    
    Gata! Au comandat deja coliva pt. "dr" Viorel ?as (Miercuri, 5 august 2015, 14:15)

    Plagarus [utilizator]

    Ramane consilierul Ortomed Frunda sa-l imbalsameze, ca de tamaiat, s-a saturat biata sluga Gyorgy
  • -1 (3 voturi)    
    Etapizarea (Miercuri, 5 august 2015, 14:19)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Trebue mai mult bani la buget, sa adnune destul bani ca avem noi udemereu unde fura, ca noi furam la oricare guvernari.
  • -1 (3 voturi)    
    Atentie . (Miercuri, 5 august 2015, 14:40)

    Moneda [anonim]

    Lasa , nea Kelemen , o sa demonstram noi la alegerile viitoare cum sta treaba . Sa vezi ce cifre o sa ne iasa .