UPDATE Vasile Blaga: Emil Boc s-a inscris in cursa pentru desemnarea candidatului liberal la primaria Cluj

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 3 august 2015, 13:38 Actualitate | Politic

Emil Boc
Foto: Agerpres
Copresedintele PNL Vasile Blaga a anuntat luni ca Emil Boc s-a inscris in cursa pentru depunerea candidaturii pentru un nou mandat la alegerile locale din 2016, in cadrul procedurii interne a liberalilor.

Anuntul a fost facut de Blaga intr-o conferinta de presa organizata dupa sedinta Biroului Politic National al liberalilor.

Luni dimineata, co-presedintele PNL Cluj Daniel Buda a declarat ca Emil Boc a amanat depunerea candidaturii.

"PNL nu pune, luni, candidatii la alegerile locale, este o inventariere a potentialilor candidati. Emil Boc a anuntat atat conducerea PNL Cluj, cat si conducerea nationala a partidului ca, in acest moment, este preocupat doar de problemele proiectelor cu fonduri europene de 150 de milioane de euro si deseurilor si apreciaza ca ar fi prematura evaluarea unei candidaturi ferme. Este o abordare absolut responsabila din partea actualului primar, dincolo de rigorile interne ale PNL, care intelege ca sunt chestiuni care trebuie rezolvate pentru a se putea continua o buna gospodarire a municipiului Cluj-Napoca. Este un comportament de om responsabil, vrea intai sa rezolve problemele stringente ale orasului. Abordarea este urmare a experientei administrative a lui Emil Boc", a spus Buda.

El considera ca, in perioada urmatoare, Boc va rezolva problema deseurilor si va duce la bun sfarsit proiectele cu fonduri europene, astfel incat va candida anul viitor pentru un nou mandat.

La randul sau, vicepresedintele PNL Alin Tise a declarat ca la BPN de luni nu se va lua nicio decizie privind desemnarea candidatilor liberali la alegerile locale, fiind vorba doar despre o prima analiza.

"Vedem unde avem candidati, unde nu avem. Daca sunt localitati unde vor fi mai multi candidati se va face sondaj de opinie, pentru a vedea cine este cel mai bine plasat. Luni, in sedinta, nu se valideaza nimic, cu nume", a spus Tise.

Singura persoana care si-a depus candidatura in cadrul PNL pentru functia de primar al municipiului Cluj-Napoca este actualul presedinte al Consiliului Judetean Cluj, Mihai Seplecan. El si-a depus candidatura si pentru Consiliul Judetean Cluj, pentru a figura pe lista de consilieri judeteni, dar si pentru functia de presedinte al CJ Cluj, desi acest lucru nu s-a cerut, intrucat nu este o functie aleasa de electorat, in conditiile in care, in 2016, seful CJ va fi ales din randul consilierilor.

Saptamana trecuta, primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, spunea ca nu a luat nicio decizie privind o noua candidatura la Primarie, adaugand ca este preocupat de problemele orasului, precum cele privind ridicarea deseurilor menajere sau gestionarea proiectelor europene in valoare de 150 de milioane de euro.










4068 vizualizari
  • -11 (15 voturi)    
    problema deseurilor (Luni, 3 august 2015, 13:42)

    ColonelTurcescu [utilizator]

    trebuia prevenita, nu rezolvata. Problema strazilor in constructii este o problema creata de tine Boc, de nimeni altcineva si se rezuma la lacomie.
    • +4 (4 voturi)    
      Turcescul (Luni, 3 august 2015, 16:37)

      rares.d [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      mai spune odata de unde esti? nu de alta dar tot uitam!!
      • 0 (0 voturi)    
        Cluj (Luni, 3 august 2015, 21:00)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui rares.d

        Suficient de clar ?
        • 0 (0 voturi)    
          NU as zice! (Joi, 6 august 2015, 1:00)

          Rares [anonim] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          daca esti din cj, dupa cum afirimi, ar trebui sa stii ca se va remedia problema mai sus de tine mentionata, si chiar imi pare rau de lipsa ta de viziune care o ai.
          Eu sunt de accord cu restaurarea strazilor din cluj, Refuz sa cred ca tu esti unul dintre persoanele care prefera sa orpeasca investitile pt a redirectiona banii spre ajutoare sociale. (cunoastem exemple), Si de cand il avem primar pe Boc clujul a devenit al doilea oras din tara dupa Bucuresti (capitala) pe plan econmic. Dar poate esti prea indoctrinat sa vezi imaginea in ansamblu.
          Deci sa-ti raspund la intrebare, nu-i clar deloc"
          • 0 (0 voturi)    
            se va remedia (Joi, 6 august 2015, 8:03)

            ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Rares

            Exact cum zici. Eu voiam sa fie prevenita, pentru ca am "viziune" suficienta cat sa imi dau seama ca o groapa de gunoi se umple. Eu sunt de acord cu restaurarea strazilor, daca e facuta cu cap. Aici nu e facuta cu cap. Boc primar sau nu, o simpla coincidenta. Boom-ul Clujului e dat de IT. Iar primaria nu a sustinut dezvoltarea IT-ului. A facut-o guvernul.
    • 0 (4 voturi)    
      Civilizatie (Luni, 3 august 2015, 19:47)

      XtrO [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      O minima educatie pe care ar trebui sa o aveti, ar impune folosirea unui mod de adresare civilizat. De cand v-ati tras de sireturi sau de alte alea cu dl. Boc de va permiteti sa i va adresati precum partenerului de bodega?

      De continutul postarii dumneavoastra... nu are rost sa imi pierd timpul, se vede din reactia celorlalti care v-au gratulat cu minusurile cuvenite, atat in aceasta postare, cat si in toate pe care, cu onor le semnati.
      • 0 (0 voturi)    
        Ipocrizie cronica (Luni, 3 august 2015, 21:02)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui XtrO

        Din partea unuia care il injura zilnic pe Ponta. Sau presupun ca te-ai tras de sireturi cu el ? Voi vorbiti despre educatie ? Voi cei cu sintagma "puie monta" pe frunte ? Limbajul din sintagma va caracterizeaza perfect.
  • +3 (3 voturi)    
    nu "amina", (Luni, 3 august 2015, 14:01)

    victor L [utilizator]

    ci nu isi va depune candidatura, daca si-o depune, din partea PNL.
  • +3 (3 voturi)    
    Sef al Mapamondului (Luni, 3 august 2015, 15:00)

    Biroul electoral pentru cei '' dusi ''... [anonim]

    Da' Seplecan asta e de-a dreptul dus cu troaca, sau e o chestiune temporara, trecatoare? Ma mir ca nu candideaza si la functia de sef al Politiei Cluj, al SRI, al celei de presedinte al CE? Tata, gradina Domnului e mare si multe lighioane salasuiesc intr-insa!!!
  • -3 (7 voturi)    
    Cine este Emil Boc? (Luni, 3 august 2015, 15:45)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Un personaj dintr-un partid care a jefuit la fel ca si PSD tara. De ce este asta o stire. La fel ca si la conferinta PSD ma declar consternat de cata importanta li se acorda cleptocratilor in presa.
  • +2 (6 voturi)    
    Dupa Funar bacs si Lulu era primar ! (Luni, 3 august 2015, 15:59)

    Plagarus [utilizator]

    Boc fara rivali in Cluj -Napoca ! Felicitari pt. Clujul capitala eurpeana a tineretului 2015 !
    PSD-ul merge cu maimutza de Bistritza, Alexa secu !
  • -4 (8 voturi)    
    boculetz (Luni, 3 august 2015, 16:35)

    Nevermind [utilizator]

    da' de ce nu candideaza din partea pmp si cu sprijin udrea? Doar asta a facut si el la prezidentiale, a sustinut pe altcineva in afara partidului, la care baleste acum pentru suport. In asta consta faimoasa cinste ardeleneasca? Cred ca pana si vanghelie are principii mai solide din punctul asta de vedere :)))))
  • +2 (6 voturi)    
    Boc, si candidatura..... (Luni, 3 august 2015, 17:51)

    anonim [anonim]

    toti cei care comentati aiurea pina acum,orele 15.45, va aduc la cunostinta ca d-l Boc poate fi acuzat de orice, nu si de Hotie, precum vvponta,si ceilalti prim-ministri,
    sunt din Iasi, sunt pensionar si urmaresc viata politica din Romania, iar un individ care pleaca si revine la etajul 8 al unui bloc, ala nu este smecher,
    • +1 (1 vot)    
      nu este smecher, dar nici competent (Luni, 3 august 2015, 21:06)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Hai in vizita prin Cluj, sa vezi cum se dau autorizatiile de constructie. 100 de blocuri noi, o strada de acces cu 2 benzi. Viitorul Clujului este compromis de modul in care se construiesc zonele noi ale orasului.