Victor Ponta compara referendumul de demitere a lui Traian Basescu cu Revolutia din 1989. Regimul Basescu - "un regim brutal si detestat la fel ca cel comunist"

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 29 iulie 2015, 15:53 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta scrie, pe pagina sa de Facebook, ca ziua de 29 iulie 2012, cand a avut loc referendumul de demitere al lui Traian Basescu, este pentru el "un moment extraordinar, comparabil doar cu ziua de 22 decembrie 1989". Ponta sustine ca regimul Basescu a fost la fel de brutal si de detestat precum regimul comunist.

Mesajul lui Ponta:

"Pentru mine ziua de 29 iulie va rămâne întotdeauna un moment extraordinar, comparabil doar cu ziua de 22 decembrie 1989. În 2012 a fost ziua în care 7,4 milioane de cetățeni au votat la Referendum ca să își ia țara înapoi de la un personaj politic sinistru - Băsescu, un Regim brutal și detestat la fel ca cel comunist și un Sistem de Propagandă la fel de feroce și puternic atunci ca și acum!

Crin Antonescu și cu mine am fost atunci liderii acelui fenomen excepțional - avem meritul de a-l fi reprezentat și vina de a nu fi dus la capăt voința oamenilor!

Sigur că până azi au supraviețuit și au câștigat mulți dintre cei înfrânți atunci de voința populară (ceea ce fac acum Blaga, Predoiu, MRU, Macovei etc. este doar o confirmare pentru cei care încă mai aveau iluzii). Și era de așteptat ca eu și Crin (plus Liviu Dragnea, Radu Stroe și mulți alți inițiatori) să platim prețul pentru "îndrăzneala" de atunci.

Dar vreau să-mi exprim convingerea absolută că am avut atunci dreptate și să arăt recunoștința mea pentru cei 7,4 milioane de români care au crezut cu sinceritate că democrația și dreptatea pot fi nu doar vorbe goale, ci principii de funcționare pentru o societate normală. Nu a fost posibil atunci, nu e posibil acum, dar cred că în viitor va fi!"












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
4558 vizualizari
  • +59 (59 voturi)    
    comunistu' lui peste (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:12)

    Phonta [anonim]

    pai revolutia din '89 a fost anticomunista, stiu ca partidul lui phonta a furat-o si pe aia, dar nu inteleg ce spune bolnavul asta bipolar (eu chiar cred ca sufera de tulburare bipolara).
    Pai acum zice ca regimul comunist este brutal si detestat, inainte zicea ca idolul lui este Che Guevara, chiar are si tricou, deci ce sa mai credem, ca asa face el in fiecare zi, dimineata zice ceva si seara exact opusul...nu sufera el de tulburari bipolare? Asta pe linga faptul ca e mitoman.
    • +41 (45 voturi)    
      iliescu adus de (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:32)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Phonta

      kgb la putere, a fost de acord cu uciderea a mii de tineri nevinovați la Revoluție doar ca să nu-l judece pe Ceaușescu așa cum ar fi trebuit. Am văzut cu toții mascarada de proces care s-a terminat cu execuția rapidă așa incât iliescu să ajungă la putere fără să mai dea socoteală de trecutul său kgb-ist.
      Unde ai văzut tu așa ceva in 2012? A omorât Băsescu pe cineva, era Băsescu agent kgb și a băgat țara sub ruși așa cum a facut-o ilici?
      Sper să ajungi unde ție locul, tu și toți discipolii lui iliescu!
  • +54 (54 voturi)    
    Haida de !!! (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:13)

    Idealistu [utilizator]

    Omul asta este un mincinos psihopat. Are impresia ca Anul 0 al Pamantului incepe de cand a ajuns prim ministru. Cred ca trebuie demis pe motive medicale !
    • +19 (19 voturi)    
      Mda.......zici tu ceva !!!! (Miercuri, 29 iulie 2015, 17:07)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      PM....."Zero km de autostrada".....asa o sa ramana in istorie !!! Un gunoi rosu....
  • +50 (52 voturi)    
    Dl Ponta bate campii (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:14)

    bancher [utilizator]

    La revolutie aveam 15 ani, imi amintesc bine ce insemna comunismul.
    Nici regimul Basescu nu m-a incantat, dar nu se poate face comparatie intre ele:
    -regimul Ceausescu a fost detestat de 99.9% din populatie (restul de 0.1% era reprezentat de camarila lui Ceausescu, securisti, activisti de partid cu grade inalte, nomenclaturisti). Regimul Basescu a fost detestat de sub 50% din populatie (din moment ce nu a putut fi rasturnat la referendum);
    -REgimul Ceausescu a omorat oameni la propriu, Inca nu am auzit de Basescu sa omoare pe cineva;
    -pe timpul lui Ceausescu nu aveam caldura la calorifer si mancare in magazine; acum toti au apa calda, caldura, si mancare in magazine este puzderie (ca nu au toti bani sa isi cumpere, e alta treaba);
    -pe timpul comunismului nu puteai calatori in afara, decat in Rusia si tarile comuniste; daca mergeai in Occident cu serviciul, te racola imediat Securitatea, daca nu, nu plecai. Acum oricine poate calatori in UE, doar cu buletinul.
    -dar cea mai mare diferenta intre cele 2 regimuri este LIBERTATEA CUVANTULUI. Atunci, daca ziceai ceva contra regimului, a doua zi te arestau. Acum , fiecare poate sa stea in orice carciuma vrea, si sa il injure pe Basescu, fara frica.
    Intre cele 2 regimuri nu se poate face comparatie.
    • +39 (39 voturi)    
      Da' cand nu bate el campii?? (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:35)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Evident ca nu exista comparatie. Mai mult, Basescu l-a numit prim-minitru, chiar daca e un hot ordinar. Asa ca macar din bun simt ar trtebui sa taca. Dar de fapt ce zic eu, de unde bun simt la ponta??
  • +48 (48 voturi)    
    obsedat... (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:15)

    astronaut [utilizator]

    de regimul basescu! , parerea mea ca tu ca individ nu te ridici nici pana la genunchiul lui Basescu , iar ca om politic nici atat asta pe de o parte , pe de alta , ati profitat de naivitatea celor asa zisi 7.4 si ati vrut sa-l stingeti intrun pahar cu apa , dar nu v-a iesit . Bun ai castigat si ai devenit p.m (plagiator , mincinos , hot etc)
    si CE AI FACUT IN ANII ACESTIA ?, NIMIC mare de tipar ,
    ai dat ceva maruntis la popor cu o mana si ai luat cu cealalta , ai taiat panglici la proiectele luiBOC, ai introdus vreo 30de taxe in plus , ai pus toti securisti in functii cheie gen (negritoiu , opran)etc. da-ti DEMISIA ca ci esti inculpat !!!
    • +5 (5 voturi)    
      handi tonta (Miercuri, 29 iulie 2015, 21:11)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui astronaut

      a vazut ca nu-l baga johanis in seama si, ce sa faca sireacul da iel, s-a intors la marea lui iubire, base.
      o vorba zice ca prostul alearga de unul singur si tot pe locul doi iese. asa si cu tontolacul asta.
      ma si mir ca-l mai primeste daciana p-acasa.
  • +36 (36 voturi)    
    Dead man wallking... (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:16)

    LiviuIordache [utilizator]

    Prea bagati in seama acest cadavru politic, care, iata pleaca in vacanta, dar nu poate sa ne umple de mirosurile flatulatiilor lui cind ne intoarce spatele. Iar declaratia asta dovedeste inca o data ca nu are nimic sfint, nici macar un eveniment care a facut dintr-un escroc marunt prim-ministru al unei Romanii in perpetua cautare.
    Adica sa compari ziua libertatii depline cu un accident antidemocratic total, fie si numai pentru ca, spre deosebire de orice tara cu urme de democratie, nu democratica deplin, nu poate accepta creatii aberante gen USL, care s-a nascut sa fure (voturi, si de la stinga, propunind ajutoare sociale, si de la dreapta, promitind sprijinirea mediului de afaceri, de fapt minciuni programate). Nicaieri in lume nu exista asemenea coalitii preelectorale, e ca si cum conservatorii s-ar uni cu laburistii in Marea Britanie sau republicanii cu democratii in SUA...
    Oricum, mi se par foarte interesante urmele de mustata si cioc ale noului iubitor al islamului, dar si data la care a anuntat ca se intoarce, adica la 2 zile dupa materializarea trimiterii in judecata (pe 7 august, cind, a spus chiar Ponta, se incheie expertiza financiara). Daca e trimis, cu acte definitive (si acum e, dar doar ca inculpat, ca denumire, nu cu rechizitoriu), in toata regula, in fata instantei probabil nu se mai intoarce sau se intoarce cu demisia in dinti, sa nu-l demita Iohannis.
    Desi, la cit e de las, va astepta ca mielul la taiere, ca milogul, sa i se dea cuvenitul si legiutul sut in fund.
  • +44 (44 voturi)    
    "Prostul are mintea odihnita!" (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:17)

    gica43 [utilizator]

    Atat de "brutal"a fost regimul incat referendumul nu a fost validat ! Sigur,nu a fost la fel de "pasnic"precum cele ale lui iliescu si nastase.Mare tampit trebuie sa fii incat sa faci astfel de afirmatii !!!!
  • +37 (39 voturi)    
    bu hu huuuuuu (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:17)

    AnderT [utilizator]

    VVP e stricat rau... a pierdut, pierde si va fi inchis... eu cred ca de la TB i se trage... spor...
  • +28 (28 voturi)    
    Ce legatura au infractiunile (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:21)

    Bogdan_100 [utilizator]

    De coruptie, spalare de bani si plagiat cu "revolutii" si "schimbari de regim". Postarea dovedeste un idiot perfect care culmea se agata de pozitia in fruntea statului. Nu e de mirare ca suntem ULTIMA tara la nivel EU ca si nivel al calitatii guvernarii (Cipru e o tara ocupata in care practic nu exista un guvern central ales liber.
  • +31 (33 voturi)    
    Cine a plătit? (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:22)

    Iulian [anonim]

    Nu sunt fan Băsescu dar trebuie specificate căteva realități: 1.Ura și dezmembrarea maselor a fost făcută de USl prin intermediul televiziunilor acolite,noțiunea de Băsiști a fost invenția Antenei 3. 2.Uslul și in special PSDul a ignorat faptul că nerespectând un Președinte ales,a lovit în toată populația .Manipularea cu nr.de 7 mil de votanți este eronată din start și îî ignoră pe ceilalți 12milioane.. 3.Prețul celor două referendumuri,atât cel direct căt mai ales cel indirect(criză politică,modificări de curs valutar,instabilitate economică) nu a fost achitat,plătit decât de noi,prostimea care ne-am văzut de treabă..
    • 0 (4 voturi)    
      Nu esti (Miercuri, 29 iulie 2015, 17:00)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui Iulian

      "fan Basescu", dar faci parte dintre cei 7 milioane care l-ati ajutat pe Ponta sa ia avint.
      Unde or fi cei 7 milioane? numai de iohanisti si anti Ponta dai pe oriunde mergi.
      Unde sint fanii lui bidon gol?
  • +28 (28 voturi)    
    Jos uslamismul! (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:23)

    Daniels22026 [utilizator]

    Cei 7,4 milioane de uslamisti sunt inca acolo. Si voteaza chiar daca au murit.

    Pentru acesti nemernici, toate valorile sunt intoarse pe dos. Condamnarea comunismului a fost chipurile rea, Desecretazarea arhivelor securitatii asijderea. Tot rele au fost interzicerea copierii la bac, austeritatea si lupta anti-coruptie. Si cate si mai cate!

    Sa-i iertam pe uslamisti, dar sa nu uitam! Sa ne aparam mereu valorile si principiile! Nimeni n-o sa lupte in locul nostru pentru libertate, stat de drept si principii. Noi trebuie sa ne aparam democratia!

    Jos uslamismul!
  • +25 (25 voturi)    
    :)) (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:24)

    I [utilizator]

    el spune adevarul. A fost brutal... pentru hotii din PSD! A, ati crezut ca de voi vorbeste? nu... nu-l intereseaza.
  • +26 (26 voturi)    
    Delir (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:26)

    M.Ciobanu [anonim]

    Baiatul Ponta este in delir. Nu a invatat nimic din ceea ce i se intampla. Domnul Dragnea ar trebui sa-l ia urgent de la butoanele guvernului.
  • +23 (23 voturi)    
    Tot o sa pici (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:28)

    Mircea [anonim]

    De unde stie pontica ce a fost in `89 ?
    Ce varsta avea ca sa-si dea seama si exact unde a fost in perioada respectiva ?
    Cumva in Albania ?
  • +22 (22 voturi)    
    Daca pleca Iliescu in concediu.... (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:29)

    Dianora [utilizator]

    la turci, rusi, Dubai, oriunde... altfel se scria istoria!
    Acum il astept pe revolutionarul Ponta sa se intoarca de la Stambul cu alta barba jihadista si sa inceapa sa tina predici in noua moscheie pe care a fondat-o la Bucuresti ( Insh'Allah!) ca pe la PSD nu cred ca-l mai asculta cineva, iar cum l-a suparat si pe Mihalache nici cu palatul Cotroceni nu mai are vreun canal.
    La ce e in capul lui nu m-ar mira sa inceapa sa ne spuna pe Facebook ca se trage direct din Profet!
  • +26 (26 voturi)    
    brutal precum mineriada (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:32)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Basescu.l-a facut praf pe fraier
  • +24 (24 voturi)    
    Monta (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:33)

    Alex [anonim]

    Cu fiecare declaratie pe care o face dorinta de a-l vedea la puscarie creste cam cu 500% ...
  • +27 (27 voturi)    
    Evitați canicula, hidratați-vă, stați la umbră (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:33)

    marius v [utilizator]

    Altfel riscați colapsul mental de care dă dovadă Ponta, în această postare. În loc să stea la răcoare sau acolo unde nu există durere, întristare și suspin, molestează biții pe internet.
    'toraș, că tot aduseși vorba de care-i ăl mai detestat politician din România, ce-ar fi să ne amintim ce și cum s-a întâmplat în noiembrie 2014?
    Ia de-aici!
    https://www.youtube.com/watch?v=rxWfd-TWM_o
  • +23 (23 voturi)    
    cacofonie (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:34)

    soso [anonim]

    Cacofonia din textul plagiatorului (ca cel comunist) arata atat nivelul de instruire, cat si incultura istorica a acestui sinistru personaj. Dacă a asigura independenta justitiei este o trasatura a regimurilor comuniste, atunci gainile intr-adevar nasc puii vii pe care-i hranesc cu lapte.
  • +24 (24 voturi)    
    Aferim Viorele! Da "regimul " penalului Ponta? (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:36)

    Plagarus [utilizator]

    Cat intreg aliotmanul vor fi anii tai de " scriitor " in zeghe
    • -13 (17 voturi)    
      Aferim de aferim (Miercuri, 29 iulie 2015, 18:07)

      ggogu [anonim] i-a raspuns lui Plagarus

      gagiule pina una alta guvernele plagiatorului penal de cind este la guvernare este pe un +(plus) continuu fara pauze.Iar anul asta penalul penalilor a facut cea mai mare crestere economica din UE si a facut cele mai mari reduceri de taxe de la 90 la zi.Asa penal cum este el a pus romanica pe sine si ne-a dus pe ++++++ de n-spe ori.Asa ca filozof erai de taceai.Nu ai tacut ai demonstrat ca esti ori fraier ori activist portocaliu si prin asociere unul din gasca nepenalilor dar hotii hotilor numai la anrp daca ma gindesc.In cinstea lor nepenalii portocalii INCA, au luat de la cei multi ca sa-si dea lor.Si mai mult de atita ne-au adus pe minus(-) doi ani de ne-au trebuit cinci ani ca sa ne revenim.
      • +5 (5 voturi)    
        Da, dupa statistica lui... (Miercuri, 29 iulie 2015, 18:54)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui ggogu

        In ce priveste taxele da, le-a redus, dar vom vedea intr-un an - doi urmarea. Si tariceanu marise salariile ca pomeni electorale si urmarea s-a vazut, ce-i drept, Basescu fiind de vina... In ce piveste plusul in economie, care e meritul lui? Cate firme de stat sunt intr-adevar pe plus ca sa cfontribuie la asta? Ca particularii oricum muncesc, asta se stie, si ei fac acest plus. Cate investitii a facut ponta care sa duca economia inainte? Mai e nevoie sa pomenesc doar de autostrazi? Asa ca mai gandeste putin...
      • +2 (2 voturi)    
        Haraso gongule ! Viorel este salvamarul RO ! (Miercuri, 29 iulie 2015, 22:34)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui ggogu

        In cazul "dr" Ponta secretul succesului in viata depinde de cinste si decenta. Cum el nu are aceste calitati, succesul este garantat, dar doar temporar !!!
        Nivelul programat al cheltuielilor de personal (aproape 50 miliarde lei sau 7,1% din PIB) depășește plafonul legal cu 1,4 miliarde lei sau 0,2% din PIB .
        Legea 192/2014 definea plafonul aferent cheltuielilor de personal pentru anul 2015 la 48.373,4 milioane lei, respectiv 6,8% din PIB.
        Prin adoptarea CF în forma deja trimisă spre promulgare, se invalidează angajamentele asumate clar față de FMI, UE și BM și se vehiculează împingerea deficitului bugetar spre cele 3% prevăzute la limită prin criteriile de la Maastricht (evaluările merg între 12 miliarde lei și 17 miliarde lei influență negativă pe deficit) , invocându-se necesitățile de dezvoltare.
  • +12 (12 voturi)    
    bolnav (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:45)

    ilidia [anonim]

    Individul asta este cu adevarat bolnav psihic. In buna traditie comunista asta n-are adversari, toti care nu-l "iubesc" ii sunt dusmani de moarte. Dragnea, asa hot cum e,alta puslama notorie macar are ceva urme de bunsimt si , pana la urma, el va fi cel care il va "lichida".
  • +16 (16 voturi)    
    #puiemonta (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:46)

    Vlad [anonim]

    Mare dobitoc mai e Monta asta.

    Daca era asa brutal si opresiv ca si cel comunist infunda de mult puscariile"basiste".

    Trebuie sa fii debil sa crezi asa ceva.
    Un caracter mic si impotent...
  • +16 (16 voturi)    
    Viorel e un schizofren nebun (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:49)

    Locke Lamora [utilizator]

    Nici macar zombiile teleormanene nu-i mai cred gugumaniile.
    Intrebare: De ce mai este asta PM? Ca are atatea in carca....nu de alta dar te face de ras in lume. te gandesti ca alti oameni, seriosi, comunica cu gibonul asta, plagiator, mitoman, jumatate retard, nesimtit, bandit inculpat, schizofren cronic recent turcit.
  • +14 (14 voturi)    
    ... (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:58)

    pathfinder [utilizator]

    Asta-i deranjat tare la mansarda.
    Ca si toti ailalti de tot amintesc de "basisti" si de nefericitul eveniment.
  • +13 (13 voturi)    
    Da,revoluția hoților. (Miercuri, 29 iulie 2015, 17:09)

    vali47 [utilizator]

    Ponta nu putea pleca în concediu fără să-i fie transmis drum bun cu multe,multe înjurături.Ce mai Che Guevara tot,acest Ponta.Trage cu pistolul și omoară cum vrea el că de aia este revoluționar.Dar nu știe ce-i aia o revoluție.Crede că,dacă spune prostii ,insultă în toate direcțiile,este de //bon ton//,este om mare.A spus bine cineva,Ponta și-a săpat singur groapa și continuă să o adâncească.
  • +13 (13 voturi)    
    CE STIE D-L/TOV. PONTA (Miercuri, 29 iulie 2015, 17:11)

    cole [anonim]

    Se vede ca DOMNUL Ponta (si nu TOVARASUL Ponta, cum i s-ar fi spus in comunismul "care seamana cu regimul Basescu", nici cum a fost in comunism nu stie) este cu totul in afara de politica, desi, spre mirarea celor care nu sunt dintre cei 7,4 ? ?/mil. de romani pro-referendum, a ajuns prim-ministru. Cred ca se mira si el, cand e singur. Desi e procuror, nu cunoaste legile, altfel nu ar fi fost inhatat de DNA. Ce stie Ponta? Sa vorbeasca, sa dea impresia ca stie. La ce sa te astepti de la un plagiator?
  • +13 (13 voturi)    
    Astept legea care sa clarifice cine e mai comunist. (Miercuri, 29 iulie 2015, 17:33)

    ouyang [utilizator]

    Negru pe alb. Hai viorele da repede o ordonanta si stabileste prin lege ca Basescu e comunist, iar Iliescu, nastase si mata salvatorii natiei. Of, ce pacat ca ai fugit iar in Turcia si nu mai poti da ordonante. Mai mai. Inca o intrebare viorele. Cand un mecanic iti schimba roata prost si masina da in gropi singura te intorci la acelasi mecanic sa ti-o repare? Crezi ca toti care vad cat se poate de clar cum fugi de justitie sunt tampiti? Da-ti repede si cu mir.
  • +14 (14 voturi)    
    Patetic si ridicol (Miercuri, 29 iulie 2015, 17:41)

    XtrO [utilizator]

    Nu iti este rusine, domnule, sa afirmi aberatiile de mai sus? Adica, in mintea dumitale, cei 7.4 de votanti uslisti, sunt totuna cu cei care si-au riscat iar unii pierdut viata in timpul evenimenteleor, cum s-or fi numit acelea, din 1989? Evenimente declansate atunci, in numele libertatii individuale si a dorintei de a scapa pentru totdeauna de comunisti, le pui pe picior de egalitate cu circul de doi bani pus la cale de dumneata si partenerul Antonescu? Esti patetic, domnule, fara cel mai mic simt al ridicolului, al onoarei sau al realitatii.
  • +13 (13 voturi)    
    Ho-ho-ho (Miercuri, 29 iulie 2015, 17:56)

    Rad-prosti [anonim]

    Sa dea Domnul sa celebrezi urmatoarele 20 de 29 Iulie dupa gratii. Sa nu uiti cum te-ai faultat singur in jocul cu viata!
  • +14 (14 voturi)    
    ”Ideologia TSIPRAS” (Miercuri, 29 iulie 2015, 17:56)

    solar [utilizator]

    Ideologia Tsipras...„ s-a nascut” in Romania si se perfectioneaza in Romania !! DOVEZI ? Enunturile lui Ponta fac parte exact din acest experiment al unui mai vast OCUPY WALSTREET.80 la suta din presa romaneasca s-a inrolat in aceasta ”nobila” ideologie neocomunista. Cu vointa sau fara vointa ei, dar cu intreaga predispozitie pusa la dispozitia onor publicului receptiv.NU VA VINE SA CREDETI?
    Doamne ce uitica-i coana EVROPA a cărei presa libera se impregnase si innobilase(?) cu lozincile EUROCOMUNISMULUI lui Santiago Carillo, Enrique Berlinguer si , cu voia dv nu utimul de pe lista, stimabilul suflet rusesc al intregii Frante ,domnul George Marchais .
    Asa ca pace va zic voua din partea prea cinstitului papa Francisc : CU SECERA SI CIOCANUL INTR-O MANA SI CU CRUCEA IN CEALALTA ...VENCEREMOS !
  • +15 (15 voturi)    
    NERUSINARE PATOLOGICA A UNUI COMPLEXAT ! (Miercuri, 29 iulie 2015, 18:03)

    arheopterix [utilizator]

    Citez din memorie din biografia plagiatorului , scrisa de senatorul PSD de Baia Mare .Fuge din liceu si doi ani doarme prin parcuri si la personaje cunoscute ca ciudati . Revine in tara si ministrul invatamintului il absolva de boroboata (incercati si Dv -sigur nu va iese ) Face dreptul (student banal )si >post in Buc >corpul de control al lui Bombo(faza cu micul Titulescu ) >doctorat ( plagiat) >barou Buc (fraudulos )>Furaciuni cu Sova (mari ) > Divort ciudat de prima (A doua cu pedigree) >imbirligaciuni cu Voiculescu (politice ) >Sef de partid (Mare)> Prim ministru (mincinos si corrupt ) UITE CINE VORBESTE!
  • +6 (6 voturi)    
    Schizofrenic (Miercuri, 29 iulie 2015, 18:35)

    mr_mojo [utilizator]

    Ce înseamnă să trăiești într-o minciună totală...nu mai discerni.
    Nu înțeleg de ce mai e PM aici.
  • +7 (7 voturi)    
    ULTIMA MAGARIE .. (Miercuri, 29 iulie 2015, 18:46)

    arheopterix [utilizator]

    ``Schimbarea schimbarii ``.N-ar fi mai bine sa-l schimbam noi cu un sut in c....? Tot auzeam pe net ...cai asa .. ca-i pe dincolo ....ca nu-i sanatos ...Acum m-am convins !
  • +8 (8 voturi)    
    adevar partial (Miercuri, 29 iulie 2015, 19:04)

    PrisecariuChristian [anonim]

    Intradevar 7,4 mimioane de oameni au votat impotriva regimului Basescu dar restul de 11 milioane de persoane cu drept de vot care nu au participat la vot si-au exprimat dezacordul in ceea ce priveste demiterea Presedintelui prin dreptul de a nu se prezenta la vot ceea ce inseamna ca peste 50% din populatia cu drept de vot au crezut in acest regim si au boicotat referendumul prin neprezentare asa cum UE a boicotat jocurile olimpice de la BAKU prin neprezentare dar in schimb a fost prezent acest Premier "ilegal" ca sa il parafrazez tot pe el... facand totul impotriva Presedintelui tarii, Uniunii Europene si a dorintei majoritatii populatiei Romane. Prin simplul fapt ca este INCULPAT intr-un dosar DNA cu mai multe capete de acuzare el a devenit PREMIER ILEGAL. In orice tara democratica daca o persoana politica cu functii in fruntea tarii ar fi fost cercetat penal acela de la obraz si-ar fi dat demisia nu ar fi asteptat cererea presedintelui sa isi dea demisia ba chiar mai mult nu ar fi comentat o astfel de cerere daca s-ar fi ajuns pana acolo.
    Dar desi Dl Iohanis a ajuns presedinte avand mai mult de 50% din alagatori decat a doua persoana candidatoare - aoleu e chiar Victor Ponta - totusi acesta se crede mai important decat insusi presedintele tarii si continua sa isi bata joc de cei ce au votat impotriva lui ca si presedinte ramanand in functia de Premier incercand prin acest fapt sa dea legi ordonante de urgente si alte tertipuri pentru a incerca sa scape cat mai multi colegi cu dosare penale inclusiv pe el insusi - a se vedea legea aprobata prin care unele dovezi impotriva lui au devenit brusc nule - si chiar si planul fiscal pe care doreste sa il aprobe o face pentru a se vedea ca ei (PSD) au vrut si fac ceva bun pentru Romania chiar daca pentru scurta durata acest plan pare bun dar pe termen lung va trimite RO catre actuala situatie din Grecia. si statistic vorbind Presedintele are fani pe FB 1.6 milioane Ponta are doar 760 mii deci mai putin de jumatate...
  • +7 (7 voturi)    
    tot bolșevivii (Miercuri, 29 iulie 2015, 19:18)

    timp tamp [utilizator]

    Și în '89 și în 2012 tot bolșevicii(în '89 au fost hămesiții din linia doi ) și securiștii au dat lovitura de stat, din fericire în 2012 nu au reușit!
  • +5 (5 voturi)    
    OH. (Miercuri, 29 iulie 2015, 19:24)

    letsoc [utilizator]

    Si coalitia , ce zice coalitia ? E partasa la hotie ,minciuna , coruptie ? Este . Da , dar de fapt asta-i interesul national . Cu stima , NC .
  • +5 (5 voturi)    
    Ponta? (Miercuri, 29 iulie 2015, 19:35)

    Paul [anonim]

    Ponta ii prost, las si mincinos. N-a stiut, nu stie si nici nu va sti ce va spune vreodata.
  • +9 (9 voturi)    
    Mai tii minte, măi, burta-verde? (Miercuri, 29 iulie 2015, 19:51)

    maoțiopun [anonim]

    Cand tu și Mazăre vă fâțâiați ici-colo îmbracati în roșu și verde ca niște papagali tropicali ce sunteți și declamai țanțos că și tu "ești șeghevarist, dar unul mai maoist, așa" (ce mai hipster erai tu pe lângă hipsterul de Mazăre), atunci tot așa, detestai comunismul?
  • +3 (3 voturi)    
    Oh, da! (Miercuri, 29 iulie 2015, 22:56)

    robert.b [utilizator]

    Singurul rezultat al referendumului a fost actualizarea numarului de prosti din tara asta. Pentru pontalache nu am decat traditionalul "Hai sictir!"...
  • +2 (2 voturi)    
    Hehe (Joi, 30 iulie 2015, 15:04)

    aiureantramvai [utilizator]

    Brutal? "Regimul" Basescu? Pai daca era asa, stimabile, cred ca "decat" putrezeai putin prin puscarii sau transpirai la munca silnica la vreun Canal doar ca te-ai fi gandit sa-l suspenzi pe Basescu. Dar n-a fost asa si asta o stie chiar si un homo pitecantropus cu IQ mai mare de 40 (se zvoneste ca astia se prefaceau doar ca te cred, fiind cunoscuta afinitatea lor pentru galeti rosii, ulei de gatit galben si pixuri cu cerneala albastra