Gabriel Oprea: Sunt o punte intre Palate, salariile demnitarilor trebuie marite pentru a combate coruptia

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 29 iulie 2015, 14:10 Actualitate | Politic

Gabriel Oprea
Foto: Agerpres
Vicepremierul Gabriel Oprea a declarat, miercuri, ca este, "poate" "o punte" intre Palatul Victoria si Palatul Cotroceni, in contextul disputelor privind majorarea salariilor demnitarilor, precizand ca este o masura adoptata cu buna-credinta, pentru a combate coruptia la nivelul inaltilor demnitari.

"Am dat explicatiile necesare la timpul respectiv, am explicat cum s-a nascut aceasta ordonanta. Eu nu sunt un om care sa faca jocuri de putere, poate sunt chiar o punte intre Palate, pentru ca este nevoie de asa ceva", a declarat Gabriel Oprea, intrebat daca i-a sugerat premierului Victor Ponta sa accepte aceasta ordonanta pentru a evita un conflict cu Palatul Cotroceni, transmite Mediafax.

Vicepremierul a mai explicat ca aceasta ordonanta privind majorarea salariilor demnitarilor a fost adoptata "cu buna credinta si cu responsabilitate". "Cred ca in aceasta etapa istorica necesara pentru Romania - de aceea Romania e data de exemplu de intarire a institutiilor statului, inclusiv a justitiei - (...) este nevoie ca decidentii din Guvern sa fie platiti la nivelul Uniunii Europene, ca aici ne raportam, sa avem oameni competenti si sa luptam si sa nu avem oameni corupti, in primul rand", a completat Oprea.

Mai mult decat atat, vicepremierul a spus ca este nevoie de o astfel de masura pentru a combate coruptia in randul inaltilor demnitari, "in contextul general in care se maresc toate salariile bugetarilor, acesta a fost contextul general pe care l-am explicat la momentul respectiv si a fost inteles si de domnul Victor Ponta si de ceilalti colegi din Guvern".












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1425 vizualizari
  • +14 (14 voturi)    
    dar daca ei prefera mita? (Miercuri, 29 iulie 2015, 14:16)

    ilex2013 [utilizator]

    Si daca ei isi doneaza salariile fiindca prefera mita???care este efectul?? Marimea salariilor nu are absolut nici o legatura cu coruptia functionarilor...activitatea DNA da...
    • +5 (5 voturi)    
      Esti o punte intre CORUPTIE! (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:06)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui ilex2013

      De fapt a vrut sa spuna asa:

      Sunt o punte intre coruptie, iar salariile demnitarilor ar trebuii marite pentru a combate palatele!

      S-a schimbat modificarea, iar tu Oprea esti compromisul de serviciu!
  • +13 (13 voturi)    
    //\\ (Miercuri, 29 iulie 2015, 14:19)

    LiviuP01 [utilizator]

    Ce conteaza un salariu marit de 2-3 ori la spagile de milioane de euro? Aia sunt bani de spaga la coafor si de sireturi la pantofi. Asa se scapa de coruptie?
  • +8 (8 voturi)    
    ciocoflenderu cu epoleti vs ccommuniccator (Miercuri, 29 iulie 2015, 14:24)

    mnicku [anonim]

    mai degraba preshu
  • +5 (7 voturi)    
    Marirea salariilor demnitarilor (Miercuri, 29 iulie 2015, 14:24)

    UN CETATEAN [anonim]

    Repede la marire ca e pericol urgent de coruptie.Ori IOHA procedeaza ca regele Carol 1 cand l-au pus pe tron.Vreau aia ,vreau aia....
  • +12 (12 voturi)    
    Vorbe. Bombastice. (Miercuri, 29 iulie 2015, 14:26)

    dana_s [anonim]

    "cu buna credinta si cu responsabilitate..."
    "etapa istorica necesara pentru Romania..."
    Macar Justitia face ceva.
    Daca "demnitarul" este corupt prin natura sa, nu are ce cauta in structurile statului.
  • +8 (10 voturi)    
    pe de alta parte (Miercuri, 29 iulie 2015, 14:32)

    ion [anonim]

    pe mine ma intereseaza ca si politistul cu 1500 salariu sa nu fie sensibil la spaga, si medicul, si profesorul, samd. Ma indoiesc ca demnitarii care au averi si asa foarte mari sunt mai putin coruptibili acum cu cateva zeci de milioane in plus.
    Ei deja aduna bani din placere, nu pt ca au o nevoie speciala, spre deosebire de cei cu venituri mici.
  • +11 (11 voturi)    
    sa combata coruptia ? (Miercuri, 29 iulie 2015, 14:32)

    lulu [anonim]

    sigur, si marmota ... parca vad "sefu' 50.000 de coco ptr problema aia e ok ? ...pleaca ma de aici, am salariu de 3000 de coco si nu mai am nevoie de "bonusuri" ....
  • +10 (10 voturi)    
    bullshit (Miercuri, 29 iulie 2015, 14:38)

    alip76 [anonim]

    Sa vezi acum ca Ghita nu mai fura, ca are cu cateva sute de euro in plus. Asa ziceam si de judecatori, le-au marit salariile, dar cum probabil unii au furtul in sange, nu se multumesc ei cu salariul pentru unii si asa prea mare pentru cat fac.
  • +8 (8 voturi)    
    adica (Miercuri, 29 iulie 2015, 14:47)

    chiuariu [utilizator]

    astia 48 de insi sunt, prin definitie, corupti. era mai ieftin sa ii punem sub arest la domiciliu, mijloacele de comunicare interceptate.
  • +8 (8 voturi)    
    hai ma lasi? (Miercuri, 29 iulie 2015, 14:48)

    ..13 [utilizator]

    Cel mai bun contra-exemplu este sistemul de justitie din RO.

    Chiar daca salariile din sistemul de justitie sunt superbune si chiar daca magistratii au fost singurii care au trecut fara taierea la salarii CORUPTIA chiar nu a disparut din sistem - chiar daca au imovabilitate si alte drepturi care ii pazesc de presiune politica.

    Sa spuna cu curaj dl. Interes National daca ii creste salariul lui Marioara sau lui Gigel in administratia publica nu o sa mai cedeze la presiunile politice la care ii supune Premarul cel Destept sau alte marionete politice?

    Exemplul care intareste intrebarea retorica de mai sus:
    1. L-a refuzat vreun amploiat pe 0049 sa fraudeze?Unul din stalpii afacerii a fost directorul/ inspectorul general de la o institutie a statului care primea un salariu mare? L-a intrebat vreun procuror de ce a facut mizeria aia pentru o miza financiara sau pentru ce? A existat presiune politica?

    2. Cum a fost cu cel care l-a dat in gat pe 0049 in legatura cu "importul din China"? Ce i-a promis 0049 daca nu facea ceea ce i-a cerut?

    Deci daca Dl. Interes National vrea sa se termine cu imbecilitatile din sistemul administratiei publica

    1.sa promoveze cresterea sectorului privat in gubernul in care lucreaza si, mai mult, sa sprijine dezvoltarea acestuia astfel incat SALARIUL MEDIU in mediul PRIVAT sa fie MAI MARE decat cel al sclavii din ADMINISTRATIA PUBLICA.

    2. Sa puna bani pentru automatizarea ADMINISTRATIE PUBLICE/ call center without human operator/ care asigura transparenta si monitorizare care inlatura pentru totdeauna practicile preferentiale care acum infloresc si se dezvolta sub pulpana gubernului actual...

    si atunci sa vezi cum creste sanatoasa in RO -
    Pana la o masura contrara cresterii salariilor in administratia publica nu imi ramane decat ideea ca ne confruntam cu niste imbecili aflati la gubernare care continua sa ne jefuiasca.

    HAI PA!

    P.S. Special mention "buna credinta si responsabiltiate"...Adicalea avizeaza impactul bugetar si consecint??
  • +4 (6 voturi)    
    carpa (Miercuri, 29 iulie 2015, 15:06)

    Gogu [anonim]

    Esti un pres intre palate sau mai corect o carpa de sters pe jos...
  • +5 (5 voturi)    
    ciordeala (Miercuri, 29 iulie 2015, 15:33)

    Razvan_M [utilizator]

    Ca sa scada numarul si gravitatea furturilor comise de politicieni este necesar ca acestia sa ciordeasca mai putin. Atat. Un ciorditor care are cheltuieli cu intretinerea prazii ce sar de 20k euro pe luna nu le va putea acoperi niciodata din salariul de bugetar.
    In momentul in care salariile la stat ajung sa depaseasca cele mai mari salarii din domeniul privat ne dam seama cine este stapanul si cine sluga.
  • +3 (3 voturi)    
    Puntea mincinosilor sau a suspinelor tardive? (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:44)

    Plagarus [utilizator]

    La loc comanda jenerale, ca Ponta-i sub aparate la DNA-UPU !
  • +2 (2 voturi)    
    Ce spune Oprea este împotriva naturii. (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:52)

    vali47 [utilizator]

    La obținerea unei funcții de demnitar este îmbulzeală mare.8-10 pe un loc și nimeni nu reclamă că salariile sunt prea mici.Atunci de ce să le mărești?Ce nu mai avem demnitari,este vreo-unul care a spus că își dă demisia dacă nu-i mărim leafa?Oprea a rămas în locul lui Ponta cu recomandarea expresă să mintă și acum dovedește că știe să mintă la fel ca Ponta.Într-o economie de piață salariul ține cont de cerere și ofertă.Pe de altă parte,bunul simț,politica social-democrată pretinsă că o are actualul guvern,îl obligă să facă un echilibru între salarii,pensii și alte venituri de la stat,dar ei fac un dezechilibru uriaș.Trântorii obțin cele mai mari venituri.Cum demnitarii nu trăiesc din salariu,mărirea lor le va permite să justifice averile,sau mare parte din avere,unii din prostie anunțând deja că donează o parte,deci au alte surse substanțiale.
  • +2 (2 voturi)    
    Prea e o corcitura mutanta (Miercuri, 29 iulie 2015, 17:47)

    Locke Lamora [utilizator]

    din vechiul sistem, exponent al noii oranduiri. EI Insisi, aia de sus trebuie sa fie platiti la nivelul UE, restul, plebeimea...pe minim pe economie la limta subzistentei.
    Hai siktir Tovarashe, cu toata buna ta credinta imputita.
  • 0 (0 voturi)    
    E subiect? (Joi, 30 iulie 2015, 10:39)

    xxx [anonim]

    Cea mai mare marsavie servita romanilor de Gabriel Oprea. O etapa istorica...? trebuia sa se alinieze cu salariile demnitarilor europeni deoarece au muncit mult si au adus nivelul de trai al oamenilor acestei tari la nivelul epocii de piatra. Cu ajutorul concertat al mass media ne-au prostit pe toti. In timp ce atentia intregii tari a fost canalizata spreVaslui, ei si-au aranjat bine mersi salariile. nimeni nu a observat si copacii din cauza padurii. Pe langa gloatele de reporteri treceau intruna carutele cu butoaie, dar nimeni nu a fost interesat ca in satul ala oamenii carau apa ca in Sahara. Nu da bine la audienta. Cine mai e interesat ca romanul de rand nu are minimum de trai civilizat. Noi am ajuns in acea ...etapa istorica... in care nu conteaza decat binele alesilor. Imi pare nespus de rau ca nu am vazut si aici un linsaj de presa asemanator cu cel de la Vaslui. Violul e o crima. Ce ne fac ei e o binefacere. Sper ca odata si odata sa ne trezim.