Victor Ponta: Toata lumea a fost de acord cu Codul Fiscal. Dupa ce a fost adoptat s-au razgandit

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Luni, 27 iulie 2015, 15:37 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta a afirmat luni, dupa sedinta coalitiei de guvernare care a avut loc la sediul PSD, ca toti cei care au fost de acord cu proiectul de Cod Fiscal, insa dupa ce a fost adoptat de Parlament acestia s-au razgandit.

"Cred ca e foarte bine ca se discuta acuma despre codul fiscal dupa ce a fost adoptat, ideal ar fi fost ca cei care au avut opinii negative sa le spuna inainte. Dar acum ca se discuta din nou in parlament se va tine cont si de aceasta opinie", a declarat Ponta, intrebat de jurnalisti despre declaratia guvernatorului BNR, Mugur Isarescu, care a spus ca acesta este "inaplicabil".

Intrebat daca presedintele Klaus Iohannis a spus inainte ca nu este de acord cu Codul Fiscal, Ponta a spus: "nu, normal ca nu. Credeti ca mi-a zis in secret si nu v-am zis dumeavoastra? Nu, n-a zis nimeni ca nu-i de acord, toata lumea a fost de acord cu Codul, dupa aia s-au razgandit".

Intrebat de ce s-a razgandit guvernatorul, Ponta a raspuns: "Pai pe mine ma intrebati?"












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3496 vizualizari
  • -3 (5 voturi)    
    Ganduri . (Luni, 27 iulie 2015, 16:48)

    Moneda [anonim]

    In viata mea de peste douazeci de ani de privat , nu m-am gandit o clipa ca va veni vremea sa votez cu dusmanul doctrinar , PSD . Iata ca a venit acel moment sau va veni la anul si dupa ce patronii mei doctrinari ( sa zicem ca exista asemenea doctrine ) m-au abandonat prin negarea noului cod fiscal . Da tare , madam Gorghiu si pana la alegeri ramai doar cu aparatul de partid !
    • +2 (2 voturi)    
      Halal privat..dl. Moneda (Luni, 27 iulie 2015, 17:22)

      MyGame [utilizator] i-a raspuns lui Moneda

      Fac ceva pe el de cod, daca e facut de PSD si tot ei il aplica, mai bine lipsa! Ca privat ma intereseaza mediul concurential corect nu TVA-ul. Taxele 16, 19 sau 24 sunt pentru toti la fel. Diferenta? Unii platesc, altii nu!
      • +1 (3 voturi)    
        Replica . (Luni, 27 iulie 2015, 17:33)

        Moneda [anonim] i-a raspuns lui MyGame

        Pai tocmai asta-i chestia ! Cu impozite mari pe care unii le platesc si altii nu , se ajunge la un mediu concurential incorect . Lasa ca nici cei care lucreaza cu statul n-au interes la un cod nou . Daca tot spagaresti , ce rost are sa te intereseze impozitele . Mari , mici , intra la factura si plateste Gigel .
  • +2 (2 voturi)    
    "s-a razgandit" Guvernatorul BNR?! (Luni, 27 iulie 2015, 17:04)

    lili [anonim]

    Adica, sa intelegem ca Ponta spune adevarul si ca asta inseamna ca Dl Isarescu a fost de acord initial cu toate prevederile noului Cod Fiscal despre care acum spune ce este "inaplicabil" ?!
    Oare sa-l credem pe Ponta?!
    Eu NU-l cred, Ponta minte precum respira!
    Cand a spus Ponta adevarul ca sa-l credem acum?!
    Niciodata!
    Rusine, Ponta, esti un mincinos ordinar si sper ca Dl Isarescu sa-ti dea peste nas cat mai curand!
    • -1 (1 vot)    
      lilico (Luni, 27 iulie 2015, 17:54)

      unu [anonim] i-a raspuns lui lili

      Citeste atent articolul. A zis doar ca nu si-au exprimat parerea INAINTE de a fi adoptat de catre Parlament cu cvasi-unanimitate.

      Iar logica e simpla si accesibila tuturor. Daca nu au zis nimic impotriva codul cat timp a fost in DEZBATERE, inseamna ca au fost de acord, nu crezi?

      Sau i-ai vazut pe Isarescu/Iohannis sa zica ceva cat timp a fost pe la comisii sau inainte de dezabterea din Parlament?
      • +2 (2 voturi)    
        Ponta a discutat de mai multe ori cu guvernatorul. (Luni, 27 iulie 2015, 18:11)

        lili [anonim] i-a raspuns lui unu

        Inainte de votarea Codului Fiscal, dar de unde deduceti ca au discutat pe tema noului Cod Fiscal?!
        Ponta vorbeste in stilul propriu si caracteristic, adica nu spune nici asa nici altfel, Ponta NU a spus in mod explicit ca a discutat cu Guvernatorul Isarescu despre noul Cod Fiscal, in forma in care acesta arata azi, adica cu toate reducerile de taxe!
        Si sunt convinsa ca Guvernatorul va lamuri asta!
        Ponta minte precum respira, cand a spus Ponta adevarul?!
        Niciodata, minte ca un ordinar!!
  • 0 (2 voturi)    
    Oamenii pun niște întrebări. (Luni, 27 iulie 2015, 19:14)

    vali 47 [anonim]

    Și Ponta bate câmpii.Ponta face iar mișto,în loc să răspundă la întrebările puse.De fapt ar trebui să dea un ordin ca cineva să facă un calcul,care să combată calculele BNR.Chiar,Ponta,ca prim ministru,nu este în stare nici să dea un ordin ca un funcționar de la MF să prezinte socotelile cerute?Sub guvernarea lui Ponta România o ia la vale și Ponta face eforturi ca acest lucru să se întâmple cât mai repede.Oricine știe că rezultatele bune de până acum se datorează măsurilor de austeritate anterioare,economia mergând prin inerție.Ponta a făcut praf rezervele bugetare și nu a investit nimic.