Victor Ponta il acuza pe Klaus Iohannis de ipocrizie ieftina, dupa ce a respins Codul Fiscal dar a promulgat pensiile speciale

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 24 iulie 2015, 12:11 Actualitate | Politic

Victor Ponta il acuza de "ipocrizie ieftina" pe Klaus Iohannis, pentru faptul ca a respins Codul Fiscal dar a promulgat "rapid" legea privind pensiile speciale pentru militari, diplomati, personalul navigant si grefieri".

"Ma bucur ca Presedintele Iohannis a promulgat rapid Legea privind pensiile speciale pentru militari si cea privind diplomatii, personalul navigant si grefierii! Toate au fost promisiuni corecte ale USL fata de cei nedreptatiti de Guvernarea Basescu / Boc / Predoiu", a scris primul ministru, pe contul lui de Facebook.

Acesta a precizat ca spera ca presedintele sa stie ca aceste legi au fost contestate de FMI si Comisia Europeana, "ca si de Apostolii Austeritatii de la Consiliul Fiscal", pe motiv ca "au implicatii bugetare structurale (pe termen lung) si ca, spre deosebire de Codul Fiscal, au doar efect social pozitiv, dar nu si economic! La fel este cazul cu dublarea alocatiilor pentru copii, promulgata cu pompa si fast pe 1 iunie!".

"Eu imi asum aceste legi si le sustin din convingere social-democrata! Tocmai de aceea ma deranjeaza ipocrizia ieftina de a respinge Codul Fiscal pe motiv de disciplina bugetara si probleme cu institutiile internationale! Serios, o data din cinci suntem responsabili si Guvernul nu? De cinci ori de stanga si o data de dreapta? Un politicianism extrem straveziu si daunator - sper ca Dl. Iohannis sa-si gaseasca consilieri mai buni (si mai onesti)!", mai scrie Victor Ponta.










2880 vizualizari
  • +6 (8 voturi)    
    da' asta (Vineri, 24 iulie 2015, 12:30)

    Aramis [utilizator]

    n-a mai plecat? sa se intoarca când l-or aduce incatusat
  • +8 (10 voturi)    
    Marsh draqu (Vineri, 24 iulie 2015, 12:41)

    CiprianNicolae2 [anonim]

    la turci si las-ne , provoci greata de fiecare data când declari ceva .
    • +1 (3 voturi)    
      DA (Vineri, 24 iulie 2015, 13:49)

      ANTI-pesede, PRO-normalitate [utilizator] i-a raspuns lui CiprianNicolae2

      Aveti perfecta dreptate, ne provoaca la toti greatza. repulsie. scarba. sictir. stim exact de ceea ce este in stare si el, un prim-ministru INCULPAT si audiat de DNA, si noul presedinte de partid CONDAMNAT (fie si cu suspendare, pana se mai afla si restul mizeriilor facute de Necromant), si alti ex-puscariasi, actuali puscariasi, dereglati, dezaxati, incompetenti si nenorociti.

      ASTA E- ei inca se lauda ca au 65% din tara de partea lor. CAND era asta? in 2012, cu tot cu PNL. iata ca au aproximativ egal acum in sondaje...

      CLAR-sustinerea fata de actualul PM, acutalul guvern si actualul parlament in formula actuala este in scadere drastica, pana la sf. anului, cand speram sa aiba <25%!
  • +3 (5 voturi)    
    Jucator de pacanele... (Vineri, 24 iulie 2015, 12:42)

    JestersTear [utilizator]

    Extrem de riscant ce face Ponta cu codul fiscal.
    Exista sanse foarte mici ca scaderea atat de brusca a TVA sa poata fi sustenabila pe termen lung.

    Iohannis l-a mirosit pe plagiator ca miroase a Uzo si ii arata pisica greceasca prin refuzul promulgarii.

    Cred ca mai degraba Iohannis ar fi fost de acord cu o scadere prudenta in trepte a taxelor in decursul a doi-trei ani.
    Tai prudent, masori, evaluezi si apoi decizi daca mai incepi ciclul din nou.
  • +4 (6 voturi)    
    Usor cu onestitatea pe scari mincinosule! (Vineri, 24 iulie 2015, 12:56)

    ouyang [utilizator]

    Cine fuge de justitie pe boli inchipuite? STFU
  • +4 (6 voturi)    
    iobagul plăgiuță (Vineri, 24 iulie 2015, 13:07)

    timp tamp [utilizator]

    Tot mai mulți încep să-i tragă șuturi în fund lui plăgiuță: Isărescu, Oprea, Rowana, Dracnea, Baronii..., plăgiuță a ajuns iobag pe plantațiile baronilor infractori. Va mai fi menținut un timp în funcție pentru a se răzbuna pentru toate mizeriile făcute, până va ajunge la stadiul de moluscă și apoi î-l vor arunca la gheena din curtea partidului.
  • +3 (5 voturi)    
    sinteti impreuna si ipocriti amindoi (Vineri, 24 iulie 2015, 13:37)

    mnicku [utilizator]

    cum sa nu va aprobati voi primii salarii pe masura nemuncii ? - medalii cind va dati reciproc

    cum sa nu va plimbati voi alandala, cind tara straluceste si nu mai e nimic de facut ?

    impingatori de vint
    • 0 (0 voturi)    
      astia sunt doi troli (Vineri, 24 iulie 2015, 14:47)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Fac ca in bancul ala cu omul care merge la interviu si este intrebat care-i defectul lui cel mai mare. Si asta raspunde "imi place sa fac treaba de calitate si uneori dureaza".
  • 0 (2 voturi)    
    Mai respiri liber ''dr " Ponta ? (cat timp?) (Vineri, 24 iulie 2015, 15:06)

    Plagarus [utilizator]

    Mitomanul impaunat "dr " are opinii despre corectitudine ?