Victor Ponta s-a rastit la Robert Cazanciuc cerand masuri in cazul tinerei violate din Vaslui: "Povesti! Povesti am mai auzit!” 

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 22 iulie 2015, 12:12 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta a cerut ministrului justitiei sa caute masuri pentru cazul tinerei violate din Vaslui si s-a rastit la Robert Cazanciuc atunci cand i-a raspuns ca a fost sesizata Inspectia Judiciara in acest caz.

"Povesti! Povesti am mai auzit! Poate de data asta ii apara (n.red. CSM) si pe oameni, nu-i apara doar pe cei dintre ei care gresesc”, a ridicat tonul Victor Ponta  la inceputul sedintei de Guvern de miercuri.

Poate de data ii ajuta si pe oameni, nu doar pe cei dintre ei care gresesc, a mai spus premierul, facand referire la Inspectia Judiciara.

Ponta i-a mai spus lui Cazanciuc ca mai bine sa-si dea demisia daca nu reuseste sa convinga CSM sa ia masuri in acest caz. "Vreau sa va rog domnule ministru al justitiei sa va exercitati toata autoritatea functiei in CSM, iar daca CSM nu va lua nicio masura, mai bine sa va dati dumneavoastra demisia", i-a spus Ponta lui Cazanciuc.

Premierul a lansat si critici la adresa CSM, spunand ca nu permite politicienilor sa comenteze asupra cazurilor din justitie. "Si poate in felul acesta le atrageti atentia celor din CSM ca in afara sa ne spuna noua cand nu avem voie sa comentam... uite ca acum am voie sa comentez", a afirmat Ponta. Acesta considera ca sunt cazuri similare cu cele de la Vaslui care nu sunt rezolvate decat daca apar la televizor.  "Si vreau sa spun ca ce s-a intamplat la Vaslui se intampla de multe ori in Romania, iar daca nu apar la televizor nu se intampla nimic. Asa ca va rog, sper ca nu este nicio presiune la adresa justitiei, sa va exercitati atributiile pe care le aveti si ce asteapta oamenii de la dvs ca ministru al justitiei in acest caz si sunt convins ca veti face acest lucru", a adaugat premierul.

Premierul a criticat societatea care se bucura doar cand vede politicieni arestati preventiv, in timp ce infractorii periculosi pot sta acasa "bine-merci". "Vreau sa-mi exprim indignarea pentru faptul ca de ani de zile spunem ca justitia trebuie sa pedepseasca pe toti in mod egal, dar mai ales pe cei care comit violuri, crime, talharii, iar de ani de nu facem nimic altceva decat sa dam la televizor batalii politice cu justitia. In schimb, daca nu se afla de catre presa ce s-a intamplat la Vaslui, niste infractori periculosi stateau acasa bine-merci. Si noi ne bucuram ca vedeam doar deputati, senatori sau politicieni arestati preventiv. Credem ca este un lucru foarte grav in care am ajuns intreaga societate: ne concentram doar pe ce e interesant politic si nu ne concentram pe viata de zi cu zi a oamenilor", a mai spus Ponta.

Ministrul Justiei Robert Cazanciuc s-a pronuntat asupra acestui caz, fiind mai rezervat in declaratii decat ceilalti politicieni, care au ales sa isi prezinte opinia fata de acest cazul celor 7 tineri acuzati de viol, judecati in stare de libertate. Caznaciuc a declarat, marti, la Poiesti, ca este “decent si prudent” ca inainte de a se pronunta asupra unor eventuale greseli ale magistratilor, care au decis sa-i puna in libertate pe cei 7, sa asteptam finalizarea anchetei Inspectiei Judiciare.

"Cred ca este decent si prudent sa asteptam mai intai finalizarea rezultatelor Inspectiei Judiciare si ulterior sa vorbim de eventuale greseli sau alte forme de vinovatie. Evident ca opinia publica este revoltata de un caz in sine, dar cred ca, pana la finalizarea intr-o prima instanta, e destul de dificil sa ne putem pronunta, nestiind exact toate detaliile unui dosar. De aceea, cred ca, pentru a avea o informatie corecta, trebuie sa asteptam aceasta verificare a Inspectiei. (...) Oricum, intr-un termen rezonabil Inspectia o sa va poata spune exact cand, din datele pe care le are, va putea finaliza o asemenea procedura", a declarat ministrul Justiei, potrivit Agerpres.

Ministrul a subliniat ca "justitia se face in sala de judecata si doar atat", asigurand ca, la final, solutia care va fi data va arata ca "s-a facut dreptate". Intrebat ce mesaj i-ar putea fi transmis victimei, Robert Cazanciuc a spus ca i se poate transmite "compasiune" fata de situatia in care aceasta se afla.

"Nu stiu daca noi trebuie sa ii transmitem neaparat ceva fetei. Cu siguranta putem transmite (fetei violate — n.r.) compasiune pentru situatia in care s-a aflat, dar, vorbind de vinovatii, cred ca trebuie sa asteptam finalizarea unui proces", a mai declarat Cazanciuc.













[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
20649 vizualizari
  • +12 (20 voturi)    
    ... (Miercuri, 22 iulie 2015, 12:15)

    a.nonim [utilizator]

    Si cu independenta justitiei cum ramane?
    • -10 (14 voturi)    
      Well ... Justice is vengeance with peer review ! (Miercuri, 22 iulie 2015, 13:23)

      Mitica Palarierul [anonim] i-a raspuns lui a.nonim

      Astazi in timpul pranzului am discutat cu un coleg din America despre cazul violului in grup din judetul Vaslui si ne-am amintit de cazul Michael Fay, celebru la vremea lui.

      Concluzii:

      1. primesti mai multa atentie daca este barbat

      2. primesti mai multa atentie daca este cetateanul unei tari credibile, oricare ar fi vina si pedeapsa

      3. "Justice is just vengeance with peer review!"

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
      • +1 (1 vot)    
        Nici patria nici dreptul (Joi, 23 iulie 2015, 9:37)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mitica Palarierul

        Nu apartin cuiva (chiar si intr-o deviza celebra). Apartin tuturor.
    • +19 (19 voturi)    
      Ponta (Miercuri, 22 iulie 2015, 13:49)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      Daca:
      *Tu (un incompetent) nu ai fi in fruntea guvernului
      *Ministrul Justitiei ar fi fost ales pe merit
      *Membrii CSM nu ar fi promovati politic
      *Judecatori si procurori si toti cu neamul lor de legiuitori nu ar fi influentati de politic
      *Toti cei din sistem ar fi acolo pur si simplu ca au muncit pentru postul pe care se afla

      Atunci:
      *Cazurile astea nu ar mai aparea la televizor
      *Tu nu ar mai trebui sa te rastesti
      *Societatea nu ar mai merge la TV sa isi rezolve problemele (asa cum dupa cum faci si tu cu guvernarea)
      *Toti cei din sistem ar intelege ca pentru a fi acolo sus trebuie sa muncesti...si muncind vei fi si rasplatit.

      Deocamdata - TU esti un mare hot, mincinos, plagiator, needucat dar sef de guvern....vezi tu ce mesaj trimiti societatii aici?
      • +7 (7 voturi)    
        in cazul (Miercuri, 22 iulie 2015, 16:12)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui MPop

        plagiatorului ponta, nici parlamentarul ponta si nici seful guvernului, ponta, nu au luat atitudine.
        s-o fi prostit de la anestezicul folosit la operatie?
      • -1 (5 voturi)    
        Si BISERICA este de vina (Miercuri, 22 iulie 2015, 16:42)

        Nicu Olahus [anonim] i-a raspuns lui MPop

        Cea mai mare VINA o are B I S E R I C A !! La sate , in orasele mici, este o nebunie cu aparitiile fetelor despuiate, cat mai sumar imbracate, PROVOCATOR . Popii NU MAI VORBESC IN BISERICA DESPRE MORALA , DESPRE CELE 10 PORUNCI......vorbesc despre vietile sfintilor de acum 2000 ani si au mana grebla dupa BANI si iar BANI !!
        BISERICA TREBUIE CONDAMNATA pentru aceasta decadere morala !!
      • +3 (3 voturi)    
        Ne crede prosti, si are dreptate! (Miercuri, 22 iulie 2015, 17:06)

        Stefan Michiu [anonim] i-a raspuns lui MPop

        Probabil pe cinstite, il doare in spate de cazul Vaslui; dar hiena cum este,a simtit ocazia perfecta de a arata el natiunii ce barbat principial este, cum ia el masuri radicale, drepte, in comparatie cu ceilalti responsabili neputinciosi.De parca, nu el l-a pus in functie pe varul nevesti-si!Ce descoperire epocala ne face!Ca pana la sedinta de guvern el a fost in Alfa Centauri!Individul ar stoare un "CE profit" din orice nenorocire s-ar intampla!La caracteristicile corecte expuse de dvs, as adauga imensa abjectie,imensul tupeu si imensa obraznicie!
    • +14 (14 voturi)    
      Mda... (Miercuri, 22 iulie 2015, 14:26)

      maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      Ponta e, ca întotdeauna, doritor să profite de orice subiect fierbinte.
      Anul trecut profita de succesul Simonei Halep pentru a-și atrage like-uri pe Facebook.
      Acum, văzând că după câteva zile s-au strâns aproape 300.000 de semnături pentru petiția referitoare la arestarea celor 7 violatori, ce să facă și el? Ceea ce știe mai bine să facă un oportunist de calibrul lui. "Hai să mai luăm ceva voturi!"

      Apropo, nu știu de ce ăia sunt numiți "cei șapte băieți". Toți au peste 18 ani, deci au trecut de perioada "băieților". Bine, nici barbați nu pot fi numiți, niște scursuri, jeguri umane, nici nu știu cum să îi cataloghez.
    • -10 (14 voturi)    
      Cat de penibil (Miercuri, 22 iulie 2015, 15:18)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      Dl-le procuror, mai faci mult pe prostul? ... ufff ce intrebare retorica.
      Daca in cazul unui politician corupt, ex. cazul Complezului de la Olteia, unul sau doi corupti care au lasat fara paine pe masa cateva mii de familii, haideti totusi sa va arat diferenta pe care o face justitia.
      Justitia este oarba, si judeca doar ce este palpabil:
      Un corupt este filat, urmarit, declaratii, denunturi, probe, inregistrari si abia apoi arestat preventiv.
      In cazul de la Vaslui vine o domnisoara, care in nu stiu ce imprejurari, declara ca a fost violata de 8 baieti.
      Ok, justitia ce sa ia in socoteala declaratiile domnisoarei? Dar daca domnisoara a facut o marturie mincinoasa, nu spun ca in cazul de fata este asa, dar unde sunt probele?
      Cum dovedesti si pe ce baza ii arestezi pe acei tineri?
      Daca toti acei 8 tineri declara un adevar, de ex. tanara a tras pe nas nu stiu ce prafuri si si-a exprimat dorinta de a face nebunii cu toti 8 ....
      Pe cine credem? Pe domnisoara sau pe cei 8?
      Daca aflam mai tarziu ca domnisoara in timpul liber se mai ocupa si de videochat? Sau daca era vb. de o suma de bani pe care baietii nu au vrut sau nu au vrut sa o achite?
      Nu vreau sa le iau apararea, dar dovezile sunt dovezi, Justitia judeca pe baza marturiilor, probelor si dovezilor.
      Cam greu sa dovedesti un viol in grup, probabil si dupa cateva ore/zile.
      8 tipuri de samanta? Hai sa fim seriosi ....... martori? inregistrari audio/video? ceva palpabil?
      Denunturi, a recunoscut unul dintre ei ceva?
      • +9 (9 voturi)    
        da (Miercuri, 22 iulie 2015, 15:38)

        x [anonim] i-a raspuns lui vladf

        A aparut undeva ca patru dintre ei si-au recunoscut fapta.
      • +7 (7 voturi)    
        Penibil e comentariul tău (Miercuri, 22 iulie 2015, 16:12)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui vladf

        și ceea ce merită cei ca tine este să fie agresați într-o manieră similară. După care să fie întrebați cum dovedesc agresiunea.

        Povestea e destul de veche și a apărut în diverse publicații până acum, astfel încât orice om de bună credință și-a putut face o idee despre cum s-au desfășurat lucrurile în realitate.

        Ce faci tu este să mânjești victima cu noroi și ar trebui să-ți fie rușine.
      • +3 (3 voturi)    
        in cazul (Miercuri, 22 iulie 2015, 16:26)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui vladf

        fetei de la vaslui, 3 din cei 7 au recunoscut deja fapta, in faza de ancheta,
        d-asta a zis judecatorul ca pot fi judecati in arest la domiciliu.
        tot din cauza ca astia 3 sunt practic liberi, li s-a aplicat si celorlalti 4 aceasi hotarare judecatoreasca, pe motiv, probabil, ca nu s-au disjuns cauzele si nu ar fi putut aplica masuri diferite pentru aceeasi fapta.
        la asta se adauga probele biologice recoltate.
        ai argumente de zero bani.
      • +4 (4 voturi)    
        Mergi in Babonistan, acolo e de tine (Miercuri, 22 iulie 2015, 16:36)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui vladf

        Vezi ca au recunoscut fapta. In loc sa fie la bulau ei au timp sa mai mearga la o discoteca, sa mai traga un rachiu, s-o mai violeze pe una...si sa o si omoare ca sa nu ii toarne de data asta. Caz ipotetic.
  • +13 (19 voturi)    
    Victor Monta ce apel la justitie (Miercuri, 22 iulie 2015, 12:17)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Iar el are dosare penal de nu le poate duce, urmand a fi condamnat.

    Rusine si Puie Monta !
  • +23 (29 voturi)    
    'opa (Miercuri, 22 iulie 2015, 12:20)

    Soljenitin [utilizator]

    Hopa, stati ca vine salvatorul patriei, cel mai iubit fiu al poporului. Nu i-a tras si o carja pe spinare lui Cazanciuc?
    • 0 (0 voturi)    
      trebuia sa-i traga lu' Nitu (Miercuri, 22 iulie 2015, 17:16)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      fara sa iau apararea celor 7, problema e de ce Parchetul n-a finalizat ancheta si n-a trimis inca dosarul in instanta?
      cazul e din octombrie anul trecut, acusi face un an.
      • -1 (1 vot)    
        Tu cum crezi ca se instrumenteaza un caz? (Miercuri, 22 iulie 2015, 18:58)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

        In cateva ore, zile? Mai ales in cazuri complicate, ca asta, poate dura si ani de zile... Asta evident daca vrei sa ai un caz beton, nu unul pe care un avocat istet sa-l demonteze imediat si sa lase vinovatii liberi. Totdeauna am spus ca la noi problema nu e instrumentarea cazurilor, care e normal sa dureze mult (culmea ca la noi nu dureaza mult mai mult ca in alte tari) ci procesele. Daca in alte tari un proces dureaza de la demararea lui zile sai max saptamani, la noi de multe ori se prescrie cauza inainte de terminarea procesului, atat de mult se tot amana. Aici nu inteleg de ce nimeni nu face nimic...
  • +14 (20 voturi)    
    Gunoi (Miercuri, 22 iulie 2015, 12:21)

    Trojan.H [utilizator]

    Mascarada asta vine exact de la unul care asa vrea sa aduca Romaniei: saracie, coruptie, domnia bunului plac.
  • -8 (18 voturi)    
    Parca vad (Miercuri, 22 iulie 2015, 12:24)

    Gigi Kent [utilizator]

    Referitor la afirmatiile Primului Ministru Victor Ponta in cazul violului de la Vaslui, Inspectia Judiciara a CSM a stabilit ca afirmatiile acestuia au prejudiciat grav independenta Justitie bla bla ba ...

    Problema e in codul Penal / Codul de Procedura penala care da posibilitatea procurorilor / judecatorilor sa aresteze preventiv pe cineva care a primit 2 rochii acum 10 ani si sa lase in libertate pe cineva care a savarsit un viol ieri. Si reaua credinta a magistratilor care ar putea sa suplineasca aceste lipsuri.
    • +8 (8 voturi)    
      Asa si? (Miercuri, 22 iulie 2015, 14:02)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Daca problema in Codul Penal sau ala de procedura, cu ce ajuta sa te ratoiesti la ministrul justitiei?
      Daca nu-i plac procederile curente, are toate parghiile sa initieze modificari si sa corecteze codurile - e si prim-ministru si parlamentar. Asta in ipoteza ca vrea ceva mai mult decat un exercitiu de imagine.
      • -4 (4 voturi)    
        Pai... (Miercuri, 22 iulie 2015, 16:53)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui sile

        Stam cu prostia asta de cod Penal adoptat prin raspundere de Boc - Predoiu acum nu stiu cati ani, multe prevederi au fost declarate neconstitutionale iar mr Cazanciuc doarme linistit pe salariu de ministru de frica sa nu se supere MCV-ul, UE, CSM, Livia "Denunt Calomnios" Stanciu si mai nou Presedintele Klaus "sa se revizuiasca dar sa nu se schimbe nimic" Iohannis care a zis ca luptam intens cu coruptia si sa nu cumva sa o deranjam (pe Justitie, nu pe coruptie, of course).
        • +3 (5 voturi)    
          Lasa-l pe "Gigi Kent", ca nu stie saracul... (Miercuri, 22 iulie 2015, 17:48)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          El inca traieste in trecut, pe vremea lui
          Boc, sau are idei fixe ce ar necesita un control psihiatric. Oricum e inutil sa discuti cu el. Altfel ar fi stiut ca eliberarea lor s-a decis NU pe baza Codului Penal, ci a celui de Procedura Penala, care e dat si aprobat de parlamentul si guvernul actual, si s-a facut uz de un articol abrogat de Curtea Constitutionala de bun ce era.
        • +2 (2 voturi)    
          E bine ca n-o dam in extreme (Miercuri, 22 iulie 2015, 17:54)

          sile [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Faptul ca nu toate prevederile din noile coduri sunt perfecte nu inseamna ca ele sunt o prostie in totalitate. Sunt o gramada de prevederi noi care ne aduc mai aproape de lumea civilizata.
    • +12 (12 voturi)    
      problema e in parlament.. (Miercuri, 22 iulie 2015, 14:27)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ca fac legi de 2 bani.
      aia 7 de fapt erau in arest la domiciliu, dar intre timp CCR a constatat ca articolul din codul de procedura penala care reglementeaza arestul la domiciliu este neconstitutional pentru ca nu era prevazuta o durata anume. pur si simplu te puneau sub arest la domiciliu si puteai sa ramai asa (vinovat sau nevinovat) toata viata, daca procesul tau nu se misca mai repede.
      asa ca baietii s-au trezit "liberi", adica sub control judiciar.. dau pe la politie zilnic si in rest isi vad de treaba.
      intrebare pentru Victor Ponta, pana mai ieri mare sef de partid majoritar in parlament (si procuror cu doctorat..): de ce din 7 mai, de la decizia CCR, pana acum, parlamentul nu a fost in stare sa rescrie bucatica aia de cod de procedura penala?..
  • +9 (9 voturi)    
    cam vag (Miercuri, 22 iulie 2015, 12:26)

    the [utilizator]

    nu stiu de ce s-a referit la "oameni"
    poate ca tot pe aia sapte baieti de treaba vrea sa-i ajute.
  • +17 (19 voturi)    
    este un caz trist... (Miercuri, 22 iulie 2015, 12:28)

    liviu_ [utilizator]

    in care clar trebuie sa se faca dreptate...
    totusi in ultimu timp aud numai de actiuni care nu fac decat sa transforme tot intr-un circ: emisiuna lui maruta cu identitatea victimei (pentru rating evident - na cand o ai mica trebuie sa compensezi cu ceva), cautarea de voturi a lui ponta prin declaratia asta...
    este trist ce se intampla si este si mai trist ca un jurist (jurist si plagiator, dar totusi jurist) indeamna la masuri care descalifica sistemul juridic. inteleg ca se vrea dreptate, toti vrem! dar justitia trebuie sa ramana independenta ori astfel de presiuni si declaratii nu ajuta asta!
  • +14 (16 voturi)    
    Vaslui vs. PSD (Miercuri, 22 iulie 2015, 12:29)

    Zak [anonim]

    Faptul ca la presidentia unui partid de guvernamant in Romania poate candida un condamnat, Liviu Dragnea, ne arata ori ca legile sunt gresite, pentru ca ele nu sunt respectate de cetateni, ori ca pe toti ii doare in cot de justitie...adica ca nimeni nu vrea ordine in tara.
  • +20 (22 voturi)    
    Numai povesti (Miercuri, 22 iulie 2015, 12:40)

    User2 [anonim]

    ne-a spus Ponta de cand e prim-ministru!
  • +11 (13 voturi)    
    Tipic (Miercuri, 22 iulie 2015, 12:45)

    sile [anonim]

    Nici macar nu-l intereseaza sa lase sistemul sa-si faca treaba, el se nerveaza ca nu poate sa comande.
  • +19 (21 voturi)    
    un dictator in devenire (Miercuri, 22 iulie 2015, 12:47)

    rares [anonim]

    sa dai ordin public ministrului justitiei sa se implice in luarea unei anumite decizii juridice, intr-o speta necunoscuta sau cunoscuta de la tv, este o actiune demna de epoca de aur.
  • +16 (16 voturi)    
    ce? (Miercuri, 22 iulie 2015, 12:48)

    Aphex [utilizator]

    Ce ai fa, te lasa nervii?
  • +21 (21 voturi)    
    Las-o balta Ponta (Miercuri, 22 iulie 2015, 12:50)

    EMP [utilizator]

    Ia te uita cine plange de dragostea cetatenilor ... Sa mi se ierte ca nu dau doi bani pe indignarea lui cetateneasca. A prins firul unui subiect aflat in atentia publica si se foloseste de el ca sa-si atace vechii inamici de la CSM.
    Apropo Ponta, parca ai fost si tu magistrat: violatorii aia din Vaslui (pentru care nu am nici o simpatie) au facut 5 luni de arest preventiv. Acum sunt liberi insa doar pana la pronuntarea sentintei. Nu tipai tu luna trecuta ca prea se abuzeaza cu arestul preventiv?
  • -8 (18 voturi)    
    Pentru prima data (Miercuri, 22 iulie 2015, 12:53)

    Justin Puscasu [anonim]

    ii dau dreptate lui Ponta !
    Violuri au mai fost si - din pacate - vor mai fi.
    Aspectul cu adevarat scandalos in acest caz este atitudinea jutitiei. Ieri, un oarecare domn Danilet declara ca cele peste 200.000 de semnaturi de pe petitia online care cere arestarea violatorilor nu au nici o valoare.
    Eu cred ca daca strangem suficiente semnaturi ii putem chiar castra pe baietii aia.
    In cazul de fata, Domnul Ponta a intuit corect ca a sfida in acest mod o tara intreaga poate sa se lase cu "sex surpriza" la nivele neasteptat de inalte.
    • +1 (1 vot)    
      Nu intelegi nici macar mecanismul elementar (Joi, 23 iulie 2015, 9:40)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Justin Puscasu

      de functionare a justitiei. Ea nu se face de opinia publica pe baza de emotii si curente de opinie si orice invinuit este nevinovat pana la pronuntarea unei sentinte definitive si irevocabile. Altfel maine vom aresta si incarcera pe toti Justinii pentru delict de prostie agravata de expunere publica. Pe baza de emotie indignare si lista.
  • +15 (15 voturi)    
    Societatea nu se bucură. (Miercuri, 22 iulie 2015, 13:12)

    vali47 [utilizator]

    Victor Ponta greșește.Societatea civilă nu se bucură când vede politicieni arestați,ci este revoltată de hoțiile politicienilor.Mă mir că Dragnea vede acum că Ponta este labil psihic,când Ponta a fost întodeauna așa.Ponta vede lucrurile ciudat și a fost întodeauna în contradicție cu legea și modul de aplicare al legii.Și acum.A vorbit unde nu trebuie.Vina o văd la poliție și jandarmi care ar trebui să știe care sunt zonele cu potențial infracțional și să prevină prin patrulare.Se știa că tinerii respectivi//ieșeau la agățat //frecvent și poliția ia încurajat.Dar,nu are curaj ponta să-i reproșeze lui Gabi Oprea!Cazanciuc este fraier dacă nu-i trântește o demisie,să-l lase baltă pe Ponta.
  • +11 (11 voturi)    
    Am mai auzit (Miercuri, 22 iulie 2015, 13:16)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pai cine e maestrul povestilor dava nu Pontacul? Ia sa se rasteasca la Justitie ca sa ceara ca toti plagiatorii saa fie condamnati conform legii. Si toti complicii la hotiile lui Dragnea. Si toti spalatorii de bani ai lui Sova. Un hot pesedist se rasteste la un complice la furt.
    • +8 (8 voturi)    
      Ponta se vrea//capo di tuti capi//. (Miercuri, 22 iulie 2015, 13:33)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ponta sa rățoit la Cazanciuc ca un șef la subaltern.Cazanciuc să rezolve ca violatorii din Vaslui să fie dovediți ca oamenii lui Johannis,că au violat nemțește și membrii guvernului Ponta nu au nici-o vină.Ei numai fură,nu violează!
  • -16 (18 voturi)    
    eleva porno (Miercuri, 22 iulie 2015, 13:30)

    vulpoiul rosu [anonim]

    pentru toti cei care vor sa-i vada condamnati pe cei sapte: asta nu e pedeapsa sa ii tii inchisi. daca faci asta pagubesti statul cu sute de mii de euro(costul cazarii lor in inchisoare). mai bine ar introduce in scoala educatia sexuala materie obligatorie, nu idiotenia aia de religie. nu inteleg cum se face ca tot satul o vede pe fata vinovata, dar in schimb tot felul de minti luminate pe la tv isi dau cu parerea. daca localnicii, majoritatea spun asta despre fata, stiu ei ceva. cam pare cusuta cu ata alba.
    • +6 (6 voturi)    
      Tărâțe (Miercuri, 22 iulie 2015, 13:59)

      @Mishu [utilizator] i-a raspuns lui vulpoiul rosu

      În loc de creier și tu și restul satului, fata și prostituata dacă ar fi fost și nu vrea, spune nu și tu întreții relații sexuale cu ea cu forța se cheamă viol și normal e sa te duci la pușcărie.Și la femeii dacă te duci nu plătești nu marchezi simplu și corect :))
    • +4 (4 voturi)    
      gura satului (Miercuri, 22 iulie 2015, 14:14)

      bozo [anonim] i-a raspuns lui vulpoiul rosu

      nu ar fi nici prima si nici ultima oara cand gura satului condamna iremediabil oameni din comunitate pe zvonuri sau pe fapte firesti in mileniul in care traim.
      Gura satului nu merita nici macar ascultata in cazuri de genul asta.

      stim bine ca o fata ce are un prieten si nu se marita cu acesta devine automat paria in comunitatile rurale si e considerata 'curva'. Bineinteles ca asta e ceva absolut banal si normal in zonele urbane.
      Sunt unele zone rurale din Romania care traiesc precum in Evul mediu imbunatatit cu masini, telefoane mobile si antene satelit.
      Educarea oamenilor, civilizarea si adaptarea lor la societatea de azi ar trebui sa fie politica nationala de maxima prioritate.

      SPecific la acest caz: La viol in grup cu 7 tembeli cred ca nici profesionistele nu ar fi incuviintat.
      doi la mana daca era ceva de comun acord atunci ar fi raspuns la nenumaratele telefoane si si-ar fi linistit familia si prietenii.

      sunt un om pacifist, dar in cazuri d-astea i-ar ucide cu pietre.
      Oricum astia sapte trebuie judecati urgent si sa-si ia o pedeapsa exemplara.

      ps: absolut scandalos ce vad ca a facut tembelul ala de Maruta expunand-o pe fata lumii intregi. Un nenorocit care ar trebui pedepsit si el pentru asta.
    • +2 (2 voturi)    
      Hhhh (Miercuri, 22 iulie 2015, 15:36)

      Kevi [utilizator] i-a raspuns lui vulpoiul rosu

      Ti-am dat un plus din greseala. Imi cer scuze fata de ceilalti. :(
  • +6 (8 voturi)    
    pai sa faca legea! (Miercuri, 22 iulie 2015, 13:40)

    DrInOrice [utilizator]

    E prim-ministru, sa schimbe legea si sa inaspreasca pedeapsa pentru viol si sa adauge castrarea chimica! Cine te opreste, Ponto ?!!
  • +5 (5 voturi)    
    In atentia magistratilor (Miercuri, 22 iulie 2015, 13:43)

    ticbis [utilizator]

    Le atrag atentia magistratilor, de la ministrul justitiei si pana la judecatori de teapa lui Danilet, ca in cele mai democratice sisteme juridice din lume, sentintele judecatoresti definitive de vinovatie sau nevinovatie sunt date EXCLUSIV de catre societatea civila (deci de catre public), prin reprezentantii acesteia, juratii.

    Juratii sunt cetateni obisnuiti ai societatii civile, fara studii de drept si alesi din toate categoriile sociale, de la medici si pana la coafeze, de la profesori universitari si pana la vanzatori la supermarket sau functionari la ghiseul de bilete din gara.
    Acestia decid daca acuzatul este "guilty or not-guilty" si judecatorul se supune hotararii lor. Sarcina judecatorului este mai mult administrativa: conduce sedintele de judecata si la final incadreaza pedepsele conform codului penal, dar vinovatia o stabileste completul de jurati.

    Daca in Romania ar functiona un asemenea sistem, va asigur ca aceste bestii umane erau de mult dupa gratii!

    Domnilor de la CSM, Inspectia Judiciara, DNA si ANAF, va sfatuiesc ca in loc sa va ratoiti indignati la societatea civila care si-a permis sa va arate putregaiul in care functionati, mai util ar fi sa va bagati un pic nasul prin conturile si averile acestor judecatori si procurori. Veti simti o duhoare pestilentiala de coruptie si spaga de o sa va mute nasul din loc!

    Sa va fie rusine ca ati ajuns sa va fie frica de opinia publica si de societatea civila! Sa-ti fie rusine VV Ponta, sa-ti fie rusine d-le Cazanciuc, pentru ca nu sunteti in stare sa gestionati o justitie egala si corecta pentru toti cetatenii tarii! Daca acest caz n-ar fi fost mediatizat, pe borfasii astia care ne conduc destinele i-ar fi durut la basca!

    Va astept demisiile, d-le PM, d-le ministru al justitiei! Ne faceti tara de rasul intregii lumi democratice, ne este rusine cu asemenea conducatori!
    • +4 (4 voturi)    
      Gresesti in doua puncte (Miercuri, 22 iulie 2015, 15:46)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

      1. Nu peste tot exista jurati, ci in general in sistemul anglo-saxon
      2. Si mai important, aici nu e vorba de stabilirea vinovatiei, ci de cum sunt tratati suspectii (nu sunt inca vinovati!) pana la proces. Iar asta nici in sistemul anglo-saxon nu e stabilit de jurati.
      3. Oricum, ministrul nu are treaba cu asta.
  • +2 (4 voturi)    
    Caz exagerat de Hantene pentru a ataca Justitia! (Miercuri, 22 iulie 2015, 14:05)

    Miky60 [utilizator]

    Sincer, prea bat moneda haznalele pe aceasta tema dindorinta clara de a ataca Justitia pentru ca vor sa-i bage pe toti cei din ciuma rosie la puscarie (monta, dragnea si restul). Nu trebuie sa cadem in capcana si sa intram in jocul lor!
    • +2 (4 voturi)    
      N-a fost doar viol, a fost tortura prin viol (Miercuri, 22 iulie 2015, 15:47)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Nu e nicio exagerare. Aici nu e vorba de cazul unui baiat care abuzeaza o fata sub impulsul necontrolat al hormonilor. Aici e vorba de batjocorirea si vatamarea unei fiinte cu deplina luciditate.
      Acele bestii ar trebui ucise cu aceeasi neindurare pe care au avut-o ei. Niciunuia nu i s-a facut mila de o fiinta care suferea, niciunul nu i-a sarit in ajutor.
  • +3 (3 voturi)    
    Ce treaba are ministrul justitiei aici??? (Miercuri, 22 iulie 2015, 14:59)

    LiviuX [utilizator]

    Doar nu el hotaraste pedepse, mod de judecare, retinere, etc.? Justitia e, sau mai bine zis ar trebui sa fie independenta. Iar ministrul o conduce din punct de vedere administrativ si atat. Eu ma intreb oare cine a dat si votat noul cod penal care a redus multe pedepse si e mult mai permisiv? Ca din cate am vazut, judecatorul care i-a eliberat, pe baza acestui nou cod penal s-a bazat. Cum se spunea de ex. in Ziarul de Iasi, intr-un caz similar, cei de la Iasi care au violat au fost arestati, dar era in actiune vechiul cod penal atunci. Deci cine e adevaratul vinovat pentru lasarea violatorilor in libertate??
    • -1 (1 vot)    
      Are... (Miercuri, 22 iulie 2015, 19:38)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      E membru CSM iar Inspectia Judiciara e parte din CSM. Si are si drept de initiativa legislativa in cazul in care legislatia este defectuoasa. Are treaba grupa mare pe subiect.
      • +1 (1 vot)    
        Ma refeream la schimbarea situatiei (Miercuri, 22 iulie 2015, 21:27)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Normal ca poate declansa o ancheta dar, cum am mai spus, nu cred ca judecatorul a actional ilegal, nici ca a luat mita cum spun unii. Pur si simplu a aplicat un articol din Codul de Procedura Penala, articol care e prost ca multe altele din legile Romaniei. Asa ca ministrul nu-i poate aresta la loc sau hotari arestarea lor pana la proces.
  • +2 (2 voturi)    
    Ece uomo! Omul Nou capitalist (Miercuri, 22 iulie 2015, 20:00)

    D-or [utilizator]

    Iata omul!
    Cei sapte sunt nascuti si educati in noua orinduire.

    Asta e tot ce a putut produce capitalismul multilateral dezvoltat.
    Deocamdata, pentru ca inca mai exista reminiscente de cultura si educatie socialista.
    Ma intreb ce jungla va ramine dupa ce vom dispare toti cei ce inca mai respectam Omul mai mult decit Banul, singurul etalon recunoscut in capitalism.