Traian Basescu despre promulgarea de catre Klaus Iohannis a legii alegerilor parlamentare: Cea mai mare eroare politica facuta de un presedinte in ultimii 11 ani

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 21 iulie 2015, 11:31 Actualitate | Politic

Basescu si Iohannis
Foto: facebook.com/victor.ponta
Fostul presedinte Traian Basescu a declarat, marti, cu referire la promulgarea, in urma cu o zi, a legii alegerilor parlamentare de catre Klaus Iohannis, ca "Este cea mai mare eroare politica facuta de un presedinte in ultimii 11 ani." Noua lege prevede ca numarul total al parlamentarilor va fi de 466, ceea ce inseamna ca nu s-a tinut cont de referendumul din anul 2009, cand romanii s-au pronuntat pentru un legislativ cu 300 de membri. "Deosebirea dintre un referendum consultativ si unul facultati este uriasa. Acel referendum in care romanii s-au pronuntat pentru Parlament cu 300 de parlamentari a fost tratat ca un referendum facultativ, ceea ce nu exista in Constitutie", a afirmat Traian Basescu, marti, la sediul PMP.

"Parlamentul a mai vrut sa faca modificari pe legislatia electorala. Trebuie respectat rezultatul referendumului, asa cum a decis si CCR. Este cea mai mare eroare politica facuta de un presedinte in ultimii 11 ani. Se mai poate sesiza populatia, dar trebuie sa vrea si partidele. Partidele asta isi doresc, o lege care incalca decizia CCR", a sustinut Traian Basescu, adaugand ca "Sunt convins ca politicienii vor fi sanctionati pentru aceasta decizie la alegerile viitoare."

Anterior declaratiei facute jurnalistilor la sediul PMP, fostul sef al statului scrisese, marti dimineata, pe pagina sa de Facebook, ca "''Presedintele Iohannis a abdicat fara sa fie rege. Promulgand fara sa obiecteze Legea privind alegerea Senatului si a Camerei Deputatilor, presedintele Iohannis si-a abandonat cea mai importanta prerogativa, aceea de a-i reprezenta si de a lucra pentru cei care l-au ales. Mare deceptie cand am constatat ca legea nu este atacata la Curtea Constitutionala si iata de ce: numar de parlamentari conform noii legi: 466; numar de parlamentari conform referendumului din 2009: 300. Daca Parlamentul nu a binevoit sa respecte votul exprimat de romani intr-un referendum validat, presedintele Romaniei avea obligatia constitutionala sa actioneze in favoarea propriului popor.''

Traian Basescu il acuza pe Klaus Iohannis ca "a abdicat de la indatoririle constitutionale in conditiile in care avea la dispozitie Decizia nr. 682/2012 a Curtii Constitutionale care, in mod indirect, il obliga la reactie. In realitate, romanii au fost putin vanduti pentru linistea presedintelui in relatia cu politicienii. O fi prea greu pentru domnul Iohannis sa fie loial Constitutiei si propriului popor?''

Fostul sef al statului a postat pe Facebook si Decizia CCR 682 din 27 iunie 2012 asupra obiectiei de neconstitutionalitate:

''1.10. Din aceasta perspectiva, ceea ce distinge un referendum consultativ de unul decizional nu este, in principal, chestiunea privitoare la respectarea sau nu a vointei populare - aceasta vointa nu poate fi ignorata de alesii poporului, intrucat este o expresie a suveranitatii nationale -, ci caracterul efectului referendumului (direct sau indirect). Spre deosebire de referendumul decizional, referendumul consultativ produce un efect indirect, in sensul ca necesita interventia altor organe, de cele mai multe ori a celor legislative, pentru a pune in opera vointa exprimata de corpul electoral.

1.11. Aceasta interpretare se intemeiaza si pe principiul loialitatii constitutionale, desprins si interpretat prin coroborarea dispozitiilor constitutionale ale art. 1 - Statul roman, art. 2 - Suveranitatea si art. 61 - Rolul si structura (Parlamentului), principiu care, in aceasta materie, impune ca autoritatile cu competente decizionale in domeniile vizate de problematica supusa referendumului (in cazul de fata Parlamentul) sa ia in considerare, sa analizeze si sa identifice modalitati de punere in practica a vointei exprimate de popor. O alta viziune asupra efectelor referendumului consultativ l-ar reduce pe acesta la un exercitiu pur formal, un simplu sondaj de opinie.

1.12. Pentru aceste considerente, Curtea constata ca reglementarea unor prevederi prin care se tinde la o solutie legislativa care nu respecta vointa exprimata de popor la referendumul consultativ mentionat este in contradictie cu prevederile constitutionale ale art. 1, 2 si 61.''










6046 vizualizari
  • -15 (27 voturi)    
    Elena Udrea presedinte! (Marţi, 21 iulie 2015, 11:43)

    citizen kane [anonim]

    E clar, pregatiti-va: la alegerile urmatoare cetatenii vor sanctiona toata clasa politica, asa cum spune ex-presedintele, nu vor mai vota pe nimeni ci doar pe Elena Udrea, cea mai ascultatoare fiinta de pe planeta asta de Traian Basescu, ea nu ar fi facut o astfel de greseala
    Ia mai zi si tu, Ion Cristoiu, ceva din penitza aia a ta batrana!
    • -13 (25 voturi)    
      Udrea ? Hmmm, c'est bonne! Bonita! Gooda, gooda! (Marţi, 21 iulie 2015, 12:00)

      D_Poroineanu [utilizator] i-a raspuns lui citizen kane

      Daca nu era referendumul de demisie mai propunea TB 300 de parlamentari. Nu ! Au votat votul nominal si s-au trezit cu 600. Asta da gafa don TB!
      • -6 (8 voturi)    
        De ce nu a promulgat legea Basescu dupa 2009?! (Marţi, 21 iulie 2015, 13:09)

        Argon [utilizator] i-a raspuns lui D_Poroineanu

        In perioada Decembrie 2009 - Ianuarie 2012, Traian Băsescu a avut toată puterea sa promulge o lege a alegerilor care interzicea un parlament mai mare de 300 indivizi, asa cum s-a votat la referendumul din 2009. Fostul președinte detinea majoritate în forul legislativ, guvernul era condus de Boc, omul sau, justiția, serviciile secrete ii erau total subordonate. Ce a păzit Băsescu doi ani de nu a promulgat o lege pentru care el însuși a convocat referendum?

        Citat: "Fostul presedinte Traian Basescu a declarat, marti, cu referire la promulgarea, in urma cu o zi, a legii alegerilor parlamentare de catre Klaus Iohannis, ca "Este cea mai mare eroare politica facuta de un presedinte in ultimii 11 ani." Noua lege prevede ca numarul total al parlamentarilor va fi de 466, ceea ce inseamna ca nu s-a tinut cont de referendumul din anul 2009, cand romanii s-au pronuntat pentru un legislativ cu 300 de membri."
        • +3 (9 voturi)    
          nu poți promulga vidul (Marţi, 21 iulie 2015, 15:02)

          timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui Argon

          Ce să promulge băi bolșevicel? O lege inexistentă, cu o majoritate precară care a și căzut în 2012. Probabil că ești și tu o sugativă la bugetul statului(de fapt furi din buzunarul celor care mai și muncesc) așa cum sunt mafioții din parlament și guvern care își dau salarii și pensii nesimțite.
          • -4 (6 voturi)    
            pai sa promulge.. (Miercuri, 22 iulie 2015, 5:48)

            exilatul [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

            de exemplu o lege care sa trimita obligatoriu la tratament psihologic o mare parte a populatiei din care faci parte si tu...ca vad ca sunteti multi bolnavi de basism si de udrism...si nu va puteti vindeca...pt majoritatea imbecililor nu exista posibilitatea de a nu fi de acord cu ei...
  • -18 (30 voturi)    
    Mai ce gura mare are ex-President (Marţi, 21 iulie 2015, 11:43)

    D_Poroineanu [utilizator]

    Mare gafa a fost Basescu insasi. Un om grosier, nerafinat in gandire, alcoolic si profund incult.
    Gafa gigantica a fost cu taierea salariilor cu 25%. Nu se ia niciodata un droit-aquis de la functionarii publici. Mai pensionezi, noii angajat cu salarii mai mici, nu angajezi.
    Dar bruta a preferat satarul. Povestea cu Udrea et. Co. il va arunca si pe el la puscarie. Face zgomot in ideea ca va impresiona procurorii dar nu cred ca tinerii astia feroci se mai sperie de un lup ramolit.
    Nu mai publicati comenatriile unui viitor puscarias.
    • -9 (17 voturi)    
      pe mine altceva ma amuza (Marţi, 21 iulie 2015, 12:14)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui D_Poroineanu

      Ca referendumul acela, consultativ dupa spusele lui Traian Basescu, a avut loc in anul 2009. Tot in anul 2009 Traian Basescu a castigat al doilea mandat de presedinte, marjand puternic pe lozinca aceasta:,, din 460 raman maxim 300". Imi amintesc f bine afisezele lipite pe toate gardurile, cu Traian Basescu cu ardeiul in mana, amenintand ca ii arde si ii lasa 300.
      Odata castigate alegerile, Traian Basescu a avut 5 ani la dispozitie sa puna in aplicare aceste referendum consultativ...sa schimbe legea electorala si sa instituie un parlament monocameral, cu max 300 parlamentari, asa cum a promis.
      Dar nu a facut nimic din aceste lurcuri...s-a ocupat cu dezbateri politice sterile, a taiat 25% din salariile oamenilor, a crescut cota de TVA la 24%, si acum a prins curaj si da vina pe Johannis ca nu instituie parlament cu 300 membrii...
      Domnule Traian Basescu, va rog sa nu mai aruncati astfel de aberatii, pentru ca nu va mai merge. Nu ne mai puteti manipula!!
      • +13 (19 voturi)    
        amuzant.. (Marţi, 21 iulie 2015, 12:26)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Basescu nu a schimbat legea electorala? vai.. ce oroare!.. presedinte care nu e in stare sa schimbe o lege. daca erai tu sigur o scriai in aceeasi seara si o si semnai, nu?
        de fapt, la "parlament monocameral" se ajunge prin schimbarea Constitutiei, dar nu-mi fac griji, stiu ca daca te-am vota pe tine presedinte ai schimba imediat si Constitutia. ca doar esti presedinte!..
        • -7 (11 voturi)    
          alo, baiatu... (Marţi, 21 iulie 2015, 13:56)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          veniti cu scuze puerile. Basescu a fost stapan absolult in Romania, mai ales in al doilea mandat. La fel cum Iliescu a fost stapan absolut pe timpul celor 2 mandate si jumatate, si Basescu a fost stapan, cam de prin 2005 pana in 2014. Daca vroia cu adevarat, facea referendum si schimba Cosntitutia, marja din nou pe lozinca ,,din 450 raman 300", si facea cati parlamentari vroia el. La ce capital de simpatie avea pe atunic, putea sa fac orice. Dar nu mai avea niciun avantaj daca facea referendumul, pt ca la al treilea mandat nu mai putea candida, asa a nu a facut-o.
          Cititi cartea Monicai Saftoiu ,,Cronica de Cotroceni". o sa vedeti ce bine e descris Basescu acolo.
        • +11 (13 voturi)    
          Nu te pune cu prostii ca au mintea odihnita (Marţi, 21 iulie 2015, 14:17)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Asta daca o au, ceea ce nu cred, ca altfel ar judeca putin (ma refer la "citizen kane", D_Poroineanu", "Argon", "bancher"):
          1. Un presedinte NU POATE DA LEGI, doar promulga (vezi Constitutia!)
          2. PDL nu a avut majoritatea parlamentara necesara schimbarii Constitutiei NICIODATA. Asta ca sa nu mai zic ca nici lor nu le convenea, chiar daca Basescu si poporul le-au cerut asta.
          3. Toti prostii sustin ca Basescu a taiat salariile, pensiile. Eroare!! Numai guvernul poate face asta, Presedintele NU. Iarasi, mai cititi Constitutia!! Vezi acum, daca guvernul vrea ceva, Johannis poate sa zica orice, nu poate impiedica guvernul sa faca ce vrea. Ca eu si altii zicem ca a fost bine, ca era criza, pe care am depasit-o mai usor, nu ca Grecia, deja sunt alte discutii...
          • +2 (2 voturi)    
            Pai, si de ce asta ca presedintele (Miercuri, 22 iulie 2015, 12:39)

            dbdb [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            doar promulga i se aplica doar lui Basescu si nu si lui Iohannis?! sa nu uitam ca presbasescu a avut majoritate parlamentara, deci putea face legea bine merci, dar n-a facut-o: 1 pen'ca nu-i trebuia 2. pen'ca era neconstitutionala, cum ar fi fiind si acum, ca nu s-a schimbat constitutia intre timp si n-ar fi putut fi functionala. Basescu, ca intotdeauna!
            • 0 (0 voturi)    
              Se pare ca nu stii nici tu sa citesti (Miercuri, 22 iulie 2015, 14:49)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

              Vezi ce ti-am spus si mai jos. si citeste sau roaga pe cineva sa-ti citeasca punctul 2! Trebuia schimbata INTAI Constitutia in acord cu referendumul si APOI legea.
      • +7 (11 voturi)    
        a tăiat 25% de la lipitori (Marţi, 21 iulie 2015, 15:06)

        timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        a tăiat 25% de la lipitori și sugative, niște trântori care stau cu mâna întinsă la buzunarul unei minorități care produce.
    • +12 (12 voturi)    
      In Grecia oameni serios culti, antialcoolici (Marţi, 21 iulie 2015, 12:26)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui D_Poroineanu

      Au inteles ce inseamna droits-acquis si deci trai neneaca, poporul ii iubeste pe politicieni.
      Daca este asa amarat de ce pesedestii si rusofonii admiratori de Tsipras si Ciuvica sunt inca asa inversunati. Ce placere bolnava este sa lovesti un "lup ramolit" ?
  • +21 (25 voturi)    
    Si?! (Marţi, 21 iulie 2015, 11:47)

    victor L [utilizator]

    nu esta asa?
    Atit Parlamentul cit si Presedintele au nesocotit rezultatele unui referendum si o decizie a CCR.
    • +7 (9 voturi)    
      asa este ! (Marţi, 21 iulie 2015, 12:33)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Se pare ca presedintele "marilor sperante" a esuat lamentabil, alegand clasa daunatoare in locul poporului care l-a votat si astfel, escrocherimea politicianista a mai repurtat o victorie impotriva noastra, a acelora care am crezut in Constitutie si in statul de drept.

      Nesocotirea vointei poporului, exprimata clar la referendum, demonstreaza ceea ce va tot spun de vreo doi ani, ca "democratia" parlamentara este in fapt o "guvernare exercitată de o clasă dominantă" adica o dictatura parlamentara, cea mai perfida dintre toate dictaturile inventate pana in prezent.

      De aceea, consider ca singura solutie este inlocuirea acestui sistem politic dusmanos fata de cetatean, cu un nou sistem politic bazat pe relatia contractuala intre popor si administratie, unde rolul statului este cel de prestator de servicii catre cetateanul platitor de taxe si impozite.

      Doar asa vom putea scapa de escrocherimea agatata de putere care, in bataie de joc, isi face legi in folos propriu si impotriva poporului.
      • 0 (2 voturi)    
        Hmmm, de Basescu vorbesti, (Miercuri, 22 iulie 2015, 12:44)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui novator

        nu-i asa? N-a reusit, mititelul de el, sa faca legea, ce rau a fost parlamentul ala prin care Boc a venit la putere, ca a reusit sa aiba majoritatea! si care-i trecea lui Basescu toate hachitele pe repede-nainte! acu' Iohannis e rau si a abdicat pentru neimplinirile lui Basescu?! haida de! Basescu tot de prosti ne ia!
    • -1 (7 voturi)    
      Foarte adevarat (Marţi, 21 iulie 2015, 12:55)

      SergiuPanait [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      e foarte adevarat ce spui si in mod clar trebuie respectat rezultatul Referendumului din 2009, insa e ciudat ca Basescu vorbeste despre o chestie pe care a evitat sa o rezolve, in perioada 2010-2014...

      Inteleg ca e de criticat pozitia lui KI, chiar e, dar ce l-a impiedicat pe Basescu sa puna in aplicare rezultatul Referendumului?
      • -2 (6 voturi)    
        asta am spus si eu cateva posturi mai sus (Marţi, 21 iulie 2015, 13:58)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui SergiuPanait

        si am primit raspunsul ; nu a putut sa schimbe Constitutia...
        Pe mine ma ia rasul.
      • 0 (6 voturi)    
        Simplu, nu presedintele poate schimba Constitutia (Marţi, 21 iulie 2015, 14:18)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui SergiuPanait

        Vezi ce am spus mai sus...
      • +4 (6 voturi)    
        Vezi ce am spus mai sus (Marţi, 21 iulie 2015, 17:23)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui SergiuPanait

        Nu a avut niciodata majoritatea de 2/3 necesara, si chiar daca ar fi avut-o, nu se putea baza pe toti parlamentarii PDL, erau multi si acolo impotriva, ca sa nu-si piarda scaunele... Iar de unul singur Presedintele nu are nici o putere in sensul asta. Asa ca pe "bancher" mai bune l-ar apuca plansul ca nu e in stare sa vada niste lucruri elementare...
        • +1 (1 vot)    
          OK, si cum e schimbata situatia (Miercuri, 22 iulie 2015, 12:47)

          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          acum, de cand e Iohannis presedinte? s-a schimbat constitutia intre timp? are Iohannis majoritate in parlament, ca sa fii facut altfel legea? ma bufneste rasul - aparati-l pe pirat cu idioteniile lui pana la absurd, bre!
          • 0 (0 voturi)    
            Tu stii sa citesti? (Miercuri, 22 iulie 2015, 14:45)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

            Unde am spus ca trebuia Johannis sa schimbe legea, da dea alta sau ceva in sensul asta?? Am spus DOAR ca NU TREBUIA sa o promulge, ci sa o intoarca la parlament ca nefiind in acord cu acel referendum. Ca parlamentul ar fi trimis-o aproape sigur inapoi tot asa, e adevarat, dar macar Johannis ar fi fost acoperit, putand spune ca a facut tot ce putea face pentru a respecta vointa poporului, si ca parlamentul e deci singurul vinovat. Acceptand legea de prima data in forma asta, a devenit complice. Clar??
  • +10 (24 voturi)    
    Putorile (Marţi, 21 iulie 2015, 11:49)

    verid [utilizator]

    Johannis încurajează putorile și totodată pregătește carne de tun pentru DNA. Si-au bătut joc de voința poporului exprimată prin referendum. Nu-i mai breaz ca Monta.
    • -1 (3 voturi)    
      ha-ha-ha!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Miercuri, 22 iulie 2015, 5:58)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui verid

      ''""voința poporului"""....mi se pare anormal sa iei in seama "vointa" un popor alcatuit in mare parte din escroci, hoti, puturosi, asistati social si imbecili...
  • +17 (21 voturi)    
    Este evident ca ... (Marţi, 21 iulie 2015, 11:51)

    math_2 [utilizator]

    ... e mai bine sa avem 300 de baieti foarte destepti in loc de 466. Chiar s-a promulgat aceasta lege si nu se mai poate face nimic ?

    se pare ca ni se potriveste perfect poezia patriotica:

    "tara mea cu rauri multe
    si cu frunze si cu flori,
    ai in tine-o populatie
    de mai multi locuitori"
  • -8 (20 voturi)    
    cea mai scumpa eroare este imprumutul fmi (Marţi, 21 iulie 2015, 12:11)

    jackalphonse [utilizator]

    ...plus regimul restrictiv al lui Boc, care a bagat in faliment firme mari si mici plus persoane fizice care nu si mai plateau nici macar utilitatile.
    De ce publicati emanatiile acestui individ legat la gat cu udea lui?
    PS. Asteptam minusacii basisti sa ne tranteasca un -50 fara contraargumente. Sa fim facuti pesedisti, latrinisti, scuipati si injurati, asa cum ne-au obisnuit mercenarii de 50 de bani.
    • +4 (10 voturi)    
      .... poate .... (Marţi, 21 iulie 2015, 12:48)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Poate regimul "restrictiv" al lui Emil Boc iti permite astazi sa-ti exprimi parerile aici. Poate ca fara Emil Boc astazi ti-ai fi scris parerile pe scoarta de copac agatata in pari pe marginea drumului.
      • 0 (6 voturi)    
        exista extrateresti si "poate" ca sunt verzi (Marţi, 21 iulie 2015, 14:11)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        poate ca ar trebui sa mai lasam subiectivismul in functie de preferintele politice.
        • -1 (5 voturi)    
          poate (Marţi, 21 iulie 2015, 19:52)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          ca trolii sovieto-varanoizi ar trebui banati de pe forumurile romanesti.
      • 0 (0 voturi)    
        da, de unde stii tu ca omu' a plecat deja (Miercuri, 22 iulie 2015, 12:50)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        din tara si traieste acum intr-o tara civilizata vestica? si de unde stii tu atat de " bine " in ce conditii traia in Romania? ai un periscop?
    • +5 (9 voturi)    
      Salvarea neamului ... (Marţi, 21 iulie 2015, 13:38)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      ...vine de la Gadea, Ciutacu, Badea, Ciuvica, Abraham, Chireac si toti eroii care se perinda la Antena 3 si RTV. Ei ne vor salva din ghearele tiranului. Este evident ca pincipala piedica in calea bunastarii noastre, in calea autostrazilor, a triplarii pensiilor si salariilor este tiranul si cu Udrea. Noi suntem foarte culti si inteligenti si nu ne lasam manipulati de basistii care il critica pe Ponta si baga in puscarie jumate din PSD. Abia asteptam urmatorul miting pe stadion 50 lei + mancare, plus invoire de la servici (care are !). Uraaa!
    • -1 (5 voturi)    
      Minusurile le iei pentru ca nu stii sa citesti! (Marţi, 21 iulie 2015, 14:21)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      La ce se refera articolul si ce spui tu??
      • -4 (10 voturi)    
        propaganda basista prinde doar la basisti (Marţi, 21 iulie 2015, 14:44)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        esti suparat ca nu citesc din "unghiul potrivit", asa cum zice seful ca tre sa facem?
        articolul se refera la flecareala de scandalagiu.
        daca este sa vorbim de erori, cea mai scumpa a fost a lui bese.
        • +2 (8 voturi)    
          Nu! Chiar ca nu stii sa citesti... (Marţi, 21 iulie 2015, 15:43)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          Se pare ca antibasismul lasa urme grave pe creier... Articolul se refera la comentariile lui Basescu relative la promulgarea unei legi electorale care incalca principiile democratiei prin ignorarea unui referendum perfect LEGAL, VALABIL si CONSTITUTIONAL VALIDAT, prin care poporul si-a exprimat o vointa in mod democratic, dar care a fost IGNORATA de parlament iar acum si de Presedinte! Nu SPUNE NIMIC despre FMI, Boc, masuri economice. Doar in capul tau, dar e cunoscut ca cei care trebuie sa fie clienti la spitale psihiatrice au tot felul de viziuni ireale...
        • +4 (6 voturi)    
          Unghiul potrivit ... (Marţi, 21 iulie 2015, 23:34)

          math_2 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          .. este ceea ce emana dl profesor Voiculescu prin numeroasele voci promovate la televizor. Inclusiv academicieni avem pe acolo !
          Nu conteaza ce spune Basescu sau orice adversar al mafiei pesediste, important este ce interpreteaza papagalii platiti de Ghita si Voiculescu doi mari oameni de stat, mari caractere, mari romani.
        • +1 (3 voturi)    
          Cooorect! (Miercuri, 22 iulie 2015, 12:50)

          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          Adevarat!
    • 0 (2 voturi)    
      coooreeect! (Miercuri, 22 iulie 2015, 12:47)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      complet si adevarat!
  • +14 (20 voturi)    
    Curtea Constituțională (Marţi, 21 iulie 2015, 12:11)

    hic sunt leones [utilizator]

    poate și este obligată să se pronunțe.
    Suntem în 2015 - deci la 6 ani de la referendum - iar legiuitorul refuză să pună în aplicare voința poporului, ba îl jignește adoptând o lege care conține un număr aproape dublu de parlamentari și un număr dublu de camere.
  • +13 (23 voturi)    
    Băsescu are dreptate. (Marţi, 21 iulie 2015, 12:14)

    vali47 [utilizator]

    Este un conflict constituțional și actualul Parlament și președinte îl putea rezolva.Sa votat 300 de parlamentari și o singură cameră și toți sunt obligați să respecte.Prevăd mari probleme pentru Johannis și guvern în sensul unor presiuni pentru respectarea democrației.Să coreleze numărul de parlamentari cu prezența la vot și nu vor fi mai mult de 300 parlamentari.
  • +2 (2 voturi)    
    referendum 2009 (Miercuri, 22 iulie 2015, 12:03)

    Japoniz [utilizator]

    Ce bine le zice comandantu, tată??!
    Asta înseamnă când ştie omu carte.
    Nu ştiu ce i s-a spus Kaizerului când a acceptat pălăria!!?? A crezut că este ca la şcoală. Măcar să mai caute nişte băieţi ca lumea pentru posturile alea babane de Consilieri prezidenţiali, că cei recomndaţi de partide sunt varză.
    Ce zice doamna? Este de acord??