Klaus Iohannis a promulgat Codul de procedura fiscala si legea amnistiei fiscale

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 20 iulie 2015, 13:41 Actualitate | Politic

Klaus Iohannis
Foto: Administratia Prezidentiala
Presedintele Klaus Iohannis a promulgat Codul de procedura fiscala si Legea privind anularea unor obligatii fiscale, informeaza Cotroceniul.

Legea privind anularea unor obligatii fiscale a fost aprobata pe 24 iunie in plenul Camerei Deputatilor, for decizional, cu 302 voturi pentru si 2 impotriva.

Citeste aici ce cuprinde legea privind amnistia fiscala.

Presedintele Klaus Iohannis nu a promulgat Codul Fiscal si a cerut vineri Parlamentului sa-l reexamineze, avertizand ca masurile incluse in aceasta lege "ar genera implicatii majore la nivelul constructiei bugetare pentru anii urmatori din perspectiva obiectivului de mentinere a consolidarii fiscale". 

Decretele semnate luni de presedintele Klaus Iohannis:

- Decret pentru promulgarea Legii privind Codul de procedura fiscala;
- Decret pentru promulgarea Legii privind anularea unor obligatii fiscale;
- Decret privind promulgarea Legii pentru aprobarea Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 39/2011 pentru modificarea si completarea Legii parteneriatului public-privat nr. 178/2010;
- Decret pentru promulgarea Legii privind aprobarea Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 86/2011 pentru modificarea si completarea Legii parteneriatului public-privat nr. 178/2010;
- Decret pentru promulgarea Legii privind alegerea Senatului si a Camerei Deputatilor, precum si pentru organizarea si functionarea Autoritatii Electorale Permanente;
- Decret privind eliberarea din functia de procuror in cadrul Parchetului de pe langa Tribunalul Tulcea a domnului Victor Grigoras ca urmare a condamnarii definitive pentru savarsirea unei infractiuni;
- Decret privind eliberarea din functia de procuror in cadrul Parchetului de pe langa Judecatoria Vanju Mare a doamnei Silvia Mariana Pietraru - pensionare."












42774 vizualizari
  • -3 (23 voturi)    
    Dezamagire totala . (Luni, 20 iulie 2015, 15:34)

    Marx [anonim]

    Eu stiu ca logica te indeamna sa elaborezi o lege si dupa aia procedurile de aplicare . Tot mereu am fost indignati ca apareau fel de fel de reglementari care nu se puteau aplica pentru ca nu erau elaborate repede procedurile . Acum , cu spiritul german caracteristic , nenea Iohanis ne trimite la Caragiale . Nu aproba legea cu codul nou dar da drumul la proceduri . Bravos ! Ne-am pacalit , asta-i treaba .
    • +4 (22 voturi)    
      Hai (Luni, 20 iulie 2015, 15:48)

      Hai SCT [anonim] i-a raspuns lui Marx

      Hai SCT orice ar face tot nu e bine, mai taceti din gura ca sunteti penibili, voi astia l-ati fi meritat pe Pontica presedinte cu un PSD la guvernare si sa va vina China in parlament cu steagul rosu,...
    • -5 (11 voturi)    
      Dacă ai fi citit Codul de procedură fiscală (Luni, 20 iulie 2015, 15:58)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Marx

      n-ai fi susținut o asemenea prostie.
    • +3 (13 voturi)    
      repede (Luni, 20 iulie 2015, 16:21)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Marx

      repede la vot si alege ponta! vezi insa ca o sa te pacalesti infinit mai rau!
      imi place asta cu "ne-am pacalit" la maxim. zici ca am fi o natie de perfecti si meritam cei mai buni oameni in frunte. si cand colo....
    • +4 (8 voturi)    
      promulgarea Legii privind alegerea Senatului si a (Luni, 20 iulie 2015, 17:58)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Marx

      Camerei Deputatilor este umilitoare pentru romani.
      In lege este prevazut un parlament cu 448 parlamentari(312 d, 136s) si 2 camere.
      "Primul om din stat, reprezentantul tuturor românilor"?
      CONSTITUTIA ROMANIEI
      Articolul 2 - Suveranitatea
      (1) Suveranitatea nationala apartine poporului roman, care o exercita prin organele sale reprezentative, constituite prin alegeri libere, periodice si corecte, precum si prin referendum.
      Prin referendum romanii au ales 300 parlamentari si o singura camera.
      Iohannis ori nu este "Primul om din stat", ori nu este "reprezentantul tuturor românilor"
      Legea trebuia atacata la CCR
      • 0 (8 voturi)    
        Am dat minus... (Marţi, 21 iulie 2015, 0:14)

        Paganelis [utilizator] i-a raspuns lui ty

        ... pentru „o singură cameră”. De ce, dacă Alexandru Ioan Cuza a înființat, în 1864, așa-numitul „Corp Ponderator” (Senatul) să susții inepția legionară (desființarea activității parlamentare - septembrie 1940) și/sau comunistă (1946 - desființarea, „din pix” a Senatului)? Parlamentul bicameral al României poate exista, bine-merci, cu vreo 220 de deputați și cam 75 de senatori. Pot da detalii, dacă doriți!
        • +1 (1 vot)    
          UE (Marţi, 21 iulie 2015, 17:16)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Paganelis

          europarlamentarii romani
          Constitutia Romaniei
          Art. 148 – Integrarea în Uniunea Europeană
          (2) Ca urmare a aderării, prevederile tratatelor constitutive ale Uniunii Europene, precum şi celelalte reglementări comunitare cu caracter obligatoriu, au prioritate faţă de dispoziţiile contrare din legile interne, cu respectarea prevederilor actului de aderare.
      • -3 (5 voturi)    
        Tot ce-a facut Basescu (Marţi, 21 iulie 2015, 9:05)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui ty

        s-a dovedit a fi prostii,asa si referendumul,a aruncat si el o intrebare prosteasca si toti au muscat!!!
        • -3 (3 voturi)    
          nu chiar tot, unele nu s-au dovedit (Marţi, 21 iulie 2015, 11:02)

          robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          a propus alegerea primarilor din primul tur - s-a dovedit prost
          a propus votul uninominal - s-a dovedit prost
          a propus parlament unicameral si 300 de parlamentari, asta nu s-a dovedit prost (asta nu inseamna ca nu e)
          • +2 (2 voturi)    
            Gresesti, dezinformezi (Marţi, 21 iulie 2015, 17:39)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

            - Legea alegerilor locale, modificată: Primarii, aleşi într-un singur tur(psd, ponta). Preşedinţii CJ, aleşi de către membrii CJ - stire din 6 mai 2015 - ti s-a furat dreptul de a alege presedintele consiliului judetean - a ajuns la mica intelegere intre cei ce detin majoritatea in CJ, vor da socoteala in fata lor - o papusa.
            - Basescu a propus votul uninominal intr-un singur tur si nu votul uninominal compensat asa cun l-au facut PNL si Parvulescu. A beneficiat de el prima data PNL iar apoi PDL.
            - ti se pare ca actualul parlament bicameral impinge Romania inainte sau serveste doar interesele de tot felul ale parlamentarilor?
        • +1 (1 vot)    
          Visul sefilor de partid sau a unor aliante de (Marţi, 21 iulie 2015, 17:24)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          partide este ca ei sa conduca si sa controleze tot. Prostirea alegatorilor e una din modalitatile de a accede la putere. Nu importa raul pe care il fac natiuni lor. Asa a ajuns la putere USL. Banuiesc ca atunci cand s-a lamurit Antonescu a dezertat.
    • +1 (1 vot)    
      pe cine ai votat (Marţi, 21 iulie 2015, 9:54)

      the obvious [utilizator] i-a raspuns lui Marx

      fii cinstit
  • -2 (16 voturi)    
    Romania (Luni, 20 iulie 2015, 15:51)

    Altul [anonim]

    Romania merita pe 16 noiembrie pe Ponta presedinte doar asa sa vada cum era viata atuncia, acuma toti se plang de orice face Iohannis, asta merita romanii din tara care sunt vai de capul lor nu au facut nimic cu viata lor si plang pentru reducere de TVA hahaha

    Pe mine nu ma intereseaza ce face Iohannis atat timp cat el este pro-Vest, pro-Nato, pro-SUA este foarte bine, restul e cancan.

    Romani din tara mergem la munca voi sunteti principalii vinovati pentru situatia din tara...niste lenesi si trantori.
  • -3 (13 voturi)    
    Mesaj pentru lenesii ramasi in tara (Luni, 20 iulie 2015, 17:24)

    Miky60 [utilizator]

    Diaspora, care a salvat Romania in noiembrie si acum este batjocorita de psd chiar daca intretine social cei 20 milioane de puturosi ramasi in tara va transmite ca nu ne meritati si nu meritati efortul pe care l-am facut in noiembrie cand a batut 500km ca sa salvam Romania de ponta si ciuma rosie! Daca ati ajuns sa il criticati pe Johannis, e clar ca l-ati fi meritat pe ponta!
    • 0 (4 voturi)    
      - (Luni, 20 iulie 2015, 21:33)

      ai gresit numaratoare [anonim] i-a raspuns lui Miky60

      :)
    • +2 (10 voturi)    
      Sa iti fie rusine! (Marţi, 21 iulie 2015, 1:35)

      tabas [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Dle. Sclav pe plantatie, cum iti permiti sa jignesti atatia oameni. Cu ce intretineti voi romania? Cu cei 5 miliarde euro anual care intra in tara din diaspora? PIB-ul romaniei se apropie de 140 mld. Euro anual, ia fa o comparatie. Eu unul iti spun ca sunt sigur ca contribui la bugetul Romaniei mai mult decat tine si toata familia ta la un loc.
      • +3 (3 voturi)    
        Ca contribui (Marţi, 21 iulie 2015, 8:41)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui tabas

        e cacofonia ta, incearca macar numele tarii sa-l scrii cum trebuie (cu litera mare). Si confuzia intre intrari directe de capital si valoare din PIB arata ca nici cu partea economica nu stai prea bine (un euro din PIB are in el si cheltuieli un euro venit din diaspora sau investitori straini e valoare intreaga)
      • +1 (1 vot)    
        Dezbinarea... (Marţi, 21 iulie 2015, 8:57)

        AlinL [utilizator] i-a raspuns lui tabas

        ...noastra e bucuria politicienilor.
        Amicul din strainatate a facut un comentariu deplasat si ati avut dreptate sa-l taxati. Sint sigur ca isi va da seama la un moment dat ca nu e normal sa se exprime in acest fel.

        Acestea fiind spuse, cred ca este important sa nu transformam aceasta discutie intr-una din cei din tara impotriva celor din strainatate. Din nou, nu incerc sa-l scuz pe Micky60, doar el a agresat prin comentariul sau. Atrag doar atentia sa nu ne lasam invrajbiti unii impotriva altora. E usor sa alunecam in afirmatii de genul "romanii din strainatate sint tradatori" sau "romanii din tara sint lenesi" - ambele false, jignitoare si contraproductive. Totodata, niciuna nu este reprezentativa pentru ceea ce majoritatea romanilor din tara si din strainatate simt si gandesc.
        • 0 (2 voturi)    
          Eu cred ca este platit (Marţi, 21 iulie 2015, 9:55)

          coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui AlinL

          Am observat o miscare relativ organizata. Nu doar pe HN, mai sunt site-uri de stiri unde se comenteaza.

          La foarte multe stiri, apare cate un individ ca asta, postand mesaje arogante si voit ofensatoare pentru capsunari/cei din tara/bugetari/privati etc. Nu stiu daca este treaba organizata, dar stiu ca mandrii aparatori ai coruptiei au omorat si oameni pentru interesul lor.
      • 0 (0 voturi)    
        ba tie sa-ti fie rusine ! (Marţi, 21 iulie 2015, 23:46)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui tabas

        ce-ai vrea, ca diaspora sa-si trimita toti banii in tara pt. lenesii care si-au votat privilegii si pensii speciale ? ia sa faca statul bine sa-i dea afara pe cei aprox. 400000 de bugetarii angajati de liberalul rosu, tariceanu !
    • +3 (3 voturi)    
      Nici chiar asa! (Marţi, 21 iulie 2015, 9:23)

      bizonul_nou [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Zau, mikymouse60, nu este drept sa ne faci pe toti PUTUROSI ramasi in tara, iar Herr Klaus poate fi criticat, nu-i asa?
      Sau nu avem voie nici sa-l atingem cu o floricica :)

      Pe Herr Klaus l-au votat cetatenii din Ro, dar si cetatenii din diaspora, bravo lor!

      Daca se constata unele deraieri la Herr Klaus, vrei sa tacem din gura?
  • 0 (8 voturi)    
    Burebista (Luni, 20 iulie 2015, 20:26)

    burebista [utilizator]

    va scriu mesaje si nu le publicati .Imi pare rau ca voi publicati doar ce va convine .eu traiesc in diaspora si nu support ciuma rosie voi vad ca da cei dela HN.
  • 0 (2 voturi)    
    un lucru bine facut :) (Marţi, 21 iulie 2015, 8:02)

    nash pandelica [utilizator]

    zer gutt kaizer klauz !
    oboist, fuga in madeira. cu sotia.
    stop, si de la capat !
  • +2 (2 voturi)    
    primaru' tot primar (Marţi, 21 iulie 2015, 9:36)

    mnicku [anonim]

    cu cei 300 de parlamentari cum ramane ?
    herr K ai semnat ca primaru o lege NECONSTITUTIONALA INCALCIND prevederile CCR ref la numarul de parlamentari .
    Ai semnat pt 466 parlamentari in loc 300 !!!!!!!!!!!!