Rovana Plumb: Guvernul este obligat sa tina cont de votul Parlamentului asupra Codului fiscal/ Le-am solicitat colegilor din PSD sa ma sustina in continuare, Dragnea nu mi-a comunicat o intentie de a candida la sefia PSD

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 19 iulie 2015, 13:02 Actualitate | Politic

Rovana Plumb
Foto: Agerpres
Presedinta Consiliului National al PSD, Rovana Plumb, afirma ca Guvernul este obligat sa tina cont de votul dat de Parlament asupra noului Cod fiscal si a facut un nou apel la parlamentarii PNL sa nu se mai opuna in mod "politicianist" acestui lucru.

"Modificarile de fiscalitate s-au bucurat in Parlament de o sustinere cvasiunanima. Si tocmai de aceea masurile care sunt cuprinse in Codurile fiscale trebuie sa fie promovate. Guvernul Ponta este obligat sa tina cont de votul dat de catre Parlament, si nu de optiunile politice. Tocmai de aceea, Guvernul Ponta are toata legitimitatea deciziilor, plecand de la o ordonanta la asumarea raspunderii in Parlament, sa promoveze si sa implementeze masurile cuprinse in Codul fiscal", a declarat Rovana Plumb duminica, intr-o conferinta de presa, potrivit Agerpres.

Ea a criticat pozitia liberalilor din ultimele zile fata de Codul fiscal si le transmite acestora ca atitudinea PNL nu face altceva decat "sa riste un moment favorabil important, economic si social al Romaniei, cel mai important din cei 11 ani".

Rovana Plumb a adaugat ca "este incredibil tupeul politicianist al celor din noul PNL, care-si reneaga propriul vot dat in Parlament".

"Va prezint astazi o lista care este publica si care apare pe site-ul Camerei Deputatilor. Este vorba de o lista cu toti parlamentarii PNL care au votat pentru adoptarea codurilor fiscale. O vom afisa si noi pe site-ul partidului, pentru ca este o lista care contine numele tuturor membrilor PNL, care trebuie sa fie cunoscuta de catre cetateni, si care au votat pentru adoptarea Codurilor fiscale. 85 dintre cei 86 de parlamentari PNL prezenti in Parlament la adoptarea Codurilor fiscale au votat 'pentru'", a spus Plumb, precizand ca Alina Gorghiu, copresedinte al liberalilor, nu a fost prezenta la vot, dar "a declarat foarte clar inainte de votarea Codurilor fiscale ca PNL va vota 'pentru'".

Plumb a subliniat ca, potrivit datelor economice, Romania este pregatita sa poata sa adopte masurile cuprinse in Codurile fiscale.

"Acest Cod fiscal pregateste terenul pentru ca Romania, in anul 2016, sa inregistreze o crestere economica mai mare de 5%. (...) Romania este intr-un moment foarte bun de crestere economica iar Codurile fiscale reprezinta sansa Romaniei de a merge in continuare pe dezvoltare. Orice intarziere in aprobarea acestor coduri poata sa compromita competitivitatea Romaniei. (...) Celor care se gandesc sa faca opozitie la aceste masuri extrem de benefice pentru romani le pasa doar de interesul personal si de jocuri politice. (...) Le spunem si noi, facand un ultim apel la ratiune si responsabilitate: doamnelor si domnilor pedelisti si penelisti, nu va mai bateti joc de Romania!", a completat presedinta-interimar a PSD.

Intrebata in ce mod, prin ordonanta sau asumarea raspunderii, se gandeste actuala guvernare sa implementeze masurile cuprinse in noul Cod fiscal, Plumb a precizat ca o decizie va fi luata in urma consultarilor din cadrul coalitiei si din PSD.

"Toate aceste decizii vor fi luate numai in urma consultarilor cu colegii nostri de partid si in cadrul coalitiei. In momentul in care vom sti ce avem de facut in urma acestor consultari, vom spune ce decizii va putea lua Guvernul. (...) Nu excludem o sesiune extraordinara a Parlamentului, dar, repet, cea mai buna decizie va fi luata in urma consultarilor. In principiu, maine va fi sedinta a coalitiei", a declarat presedinta-interimar a PSD.

  • Rovana Plumb: Le-am solicitat colegilor din PSD sa ma sustina in continuare
Presedinta Consiliului National al PSD, Rovana Plumb, a precizat ca a discutat cu colegii din conducerea partidului in sensul sustinerii sale pentru asigurarea in continuare a interimatului la sefia formatiunii, adaugand ca social-democratii trebuie sa se manifeste in continuare ca o echipa unita, transmite Agerpres.

"Este vorba doar de o pozitie de presedinte interimar. Desigur ca sunt foarte multi colegi care fac parte din Comitetul Executiv National care au toate calitatile si sunt indreptatiti sa poata sa ocupe aceasta functie. Dupa cum am mai spus, sunt un om al echipei si i-am rugat pe colegii mei, dat fiind faptul ca mi-am angajat aceasta responsabilitate, sa ma sustina sa putem sa mergem mai departe. Asa cum stim, uniti in momentele cele mai dificile, cu o guvernare puternica, sustinuta de o coalitie solida, cu un lider incontestabil, care este Victor Ponta, premierul Romaniei", a declarat Rovana Plumb, duminica, intrebata intr-o conferinta de presa daca mai sunt alti colegi care ar dori sa candideze la sefia interimara a PSD, in afara de ea si de Liviu Dragnea.

Rovana Plumb a spus ca nu cunoaste, in acest moment, sa fie alti candidati la sefia interimara a PSD si ca nu a discutat cu Liviu Dragnea pe acest subiect.

"Domnul Dragnea nu mi-a comunicat si nu am avut o discutie privind intentia domniei sale de a candida. Pana-n acest moment", a mai declarat presedinta Consiliului National al PSD.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1225 vizualizari
  • +6 (8 voturi)    
    Minciună sau prostie (Duminică, 19 iulie 2015, 13:39)

    verid [utilizator]

    Nu-i adevărat madam Plumb,guvernul nu are cum să țină seama de un vot al parlamentului,decât după promulgare de catre Președinte și publicare în Monitorul Oficial.
  • +7 (9 voturi)    
    Lui Rovana i sa urcat fudulia la cap. (Duminică, 19 iulie 2015, 14:05)

    vali47 [utilizator]

    Băi Rovana,guvernul este obligat să aplice și să respecte legea.Voi,la PSD sunteți toți anarhiști?Nu înțelegeți că democrație înseamnă respectarea și aplicarea legii?
    • +1 (1 vot)    
      Rovana cara-te. (Duminică, 19 iulie 2015, 23:41)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      N-au cum sa inteleaga, sunt o adunatura din zona securista cu bube, hibe, matrapazlacuri si increngaturi timp de 26 de ani, in fapt 50.

      Daca astia conteaza la fiecare 4 ani pe tanti si nenea care voteaza pentru ca au primit pungi cu alimente, galeti, pixuri etc, in conditiile in care niste milioane de romani au emigrat si inca emigreaza la greu, ne arata unde suntem ca tara.
  • +7 (7 voturi)    
    :) (Duminică, 19 iulie 2015, 14:10)

    alex [anonim]

    Se pregateste reintoarcerea "vechii garzi" din PSD- nucleul dur. Perioada actuala e doar de tranzitie, cu Rovane care habar nu au pe ce lume se afla, astfel incat atunci cand apar baietii grei sa fie vazuti drept salvatori.

    Iliescu si Magureanu ce mai fac?
  • +5 (7 voturi)    
    Sa tina (Duminică, 19 iulie 2015, 14:46)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    PSD tine seama doar de o lege: a Mafiei. Cei mai mari penali si complicii lor sunt in PSD, iar aceasta politruca nu e decit de fatada acolo - sa acopere jaful clientelei PSD
  • +3 (5 voturi)    
    mult stimata si iubita sefa INTERIMARA de partid (Duminică, 19 iulie 2015, 15:20)

    fc [utilizator]

    codul fiscal, cel penal cel al bunelor maniere, ca si orice cod este o cumulare de reguli si principii care se refera la un anumit domeniu - in cazul nostru domeniul fiscal. NU EXISTA MAI MULTE CODURI FISCALE. Mult stimata si iubita sefa INTERIMARA de partid va rog sa vorbiti mai putin si sa ganditi mai mult pentru ca nu le puteti face pe amandoua simultan (adica in acelasi timp) mai ales ca cea de-a doua etapa (ganditul) cere si ceva neuroni (adica celule din creier). Il faxeti sa se rasuceasca in mormant pe mentorul de traditie al partidului d-voastra v i lenin!
  • +4 (4 voturi)    
    Parti sociale. (Duminică, 19 iulie 2015, 15:31)

    nae [anonim]

    Doamna Plumb, unde sunt partile mele sociale de la Miraj?
    • +1 (1 vot)    
      Nu ma pot abtine sa nu rad (Duminică, 19 iulie 2015, 23:24)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui nae

      Intreaba la Fata Morgana.
  • -1 (3 voturi)    
    Vechii PNL - isti s-au molipsit de la PDL- istI (Duminică, 19 iulie 2015, 16:10)

    gabiachim [utilizator]

    in ceea ce priveste tupeul.Despre onestitate ce sa mai vorbim : odata si -au dat toata silinta sa-l dea jos pe Besescu prin referendumul din 2012 , se asociaza cu PSD formand USL -ului ca apoi sa iese din guvernare , rupe USL-ul si fuzioneaza cu PDL -ul . "Curat murdar" .
  • +2 (2 voturi)    
    În PSD se cere voie să fii șef? (Duminică, 19 iulie 2015, 17:44)

    vali47 [utilizator]

    Din ce spune Plumb că Dragnea nu ia comunicat intenția de a fi șef înțeleg că în PSD se cere voie de la șef,ca să fii șef.Democrație originală,așa-i spune Iliescu și Plumb se tine de indicații.
    • +1 (1 vot)    
      Ba, permanentilor! (Duminică, 19 iulie 2015, 23:51)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      In PSD la nivel de functii inalte toti sunt compromisi, iar restul sunt agramati si unii chiar analfabeti. Pestele de la cap se-mpute.

      Hahahaha, cum suna asta - Biroul Permanent PSD!!!
  • +4 (4 voturi)    
    "Guvernul este obligat"... (Duminică, 19 iulie 2015, 18:39)

    lili [anonim]

    Sa tina seama de votul dat in Parlament?!
    Mai madam Rovana, iti mai amintesti tu cum la inceput de 2009 dupa alegerile de la sfarsit de 2008, voi PSD ati ajuns la guvernare alaturi de PDLul lui T Basescu si cum tocmai votase Parlamentul Romaniei Legea de majorare a salariilor profesorilor cu 50%, lege promulgata apoi si de Presedintele Romaniei T Basescu, dar lege care NU s-a aplicat niciodata!!!!
    Niciodata, madam Rovana populista!
    NU v-am auzit facand scadal nici atunci si niciodata ulterior!
    Parlamentul a votat acea LEGE, Presedintele Basescu a promulgat acea LEGE iar in campania electorala din 2008 toata suflarea politica a sustinut-o, dar dupa ce ati ajuns la guvernare la inceput de 2009 NU ati mai aplicat-o, ATI ANULAT-o PRACTIC ca asa ati vrut voi cei de la putere!
    Lasa-ne, madam Rovana, niste populisti de rusine, are un urmas "pe masura" Ponta penalul!
    "Am promulgat Legea majorarii cu 50% a salariilor profesorilor", a anuntat vineri seful statului.
    "Legea a fost votata in Parlament, iar Curtea Constitutionala a decis ca legea este constitutionala. Nu aveam niciun motiv sa nu o promulg".
    " Bani de investitii de la Uniunea Europeana exista, dar nu sunt folositi. Discutiile privind aducerea la 0 a investitiilor din cauza cresterii salariilor sunt o minciuna. Sumele care se dau profesorilor sunt nesemnificative, nu se puteau face kilometri de autostrazi cu ele.
    Dezinteresul pentru banii europeni si coruptia pentru banii din buget sunt cauzele pentru care nu se fac investitii, nu cresterea salariilor profesorilor", a afirmat Traian Basescu."
    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-4933813-update-traian-basescu-promulgat-legea-majorarii-50-salariilor-profesorilor.htm
    • 0 (0 voturi)    
      Romania paradoxala (Duminică, 19 iulie 2015, 23:47)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Trebuie alegeri anticipate, dar nu oricum.

      TREBUIE FACUT UN PROGRAM PENTRU TARA, IN TERMENI REALI, SI ALEGERILE ANTICIPATE DUPA.

      IAR GUVERNUL TREBUIE SA FIE UNUL DE TEHNOCRATI, NU DE GIMBIRICI POLITICI.

      Ce cauta Teodorovici la Ministerul Finantelor? Nu, zau!
  • +1 (1 vot)    
    Hardcore DNA (Duminică, 19 iulie 2015, 23:32)

    Clop [utilizator]

    Oameni, este o rotire a cadrelor prin partide, prin toate partidele.

    Astia se prefac ca se igienizeaza prin coduri de conduita etc, dar sunt tot niste precupeti pentru interesele lor personale.

    DNA-ul trebuie sa continue hardcore.
  • +1 (1 vot)    
    Guvernul este obligat (Luni, 20 iulie 2015, 9:51)

    canuta [utilizator]

    sa gaseasca , in clar si in detaliu, sursele materiale
    prin care sa sustina aplicarea ( crearea de deficit)
    codului fiscal, asa cum a cerut in mod indirect Prese-
    dintele prin RETRIMITEREA SPRE ANALIZA si nu prin
    respingerea lui, asa cum in mod mincinos afirmati.
    Dupa ce veti reusi acest lucru, veti avea intradevar obligatia sa aplicati ceea ce a votat Parlamentul.