Victor Ponta o ironizeaza pe Andrea Paul pentru lipsa de informare: Banuiesc ca dupa ce va vor certa la PNL pentru aceste intrebari neinspirate nu veti mai reveni

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 iulie 2015, 14:45 Actualitate | Politic

Andreea Paul, la Comisia de Buget, Finante si Banci
Foto: Hotnews
Prim-vicepresedinte PNL Andreea Paul i-a transmis o scrisoare deschisa premierului Victor Ponta in care ii solicita sa explice de ce Legea Amnistiei Fiscale nu a fost publicata in Monitorul Oficial pana la aceasta data, in conditiile in care institutia se afla in subordinea Guvernului din anul 2012, relateaza Digi24. Raspunsul premierului a venit pe Facebook, unde Victor Ponta i-a atras atentia Andreei Paul ca, desi Legea Amnistiei Fiscale a fost adoptata de Parlament, "Presedintele Romaniei NU a emis decretul de promulgare", ceea ce face imposibila publicarea. "Banuiesc ca dupa ce va vor certa la PNL pentru aceste intrebari neinspirate nu veti mai reveni", ii transmite Victor Ponta liberalei in incheierea postarii.
  • Scrisoarea deschisa adresata de Andreea Paul premierului:
"Avand in vedere ca Regia Autonoma Monitorul Oficial se afla in subordinea Guvernului din anul 2012, va rog sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari:

1. Cum explicati faptul ca Legea Amnistiei Fiscale adoptata de Parlament in data de 25 iunie a.c. si care vizeaza sute de mii de profesii liberale nu a fost publicata nici pana astazi, 17 iulie 2015 ? In schimb, Ordonanta de Guvern care vizeaza salariile celor 48 de inalti demnitari a fost publicata in 48 de ore de la adoptare.

2. Cine este responsabil pentru intarzierea publicarii acestor acte normative in Monitorul Oficial si ce sanctiune le veti aplica?
"
  • Raspunsul dat pe Facebook de Victor Ponta:
"1. Legea Amnistiei Fiscale adoptata de Parlament la propunerea Guvernului nu a fost (din pacate) publicata in Monitorul Oficial deoarece Presedintele Romaniei NU a emis decretul de promulgare!

2. Ordonanta simpla care priveste marirea salariilor demnitarilor (agreata si dorita de Presedintele Romaniei) a fost publicata imediat deoarece a fost semnata de Premierul interimar (daca mandatul acestuia inceta, trebuia semnata de mine si eu am spus clar ca nu o voi face)!

Banuiesc ca dupa ce va vor certa la PNL pentru aceste intrebari neinspirate nu veti mai reveni! O zi buna!
"










3562 vizualizari
  • +2 (16 voturi)    
    Vass (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 15:04)

    Sun Tzu [utilizator]

    Andreea Paul Vass, asta e numele intreg.De ce nu publicati tot numele?

    N.Red. Andreea Paul a anuntat in mai 2012 ca renunta sa mai folosească numele de fata "Vass", noul sau nume fiind Andreea Maria Paul. - http://www.mediafax.ro/politic/andreea-paul-vass-si-a-schimbat-numele-si-pregateste-o-surpriza-pentru-alegerile-locale-9409523
    • -2 (24 voturi)    
      E simplu! (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 15:28)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Sun Tzu

      De la "Dreptate pana la capat!" PSD a trecut la "Va furam pe la capat!"...
    • 0 (4 voturi)    
      Dle sun (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 18:50)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui Sun Tzu

      Aceasta vas este sotia unui acuzat penal, care , probabil va fi condamnat. Ea a spus la tv gramezi de nesimtiri si neadevaruri pe vremea lui Boc. mai avea pretentia ca oamenii sa-i pronunte numele corect de parca noi am sti toate limbile. Mai bine plumb decat vas, care traieste din minciuna si afaceri necurate cu sotiorul.
  • -2 (24 voturi)    
    cred ca madam vrea la psd (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 15:04)

    robotel corporatel [utilizator]

    cred ca madam vrea la psd si nu stie cum sa spuna :)))))))
  • +11 (15 voturi)    
    Pai la asa intrebari, asa raspuns (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 16:38)

    RaduMischie [utilizator]

    Daca tu, deputat, nu stii:
    1. Ca legea se promulga de presedinte, si pana nu se promulga, nu se publica, si
    2. Ca OUG-urile se publica de urgenta, cu semnatura prim-ministrului si a ministrilor de resort, fara promulgare
    inseamna ca esti degeaba acolo.
    Daca mai si pui intrebari sa te dai desteapta, desi intrebarile sunt prostesti, atunci sa nu te miri.
    Atentie nu sunt PSD-ist si cu atat mai putin fan Ponta. Dar aici intrebarile au fost extrem de stupide si meritau un raspuns pe masura.
  • +4 (12 voturi)    
    Rezistenta de forma a PNL continua (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 17:23)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    In ritmul asta, Ponta va fi premier cat a fost presedinte Iliescu, vechea versiune a conducatorului neocomunist.
  • -1 (13 voturi)    
    /// (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 17:31)

    Plagarus [utilizator]

    " Eficienţa este greu de realizat, potrivit raportului World Economic Forum.
    Guvernul condus de Victor Ponta nu a reuşit să fie mai eficient decât cel din Burkina Faso, din Mozambic, din Tanzania şi din Uganda. La acest capitol, cel mai bine s-a clasat Qatar, urmat de Singapore şi Finlanda, în timp ce Venezuela, Italia şi Argentina sunt la coada clasamentului."

    Specialiştii de la World Economic Forum au analizat inclusiv favoritismul în luarea deciziilor de către oficialii guvernamentali. Aici, România a primit doar 2.5 puncte din 7, ocupând astfel locul 114.

    Şi din acest motiv nici transparenţa decizională nu prea există în România. Raportul arată că ţara noastră ocupă locul 86, cu un punctaj de 3.8."
  • +1 (9 voturi)    
    penibil! (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 18:36)

    liil [anonim]

    Madama asta care se crede cea mai tare din parcare si-a luat-o meritat de la Ponta!
    Astfel de ametiti ne conduc, din pacate...
    Rusine!
  • -3 (13 voturi)    
    remember Watt (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 19:37)

    Vass sau Watt [anonim]

    eu la tantia asta ii spun pe numele ei adevarat, Vass, ca sa nu i se uite adevarata origine; ce naste din pisica, soareci maninca
  • +3 (3 voturi)    
    diletantism (Duminică, 19 iulie 2015, 9:02)

    dana_s [anonim]

    ... sa fii in politica, la varf, dar sa NU stii care este diferenta intre o Lege si o OUG, iar atunci cand ai dubii, sa NU te informezi, ci sa te exprimi public, cu atata siguranta si atat de eronat - este ceva mai mult decat impostura. Este pericol. Pentru ca poate induce indoiala, neincrederea in raport cu cei mai putin informati, care mizeaza pe spusele sale. Out !