Victor Ponta, dupa ce presedintele Iohannis a trimis spre reexaminare Codul Fiscal: Noul PNL este condus de niste moluste politice! Se vor sinucide jalnic - Sa le fie tarana politica usoara!/  Fie este o decizie pur politica, fie o decizie luata in afara Romaniei si impotriva intereselor Romaniei

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 17 iulie 2015, 12:47 Actualitate | Politic

Victor Ponta
Foto: Facebook/ Victor Ponta
Premierul Victor Ponta a criticat dur vineri, intr-o postare pe Facebook, decizia presedintelui Klaus Iohannis de a solicita Parlamentului reexaminarea noului Cod Fiscal, declarand ca "noul PNL este condus de reprezentanti nu doar slugarnici si ticalosi, ci de-a dreptul niste moluste politice" care "se vor sinucide jalnic". Ponta incheie postarea transmitand liderilor noului PNL "sa le fie tarana politica usoara".

Premierul considera ca decizia presedintelui Iohannis de a respinge noul Cod Fiscal este fie "o decizie pur politica de blocare a activitatii economice a Guvernului si a tarii cu orice cost", fie "o decizie luata in afara Romaniei si impotriva intereselor Romaniei pe care Dl Iohannis trebuie sa o aplice cu orice risc". Seful Guvernului compara actiunea lui Klaus Iohannis cu cele ale fostului presedinte Traian Basescu, afirmand ca, daca primul scenariu se aseamana cu ceva ce ar fi facut Basescu, cel de al doilea lucru nu ar fi fost facut nici macar de fostul presedinte.

Ponta considera ca retrimiterea codului in Parlament "pt romani este cea mai proasta veste posibila", insa reprezinta si o veste buna sustinand ca "azi putem consemna finalul oricarei iluzii despre noul PNL (mai slugarnic si mai neserios chiar si decat vechiul PDL)".

Reamintim ca presedintele Klaus Iohannis a retrimis Parlamentului spre rereexaminare proiectul noului Cod Fiscal propus de Guvern, motivand ca scaderea TVA de la 24% la 19%, coroborata cu alte scaderi sau eliminari de impozite ar crea un deficit bugetar nesustenabil.

  • Mesajul integral postat de Victor Ponta:
"Decizia Domnului Klaus Iohannis de a respinge noul Cod Fiscal (agreat si laudat de mediul de afaceri, votat in unanimitate de Parlament, asteptat de societatea romaneasca in ansamblu nu doar pentru ca readuce cota de TVA la 19% ci pentru ca garanteaza dezvoltarea economica si sociala a tarii) are doar doua posibile explicatii :
1- este o decizie pur politica de blocare a activitatii economice a Guvernului si a tarii cu orice cost (ceea ce facea si Traian Basescu indiferent la consecintele negative)
2 - este o decizie luata in afara Romaniei si impotriva intereselor Romaniei pe care Dl Iohannis trebuie sa o aplice cu orice risc (ceea ce nici macar Traian Basescu nu ar fi facut vreodata)!

Indiferent care din cele doua variante e cea reala oricum pt romani este cea mai proasta veste posibila (iar pentru cei care au votat in Noiembrie cel mai clar semn ca au fost inselati).
Vestea buna este ca azi putem consemna finalul oricarei iluzii despre noul PNL (mai slugarnic si mai neserios chiar si decat vechiul PDL) - dupa ce au spus cat de bun e Codul Fiscal care este de fapt liberal, dupa ce au pus in programul lor de guvernare cota de 19% ca baza (amendamentul a fost al lor in Comisia de buget) si dupa ce au votat in unanimitate in urma cu trei saptamani in Camera Deputatilor proiectul - acum vor spune ca are dreptate Iohannis si Codul Fiscal e foarte prost!!! E clar ca noul PNL este condus de reprezentanti nu doar slugarnici si ticalosi, ci de-a dreptul niste moluste politice! Se vor sinucide jalnic - Sa le fie tarana politica usoara!"












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
15041 vizualizari
  • +38 (48 voturi)    
    Molustele USL (Vineri, 17 iulie 2015, 12:53)

    Daniel [anonim]

    Bre Ponta, moluste erau si in timpul USL.
    Moluste sunteti si voi, PSD-istii.

    Apropo, cum intelegeti voi, interlopii PSD ce inseamna 'alt fel de politica' cand pe adversari ii faceti nevertebrate?! Nu zic, fiind fostii vostrii aliati, poate ca si sunt!

    Bai popor roman, 38% dintre voi aveti incredere in molusca Ponta?

    Daca-i asa cred ca 38% dintre romani sunt NEVERTEBRATE!
    • -16 (28 voturi)    
      Iohanus a intors codul lui Ponta (Vineri, 17 iulie 2015, 14:01)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      Pana si fanii celui numit papagal de Basescu stiu ca a intors codul pentru ce e al guvernului Ponta nu pentru ca nu este bun.
      Intrebarea este daca le place ca Iohanus siluieste economia in scopuri politice, cu siguranta nu pentru asta au votat
      • +12 (18 voturi)    
        Che MsTO intelege penalul Ponta economia (Vineri, 17 iulie 2015, 16:21)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        Sub '' guvernarea " Che Ponta, România a înregistrat cel mai negru eșec după 1989.
        În condițiile celei mai mari creșteri economice din Uniunea Europeană, a introducerii de noi impozite şi a majorării celor existente, s-au făcut 6 rectificări bugetare negative, sacrificându-se investițiile cu efecte devastatoare asupra locurilor de muncă din sectorul privat.
        Rectificările negative făcute de ''dr" Ponta au avut ca şi cauză principală proasta încasare a veniturilor bugetare dar şi creșterea evaziunii fiscale. Sub guvernarea lui Ponta evaziunea fiscală a ajuns în 2013 la 20 miliarde euro potrivit estimării Consiliului Fiscal.
        Toate indexările de pensii, majorările cheltuielilor sociale şi a celor cu bunurile şi serviciile s-au bazat pe introducerea de noi impozite şi taxe şi pe majorarea celor existente şi nu pe reducerea evaziunii fiscale.
        În perioada 2013-2014 sub guvernarea Ponta s-au introdus 36 de noi impozite şi măsuri care au dus la majorarea impozitelor existente.
        • +1 (5 voturi)    
          Consilierul lui Johannis te contrazice (Vineri, 17 iulie 2015, 19:39)

          Arminius [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

          Citeste articolul publicat astazi chiar de Hotnews. Cosmin Marinescu sustine ca s-a imbunatatit colectarea veniturilor. Cat despre hienele care asteapta transferarea banilor din "investitiile directe" in conturile proprii, sa ...mai astepte. 25 de ani au tot fost investitii directe si cu ce rezultate? Jaf, jaf, jaf. Pe de alta parte, dupa ce Ponta a crescut atatea taxe, dupa cum spui, de ce e rau ca scade doua din ele (impozitul pe dividende si TVA-ul) , ca nu inteleg. Ori sa le creasca, ori sa le scada, cum e mai bine?
      • -1 (13 voturi)    
        "Iohanus siluieste economia" (Vineri, 17 iulie 2015, 17:14)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        Poti sa sustii cu argumente afirmatia?
        • -3 (7 voturi)    
          mentine tva la 24% (Vineri, 17 iulie 2015, 18:07)

          robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui ty

          mai vrei alt argument?
          • +5 (9 voturi)    
            24 % doar pt. cantinele penitenciarelor (Vineri, 17 iulie 2015, 18:53)

            Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

            Opoziția la adresa noului Cod fiscal este generală,in principal din cauza lipsei de corelare între veniturilor bugetare (obținute prin aplicarea birurilor) și cheltuielile publice.
            Cabinetul penalului Ponta nu are nici o strategie care în loc să țină cheltuielile publice în frâu, pentru a gestiona precaut reforma fiscală, anunță cu surle și trâmbițe că le va crește, întocmai ca pe vremea guvernului Tăriceanu, în anii de boom economic, când România a dus o politică bugetară în stil grecesc.
            Guvernul RO este inconsecvent și vrea, simultan, să reducă povara fiscală și să mărească cheltuielile publice.
            Grecia ocupă poziția 81 în Clasamentul Global al Competitivității, unde Spania se află pe locul 35, Portugalia pe 36, Italia pe 49.
            România este pe locul 59 !
            Există pericolul creșterii deficitului bugetar, a datoriei publice, și România ar putea ajunge iar la discreția creditorilor internaționali.
          • 0 (4 voturi)    
            Asta de unde ai scos-o? (Vineri, 17 iulie 2015, 22:11)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

            De ceva argumente serioase nu dispui?
    • +23 (27 voturi)    
      La puscarieeeeee !!! Poanta la puscarie! (Vineri, 17 iulie 2015, 15:58)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      Bre Pinochio, nu ti-a iesit, ai vrut sa o "pontezi" si pe asta inainte sa pleci.

      Ai vrut sa te tina lumea minte ca ai taiat TVA, bre la puscarie nu platesti TVA, nu-ti mai face griji.

      Esti primul prim-ministru acuzat penal, cu acte, pe care l-a dat tara asta.

      O sa te demita astia inainte sa tai TVA.

      Ce nu intelegi? Nu este sustenabila propunerea .... ai pus un gigolo la finante, asta dupa ce a dat chix cu fondurile.

      Cum vrei sa fundamenteze asta ceva in care nici el nu crede?
      Mai bine-l intrebi ce realizari a avut in viata, excluzand ce a f.. si ce a baut.. 0
  • +40 (46 voturi)    
    Are deja limbajul de puscarie (Vineri, 17 iulie 2015, 12:54)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Cat mai repede sa ajunga acolo. Ca doar o sa se inteleaga foarte bine cu "colegii". Mai scrie si vreo carte.
    • +12 (14 voturi)    
      mori de ras (Vineri, 17 iulie 2015, 16:38)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      mortu viu din lada goala a psd, in nerusinarea-i golaneasca, emite afirmatii cu pretentii de judecata.
      asta-i inconstient. nu-i miroase a mort nici cand e singur in fata oglinzii?
  • +38 (44 voturi)    
    .... (Vineri, 17 iulie 2015, 12:56)

    Sarmis [utilizator]

    Iar eu iti reamintesc Pinocchio ca in 2008 ati majorarat salariile profesorilor cu 50% tot in unanimitate.
    Dupa cateva luni au fost taiate cu 25%.

    Codul tau fiscal a fost facut de un viitor puscarias pentru viitoarele alegeri din 2016.
    • -11 (19 voturi)    
      dar tariceanu a zis ca nu se sustine (Vineri, 17 iulie 2015, 14:02)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Sarmis

      iar basescu a zis ca se sustine si a promulgat legea.
      • +8 (12 voturi)    
        Basescu (Vineri, 17 iulie 2015, 15:01)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        a spus ca nu se sustine dar o promulga contra reforme.
        D-le.adevarul ciuntit e frate bun cu minciuna.Se pare,ca pentru nu conteaza...
    • +8 (10 voturi)    
      profu (Vineri, 17 iulie 2015, 14:23)

      valli [utilizator] i-a raspuns lui Sarmis

      Poate nu stii...au promis ca majoreaza salariile dar nu au mai facut-o dupa alegeri. S-au taiat, apoi s-au dat banii inapoi in transe.
  • +30 (36 voturi)    
    Cine va opreste? (Vineri, 17 iulie 2015, 12:58)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cine va opreste activitatea la Guvern, domnule Monta? Puteti fura in continuare, cum ati facut si pina acum. Numai sa nu va prinda DNA-ul.
    • +17 (19 voturi)    
      Pe domnul Puie... (Vineri, 17 iulie 2015, 13:51)

      triciupa [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ... tocmai asta-l deranjeaza: ca nu se mai poate fura cu inima usoara, ca pe vremea lui nascase.
      Domnul Puie simte deja racoarea cu damf de mucegai si izul de perete jilav. Afurisitul ala de DNA i-a stricat tot feng shui-ul...
  • -21 (31 voturi)    
    Corect , de ce sa facem ceva pentru romani?? (Vineri, 17 iulie 2015, 13:02)

    gabiachim [utilizator]

    Ponta are dreptate egal ca esti pnl-ist sau nu.
    • +10 (16 voturi)    
      Lol (Vineri, 17 iulie 2015, 13:47)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui gabiachim

      Te-au congelat in 2007 si te-ai trezit azi ?
    • -11 (15 voturi)    
      din 2 motive (Vineri, 17 iulie 2015, 14:04)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui gabiachim

      ori nu vor sa castige politic PSD pentru ca a elaborat un cod fiscal liberal
      ori nu vor sa scada bugetul ca sa aibe ce fura cand vin la guvernare
      alte motive nu pot avea
    • +11 (15 voturi)    
      Corect (Vineri, 17 iulie 2015, 14:10)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui gabiachim

      Asa au avut dreptate si guvernele Greciei ce au adus tara in situatia de azi. daca un infractor mitoman iresponsabil vrea sa distruga viitorul tarii pentru a fi ales cu mita data electoratului inainte de alegari are dreptate. Numai ca e dreptatea lui si nu a noastra.
    • +10 (12 voturi)    
      sa facem ceva pentru romani (Vineri, 17 iulie 2015, 14:13)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui gabiachim

      Asta e important pentru asistatul uslamist. Sa faca statul ceva pentru el. Ca el oricum nu-i in stare sa faca nimic sa-i fie mai bine, deci doar statul, tatuca stat, poate sa0i creasca nivelul de trai.

      Si daca n-am fi trecut acu vro 7 ani prin acelasi teatru prost in care toti promiteau mariri peste mariri pina s-a ajuns sa se taie tot cu 25%... Da se pare ca unii nu vor sa priceapa ca traiul bun pe datorie aduce imediat si nota de plata aferenta.
  • +27 (31 voturi)    
    Ponta, in coma, vorbeste de sinucidere... politica (Vineri, 17 iulie 2015, 13:05)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Ca sa fie realesi la anu', parlamentarii ar fi in stare sa voteze si un TVA de 0%. Intrebarea e: din ce bani isi vor mai primi salariile, daca relaxam fiscal la greu si ramanem fara venituri la buget ? Luam si noi transa dupa transa de la FMI ca grecii ?
  • +34 (38 voturi)    
    Se va lasa dus greu la puscarie (Vineri, 17 iulie 2015, 13:07)

    D_Poroineanu [utilizator]

    Pontalacul va urla, va tipa, va injura, va vedea numai dusmani. Cand i se vor pune catusele va fi un circ adevarat.
    De cand a venit din Turkia parca a innebunit de tot. Ce i-o fi pus Erdogan in anestezie?
  • +29 (33 voturi)    
    Vechea poveste, ceilalti sunt de vina (Vineri, 17 iulie 2015, 13:08)

    bigbrother [utilizator]

    Asta da apa la moara Latrinelor care sunt turbate sa gaseasca un alt subiect de scandal iar asocierea Iohannis-Basescu le pica tocmai bine. I se alatura si incapabilul sef, Tariceanu care urla deja peste tot ca in tara nu mai este democratie pentru ca nu le ies pasentele si intra prea multi "prieteni" la bulau.

    Gusterul asta de Ponta e sub asediu si scoate tot arsenalul la bataie. O sa se traga cu "munitie" grea in urmatoarele luni si PSD va incerca probabil sa mai faca un puci parlamentar in urmatoarea perioada a.i sa poata promulga legile oricum si oricand doreste.

    Cumva Ponta trebuie debarcat urgent, baiatul asta e dispus sa isi vanda si sufletul pentru a ramane la putere..daca nu cumva este deja dator vandut prin alte parti.
  • +21 (25 voturi)    
    vorbeste (Vineri, 17 iulie 2015, 13:10)

    liviu_ [utilizator]

    tovarasul victor plagiat ponta zis si evaziune fiscala
  • +22 (24 voturi)    
    Copiatorul Xerox PM (Vineri, 17 iulie 2015, 13:12)

    anonimicus [utilizator]

    Vorbeste un mort politic despre sinucidere?
  • -16 (22 voturi)    
    palton voda (Vineri, 17 iulie 2015, 13:13)

    @Mishu [utilizator]

    Uite cum ii face castigator pe psd la viitoarele alegeri, sa vedem pnl daca va lua 15% , bv ma salarii mari pt voi si taxe mari pt noi
  • +28 (32 voturi)    
    Tot e bine. (Vineri, 17 iulie 2015, 13:23)

    Johanis [utilizator]

    Noul cod fiscal este o DEMENTA FISCALA. Bine ca a fost respins de catre Presedinte. Experiment fiscal al unor incapabili. Guvernul se joaca cu soarta noastra.
  • +17 (21 voturi)    
    invinuitul (Vineri, 17 iulie 2015, 13:28)

    mos ion roata [utilizator]

    este plin de tupeu politic.Sa-i fie amintirile (din politica) usoare.
  • +30 (34 voturi)    
    Basescu! (Vineri, 17 iulie 2015, 13:30)

    MPopa [utilizator]

    Bietul Ponta, el tot cu Basescu o tine. Nu intelege ca Basescu isi compromisese imaginea datorita austeritatii pe care a sustinut-o (si pe care eu o consider a fi fost necesara). Cu Iohannis n-o sa mearga aceeasi stratagema, dar Ponta saracul e blocat.
  • +33 (37 voturi)    
    ce plictisitor.... (Vineri, 17 iulie 2015, 13:37)

    strelka [utilizator]

    bla, bla, bla..Basescu... bla bla Basescu, bla..Basescu... bla bla bla......Basescu....
    Dottore cred ca are o trauma severa daca e obsedat de acest om chiar si azi. Poate nea Nicu` sa mai fi dat asa fiori reci pe spatele oamenilor de partid(PCR->FSN-PSD), trebuie ca a suparat rau de tot leprele astea bolsevice.Bravo lui !
    • +20 (22 voturi)    
      e stricat iremediabil softul lui Ponta (Vineri, 17 iulie 2015, 14:22)

      anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui strelka

      Orice s-ar selecta inainte cu CTRL-C, cand se apasa tastele CTRL-V tot "Basescu" apare pe ecran.
  • +10 (12 voturi)    
    Zise mortul de Ponta (Vineri, 17 iulie 2015, 13:40)

    ac [utilizator]

    As fi zis multe, dar ajunge ce i-a zis jamaicanul columbianului in Predator: Zis is a message for ur people - you're fuckin history, puto.
  • +10 (12 voturi)    
    ce are de a face PNL cu Presedintia? (Vineri, 17 iulie 2015, 13:41)

    vali2 [utilizator]

    Ma incel eu sau presendintele trebuie sa fie apolitic?

    Sau Ponta plange cum de cei de la PNL nu lucreaza mana in mana cu Iohannis?
  • +14 (18 voturi)    
    Anarhie fiscală. (Vineri, 17 iulie 2015, 14:13)

    vali47 [utilizator]

    Noul Cod Fiscal în loc de relaxare fiscală face anarhie fiscală,reduce investițiile publice ,făcând ca România să rămână înapoiată,subdezvoltată.Așa cum a mințit cu acciza suplimentară la carburanți,Ponta minte și cu Codul Fiscal.În plus a modificat unele prevederi aprobate de parlament și a trimis la promulgare o variantă ciuntită de programele de menținere a încasărilor bugetare.
  • +12 (16 voturi)    
    Comunistii (Vineri, 17 iulie 2015, 14:26)

    Gunslinger [utilizator]

    ....nu cedeaza puterea decat cu multe suturi in fund date popor. Adica urat si pustiitor pentru o natiune...acolo suntem noi acum. La ultimul episod: cel al suturilor...
  • +11 (13 voturi)    
    O decizie luata in afara Romaniei (Vineri, 17 iulie 2015, 16:59)

    Trojan.H [utilizator]

    "O decizie luata in afara Romaniei si impotriva intereselor Romaniei" zice interlopul care toata minuscula lui viata a lucrat pentru URSS.Sper sa zaca la pirnaie forever.
  • +6 (8 voturi)    
    Asa Dofttorele, fii tare. (Vineri, 17 iulie 2015, 17:54)

    Locke Lamora [utilizator]

    Cei 7 violatori din Vaslui sunt cu tine si te sustin. Te asteapta la Rahova.
  • +5 (7 voturi)    
    Disperare (Vineri, 17 iulie 2015, 18:24)

    BDlamunte [utilizator]

    Ponta e disperat. Musca, zgarie, latra la luna. Vorbeste cat 10, inca e premier si se tine de ciolan chiar daca acesta il trimite din ce in ce mai tare spre o iesire dezastruoasa in decor. E INCA premier. El ATATA STIE. Nu conteaza ce va ramane in urma lui. Isi va face de cap pana la sfarsit. Tragicomic.
  • +3 (5 voturi)    
    Ponta,demisia. (Vineri, 17 iulie 2015, 20:37)

    vali47 [utilizator]

    Ponta politica se face cu capul,nu cu picioarele sau alte părți ale corpului,cum se pare că procedezi acum.Ce-i așa de greu de făcut,să prezinți un MTO la Codul Fiscal?Asta va arăta că ai intenții cinstite,că nu vii mâine cu alte taxe și impozite să compensezi ce ai redus cu tva.Toată lumea spune că se pierd 15 miliarde de lei la buget în 2016.Demonstrează că poți lua măsuri să compensezi sau reduci cheltuielile fără împrumut și fără reduceri de investiții.Obrăznicia lui ponta arată că nu știe să respecte interlocutorii.Nu are dreptul președintele să ceară lămuriri suplimentare ?Ponta are dreptul să insulte atunci când cineva nu este de acord cu ce face?Și încă o problemă la Ponta.Cine ia vizat certificatul medical?Are dreptul să lipsească nemotivat 26 zile fără să i se desfacă contractul de muncă?Pentru boala avută orice medic nu-ți dă mai mult de 7 zile CM,că Ponta nu trage la roabă pe șantier să nu poată să lucreze.Consider că certificatul medical al lui Ponta trebuie verificat de Comisia Medicală din Parlament și propus de validare de către ministrul sănătății.Altfel Ponta nu mai este prim ministru.Și atunci în ce calitate vorbește Ponta?Președinte PSD nu este,prim ministru nu este sigur până clarifică unde a fost 26 zile!
  • +1 (1 vot)    
    Ia uite, a trecut Ilie Sarbu pe aici (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 12:37)

    ac [utilizator]

    Si a dat cu [kkt] pardon cu -1 de sus pina jos. Daca se loga si Daciana aveam -2 cu totii.