Nicu Banicioiu, vicepresedinte PSD: Nu avem de ce sa discutam despre congres, Ponta nu a demisionat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 12 iulie 2015, 22:51 Actualitate | Politic

Nicolae Banicioiu
Foto: Agerpres
Vicepresedintele PSD Nicolae Banicioiu a declarat, duminica, ca nu pot fi discutii despre convocarea unui congres al partidului, pentru ca premierul Ponta nu a demisionat, ci este vorba despre "prelungirea interimatului", menita sa protejeze PSD, potrivit Mediafax. "In PSD nu avem de ce sa discutam despre un Congres. Victor Ponta nu a demisionat. Este vorba de o prelungire a interimatului, menita sa protejeze partidul. Nu poate exista un Congres pana la clarificarea situatiei din Justitie a lui Victor Ponta", afirma Banicioiu.

Nicu Banicioiu, care este si ministru al Sanatatii si-a exprimat increderea in "fortele lui Victor Ponta, ca premier".

Premierul Victor Ponta a anuntat duminica, printr-o scrisoare adresata liderilor social-democrati si postata pe Facebook, decizia de "a nu mai ocupa nicio functie de conducere" in PSD, pana la momentul in care isi va demonstra nevinovatia fata de acuzatiile care ii sunt aduse in justitie.

Decizia a fost anuntata in contextul in care Victor Ponta este asteptat la DNA, dupa intoarcerea sa din Turcia.

De asemenea, Ponta spune ca, daca nu va avea nicio solutie in justitie, care sa ii ateste nevinovatia, "pana la data congresului PSD", nu va mai candida la nicio functie si va "lupta din simpla si onoranta calitate de membru de partid".

Congresul extraordinar al PSD poate fi convocat, in situatii deosebite, de catre Consiliul National, Comitetul Executiv, grupurile parlamentare sau cel putin 16 organizatii judetene.

Potrivit articolului 136 din statutul partidului, Congresul Extraordinar al PSD se convoaca la solicitarea Consiliului National, a Comitetului Executiv National, Grupurilor Parlamentare ale PSD din cele doua Camere sau a cel putin 16 Consilii judetene ale organizatiilor PSD.

Congresul Extraordinar al PSD este alcatuit din delegati alesi de catre Conferintele extraordinare ale organizatiilor judetene si a municipiului Bucuresti, conform Normei de reprezentare prevazuta in prezentul Statut.

Congresul Extraordinar al PSD se convoaca pentru exercitarea atributiilor statutare, precum si pentru urmatoarele situatii: in cazul organizarii alegerilor locale, parlamentare, europarlamentare sau prezidentiale, la termen sau anticipate, pentru pregatirea acestora sau evaluarea rezultatelor; pentru modificarea Statutului PSD sau a Programului Politic al partidului; in situatii deosebite.













[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1879 vizualizari
  • +12 (12 voturi)    
    :))) va pleaca doctorul (Duminică, 12 iulie 2015, 23:01)

    rov [utilizator]

    ce va faceti voi pacienti ai deznadejdii ??
    • +4 (4 voturi)    
      Cum ce ?? Ce intrebare e asta..????? (Luni, 13 iulie 2015, 11:01)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui rov

      O sa faca ..."congresul" la.....beciul domnesc !!:) Acolo e si locul potrivit pt ei....!!!!Ca daca presedintele lor e acolo........asta este , nu ??:)
  • +10 (10 voturi)    
    Banicioiu o spune clar: "e doar o diversiune" (Duminică, 12 iulie 2015, 23:04)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Pentru cei care nu inteleg limbajul intortocheat al Pe$eDistului mincinos-sef (demisia ca "prelungire a interimatului"), ce vrea sa spuna este ca:

    P$D e acelasi partid de hoti de pe vremea cand se numea F$N si are nevoie de diversiuni ca falsa demisie a lui Ponta ca sa faca prostimea sa creada ca ei chiar dau doi bani pe ea si pe justitie.

    Ei de fapt nu schimba nimic si fac minimul necesar pentru a prosti populatia.

    E doar o alta manipulare.
  • +6 (8 voturi)    
    ponta se retrage din fruntea pesede-ului! (Duminică, 12 iulie 2015, 23:18)

    anonim [anonim]

    cer scuze, postez unde nu am voie. este vorba de pacaliciul ponta, dimensioneaza din fruntea partidului!, partidul este obligat, ca si cistigator al alegilor, sa numeasca alt lider pentru functia de premier!
    daca considerati ca merita citita aceasta remarca, dati drumul la postare, multumesc,
  • +6 (6 voturi)    
    desperados e numele vostru (Duminică, 12 iulie 2015, 23:20)

    mnicku [utilizator]

    carnitza si ciolanul va uneste pe toti, competenta voastra zero barat.

    Daca nu v-ar plati statul salariile, ati fi muritori de foame
  • +5 (5 voturi)    
    "sa protejeze ppartidul" ?! (Luni, 13 iulie 2015, 7:43)

    lili [anonim]

    Dar Romania NU vreti sa o protejati?!
    Va doare de imaginea imaculata a partidului murdarita de urmarirea penala a lui Ponta, dar NU va doare niciunde de imaginea Romaniei care are un Prim Minsitru urmarit penal?!
    Sper ca vreun jurnalist sa-i intrebe urgent asta pe liderii PSD care se dau in vant cu imaginea partidului, a carui grija a avut-o Ponta cand s-a retras din functiile detinute in partid!
    NU va este RUSINE ca Romania are un Prim MInsitru care merge si face carare la DNA?!
    Cum arata tara asta cand Ponta va merge zilnic la DNA, sper ca DNA sa-l cheme zilnic!!
    O adunatura de hoti si mincinsoi cu averi uriase facute din politica, prin furat si minciuna, amagind de 25 de ani votantii amarati ai PSDului bogat in frunte cu bogatul Ponta si familia lui penala!
  • +6 (6 voturi)    
    Ponta este chemat AZI la DNA! (Luni, 13 iulie 2015, 8:22)

    lili [anonim]

    Asta explica decizia de a demisiona din functia de Presedinte al PSD, cum sa-si vada PSDistii seful facand carare la DNA?!
    In schimb ROMANII isi vor vedea Premierul zi de zi(sper!!) facand carare la DNA!
    Asta insa NU-l precocupa deloc pe Ponta si nici pe PSDeii lui!!
    Succes DNA, succes Codruta, la puscarie cu hotiii astia care au distrus vietile a milioane de romani FURAND Romania de 25 de ani si facand averi uriase in politica romaneasca unde-au intrat saraci si au ajuns bogati!
  • +6 (6 voturi)    
    Dintzarul macane degeaba ! Adio penalului WcP (Luni, 13 iulie 2015, 8:38)

    Plagarus [utilizator]

    Are deja Crinul la butoniera Viorel, padisahul PSDerbedeilor .Se incalzeste vizirul Dragnea pt. sultanul jeneral Oprea !
  • +2 (4 voturi)    
    Partidul lui Ponta bate tara !!! (Luni, 13 iulie 2015, 9:15)

    lili [anonim]

    „Există însă şi o situaţie nouă, specială, faţă de care trebuie să reacţionez: preşedintele PSD este anchetat de DNA (nu contează cum şi de ce!). Şi alţi colegi ai noştri au renunţat temporar la funcţiile politice pentru a-şi lamuri situaţia juridică. Iar eu nu pot să cer altora să facă un sacrificiu pe care eu nu sunt dispus să mi-l asum!”

    Prin urmare, pentru Victor Ponta, partidul bate ţara. Adică nu este în regulă ca preşedintele PSD să fie anchetat de DNA, dar este perfect în regulă ca Premierul Romaniei să fie anchetat de DNA.

    Aroganţa care-i mijea acum cinci ani a devenit azi insuportabilă: acest tupeu de a întoarce realitatea după cum îi dictează interesele de moment pur şi simplu jigneşte inteligenţa şi bunul simţ al cetăţenilor.
    Nici măcar în momentul „sacrificiului”, Victor Ponta nu se înţelege cu sine însuşi."

    http://www.gandul.info/puterea-gandului/partidul-bate-tara-la-cald-despre-demisia-micului-gigant-v-ponta-14580977

    Cata aroganta, cata micime, cata ipocrizie, cata manipulare si toate astea intr-un singur politician: V Ponta!
    Va dati seama cata mizerie d-asta colcaie in toti politicienii nostri?!!!
  • +7 (7 voturi)    
    PSD (Luni, 13 iulie 2015, 9:41)

    sorin [anonim]

    PSD e o secta de hoti politici pe cale sa isi piarda guru.
    Fara guru , aceasta adunare este usor dezorientata.
    Nu va dura mult si se vor ralia in jurul altui "lider " care sa le apere interesele , a se citi sa ii apere de justitie.
    Cu cat viitorul guru este mai coruptibil , cu atat va fi mai apreciat de secta.
  • 0 (0 voturi)    
    interimatul ? (Luni, 13 iulie 2015, 15:38)

    liviusmaximus [anonim]

    Interimatul de la Guvern ?
  • 0 (0 voturi)    
    Atributiile Dlui Banicioiu (Luni, 13 iulie 2015, 21:38)

    sareta [utilizator]

    Cunoaste domnia sa pericolul asupra sanatatii unui oras (se mai vrea chiar turistic) prin desfiintarea a celor 18 toalete publice (se zice ca fiind comuniste) si inlocuirea lor cu un fel de cabine telefonice purtatoare de mirosuri insuportabile ?In tarile europene sunt destinate NUMAI la intruniri si spectacole publice ! Doriti poze cu turistii straini ce-si poarta batistele peste ochi atunci cand trec pe bulevardele Constantei ? Ar fi un subiect mult mai important decat discutiile despre congrese ....