Ecateria Andronescu despre declaratiile antioccidentale ale Arhiepiscopului Pimen Suceaveanul. Andronescu: Eu nu cred ca Europa promoveaza o societatea fara Dumnezeu

de M.Ivascu     HotNews.ro
Joi, 9 iulie 2015, 20:26 Actualitate | Politic

Ecaterina Andronescu, fost ministru al Educatiei, a declarat ca nu considera ca Europa promoveaza o societatea fara Dumnezeu, contrazicandu-l astfel pe Arhiepiscopul Sucevei si Radautilor. Pimen Suceveanul a afirmat, marti, intr-o discutie cu un grup de credinciosi ca Europa reprezinta un pericol pentru Romania, din cauza faptului ca promoveaza o societate fara Dumnezeu. Atat Ecaterina Andronescu cat si Pimen Suceveanul au participat, marti, la ceremonia de acordare a titlului de Doctor Honoris Causa al Universitatii "Stefan cel Mare" din Suceava presedintelui Republicii Moldova, Nicolae Timofte.

“Eu nu cred ca Europa promoveaza o societatea fara Dumnezeu. Eu nu cred ca ar trebui sa blamam credinta, credinta o avem in sufletele noastre si suntem asa cum am fost crescuti, cum am fost educati. Putem fi credinciosi, putem fi atei, din punctul meu de vedere, credinta nu se blameaza, este in interiorul fiecaruia dintre noi, indiferent ca suntem ortodoxi sau cataloci.”, a declarat pentru Hotnews Ecaterina Andronescu, intrebata fiind ce parere are despre afirmatia a Arhiepiscopul Sucevei si Radautilor.

La aceeasi ceremonie, IPS sa a mai declarat ca "Grecii sunt oameni intelepti. De ei au nevoie si europenii, si americanii... si Putin", intrebat fiind cum apreciaza rezultatul referendumului din Grecia, potrivit B1 TV.

Nu este prima declaratie prin care Arhiepiscopul contrazice valorile occidentale. Aceasta a sustinut, in februarie, in timpul Pastoralei de Paste, ca Educatia pentru sanatate promoveaza pacatul desfaranarii. El considera ca prin aceasta disciplina elevii primesc si “invataturi nesanatoase” pentru viata lor.

"Invataturi cu titlul Educatia pentru sanatate, educatie care in realitate promoveaza, incurajeaza pacatul desfranarii, lucru care nu se intampla in scoala niciunei alte religii necrestine", considera IPS, potrivit stiripesurse.ro.

Reamintim faptul ca, in 2012, Inalta Curte de Casatie si Justie a emis o hotarare definitiva prin care Pimen Suceveanul a fost declarat colaborator al Securitatii.


Citeste mai multe despre   









2669 vizualizari
  • +3 (13 voturi)    
    fara dumnezeu? (Joi, 9 iulie 2015, 20:43)

    NbSl [anonim]

    "Eu nu cred ca Europa promoveaza o societatea fara Dumnezeu"

    o spui de parca ar fi un lucru rau :))

    popi astia, ca si la greci de altfel, capata din ce in ce mai multa putere si-si infiltreaza oameni in toate structurile statului.
    • +2 (2 voturi)    
      Intrebarea mea este simpla: (Joi, 9 iulie 2015, 21:48)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui NbSl

      Daca nu se poate fara Dumnezeu, de ce IPS traieste cu bani, care mi se pare ca sunt ochiul altcuiva?
      Nenea popa, de ce ne iei de fraieri?
      Ai impresia ca ne dai la inchizitie, iar?
    • 0 (0 voturi)    
      Nttt (Joi, 9 iulie 2015, 21:55)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui NbSl

      Confunzi popii cu Dumnezeu, mare pacat :)

      Ref la infiltrare, nu toti popii se pot baga in structuri. Trebuie sa fii un popa ”uns” sau ”unguent” pentru altii ca sa ajungi acolo :)
  • -1 (9 voturi)    
    Abramburica (Joi, 9 iulie 2015, 20:46)

    andreitr [utilizator]

    a terminat cu invațamantul și a dat-o pe religie. psdeii si bor iși racoleaza susținatorii din același bazin electoral adică oameni săraci și fără carte care inghit orice prostie pe care le-o toarnă bor-ul și psd-eii. psd și bor = aceeași mafie.
  • +1 (5 voturi)    
    Nu-mi pasa (Joi, 9 iulie 2015, 21:01)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    nici de unul, nici de altul, amandoi sunt irelevanti.
  • +6 (14 voturi)    
    Ptiu drace! (Joi, 9 iulie 2015, 21:20)

    Trojan.H [utilizator]

    Satana are simtul umorului si citeodata ia forma unor arhiepiscopi.
    • +2 (2 voturi)    
      c'mooon (Vineri, 10 iulie 2015, 1:34)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      ce doamne iarta-ma ti-a facut satana ca sa-l injuri de mama?
  • +6 (8 voturi)    
    Cele 10 porunci (Joi, 9 iulie 2015, 21:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    D=zeu a spus sa nu furi. Europa condamna plagiatul. Andronescu este complice la furt si plagiat, o propagandist ODIOASA de partid care a distrus invatamintul in Romania. DEmagogie, demagogie, o LATRATORE a mafiei pesede.
    • 0 (0 voturi)    
      logica (Joi, 9 iulie 2015, 21:57)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Deci Andronescu minte. Deci Europa promoveaza o societate fara Dumnezeu.

      ?!?!
    • +3 (3 voturi)    
      Excelent comentariul! (Joi, 9 iulie 2015, 23:19)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Una cu un aer de batranica ce ar trebui sa spuna povesti nepotilor. In loc de aceasta ea face sa rasara Spiru, face sa dispara bani, face sa umble la mintile altor oameni (dar tot cu minte de copii, indiferent ca sunt batrani sau tineri(.
      Asta este plangacioasa pesede, javra cu aer de maidanez spalat!
  • 0 (0 voturi)    
    Dughin much? (Joi, 9 iulie 2015, 21:53)

    SHEAPA [utilizator]

    Văd că au inceput campania de toamnă mai devreme cozile de topor ale nebunului de Alexandr Dughin ....

    De fapt ar trebui să-mi fac griji, la cât de habotnici sunt românii ...
  • +1 (1 vot)    
    da (Joi, 9 iulie 2015, 22:39)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    dumnezeul turnatorului dovedit lacom de averi pamintesti pimen, poate o fi tot cel al lui putin, dar al meu sigur nu e. Iar in grecia am vazut ca biserica s-a pronuntat pentru europa. Inca o minciuna a lui pimen.
    Pina la urma nu prea vad rostul unei asemenea stiril, doar stim foarte bine cine e pimen si restul legiunii de popi pravoslavnici.
  • +1 (1 vot)    
    cu toţi Zeii şi Dumnezăii.pân la şi după... (Joi, 9 iulie 2015, 23:24)

    Maxyn [utilizator]

    Europa promoveaza o societate cu toţi Zeii şi Dumnezăii.pân la şi după uzurpatorii Credinţei în Măria sa Natura. Ca să nu supărăm tot koktailul sangvino-genetic care domină şi partea aceasta a Terei...
    Să ne 'ntărească Divinitatea ca să scăpăm măcar de intermidiarii ăştea fără sânge nevinovat... Amin.
  • +1 (1 vot)    
    fiecare cu crediná lui. Numai ]n Hramul lui... (Joi, 9 iulie 2015, 23:36)

    Maxyn [utilizator]

    ...Europa promoveaza o societate cu toţi Zeii şi Dumnezăii pân la şi după uzurpatorii Credinţei în Măria sa Natura.
    Ca să nu supere tot koktailul sangvino-genetic care domină şi partea aceasta a Terrei...
    Să ne 'ntărească Divinitatea ca să scăpăm măcar de intermidiarii ăştea fără sânge nevinovat... Amin.
  • -1 (1 vot)    
    are dreptate ! (Vineri, 10 iulie 2015, 0:18)

    vasile [anonim]

    IPS Pimen e o persoana verticala, care deranjeaza demnitarii de catifea. maine poimaine doamna senator va vota pentru minoritatile sexuale, asa ca eu ca un crestin semi-practicant, de ce sa ma uit in gura ei ?

    norocul politicienilor e ca dupa Teoctist, a ajuns Daniel, ca sunt in tara asta cativa episcopi care ar fi caterisit tot Parlamentul. asta e norocul lor.