UPDATE Victor Ponta isi reia atributiile de premier. Klaus Iohannis a semnat incetarea interimatului lui Gabriel Oprea

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 9 iulie 2015, 9:50 Actualitate | Politic

Victor Ponta dupa operatie
Foto: captura B1 TV
Presedintele Klaus Iohannis a semnat joi dimineata decretul de incetare a interimatului lui Gabriel Oprea la conducerea Guvernului. O data cu publicarea decretului prezidential in Monitorul Oficial al Romaniei,  interimatul lui Gabriel Oprea se incheie iar Victor Ponta isi reia exercitarea atributiilor constitutionale si legale de prim-ministru al Guvernului, informeaza Administratia prezidentiala. UPDATE Victor Ponta a ajuns la Guvern joi in jurul orei 10:00, urmand sa isi preia atributiile de premier dupa o absenta de aproape o luna. Potrivit Mediafax, la Palatul Victoria se afla la acea ora si fostul ministru al Transporturilor Ioan Rus.

Victor Ponta s-a intors miercuri dimineatala Palatul Victoria, premierul putand fi vazut intrand, cu ajutorul carjelor, in sediul Guvernului.

Decretul lui Klaus Iohannis
Foto: Hotnews
Premierul plecase in Turcia sa se opereze la genunchi pe 12 iunie. El a parasit sediul Guvernului la ora 14:00 insotit de fiul sau, Andrei, care sosise la sediul Guvernului in urma cu aproximativ doua ore cu un skateboard in mana si insotit de un ofiter al Serviciului de Protectie si Paza (SPP). Ponta a a discutat, informal, si cu ministrii la inceputul sedintei de guvern, transmite Mediafax. 

Ponta a transmis presedintelui Klaus Iohannis o scrisoare prin care ii solicita sa ia act de faptul ca incepand cu 9 iulie isi va relua activitatea in calitate de premier. Cel care a condus sedinta de guvern de miercuri a fost tot Gabriel Oprea.

Victor Ponta a plecat din Romania, fara sa anunte pe nimeni, pe 12 iunie. Initial, a plecat la Baku, in Azerbaidjan, pentru a asista la ceremonia organizata la deschiderea Jocurilor Europene. Imediat dupa ceremonia de deschidere a Jocurilor Europene, Ponta a plecat spre Turcia impreuna cu presedintele turc Recep Erdogan. Zilele urmatoare au aparut informatii pe surse ca s-a dus in Turcia pentru a se opera la genunchi. 

Informatia a fost confirmata pe Facebook, pe 16 iunie, a doua zi dupa operatie, chiar de Victor Ponta. Acesta a scris pe pagina sa de Facebook ca s-a operat in afara Romaniei pentru a avea "liniste si odihna".  

Presedintele Klaus Iohannis a spus trei zile mai tarziu ca a aflat de plecarea lui Ponta la Baku "pe surse". "Nu am mai vorbit cu dumnealui. Nu m-a sunat nici pentru Baku, nici sa-mi spuna 'la multi ani', nici sa-mi spuna ca pleaca in Turcia", a afirmat Iohannis. 

Pe 15 iunie, vicepremierul Gabriel Oprea a preluat temporar atributiile premierului Victor Ponta privind conducerea operativa a activitatii Guvernului.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5171 vizualizari
  • +11 (13 voturi)    
    Uncheselu ! Uncheselu ! Uncheselu ! (Joi, 9 iulie 2015, 9:54)

    un domn [utilizator]

    Uncheselu ! Uncheselu ! Uncheselu !
  • +2 (8 voturi)    
    ghinion (Joi, 9 iulie 2015, 9:55)

    xanti [utilizator]

    Curat ghinion pentru PNL
  • +15 (15 voturi)    
    ihi (Joi, 9 iulie 2015, 10:21)

    oho [utilizator]

    s-a anuntat o panglica de taiat??? maimutoiul sa-si mai faca un selfi...
    jenant mon cher, jenant!!!!
  • +5 (15 voturi)    
    Iohannis va intra (Joi, 9 iulie 2015, 10:53)

    @Mishu [utilizator]

    În sillenzio stampa i sa mărit salariul , începe vacanța
    • +1 (3 voturi)    
      ! (Joi, 9 iulie 2015, 13:07)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      Degeata te dai istet ca scrii cu diacritice daca nu stii ce e cratima si ce rol are!
  • +20 (20 voturi)    
    ponta (Joi, 9 iulie 2015, 10:54)

    grecu [anonim]

    Ne distrugi societatea ireversibil in schimbul unei operatii la genunchi! Cu mega-moschea o sa importam ura,violenta,antisemitism,misoginism,o sa ne intoarcem inapoi cu 100 de ani.
    Am locuit cativa ani in Franta intr-o zona majoritara islamica si e oribil,treptat isi cer drepturi,vor restrictii la carnea de porc,sotia mea a fost scuipata ca era imbracata prea sumar,ii deranjeaza cainii,evreii,e pur si simplu o ideologie din evul mediu neadaptata unei societatii democratice.
    Trebuie sa luam masuri acum sa nu se ajunga asa si aici.NU MOSCHEE! NU PONTA!
  • +6 (12 voturi)    
    /// (Joi, 9 iulie 2015, 11:07)

    liviu [anonim]

    Ce troc este asta domnule Presedinte, dupa ce ia-ti cerut public demisia de doua ori ? Pana la alegeri mergea si un interimar, ca sa nu spun ca ne-ati promis un altfel de politica....
    • -2 (4 voturi)    
      ponta (Joi, 9 iulie 2015, 11:38)

      MihaiGreavu1 [anonim] i-a raspuns lui liviu

      si ce altecva ar putea face ?
      • +7 (7 voturi)    
        Să nu se grăbească. (Joi, 9 iulie 2015, 12:26)

        vali47 [utilizator] i-a raspuns lui MihaiGreavu1

        Cum Ponta a plecat fără să anunțe putea fi ținut la ușă la întoarcere,pentru o clarificare.Ponta era prim ministru nu jucător de baschet ca s-ăi rupă picioarele jucând berbunca.Poate fi considerat absent nemotivat dacă nu are o scutire oficială de la medic român,scutire că nu poate lucra ca prim ministru nu să joace mingea.Presupun că nici Johannis,căruia îi place tenisul,nu își va rupe mâinile sau picioarele jucând.Joacă din plăcere și se ocupă de problemele României.Ponta a dovedit că problemele României nu-l interesează.
      • 0 (0 voturi)    
        O alternativa (Joi, 9 iulie 2015, 12:33)

        Marcel G [utilizator] i-a raspuns lui MihaiGreavu1

        Un exemplu gasesti aici: http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-20285869-cum-isi-reia-ponta-atributiile-premier-face-presedintele-iohannis.htm
      • +1 (1 vot)    
        S-ar putea duce in padure (Joi, 9 iulie 2015, 15:39)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui MihaiGreavu1

        sa miaune si sa guitze pe limba lui si sa lase tara in pace.
  • +9 (9 voturi)    
    '' Premier " penal, mars la tribunal ! (Joi, 9 iulie 2015, 12:09)

    Plagarus [utilizator]

    Este rusine Romaniei si de ce nu chiar a ortodoxiei, blamate din interes electoral de penal.
  • +2 (4 voturi)    
    Back in bussines (Joi, 9 iulie 2015, 12:39)

    CosmiN [anonim]

    Ponta si-a luat tara inapoi... Se poate spune asa? Oare nu l-o fi zgariat pe Oprea cand l-a pupat asa nebarbierit? :D
  • 0 (4 voturi)    
    Multa ipocrizie! (Joi, 9 iulie 2015, 13:45)

    Entiu [anonim]

    Sunt f. suparat pe dl Johannis, ca a fot de acord ca si-a marit salariul . Este un ipocrit fara margini! Ce face Iohannis asta? Imi rod unghiile de ciudwa ca l-am ales.
    Argumentul cu corupţia, cu salariile mici este din nou o ipocrizie incredibilă.

    ”Am văzut foarte limpede - avem cazuri de corupţie în justiţie, unde salariile sunt cu mult peste media din sectorul public. Deci, suntem în etapa politicii la plesneală. A început cu pensii speciale, denumite indemnizaţii speciale pentru parlamentari, s-a trecut pe urmă la pensiile pentru militari, acum înţeleg că s-a depus un proiect de lege în Parlamentul României, pentru a se da pensii speciale şi la primari, preşedinţi de Consilii Judeţene. Deci suntem în etapa politicii la plesneală, care apucă, cine poate bate un cui în coşciug, oamenii tac, de ce”!?
  • +1 (3 voturi)    
    a fi neamt (Joi, 9 iulie 2015, 14:01)

    jijelul , troll platit de ruznaci [utilizator]

    daca ati cunoaste catusi de putin mentalitatea nemteasca nu v-ati mai lamenta atat cu privire la modul cum actioneaza Iohannis.
    ei nu se complica in detalii fara rost, dar la momentul potrivit sunt mult mai pragmatici si mai efectivi decat credem noi.

    Ponta e ca si terminat din punct de vedere politic si a spus-o Iohannis inca dinaintea alegerilor. pentru ce sa intarzie Iohannis ceva pentru care nu ar fi avut neaparat o baza legala ? sa ii dea pisicului sansa de a poza si mai mult in victima ? doar asa ca sa ii arata cine e sefu', sa ii dea un pic la gioale, dar fara vreun efect considerabil ?
    pai tocmai aici vedem ca face un alt fel de politica!!! una a bunului simt. dar de la postacii de mai sus, nici nu am pretentia ca or gandi logic.
    cat despre Ponta, acesta va primi foarte curand lovitura fatala de la Iohannis. de data asta nu se va mai ridica...
  • -1 (3 voturi)    
    Sunt foarte dezamăgit de K.W. Johannis! (Joi, 9 iulie 2015, 15:17)

    periscop [utilizator]

    Pe zi ce trece, K.W.J. ne dezamăgește tot mai mult pe cei care am crezut în el. Sunt sibian, îl știu de mult pe actualul președinte. Ne-a fost primar, a făcut multe lucruri bune pentru Sibiu... Dar un bun gospodar nu e în mod automat și un bun om politic. Iar numitul Klaus Werner Johannis o dovedește cu asupra de măsură!
    • -1 (1 vot)    
      hehe... (Joi, 9 iulie 2015, 17:08)

      jijelul , troll platit de ruznaci [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      nu esti nici sibian, nici nu l-ai votat si nici nu ai crezut vreodata in Johannis. in genere nu ai nici un argument pentru ceea ce spui, dar trebuie sa spui pentru ca altfel nu ai mai fi un troll platit de ruznaci....
      • -1 (1 vot)