Bogdan Stanoevici: Salariul pentru cei care revin in tara nu e o problema, fac mai multe cu bani mai putini

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 8 iulie 2015, 16:04 Actualitate | Politic

Bogdan Stanoevici
Foto: facebook.com/bogdan.stanoevitch
Secretarul de stat in Ministerul Culturii Bogdan Stanoevici a declarat, miercuri, ca salariul nu este o problema pentru romanii care doresc sa revina in tara, explicand ca acestia au acasa mult mai multe lucruri de facut, cu mult mai putini bani, transmite Mediafax.

Secretarul de stat in Ministerul Culturii Bogdan Stanoevici, fost ministru delegat al romanilor de pretutindeni, a precizat, miercuri, ca, potrivit unor anumite studii facute de Liga Studentilor Romani din Strainatate (LSRS), 85% dintre studentii romani si din R. Moldova care studiaza in strainatate isi doresc sa revina in tara.

"Salariul nu este o problema pentru ca au convingerea normala, fireasca ca aici, acasa, au mult mai multe lucruri de facut, cu mult mai putini bani pentru ca aici poate ca e avantajul unei pozitii economice, desi sa nu uitam ca Romania a avut cea mai mare crestere economica anul trecut - n-o spunem suficient de des - dar faptul ca cu aceeasi bani aici pot sa se dezvolte mult mai repede este un argument", a declarat Bogdan Stanoevici, la prima editie a intalnirilor "Romanii de Pretutindeni", un for de discutie privind relatia dintre Romania si romanii de peste hotare, organizat de Departamentul pentru romanii de pretutindeni din cadrul MAE.

"Guvernul Romaniei, din care cu mandrie fac parte, a facut eforturi substantiale pentru a crea structuri si sisteme de ajutor financiar pentru toti romanii care vor sa se intoarca in Romania si care vor sa dezvolte ceva, care vor sa construiasca ceva, nu neaparat o casa, iar pentru tinerii pana la 35 de ani exista un alt tip de masuri - pe care le cunoasteti - tocmai pentru a-i incuraja sa vina acasa pentru ca intr-adevar avem nevoie de ei", a spus fostul ministru.

Stanoevici se considera "un exemplu in sensul bun al cuvantului" de roman care a revenit in tara.

"Ma consider un exemplu in sensul bun al cuvantului cu toate defectele mele pentru ca, dupa 22 de ani de viata si de activitate profesionala ca actor (...) in Franta, cu reusite suficient de importante, am considerat ca drumul meu trebuie sa revina spre tara pentru ca, daca mai am ceva de spus in aceasta lume (...) am considerat ca misiunea mea, in mod evident, va fi aici, la mine acasa, unde tot ceea ce mai am de dat va trebui sa o fac si sa dau in spatiul in care m-am nascut, spatiul in care am devenit actor", a mai spus el.

Bogdan Stanoevici a precizat ca s-a intors din Franta si cineva i-a intins o mana si i s-a propus anul trecut postul de ministru al romanilor de pretutindeni.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2806 vizualizari
  • +4 (4 voturi)    
    Ceea ce nu se spune (Miercuri, 8 iulie 2015, 16:27)

    Anonim [anonim]

    Domnul Stanoevici nu spune ca daca faci aceleasi activitati in tara si in strainatate la sfarsitul lunii iti ramana mai putini bani ca economii in Romania decat in afara.
  • +5 (5 voturi)    
    Trage concluzii din situatia lui? (Miercuri, 8 iulie 2015, 16:34)

    AdrianBorza [utilizator]

    Daca ce i s-a intamplat lui se poate generaliza la zeci de mii de studenti trebuie sa ne pregatim cu suficiente posturi in ministere ca sa aibe toti un loc.

    Un Renault Megane si un kilogram de carne costa cam la fel in Romania ca si in Franta, nu se pot face mai multe cu bani mai putini.
  • +6 (6 voturi)    
    Stanoevici si revenirea tinerilor. (Miercuri, 8 iulie 2015, 16:49)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Este normal pentru tine! Ai lins la A3, si te-a rasplatit supusul A3. Ponta, ca nici tie nu-ti venea sa crezi! Tinerii din diaspora, nu sunt LATRAI, domnule actor ratat!
    • +2 (2 voturi)    
      ce-l mai cainam saracu' (Miercuri, 8 iulie 2015, 17:24)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui MirceaGeorgescu1

      ca isi rateaza cariera fiind nevoit sa fuga de comunisti.
      Se dovedeste acum ca "era fugit la post", poate de aia nici nu a reusit "dincolo". De fiecare data cind deschide gura parca auzi un secretar de partid sau de utc. Are scoala bine facuta. Un muschi nu ii tresare pe fata cind incepe a minca ce ii cere partidu'.
    • 0 (0 voturi)    
      De fapt, e o aluzie. (Miercuri, 8 iulie 2015, 21:05)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui MirceaGeorgescu1

      La alegeri, a făcut multe pentru șefi, criticându-i pe cei care voiau să voteze în ambasade.
      Dar, în ciuda acestor servicii, a primit prea puțini bani.
  • +1 (3 voturi)    
    hm (Miercuri, 8 iulie 2015, 16:49)

    alex [anonim]

    E discutabila toata chestia asta.

    In primul rand nu sunt doar aspectele financiare, ci si cele personale- apropierea de familie, prieteni samd.

    In al doilea rand, mai sus zice cineva ca nu conteaza care sunt costurile vietii ci conteaza venitul disponibil. Si ce poti sa faci cu el (pe vremea lui Ceausescu exista venit disponibil dar nu puteai sa faci nimic cu el- nu puteai sa calatoresti, nu puteai sa cumperi o carte, sa iti iei o haina mai buna, sa te bucuri de viata).

    In al treilea rand conteaza calitatea vietii. In Romania platesti mai putin, dar nici nu ai bucurii prea mari. Probabil viteza internetului e singura chestie mai buna in Romania decat in afara.

    Una peste alta fiecare isi face calculele, nimeni nu poate sti ce e mai important in viata fiecarui om.

    PS: studiul LSRS spune ca 85% din studenti "isi doresc" sa revina in tara. Banuiesc ca exista niste conditii care trebuie indeplinite ca ei sa revina, pentru ca in mod sigur nu se intorc in tara dupa studii 85%....
  • +6 (6 voturi)    
    fara realism (Miercuri, 8 iulie 2015, 16:59)

    hifi [utilizator]

    in mod sigur nu pentru toti romanii care doresc sa se intoarca in tara exista o mana intinsa si un post de subsecretar. Si, cred, ca tocmai marimea salariului a fost factorul determinant in plecarea lor din tara. Asa ca, un pic de realism nu ar stica
  • +3 (3 voturi)    
    Să vorbească de cultură. (Miercuri, 8 iulie 2015, 17:41)

    vali47 [utilizator]

    Dacă-i la cultură,să vorbească de cultură.Sunt de groază miniștrii lui Ponta puși pe funcții care nu au nici-o legătură cu studiile făcute.Este drept că Stanoevici a fost și pe la diaspora,dar a fost dat afară pentru incompetență.Crede că a mai rămas ceva de stricat?
  • +2 (2 voturi)    
    voua nu va mai ajung banii ... (Miercuri, 8 iulie 2015, 17:53)

    Watcherss [utilizator]

    si nu mai stiti pe cine sa impozitati, asa ca te-ai gandit 'mneata sa zici ca e ok sa traiesti in tara cu bani putini, ca vorba aia, prost sa fii sa-ti doresti o viata "ca in afara".

    nu vrei 'mneata sa dai un exemplu si sa te muti in chirie pe un salariu de 1200 lei? ia zi, te bagi?
  • +2 (2 voturi)    
    "un bun exemplu"... (Miercuri, 8 iulie 2015, 18:50)

    lili [anonim]

    De bagator de seama pe salariu de Secretar de stat, cu RESPONSABILITATE ZERO!
    Chiar merita sa te intorci in tara, nu?!!
    Ai atatea de facut, de exemplu sa trancanesti seara la Antena 3 ridicand in slavi guvernul Ponta care te-a salvat sa nu mori de foame!!
    Sila!
  • +3 (3 voturi)    
    bs (Miercuri, 8 iulie 2015, 19:54)

    kronk [anonim]

    Pina nu dispar astfel de indivizi,Romania nu se va face bine.A fost si a ramas de cind il stiu de 40 de ani o planta saprofita.Sau mai bine zis un paduche.
  • -1 (1 vot)    
    e imperios necesar ca romanii sa se intoarca (Joi, 9 iulie 2015, 0:04)

    radu [anonim]

    altfel vom fi invadati de chinezi si islamisti. Va fi vai de noi.
    • 0 (0 voturi)    
      De acord ... (Joi, 9 iulie 2015, 6:16)

      yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui radu

      ... dar mai intii trebuie data jos hoarda de lipitori P$D din fruntea tarii, si odata cu ei coruptia ...

      ...altminteri ii distrugem si pe cei care ne sustin din afara
  • 0 (0 voturi)    
    Incetati cu tampeniile! (Joi, 9 iulie 2015, 8:51)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Cu intorsul in rromanistan! Intorsul se va face natural, nu prin propaganda si chemari patetice! Taiati in tara birocratia, faceti un mediu de afaceri propice, nesufocat de controale-spagi, acte inutile si birocratie inutila pentru spagi si economia se va duce in sus si natural unii vor reveni.
    Momentan daca sunteti in strainatate si aveti o viata sigura pentru nimic in lume nu veniti in Iad (rromanistan-absurdistan). Prima zi in tara va va soca si va fi cea mai usoara!