Rovana Plumb: Nu stim cand revine Victor Ponta. Cu cat revine mai repede cu atat va fi mai bine. Partidul il sustine/ Ilie Sarbu: Cred ca saptamana aceasta Ponta ajunge acasa; va reveni in fruntea tuturor functiilor pe care le are

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Luni, 6 iulie 2015, 12:55 Actualitate | Politic

Rovana Plumb, presedintele interimar al PSD, a confirmat ca inca nu stie cand se intoarce din Turcia Victor Ponta si ca este normal ca membrii din PSD sa isi doreasca sa vina cat mai repede. Ea a tinut sa sublinieze in mai multe randuri ca partidul si guvernul il sustin pe Ponta.

"Nu stim cand revine (Victor Ponta - n.r.). Cu cat revine mai repede cu atat va fi mai bine" a spus Plumb, intrebata de jurnalisti despre revenirea lui Ponta in tara.

"Il asteptam, ii dorim sanatare si in momentul in care medicii vor decide, se va intoarce"  a afirmat Plumb.

"Sigur ca toti colegii nostri doresc ca premierul sa revina in tara, este un lucru firesc, este liderul partidului nostru, insa va spun ca PSD este un partid unit" a mai spus ea, intrebata daca social-democratii si-au exprimat nemultumirea legata de absenta liderului lor.

Pe de alta parte, senatorul PSD Ilie Sarbu, socrul premierului, a declarat ca Victor Ponta va ajunge in tara saptamana aceasta si va reveni pe functiile detinute.

"Se simte bine si eu cred ca saptamana aceasta ajunge acasa. Nu decide nici el (n.r. daca revine zilele urmatoare), nici noi, pana nu ne spune profesorul care l-a operat ziua in care poate pleca. Dar se simte bine, asta e important. Va reveni in fruntea tuturor functiilor pe care le are", a spus Sarbu, dupa sedinta Biroului Permanent National al PSD, potrivit Agerpres.

El a sustinut ca nu este necesara prezenta premierului in tara in contextul crizei din Grecia. "Ce sa faca premierul acum? Exista stabilitate. BNR si-a spus punctul de vedere, avem premier, avem tot ce ne trebuie. Sa ne bucuram pentru ca noi nu suntem, Doamne fereste, in situatia Greciei. Suntem pe primul loc la cresterea economica, asta este marea noastra bucurie. Poate sa fie afectata intreaga UE", a spus liderul senatorilor PSD.

Intrebat daca premierul a avut liniste si odihna in Turcia, Sarbu a raspuns: "A avut, a avut. Fiecare dintre noi ne alegem spitalele la care mergem. Si Basescu, la vremea respectiva, a fost in Austria si altii se mai duc, dar nu stim, credeti ca noi ii stim pe toti cei care pleaca", a afirmat el.

Intrebat daca, atunci cand premierul a plecat la Baku (la deschiderea Jocurilor Europene, plecare neanuntata in tara - n.r.), se astepta sa stea plecat trei saptamani, Sarbu a raspuns ca "nu asta era intentia."  












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2099 vizualizari
  • +8 (8 voturi)    
    .... (Luni, 6 iulie 2015, 13:00)

    tirolez [utilizator]

    Cum se poarta astia cu el, parca e un pustan/o pustoaica de liceu fugit de-acasa. Dragul nostru, te-am iertat, te iubim, nu-ti facem nimic, numai intoarce-te acasa :D
  • +10 (10 voturi)    
    Si normal ca i-l susțineți... (Luni, 6 iulie 2015, 13:04)

    eraZnus [utilizator]

    Ca sunteți toți o apa si-un pământ, infractori ticăloși!!! Pe cale de a fi dovediți
    • +3 (3 voturi)    
      Si mitingu' de 100.000.. (Luni, 6 iulie 2015, 14:53)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui eraZnus

      ... suflete pesediste care se bucura de intoarcerea de la Inalta Poarta cand il organizati? Vedeti ca mai pleaca oamenii in concediu, trebuie inchiriata vreo arena, autobuze, etc. Plus ca daca mai intarzie mi-e ca ii salta DNA pe toti baronii si nu mai are cine face organizarea ...
  • +5 (5 voturi)    
    beton - "la beci inca nu l-am cautat" (Luni, 6 iulie 2015, 13:08)

    mnicku [utilizator]

    ...
  • +6 (6 voturi)    
    Sic transit gloria mundi (Luni, 6 iulie 2015, 13:19)

    Leon [anonim]

    In mai putin de un an, Arturo Ponta s-a transformat in Pontot.
    • 0 (0 voturi)    
      Excelent! (Marţi, 7 iulie 2015, 9:25)

      Anna O. [utilizator] i-a raspuns lui Leon

      Am intervenit doar ca sa va dau plus. Desi, in calitate de Pontot, aceasta obraznicatura capata o aureola nemeritata, chiar daca fantasmatica...
  • +7 (7 voturi)    
    Rovana spune că nu-i place? (Luni, 6 iulie 2015, 13:20)

    vali47 [utilizator]

    Președinte de partid,chiar și interimar,este normal ca Rovana Plumb să nu o intereseze când se întoarce Ponta.Cui nu-i place să fie șef!Rovana,să știi că și nouă ne place cu Ponta la Istambul.Este liniște.
  • +3 (3 voturi)    
    In coada functiilor sau in noada lor (Luni, 6 iulie 2015, 14:46)

    eval [anonim]

    Acum e in coada tuturor functiilor pe care le are?
  • +3 (3 voturi)    
    Mai bine pt. cine tanti Plumb ? (Luni, 6 iulie 2015, 18:41)

    Plagarus [utilizator]

    Trebuie sa organizam un referendum, daca-l vrem in tzara natala sau in cea de origine, Albania ?

    Totusi atentie Viorele : sute de persoane care au lucrat pe câmpuri de canabis s-au intoxicat, în Albania !
    Potrivit presei, aproximativ 2.000 de persoane participă, evident în mod ilegal, la culegerea canabisului pe câmpurile din apropiere de Lazarat, sat situat la 240 de kilometri sud de Tirana, în apropierea frontierei dintre Albania şi Grecia.
  • +2 (2 voturi)    
    W T F.... (Luni, 6 iulie 2015, 21:09)

    dani [anonim]

    Prim Ministru al Romaniei Puie Monta a plecat la Baku unde s-a intalnit cu Turcalaul Sef adica Bayazidul Contemporan , au plecat impreuna la Constantinopol adica la Inalta CURte sa-si repare membrul inferior rablagit pe terenul de basketBALL(s) si nu stie cand sa revina. A fost sfatuit sa revina dupa expirarea constitutionala a mandatului de 45 zile lipsa la apel, si sa motiveze aceasta cu SFATUL MEDICULUI PROFESOR care la operat la membrul inferior (domnul Ciuomu), pardon, invocand dureri insuportabile create de Unsechelu & Co.
    Nu poate sa puna membrul in pamant de dureri, inca vreo trei saptamani si ceva ( a fost inlocuit cu unul de OS plasticat). Mai sa fie.
    Cine l-a'nvatat a facut bine si sa-l invete mai departe sa ramana doar un vis urat pentru Romania, sa se duca unde a dus Mutu' Iapa si sa ne lase-n pace.
    Madama PLUMB (adica doamna GREA) spera sa vina cand o zbura porcul Nastase si-o canta Cucuveua ILICI exact la miezul noptii.
    Pana atunci liniste si pace .... MF-keri nenorociti.