Victor Ponta scrie pe Facebook despre "adversarii independentei noastre economice" si face apel la romani

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 iulie 2015, 12:11 Actualitate | Politic

Victor Ponta
Foto: Agerpres
Codul Fiscal a fost adoptat prin consens politic, votat de toate partidele si dupa o ampla consultare cu mediul de afaceri, insa "adversarii independentei noastre economice" sunt in stare de orice pentru a bloca masurile, scrie pe pagina sa de Facebook premierul Victor Ponta, care face apel la romani pentru un "front comun".

"O stire care confirma faptul ca reducerea cotei standard de TVA la 19% prin noul Cod Fiscal va avea un efect pozitiv similar! Update - Codul Fiscal a fost adoptat prin consens politic (votat de toate partidele) si prin cea mai ampla consultare cu mediul de afaceri (in special Coalitia pentru Dezvoltarea Romaniei)! Cred ca in acest moment toti adversarii dezvoltarii, prosperitatii si independentei noastre economice sunt in stare de orice ca sa blocheze aplicarea masurilor din Cod! Fac un apel la toti romanii de buna credinta sa facem front comun impotriva oricaror asemenea tentative evident impotriva interesului nostru ca tara si societate!", a scris Ponta pe Facebook.

Fondul Monetar International considera ca aprobarea Codului Fiscal va crea un deficit fiscal semnificativ, pentru care va fi foarte important, dar si foarte dificil de gasit masuri compensatorii.

Fondul a recomandat Guvernului sa ajusteze masurile de relaxare fiscala din proiectul Codului Fiscal, intrucat taierea cheltuielilor pentru compensarea masurilor nu va fi suficienta sa acopere golul generat la buget incepand de anul viitor.

La finalul saptamanii trecute, reprezentantii Comisiei Europene si cei ai Guvernului nu au cazut de acord asupra modificarilor aduse Codului Fiscal, iar oficialii Fondului Monetar International nu vor mai veni in iulie la Bucuresti.

Codul Fiscal aprobat de Parlament prevede printre altele reducerea TVA de la 24% la 19% de la 1 ianuarie 2016, eliminarea "taxei pe stalp" si a supraaccizei la carburanti, scaderea impozitului pe dividende, majorarea plafonului de deductibilitate pentru asigurarile private de sanatate, si da posibilitatea primariilor sa majoreze cu 50% nivelul taxelor locale, in timp ce impozitul pe terenurile nelucrate poate creste cu 500%. Din proiectul initial au fost eliminate scaderile cotei unice de impozitare si CAS, propuse initial pentru 2019, respectiv 2018.










8695 vizualizari
  • +25 (31 voturi)    
    pai, (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 12:28)

    Cezy [utilizator]

    care ar fi adversarii? FMI? CE? Ca nu e spus clar! Personal am depistat un adversar al meu, Primaria ce-mi poate creste taxele!
    • +8 (10 voturi)    
      Cresterea taxelor (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 13:17)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Cezy

      e in interesul cetateanului(sau a doi cetateni, daca intra si viceprimarul). Cu banii tai, primaria va putea dubla suta de kg/m2 de seminte de iarba, va supraetaja bordurile, va construi sensuri giratorii in ambele sensuri, va echipa masinile cu detector de gropi- pe scurt, va utiliza banii tai pentru a te convinge sa-l mai votezi inca odata.
  • +26 (30 voturi)    
    Seamnă cu Ceaușescu (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 12:30)

    timp tamp [utilizator]

    Plăgiuță s-a întors în 1989...pe post de Ceaușescu
    • +11 (13 voturi)    
      zurliu? (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 12:51)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui timp tamp

      PSD = Partidul Syriza Dezlanat?
      Copy/Paste in lipsa de educatie economica repeta discursurl lui Tzeparis.
    • +9 (11 voturi)    
      Da , da (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 13:57)

      CiprianNicolae2 [anonim] i-a raspuns lui timp tamp

      agenturili străine care destabilizeaza România .
      Curat comunist .
  • +22 (28 voturi)    
    Aha. (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 12:32)

    mitg [utilizator]

    Asta cine e, ce functie mai are?
  • +22 (28 voturi)    
    Guvernatorul BNR o fi IMPOTRIVA si el?! (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 12:35)

    lili [anonim]

    Guvernatorul BNR acum 2 zile:
    "Nu vedem încă date care să ne ajute pe noi să sprijinim măsurile de relaxare fiscală.
    Nu le găsim încă în ceea ce produce economia", a mai spus guvernatorul BNR.
    "Mai mult, daca pentru noi, la BNR, datele care exista in prezent NU ne ajuta inca sa sprijinim cu argumente aceste masuri, nu cu dorinte, va dati seama in ce situatie sunt partenerii nostri(adica FMI si UE!!!)", a mai spus Isarescu.

    In opinia sa, orice decizie politica in contradictie cu legitatile economice va fi platita scump, prin costuri de finantare mai mari si nu numai."
    "Potrivit Guvernatorului, provocarea in Romania nu consta doar in a mentine deficitul bugetar sub 3% din PIB, dar este vorba de schimbarea de deficit de la un an la altul.
    "Nu suna deloc a seriozitate. Adica strangi economia si apoi ii dai drumul...o majorare brutala cu doua puncte procentuale de la an la an(a Deficitului bugetar!!) pune problema de seriozitate", a subliniat seful BNR."
    Ponta, lasa minciunile si populismul, ca din cauza IRESPONSABILITATII tale(esti ca si Tsipras al Greciei!) o sa ajungem ca Grecia!
    Sper ca Dl Isarescu sa apara ACUM si sa combata populismul periculos al lui Ponta!
  • +19 (27 voturi)    
    grecul Ponta (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 12:36)

    ovidiu2 [utilizator]

    FMI, BCE, Banca Natională, toți cei care știu ceva economie și care se opun acestei aventuri populiste, înțeleg că sunt dușmanii independenței noastre economice. Personajul ăsta o ia razna pe la turci.
  • +20 (28 voturi)    
    Cand hotzii dau lectii... (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 12:40)

    D_Poroineanu [utilizator]

    societatea a ajuns rau de tot.
    Pontalache ar trebui sa inceapa sa-si scrie memoriile nu sa infecteze web-ul cu teorii pe care e primul sa le incalce.
    • +2 (4 voturi)    
      Nu poate ... (Duminică, 5 iulie 2015, 6:34)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui D_Poroineanu

      ... sa-si scrie memoriile, ca n-are de unde copia.

      Da' nu-i bai, o sa i le scrie procurorii, sub forma de rechizitoriu.
  • +18 (26 voturi)    
    cod fiscal (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 12:43)

    vaxalbina [utilizator]

    Cine e Ponta?! O amintire urata!
    • -1 (9 voturi)    
      Un vis urat, (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 15:51)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui vaxalbina

      cand o sa te trezesti o sa constati ca-i de fapt realitatea!!!
    • +6 (10 voturi)    
      :) (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 15:59)

      Raspuns [anonim] i-a raspuns lui vaxalbina

      Cine este? Cel care a fost fotografiat stand in spatele lui Putin, mai deunazi.
  • +4 (8 voturi)    
    Strict vorbiind (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 12:53)

    D_Poroineanu [utilizator]

    Pontalache e 50% evreu si 50% arnaut ( albanez). Combinatie exploziva! Daca era 100% evreu aveam un bun comerciant si cu 100% albanez aveam un bun body-guard. Dumnezeule ce-a iesit ! Un pagiator mincinos, abuziv si hotzoman.
  • +6 (10 voturi)    
    Ponta (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 13:00)

    Dan [anonim]

    Domnule Viktor Ianukovici Ponta, pentru comentarii si guvernare va rugam sa reveniți în România. Comentariile din moscova, pardon Turcia, nu sunt primite cu interes în România.
  • -4 (8 voturi)    
    Isarescu prim-ministru ? (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 13:07)

    Olahul- Vlahul [anonim]

    Chiar daca nu ma publ. este bine sa stiti si voi :
    Toata miscarea anti prim ministru roman....este o treapta catre Isar-prim ministru ! Asta n-i se astearna acum iar interviul dlui Basescu face parte din ac. miscare.
    F. interesant, intr-adevar "se intampla ceva in Romania" : revin in forta anii '50...... OCUPATIA aparatului de stat, cand in functiile importante au fost asezati straini ! Amintiti-va : Maurer prim ministru... apoi ...Ana Pauker si Vasile Luca(nume vopsit), Stephan Forish, Chisnevski, Visinski, Goldish, etc.etc vreo 20. Securitatea, Biroul Politic.... Atunci asezati de sovietici, acum de ...americani : Basescu, Iohanis, Helveg, MRU, Isarescu, Aurescu, dar si Cristina Guseth (Freedom House Romania), Basescu(tatal natural emigrat in Israel in 1960), Elan Swatzenberg , Patapievici( fiul generalului de securitate adus de rusi Denis Patapievici), Liicevici(Liiceanu), Silviu Brucan, Petre Roman –Neulander, Tismaneanu- Leon Tisminicki, Gitenstain, Traian Ungureanu, Sever Voinescu, Mungiu Pippidi si tot felul de ong-uri !
    • -2 (6 voturi)    
      Familia Isarescu (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 16:10)

      D_Poroineanu [utilizator] i-a raspuns lui Olahul- Vlahul

      e familie de vechi boieri olteni. Acum ca purtam toti nume din Biblie, adica evreiesti, ce vina avem noi.
      Romanii nici macar limba sau nume n-au fost in stare sa inventeze - 60 % din cuvinte fond slav, 15 -fond de neologisme frantuzesti, 5% germane plus fondul latin de 20%.
      De prenume nu mai vorbesc: 50% evreiesti, 10% grecesti, 15% slav, 10% alte origini - un mic 15 % latin.
      • +3 (3 voturi)    
        limba română (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 20:06)

        MariusComsa1 [anonim] i-a raspuns lui D_Poroineanu

        De unde-ai scos procentele astea///?
  • +7 (9 voturi)    
    Tsipras al nost' ! (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 13:11)

    astronaut [utilizator]

    dupa ''EL'', FMI , CE , sunt dusmanii nostri fiidca ne dau bani si au tupeul sa controleze c-am ce se realizeaza cu ei si daca se constata hotia , e caz penal , asta-i treaba ! mergi inainte ca Base e cu tine !
  • +6 (10 voturi)    
    Faceti ceva cu asta. (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 13:28)

    mcv [utilizator]

    Cat timp va mai trebui sa-l support pe acest individ vorbind despre mine ca si cum as face parte din gasca lui?
    Orice asociere cu acest individ fugar este o insulta pentru ORICINE. Am mai spus: nu-ti trebuie rusine mai mare decat sa fii Ponta!
  • -6 (8 voturi)    
    pt. dl. Isar escu ? (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 13:35)

    Ezechiel [anonim]

    Intre olteanul Victor Ponta si Mugur Isar escu il aleg pe dl. prim ministru Victor Ponta !
    • +2 (6 voturi)    
      Bunicul lui Ponta (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 16:12)

      D_Poroineanu [utilizator] i-a raspuns lui Ezechiel

      a venit in Romania in 1925 si mama de de religie iudaica. Ai zis dl prim-ministru Ponta Romanul? Hua, ha, ha!
  • +5 (9 voturi)    
    Ponta din umbra lui ilici (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 13:55)

    uluit [utilizator]

    Am o senzatie stranie... cred ca ilici i-a spart contul de FB al lui Ponta. Altfel nu pot sa-mi explic limbajul de lemn cu Frontul comun in lupta cu dusmanii poporului, consens si romanii de "buna credinta".

    Voi sunteti siguri ca Monta s-a operat la picior? Sa nu fie vorba de-o lobotomie completata cu materie cenusie de la ilici (asa... pentru continuitate)
  • +7 (11 voturi)    
    E clar (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 13:55)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    O luam pe urmele grecilor. Opriti-l pe plagiator! A furat destul cu gasca lui de mafioti rosii. Ca ofiter acoperit nu stim ce jocuri face. Opriti-l pina nu duce Romania de râpă. ca de jefuit au jetuit tot ce au putut.
  • +5 (9 voturi)    
    ptr o mai buna intelegere a acestui nou Cod Fiscal (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 14:44)

    VaxXXL [anonim]

    Ideile in sine sunt bune. Aceeasi poveste ca si comunismul - idei si teluri frumoase. Aplicarea insa a fost dezastruoasa cu rezultate terifiante.

    Adica, ce este scris in Codul Fiscal este perfect aplicabil economiei.
    Deficitul bugetar provocat de aceste masuri poate fi acoperit cu usurinta de catre politicienii care sunt dispusi sa renunte la locul caldut in Parlament ptr niste masuri dure si realiste.
    In speta, reducerea cheltuielilor bugetare poate fi suficienta ptr acoperirea tuturor valorilor afectate de prevederile noului Cod Fiscal.
    Ar insemna ca statul sa renunte la o mare parte a cheltuielilor inutile si sa ridice disciplina financiara la rang de politica nationala.
    Dar cum stim ca PSD si prea multi din clasa politica nu vor decat sa jefuiasca banul public ptr gasca de sugaci de la buget, este de inteles atitudinea BNR, FMI si CE.
    • 0 (0 voturi)    
      Aici trebuie să intervină DNA-ul (Duminică, 5 iulie 2015, 16:15)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui VaxXXL

      Risipa mare se face la achizițiile publice din primării și ministere și la retrocedări. Sunt robinetele prin care se golește avuția națională, în definitiv taxele plătite de tine și de mine, în buzunarele marilor afaceriști corupți. Iar echilibrul bugetar s-ar reechilibra fără probleme dacă n-ar exista astfel de căpușe pe lângă unitățile industriale controlate încă de STAT. Dar partidele din ce să trăiască și ele, sireacile (împreună cu cei ce le conduc, bineînțeles.
  • +5 (5 voturi)    
    La xerox romani! "Doctorul "s-a trezit si lupta (Sâmbătă, 4 iulie 2015, 18:09)

    Plagarus [utilizator]

    Aferim Viorele, tu esti maresalul,tu esti calauza prealuminata a poporului ,poate chiar a Balcanilor.
    Fie ca viata ta sa fie asa de frumoasa, imbelsugata si interesanta cum o prezinti pe facebook!
  • 0 (4 voturi)    
    Și dacă măsurile sunt foarte bune ? (Duminică, 5 iulie 2015, 12:10)

    ploiesteanu [utilizator]

    Creșterea economică nu se face prin mărirea impozitelor. Stimularea industriei se face prin reducerea taxelor și mărirea gradului de colectare. Realitatea vă va contrazice. De când FMI-ul emite idei și concepte benefice pentru dezvoltarea unei țări?!
  • +3 (3 voturi)    
    Ce bine ne simțim fără Ponta! (Duminică, 5 iulie 2015, 15:12)

    vali47 [utilizator]

    Dacă nu pleca Ponta(de la el nu am înțeles de ce),nu-mi dădeam seama ce bine este fără Ponta.Pe la Istambul Ponta vede dușmani.Probabil că nu a aflat că turcii nu mai sunt dușmanii noștri.Să mai stea acolo să studieze,să vină când se va lămuri că dușmanul românilor este Victor Ponta.