Europarlamentarul PMP Siegfried Muresan a discutat online cu cititorii HotNews/ Principalele teme: Criza din Grecia, situatia din Moldova si strategiile pentru IMM-uri

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 1 iulie 2015, 17:11 Actualitate | Politic

Siegfried Muresan
Foto: Facebook
Europarlamentarul PMP Siegfried Muresan a discutat online cu cititorii HotNews.ro dupa un an de mandat in Parlamentul European, despre modul in care este vazuta la Bruxelles criza din Grecia, situatia din Republica Moldova, dupa alegerile locale castigate de pro-europeni, despre sansele de reusita ale planului Juncker in incercarea de a redinamiza economia europeana, dar si despre strategiile gandite la nivelul executivului european pentru incurajarea IMM-urilor.

Nota redactiei:
  • Puneti intrebari folosind formularul de comentarii de la finalul articolului
  • Pentru a pastra coerenta si relevanta discutiei, nu vom valida comentariile care nu contin intrebari sau care constau in atacuri la persoana
Siegfried Muresan este membru al Parlamentului European incepand din anul 2014 si vicepresedinte al Comisiei pentru bugete din Parlamentul European. Este membru in Delegatia la Comisia parlamentara de cooperare UE - Moldova si in Delegatia la Adunarea Parlamentara Euronest, precum si membru supleant in Comisia pentru afaceri economice si monetare si in Delegatia pentru relatiile cu India.

Incepand cu luna ianuarie 2015, Siegfried Muresan detine si functia de purtator de cuvant al Partidului Popular European (PPE).










1421 vizualizari
  • 0 (0 voturi)    
    Modificare tratate europene (Joi, 2 iulie 2015, 12:21)

    Mihnea [anonim]

    Intai de toate felicitari pentru activitatea din Parlamentul European! Sunteti printre cei mai activi si mai vizibili europarlamentari romani.

    In situatia (mai degraba improbabila, daca ne uitam la sondaje) in care grecii ar vota Nu la referendum, liderii europeni au spus de mai multe ori ca acesta va fi totodata o decizie de iesire din Zona Euro. Cum tratatele UE nu prevad in mod explicit posibilitatea unei astfel de excluderi/iesiri din Zona Euro, considerati ca acestea ar putea fi amendate in acest sens?

    In plus, Marea Britanie vizeaza reforma UE, inclusiv prin modificarea tratatelor.

    E fezabil sa vedem astfel de noi tratate ratificate de parlamentele nationale si eventual validate prin referendumuri in unele tari, tinand cont de dispozitia mai degraba ostila UE in multe state europene?

    Simtiti ca liderii europeni se tem cumva de recursul la votul popular dupa experientele nefericite din urma cu un deceniu atunci cand olandezii sau francezii au respins proiectul de Constitutie Europeana?

    In fine, cum facem sa intarim disciplina fiscala in randul statelor membre si sa dam mai multa autoritate institutiilor europene de a respinge si amenda proiectele de buget transmise de statele membre, pentru a putea proteja stabilitatea financiara din UE si mai ales din Zona Euro?

    Sunt increzator ca la un moment-dat veti ajunge intr-o pozitie europeana de si mai mare responsabilitate - poate Comisar European sau chiar Presedinte al Parlamentului European, apartenenta la PPE fiind un mare atu. Totusi, nu credeti ca ar fi cazul sa renuntati la a mai fi membru PMP - un partid devenit irelevant si fara viitor politic si sa va ganditi la intrarea in noul PNL?


    Multumesc frumos si succes in continuare!
    • +1 (1 vot)    
      r (Joi, 2 iulie 2015, 15:46)

      Siegfried Muresan [hotnews.ro] i-a raspuns lui Mihnea

      E evident ca pe termen lung avem nevoie de o revizuire a Tratatelor. Aceasta insa ar dura, nu se poate face imediat si nu este o solutie de moment la niciuna din provocarile pe care le avem acum.
      Pentru ca revizuirea Tratatelor sa aiba succes, trebuie ca viitorii pasi de integrare sa corespunda asteptarilor oamenilor; adica, majoritatea oamenilor din toate statele Uniunii Europene sa simta ca au de castigat din viitorii pasi de integrare.
      Disciplina Fiscala: in anul 2012 s-a decis Tratatul Fiscal care limiteaza deficitul pe care fiecare stat care a aderat la acest Tratat il poate face. Romania a aderat la acest Tratat. Avem, asadar, un mijloc pentru a ne asigura ca niciun guvern din Romania, indiferent de culoarea politica, nu va cheltui necumpatat banul public in viitor.
      PMP: PMP este partidul pe listele caruia am candidat. Preocuparea mea este sa facem acest partid convingator si atractiv pentru oameni.
  • 0 (0 voturi)    
    Freedom of Panorama (Joi, 2 iulie 2015, 12:48)

    Garett [utilizator]

    Care este pozitia dvs. vis-a-vis de initiativa care va fi supusa la vot pe 9 iulie prin care sa va interzice practic fotografierea cladirilor publice in Europa fara acceptul (si plata, evident!) unor asa-zise "drepturi de autor" daca respectivele fotografii sunt postate ulterior pe retele sociale? In ce masura considerati ca sunt respectate drepturile cetatenilor europeni prin implementarea unei astfel de directive?
    • 0 (0 voturi)    
      r (Joi, 2 iulie 2015, 16:12)

      Siegfried Muresan [hotnews.ro] i-a raspuns lui Garett

      Nu cunosc acest caz. Aud prima data despre el. Ma voi informa si voi posta un raspuns pe pagina mea oficiala de facebook de-ndata ce imi voi fi format o parere.
  • 0 (0 voturi)    
    Constructie PMP (Joi, 2 iulie 2015, 13:02)

    Niculae [anonim]

    Buna ziua dle S. Muresean. Vreau sa va intreb ce se mai intampla cu PMP. Sunteti un politician tanar si va admir prestatia la PE. Totusi , noi care vedem in PMP o speranta pentru continuitatea politici presedintelui Traian Basescu , dorim o mai mare implicare a membrilor de conducere a partidului in viata politica a tarii. As dori ca tematica acestora sa cuprinda si alte teme: economice, sociale ,cultura s.a. In ce faza se aflla constructia PMP. ? Cum stati cu organizatiile din teritoriu ? As dori ca PMP sa fie mai activ , sa iasa in evidenta cu intalniri cu electoratul mai frecvente. Sa fie ca sa zic asa "mic si-al dracu"". Si o intrebare mai personala. La viitoarele alegeri ve ti fi tot pe lista PMP sau a altui partid ? Ve ti avea rabdare pentru constructiua acestui partid sau....... fuga la PNL ? M ati dezamagi profund ?
    • 0 (2 voturi)    
      r (Joi, 2 iulie 2015, 15:50)

      Siegfried Muresan [hotnews.ro] i-a raspuns lui Niculae

      Adevarul este urmatorul: PMP are o baza sanatoasa. Incepand din martie, PMP a avut 3 intalniri regionale cu cate 1000 de membri: in martie la Timisoara, in aprilie la Galati si in iunie la Iasi. Acum duminica va avea loc urmatoarea intalnire la Pitesti. La aceste intalniri se vede ca exista oameni interesati de PMP, dar raspunsul nostru trebuie sa fie pe masura, sa corespunda exigentelor oamenilor, sa venim cu raspunsuri la grijile oamenilor. Daca vom face asta si vom reusi sa si comunicam bine, am convingerea ca PMP poate fi un actor in anul electoral 2016.
  • +1 (1 vot)    
    Traian Basescu (Joi, 2 iulie 2015, 15:01)

    andrei [anonim]

    1. Cum va explicati absenta lui Traian Basescu din spatiul public. Pana la eliberarea Elenei Udrea din arest era foarte vocal, prezent la TV si in postari pe Facebook. Acum s-a linistit brusc, pe teme politice nu mai iese. Ce s-a intamplat cu fostul presedinte?
    • 0 (2 voturi)    
      r (Joi, 2 iulie 2015, 15:50)

      Siegfried Muresan [hotnews.ro] i-a raspuns lui andrei

      Domnia sa este cel mai in masura sa va raspunda la aceasta intrebare.
  • +1 (1 vot)    
    Elena Udrea (Joi, 2 iulie 2015, 15:02)

    mihai.b [anonim]

    Credeti ca Elena Udrea va mai juca un rol important in politica romaneasca, in PMP?
    • 0 (2 voturi)    
      r (Joi, 2 iulie 2015, 16:13)

      Siegfried Muresan [hotnews.ro] i-a raspuns lui mihai.b

      Oamenii decid prin votul lor cine joaca un rol in politica si cine nu.
  • 0 (0 voturi)    
    grecia (Joi, 2 iulie 2015, 15:02)

    Radu Costescu [anonim]

    Sunteti si purtator de cuvant la Partidul Popularilor Europeni, europarlamentar si un bun cunoscator al politicii externe.

    1. Ce pozitie va adopta grupul dvs politic din PE in caz ca populatia Greciei va vota NU la referendum? Care sunt pasii de urmat?

    2. Echivaleaza un vot negativ cu iesirea Greciei din Euro sau din UE? Legal este posibil un Grexit?
    • 0 (0 voturi)    
      r (Joi, 2 iulie 2015, 15:56)

      Siegfried Muresan [hotnews.ro] i-a raspuns lui Radu Costescu

      1. Duminica va avea loc referendumul. Sunt convins ca un rezultat negativ ar slabi foarte mult pozitia Greciei fata de partenerii internationali. Pentru a putea participa la negocieri ulterioare cu fruntea sus, poporul grec trebuie sa voteze DA. Pentru ca UE sa te poata ajuta, trebuie sa spui ca vrei sa fii ajutat, si nu ca nu vrei sa fii ajutat.
      2. Intrebarea pe care guvernul elen o pune populatiei la referendum este neclara, cu atat mai mult cu cat nu se pune problema prelungirii unui acord care a expirat pe 30 iunie. Acum, daca se doreste un acord, ar fi vorba de un nou acord ale carui negocieri ar trebuie sa se faca de la zero. Tocmai din cauza intrebarii neclare, referendumul este perceput de catre oameni ca fiind un referendum asupra ramanerii in zona Euro. Realitatea este ca majoritatea populatiei doreste sa ramana in zona Euro. Problema este ca candidatul Tsipras a promis inainte de alegerile parlamentare ca Grecia poate ramane in zona Euro fara a respecta nicio conditie. Ori asta nu e posibil si sper ca candidatul, devenit intre timp prim ministru, intelege acest lucru.
  • 0 (0 voturi)    
    rarinca (Joi, 2 iulie 2015, 15:02)

    just [anonim]

    Cum apreciati activitatea justitiei din Romania? Ce spuneti despre cazul Rarinca: eroare judiciara sau eroarea judecatorilor care au achitat-o dupa ce a petrecut sase luni in arest preventiv?
    • 0 (2 voturi)    
      r (Joi, 2 iulie 2015, 15:59)

      Siegfried Muresan [hotnews.ro] i-a raspuns lui just

      Simt ca justitia incepe sa functioneze tot mai bine. Acestea sunt si evaluarile Comisiei Europene. Este esential ca progresul facut sa fie sustinut si sa ne impotrivim cu toata puterea oamenilor politici care vor sa foloseasca justitia dupa bunul lor plac.
      Cazul Rarinca: stiu ca a discutat toata Romania despre el dar va spun, sincer, ca nu stiu despre ce este vorba in acest caz. Nu este responsabilitatea mea ca om politic sa ma uit in dosare si sa imi dau cu parerea. Judecatorul da sentinta. Eu imi fac treba in Parlamentul European, eu nu trebuie sa comentez tot soiul de evenimente. Dar este important ca presa sa relateze despre ele, in mod obiectiv, pentru ca oamenii sa stie adevarul.
  • 0 (0 voturi)    
    Siegfried Muresan (Joi, 2 iulie 2015, 15:04)

    Silviu [anonim]

    Avand in vedere stilul lipsit de profesionalism, demn de bazar, in care a negociat Tsipras ajutorul financiar provenit de la UE, cum vedeti viitoarea colaborare cu guvernul elen? Mai exista vreo cale prin care grecii sa recastige increderea Europei?
    Si, in acelasi timp, considerati ca Grexitul ar reprezenta o pierdere mai degraba pentru UE sau pentru Grecia?
    Nu in ultimul rand, considerati ca exista vreun stat extra-european (incluzand Federatia Rusa) care are de profitat de pe urma Grexitului si cum?
    Multumesc
    • 0 (0 voturi)    
      r (Joi, 2 iulie 2015, 16:06)

      Siegfried Muresan [hotnews.ro] i-a raspuns lui Silviu

      Aveti dreptate: Tsirpas si Varoufakis au pierdut increderea partenerilor. Nu poti sa comunici cu creditorii internationali prin interviuri pe CNN. Ei ar fi trebuit sa vina cu propuneri de reforma incepand cu luna februarie, nu sa tina discursuri ideologice. Trebuie insa sa distingem intre poporul grec si guvernul grec. Poporul grec a facut sacrificii semnificative de-a lungul ultimilor ani. Ar fi pacat ca aceastea sa fie irosite de catre un guvern populist si iresponsabil.
      Nu cred ca vom ajunge la Grexit insa orice situatie de incertitudine are efecte negative mult mai mari asupra Greciei decat asupra restului Uniunii Europene. De-a lungul ultimilor 5 ani, Euro si guvernanta economica la nivelui zonei Euro s-au intarit mult, fapt confirmat si de catre reactiile limitate pe pietele financiare internationale.
      Cred ca o intrare a Greciei intr-o zona gri, poate fi extrem de neplacuta; ma gandesc aici la combaterea migratiei ilegale in zona Marii Mediterane, la buna functionare a NATO unde decizile se iau prin consens iar Grecia e membru NATO. Dar repet: Grecia nu va iesi din zona Euro.
  • 0 (0 voturi)    
    chisinau (Joi, 2 iulie 2015, 15:06)

    eugen [anonim]

    Alegerile locale din Moldova au marcat un succes al pro-europenilor. Cum vedeti traseul acestei tari, in noul context, si ce poate face Parlamentul European pentru rezolvarea conflictului inghetat din Moldova? Care este atmosfera in PPE in ceea ce priveste criza din estul Ucrainei?
    • 0 (0 voturi)    
      r (Joi, 2 iulie 2015, 16:10)

      Siegfried Muresan [hotnews.ro] i-a raspuns lui eugen

      Republica Moldova are nevoie de un guvern proeuropean. PEntru Republica MOldova, la fel ca si pentru Romania, atat prosperitatea cat si bunastarea vin dinspre vest: dinspre NATO si Uniunea Europeana. Investitii si locurile de munca vin dinspre Vest, nu dinspre Est. Prin Acordul de Asociere semnat cu Republica MOldova, UE poate ajuta Moldova foarte mult - atat financiar cat si institutional; iar beneficiile sunt concrete pentru cetatenii Republicii Moldova. De aceea, tara are nevoie de un guvern care sa fructifice acest acord si sa apropie tara de Europa. Asadar, Republica Moldova are nevoie de un guvern care sa duca tara inainte, nu sa o tina pe loc. Ori, imaginati-va continuarea cu un guvern minoritar sustilut de comunisti: fiecare initiativa legislativa, fiecare amendament ar trebui negociat cu comunistii--progresul ar fi extrem de lent sau deloc.
  • +1 (1 vot)    
    tb (Joi, 2 iulie 2015, 15:36)

    George [anonim]

    Buna ziua.
    1. Mai aveti dialog cu Traian Basescu?
    2. Ramaneti in PMP sau treceti la PNL ori alt partid?
    • +1 (1 vot)    
      r (Joi, 2 iulie 2015, 16:14)

      Siegfried Muresan [hotnews.ro] i-a raspuns lui George

      Dupa cum am spus si mai sus: PMP este partidul pe lista caruia am candidat. Sunt preocupat si ma implic pentru ca acest partid sa fie convingator in viitor.
      • +1 (1 vot)    
        r (Joi, 2 iulie 2015, 16:23)

        Siegfried Muresan [hotnews.ro] i-a raspuns lui Siegfried Muresan

        De altfel, preocuparea mea zilnica este sa fiu un bun deputat european. Pentru asta am candidat, asta am promis oamenilor, asta incerc sa fac prin munca mea de zi cu zi.
  • +1 (1 vot)    
    q (Joi, 2 iulie 2015, 15:38)

    Dragos [anonim]

    Nu imi dau seama exact ce profil public vreti sa va creati. Ma puteti ajuta: in ce post ministerial v-ati vedea peste 2 ani (absolut ipotetic, desigur)?
    • +1 (1 vot)    
      r (Joi, 2 iulie 2015, 16:16)

      Siegfried Muresan [hotnews.ro] i-a raspuns lui Dragos

       - Nu ma vad in niciun post iministerial peste 2 ani.
      E nevoie de omul potrivit la locul potrivit. In urma cu un an de zile am considerat ca pot fi un bun depuat european; de aceea am canidat la alegerile europarlamentare. Pe 1 iulie 2014 a inceput oficial mandatul de deputat european si acum pot da socoteala cu privire la activitatea din primul an: cele 3 rapoarte facute ca raportor principal al Parlamentului; 8 raporte ca raportor al Grupului PPE si to restul activitatii. Dupa 5 ani de zile, dumneavoastra imi veti spune daca am fost sau nu un deputat euroepan bun pentru tara.

      - De altfel, cred ca avem nevoie de o specializare a oamenilor politici. Abilitatile de care ai nevoie pentru a fi un bun deputat euroepan sunt diferite de cele de care ai nevoie pentru a fi un bun primar.

      De altfel, preocuparea mea zilnica este sa fiu un bun deputat european. Pentru asta am candidat, asta am promis oamenilor, asta incerc sa fac prin munca mea de zi cu zi.
  • 0 (0 voturi)    
    Republica Moldova (Joi, 2 iulie 2015, 15:42)

    Mihnea [anonim]

    Referitor la Republica Moldova, PLDM, care este afiliat PPE, si PD au refuzat dupa alegerile parlamentare sa formeze o coalitie de guvernare cu Partidul Liberal. Ce poate face PPE pentru a determina formarea unei ample coalitii pro-europene de guvernare la Chisinau si impulsionarea programului de reforme si de lupta anti-coruptie? Exista fonduri europene de asistenta pentru Republica Moldova? Daca da, la cat se ridica acestea si care sunt criteriile pentru alocare, cine verifica alocarea acestora, etc?

    Multumesc!
    • +1 (1 vot)    
      r (Joi, 2 iulie 2015, 16:20)

      Siegfried Muresan [hotnews.ro] i-a raspuns lui Mihnea

      Republica Moldova este statul din afara Uniunii Europene care primeste cele mai multe fonduri europene pe cap de locuitor. Sunt bani alocati pentru imbunatatirea infrastructurii, reformarea institutiilor (de ex, 15 mil EUR pentru reforma procuraturii) si multe altele. PPE vrea un guvern proeuropean, fiindca doar acesta poate duce tara cu toata viteza spre UE. Iar, de vreme ce apropiarea de UE aduce beneficii concrete pentru cetatenii RM, orice partid care nu fructifica aceste oportunitati, actioneaa impotriva interesului cetatenilor Republicii Moldova.
  • 0 (0 voturi)    
    Moldova reborn! (Joi, 2 iulie 2015, 17:19)

    IO! [anonim]

    In situatia actuala Rusia si-a consolidat influenta in partea de Nord a Republicii prin castigarea masiva a alegerilor locale de catre Partidul Nostru! Partid care a fost exclus din cursa pentru alegerile parlamentare! Cum comentati acest esec al politicienilor din Republica Moldova UE si Romania! Oamenii din Republica Moldova vor schimbare! Multi din ei o cer! O cer prin Unirea cu Romania! Pe data de 5 iulie se preconizeaza Marea Adunarea Nationala la Chisinau! Este posibila o Unire intre Romania si Republica Moldova la ora actuala? Daca nu! De ce? Daca da? La ce sa ne asteptam din partea Rusiei!