Surse oficiale: Victor Ponta si-ar putea scurta perioada de recuperare in Turcia pentru a participa pe 11 iulie la inaugurarea autostrazii Arad-Pecica. / Cazanciuc: Am vorbit cu premierul, in cateva zile revine in Romania

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 1 iulie 2015, 12:44 Actualitate | Politic

Victor Ponta
Foto: Agerpres
Premierul Victor Ponta si-ar putea scurta perioada de recuperare in Turcia pentru a participa, alaturi de omologul sau ungar, Victor Orban, la inaugurarea autostrazii Arad-Pecica si la deschiderea noii vami Nadlac, pe data de 11 iulie, anunta LiveArad.ro, citand surse oficiale. Autostrada Arad-Pecica si noua vama de la Nadlac vor fi deschise la data de 11 iulie, ceea ce va permite conducatorilor auto sa circule pe autostrada completa de la Arad la Budapesta, a precizat pentru Radio Romania Actualitati Narcis Neaga, directorul general al Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri.

UPDATE (ora 15:45): Ministrul Justitiei, Robert Cazanciuc, a declarat miercuri ca a discutat cu premierul Victor Ponta, iar acesta i-a transmis ca se va intoarce in Romania in cateva zile. Se simte din ce în ce mai bine şi în câteva zile o să revină în România. (...) Nu ştiu exact când va veni'', a spus Cazanciuc, la sosirea la Facultatea de Drept, unde va participa la lansarea Codex-ului constituţional - Constituţiile statelor membre ale Uniunii Europene.


Noul punct de trecere a frontierei de la Nadlac dispune de 10 benzi pe sensul de iesire din tara din care patru sunt pentru autoturisme, patru pentru TIR-uri si doua pentru autocare si va elimina timpul mare de asteptare care se inregistreaza in prezent la vama Nadlac de pe Drumul National 7.

Incepand 11 iulie, DN 68 A Deva-Lugoj-Timisoara va prelua o parte importanta a traficului de tranzit si va duce la o circulatie mai degajata pe DN 7 Deva-Arad una dintre cele mai aglomerate sosele din Romania.










5524 vizualizari
  • +26 (28 voturi)    
    PAI PE PETECUL ALA... (Miercuri, 1 iulie 2015, 13:37)

    schroedinger [utilizator]

    Se circula de mai mult de un an!
    Ce cretin! N-m mai vazut in nici o tara europeana ca PM sa inaugurze petece de autostrada!
    Sper sa-l salte de la aeroport si sa-l duca direct la beci!
    • +10 (10 voturi)    
      :) (Miercuri, 1 iulie 2015, 15:03)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Asa sa ne ajute Dumnezeu!
    • +12 (14 voturi)    
      Este o manipulare basista ! (Miercuri, 1 iulie 2015, 15:06)

      math [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Nu mai credeti aceasta propaganda. Tot poporul din tara stie ca PSD a facut mai multe autostrazi decat Adolf Hitler.
      Spre Alexandria vor exista in curand doua autostrazi paralele pentru a facilita deplasarea regimentelor de stampilari, ambele cu iesire comuna la heliportul dlui Dragnea. Punct terminus la MEGAMALL-ul din Zimnicea si domeniul de vanatoare al lui Ioan Niculae.
  • +20 (22 voturi)    
    Pai cum? (Miercuri, 1 iulie 2015, 13:42)

    JustinCase [utilizator]

    Pai cum sa raspunda Tonta in fata justitiei? E bolnav, saracu`, lasati-l, nu-l stresati. La o taiere de panglica, insa, parca incepe sa se simta mai bine.
  • +22 (22 voturi)    
    ... (Miercuri, 1 iulie 2015, 13:50)

    uncetateansimplu [utilizator]

    La asta este bun maimutoiul, taiat de panglici... De unde si expresia "un mare panglicar" ;)
  • +22 (22 voturi)    
    ha ha (Miercuri, 1 iulie 2015, 13:52)

    Dan [anonim]

    O numire și votul pentru SIE nu au fost destul de importante, dar o taiere de panglica... Daca ar fi știut MRU... poate și-ar fi pus și el o panglica. :)
  • +19 (19 voturi)    
    tupeu de borfas (Miercuri, 1 iulie 2015, 13:54)

    alin [anonim]

    dar deja ne-am obisnuit la asa ceva din partea lui tonta
  • +14 (14 voturi)    
    ... (Miercuri, 1 iulie 2015, 13:55)

    karula [utilizator]

    Cu toate ca asteptam de atata timp, mai ca mi doresc sa cedeze autostrada! Macar masina de test....
  • +17 (17 voturi)    
    Ponta si autostrada. (Miercuri, 1 iulie 2015, 13:57)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Sa vina, sa vada dezastrul din tara nimanui! Ori sa ramana la turci. Cu atat mai bine lui, si tarii mai mult bine!
  • +17 (17 voturi)    
    avea nevoie de un motiv solid (Miercuri, 1 iulie 2015, 14:09)

    adma [anonim]

    nu e nevoie de premier cand arde tara, dar desigur ca nu poate rata o baie de multime si sa-si treaca in palmares inca o reusita a guvernului. daca se confirma stirea, se REconfirma minciuna si duplicitatea sa
    • +2 (2 voturi)    
      baie de multime??? (Miercuri, 1 iulie 2015, 16:47)

      was [utilizator] i-a raspuns lui adma

      Nu uita ca autostrada se afla langa Arad, sunt sigur ca nu va intampina o baie de multime. Mai degraba va avea pare de un dus, rece ca gheata!
  • +23 (23 voturi)    
    Bir (Miercuri, 1 iulie 2015, 14:12)

    Dan [anonim]

    Oare Johanis nu-i poate convinge pe turci ca le-am ramas datori de pe vremea imperiului otoman cu un om si ne-am hotarat acum sa le platim bir-ul?
    • +6 (6 voturi)    
      Bir cu fuga (Miercuri, 1 iulie 2015, 15:25)

      titi23 [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      Ar putea sa-l lege de el si pe Tariceanu, oricum este de neam fanariot.
  • +7 (7 voturi)    
    Înseamnă că nu are nimic. (Miercuri, 1 iulie 2015, 15:03)

    vali47 [utilizator]

    Dacă Ponta vine,înseamnă că nu are nimic și a stat în Turcia cerșind compasiune.Nu ați văzut ce-l mai văitau Plumb,Sârbu,Dragnea,explicând cât de bolnav este,ce suferă săracu.Cred-că nu a corespuns ca eunuc la harem și ni-l trimit turcii acasă.Deh,dacă-i puturos și se împiedică când merge răsturnând castronul cu mirodenii!Pacoste cum este Ponta ,nu-i de mirare să se surpe vreo bucată de autostradă.
  • +9 (9 voturi)    
    Pecica...... (Miercuri, 1 iulie 2015, 15:22)

    Marius2345 [utilizator]

    Inauguram 13 km de autostrada (sau nici macar atat ca nu pleaca din centrul Aradului)........ A-nebunit lupu'?????

    Sau sunt 13km pentru un picior....... Cu ghinion......
  • +7 (7 voturi)    
    Pentru asa un lucru important precum taiatul de (Miercuri, 1 iulie 2015, 15:42)

    ty [utilizator]

    panglica vine ponta tot fuga.
  • +7 (7 voturi)    
    pariu (Miercuri, 1 iulie 2015, 15:45)

    Arl [utilizator]

    Pariez că vine, taie panglica și fuge înapoi la recuperare, în Turcia.
    • +2 (2 voturi)    
      ok, pariez cu tine (Miercuri, 1 iulie 2015, 16:54)

      was [utilizator] i-a raspuns lui Arl

      Ca vine Tonta Pinocchio, se invarte p(P)utin, dar nu va mai apuca fuga in Turcia.
      Este scris in DNA (sau mai pe romaneste ADN - acid dezoxiribonucleic).
    • +2 (2 voturi)    
      apropo pariu (Miercuri, 1 iulie 2015, 16:54)

      was [utilizator] i-a raspuns lui Arl

      Cat e halatul? adica pe ce pariem?
  • +10 (10 voturi)    
    Aaa...înțeleg de ce Ponta vine doar la inaugurare (Miercuri, 1 iulie 2015, 15:45)

    Adyspune [utilizator]

    Înțeleg de ce Ponta vine doar la inaugurare: știe că Poliția Română are un Jaguar XFR și astfel, pe autostradă, spre unguri, va reuși să meargă cu așa viteză încât să nu-l prindă DNA-ul!!!
  • +9 (9 voturi)    
    Intoarce-te cand se inaugureaza marea moschee! (Miercuri, 1 iulie 2015, 15:47)

    Plagarus [utilizator]

    Viorele inauguraeza mai bine prima vizita la DNA si daca mai iesi fara bratzari,du-te si taie porcul in Gorj,daca mai mananci carnea asta spurcata de Allah
  • +8 (8 voturi)    
    DNA-ul il momeste (Miercuri, 1 iulie 2015, 16:25)

    KostasP [utilizator]

    Cu taiatul panglicilor...ca pe soareci cu cascaval.
  • +4 (4 voturi)    
    vad ca avem numai plusuri (Miercuri, 1 iulie 2015, 16:59)

    was [utilizator]

    se pare ca postacii sunt la o sedinta obligatorie, vad numai plusuri la comentarii si nici @mazeta, nici @ColonelTurcescu nu-s la post!
  • +4 (4 voturi)    
    mai intai sa semneze protectia muncii (Miercuri, 1 iulie 2015, 17:17)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    ca ne trezim cu mitomanul ca-si taie celalalt genunchi...
    la pasajele de pe centura Aradului, vei folosi aceiasi foarfeca sau ai una xeroxata ? ...sper sa nu mai apuci si aceea inaugurare in functia de p.m.
  • +5 (5 voturi)    
    Mare grija ViVi, sa nu-ti strici meniscul (Miercuri, 1 iulie 2015, 17:32)

    Locke Lamora [utilizator]

    la o banala taiere de panglica, 13 e nr cu ghinion.
    ps: un panglicar pisicul asta.
  • +1 (1 vot)    
    aradeni pregătiți primirea lui plăgiuță (Miercuri, 1 iulie 2015, 18:34)

    timp tamp [utilizator]

    Trebuie întâmpinat cu roșii, ouă stricate și pietre pentru amânarea construcției autostrăzii cu trei ani.