Kelemen Hunor: Nu mi-a fost usor sa stau alaturi de Ponta; voi veni si de pe Luna pentru oameni ca Ungureanu

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 30 iunie 2015, 18:38 Actualitate | Politic

Kelemen Hunor
Foto: Agerpres
Presedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat marti, in plenul Parlamentului, raspunzandu-i liderului deputatilor social-democrati, Marian Neacsu, ca nu i-a fost usor sa stea alaturi de Victor Ponta din cauza unor oameni din PSD, punctand ca va veni si "de pe Luna la serviciu" pentru oameni care si-au respectat cuvantul fata de el si de formatiunea sa.

"Il pot intelege pe domnul Kelemen Hunor care a venit tocmai de la Budapesta astazi pentru a-l reinscauna pe domnul Mihai-Razvan Ungureanu, cel care a facut cadou statului maghiar mostenirea Gojdu", a afirmat liderul deputatilor social-democrati, Marian Neacsu, in plenul Parlamentului, la dezbaterile privind validarea lui Mihai-Razvan Ungureanu la sefia SIE, transmite Agerpres.

In acest context, Kelemen Hunor i-a raspuns ca va veni si de pe Luna la serviciu pentru oameni ca Ungureanu.

"Ma bucur ca dl lider al grupului PSD ma intelege. Ma bucur ca a ajuns la aceasta intelepciune. Eu am stat alaturi de Victor Ponta si nu mi-a fost usor. Nu din cauza lui Victor Ponta, din cauza unor colegi ai dvs, dl Neacsu. Nu mi-a fost usor, dar mi-am respectat cuvantul si voi veni la serviciu si de la Miercurea Ciuc ,si de la Cluj, si voi veni si de pe Luna pentru oameni care si-au respectat cuvantul fata de mine, fata de noi", a spus liderul UDMR.










6768 vizualizari
  • +10 (22 voturi)    
    hai mai (Marţi, 30 iunie 2015, 18:45)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    hai ma ungure, mai usor cu ipocrizia... amu toti va dati albi si spalati
  • -4 (22 voturi)    
    De ce il sprijina UDMR pe MRU (Marţi, 30 iunie 2015, 18:46)

    I Puscas [anonim]

    Pentru ca le-a dat ungurilor de pomana Fundatia Gojdu, cu fonduri de peste um miliard de Euro.Oricine si-ar arata "recunostiinta " intr-o astfel de situatie.
    • +9 (11 voturi)    
      Sterling Tariceanu a semnat in rol de PM ! (Marţi, 30 iunie 2015, 19:26)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui I Puscas

      Emanuil Gojdu a lasat mostenire averea sa “acelei parti a natiunii romane din Ungaria si Transilvania care tine de legea rasariteana ortodoxa”.
      Dupa primul razboi mondial, conform tratatului de la Trianon din 1920, 90% din patrimoniul fundatiei trebuia predat Romaniei.
      In 1937, guvernele de la Bucuresti si Budapesta incheie o conventie, ratificata de Budapesta de-abia in 1940, prin care Ungaria se obliga sa predea patrimoniul existent la Budapesta Fundatiei Gojdu de la Sibiu.
      In 1953, intre guvernul Petru Groza si guvernul ungar se incheie o alta conventie, prin care se renunta reciproc la orice pretentii financiare, in urma careia imobilele din Budapesta aflate in patrimoniul
      Fundatiei Gojdu sunt nationalizate de statul ungar
      In 1990, toate aceste imobile intra in proprietatea Primariei sectorului 7 din Budapesta, iar in decembrie 2004 ele sunt vandute de catre primarie unei companii israeliene.
      MRU : " Fundatia omonima de la Sibiu are capacitate procesuala, este recunoscuta ca mostenitoare de drept a bunurilor Gojdu si poate aplica in justitie pentru obtinerea lor. "
      Fundaţia de la Sibiu nu a iniţiat până acum un proces bine pregătit în justiţia ungară, preferând să critice încheierea acordului din 2005.
      Statul român nu se poate substitui Fundaţiei Gojdu de la Sibiu, care are la fel de multe şanse să câştige imobilele.
  • +8 (16 voturi)    
    Cum asa? (Marţi, 30 iunie 2015, 18:50)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    N-a mai putut udmr-ul sa fure in cârdasie cu Ponta? Ma mir.
  • +13 (19 voturi)    
    cand (Marţi, 30 iunie 2015, 18:51)

    ak33 [utilizator]

    corabia se scufunda sobolanii....
  • -3 (11 voturi)    
    si eu m-as simti mai bine (Marţi, 30 iunie 2015, 19:02)

    MG [utilizator]

    si eu m-as simti mai bine langa un ungur pe nume "Janos Romanasul". Parca deja ai ceva subtil in comun, ca in Kelemen si Ungureanu :D
  • -5 (13 voturi)    
    Se stie (Marţi, 30 iunie 2015, 19:52)

    Zummm [utilizator]

    ca MRU i-a sprijit pe unguri total in actiunile lor. Asta este tristul adevar
  • +3 (5 voturi)    
    Kelemen, iti doresc sa ajungi pe Luna (Marţi, 30 iunie 2015, 20:13)

    ikon [anonim]

    Fii fara grija, te chemam noi daca mai e ceva de votat... :)
  • 0 (4 voturi)    
    la fel ziceaTeodor Atanasiu despre fostii PDListi! (Marţi, 30 iunie 2015, 21:00)

    lili [anonim]

    "Noi fara PDL nu câștigam președintele. Ne-am ținut de nas și am făcut un compromis. Altfel nu se putea. Vă mai spun un lucru. Am făcut un lucru, eu zic deștept chiar dacă în Bistrița e un puțin altfel. Un lucru deștept de ce? Noi am făcut o fuziune paritară în care noi am dat numele partidului, sigla partidului, candidatul la președinție al partidului și ei ne-au dat sediul (râsete), locația în care să funcționăm.

    Gândiți-vă că avem 28 de județe în care noi conducem în fuziunea asta paritară. Mai mult de atât nu puteam obține. Eu vă spun că le-am dat și iluzia că o să aibă prim-ministru. N-o să-l mai aibă. Vă dau în scris că nu o să-l aibă!

    (rasete)

    -Cu toate că nu prea e corect! (spune cineva din sală) Nu e corect deloc, dar n-am nicio reținere. Nu-i corect, dar dacă mâine ai prim-ministrul poți face ce vrei și ai tot.

    Deci partidul ăsta va fi al vostru, nu al lor. Sa fie foarte clar! A fost și va fi al nostru.

    Am avut nevoie de ei, acum nu mai am nevoie. Le-am spus că dacă pleacă mâine îmi fac un bine. Tot cu 45% rămân și nu mă mai întreabă nimeni ce e cu Boagiu, ce-i cu Anastase, ce-i cu Boc, ce-i cu dracu și cu lacu.…Îmi fac un bine dacă pleacă…Nu o sa plece, nu-s prosti. O sa conviețuim cu ei. Liderii lor o sa dispară rând pe rând!."

    Adica, astia fac eforturi disperate sa stea unii cu altii in tot felul de combinatii politice, dar PUTEREA ii ajuta sa reziste!!
    Mi-amintesc in schimb cum lauda in fata presei de fiecare data parteneriatul "foarte corect" pe care-l au!
    Ipocrizie!
    SILA!