Nicusor Dan isi face partid: Uniunea Salvati Bucurestiul (USB)

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 29 iunie 2015, 13:09 Actualitate | Politic

Nicusor Dan
Foto: Smile Media
Nicusor Dan, presedintele Asociatiei Salvati Bucuresti, isi fondeaza partid politic - Uniunea Salvati Bucurestiul (USB). Acesta a anuntat ca va depune pe 1 iulie actele de inregistrare a formatiunii politice.

"USB are ca obiective, intre altele, transparentizarea administratiei publice, care sa asigure participarea cetateanului la procesul de luare a deciziilor, stoparea risipei banului public si realizarea unei justitii predictibile, independente si functionale. USB este deschis tuturor cetatenilor onesti care se bucura de o buna reputatie in comunitate", se arata intr-un comunicat al Asociatiei Salvati Bucurestiul.

 Nicusor Dan a candidat independet, in 2012, la alegerile pentru Primaria Capitalei si a reusit sa obtina circa 8,45% dintre voturi.










5043 vizualizari
  • -16 (18 voturi)    
    din capitolul "M10" (Luni, 29 iunie 2015, 13:23)

    cristian [anonim]

    nume alese pe spranceana
    • +13 (15 voturi)    
      Ce te deranjaza? (Luni, 29 iunie 2015, 16:28)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui cristian

      Ca apar alternative la turma de politicieni compromisi si ca se reduc sansele unuia ca Oprescu?
  • +17 (19 voturi)    
    In sfarsit ! (Luni, 29 iunie 2015, 13:28)

    Idealistu [utilizator]

    Numai asa, in echipa, exista sanse de reusita. Sa spera ca va avea oameni capabili si onesti.
    • -1 (3 voturi)    
      poate sansele erau mai mari.. (Luni, 29 iunie 2015, 17:10)

      luiz [anonim] i-a raspuns lui Idealistu

      ...cu partidul Salvati Romania, un partid ce nu s-ar adresa strict bucurestenilor! In intreaga Romanie sunt multe de salvat!
      • +1 (1 vot)    
        Salvati Planeta!.. (Marţi, 30 iunie 2015, 8:12)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui luiz

        sansele erau si mai mari, nu?
        doar ca Nicusor Dan are deja un obiectiv. tu pe cine salvezi?
  • +7 (11 voturi)    
    normal (Luni, 29 iunie 2015, 13:42)

    alin [anonim]

    dupa ce acum 3 ani nu a intrat in consiliul primariei pentru ca nu stransese 5% pe lista pentru consiliu dar 7% pe lista pentru primar a ajuns la concluzia ca e mai bine sa isi faca partid poate ajunge in cosiliu.
    Problema lui nicusor dan se numeste insa m10 nu pentru ca nu ar fi intocmai compatibil sau adversari directi dar au acelasi electorat. Adica cei care l-au votat in 2012 la primarie au votat-o pe monica la prezidentiale in 2014. Daca cei 2 nu au maturilatea necesara pentru a colabora in viitoarele alegeri sper sa nu fie foarte ofticati dupa inchiderea urnelor daca nu vor fi reprezentati in cgmb pentru ca si-au impartit electoratul pentru ca eu personal nu a am uitat episodul in care nicusor se plangea ca nu a intrat in consiliu desi nu intrunise conditiile legale.
    PS: eu personal am rabdare sa astept usb II sau III ca au viteza mai mare, nici un m11 sau 12 nu cred ca ar strica mai ales daca nu reusesc sa se inteleaga asupra unei colaborari la nivelul capitalei.
    • +9 (9 voturi)    
      ce atata suprapunere? (Luni, 29 iunie 2015, 14:19)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui alin

      M 10 inca nu s-a pronuntat pentru Bucresti, are tot timpul sa se ralieze lui Nicusor Dan. Sper sa o faca urgent si sa inceapa popularizarea lui dincolo de granitele asociatiei. Desi are sanse sa faca un scor bun, de castigat e mai greu cu legea asta facuta pe calapodul mai marilor. Daca il salta DNA si pe Oprescu e insa altceva.
    • +3 (3 voturi)    
      simplu (Marţi, 30 iunie 2015, 8:15)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui alin

      M10 nu participa la alegerile locale.
      USB nu participa la alegerile parlamentare.
      e loc pentru amandoua.
  • -6 (10 voturi)    
    orgoliile astea (Luni, 29 iunie 2015, 14:20)

    DSS [utilizator]

    mi se pare aiurea sa-ti faci un partid de unul singur, doar pt ca ai orgoliul cat casa.
    Marea majoritate vor opta pt Macovei, nu pt Nicusor Dan.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu chiar .... (Luni, 29 iunie 2015, 21:19)

      XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      Eu in ultima vreme am tot votat MM. Cred ca este cam singurul politician pe care il respect in clipa de fata. Si voi continua sa o sustin si sa-i doresc succes. In afara de locale - la locale, il voi vota pe Nicusor Dan fara sa clipesc.
      Pur si simplu, urbanismul mi se pare aria de expertiza a lui Nicusor Dan - cunoaste foarte bine si legislatia in domeniu (s-a reprezintat singur in unele procese pe care le-a castigat impotriva PMB), cunoaste si problemele orasului si chiar s-a documentat foarte bine asupra modului in care s-au rezolvat cu succes astfel de probleme in alte parti, are si idei de investitii pentru dezvoltarea orasului (inclusiv prin sprijinirea mediului de afaceri), si am incredere in caracterului lui, din cauza consecventei pe care o demonstreaza de ani de zile. Deci ... chiar nu vad ce as putea cere in plus unui candidat la primaria orasului meu.
      Eu sper ca M10 sa il sustina la locale - mi s-ar parea o decizie prosteasca sa vina cu un candidat propriu la primarie. Adica ... eu ii vad pe cei doi de aceeasi parte a baricadei - ambii vor corectitudine si competenta, in primul rand. Si cum el cam e deja specializat in problemele de urbanism ... nu, sincer, nu vad ce i s-ar putea cere in plus. Dar, ma rog, si oamenii foarte mari (si MM ... mi se pare uriasa in comparatie cu imensa majoritate a gainarilor astora de doi bani care ne "conduc" acum, barbutisti ajunsi "oameni de stat" intr-o tara ametita) pot avea idei mai putin mari - daca Monica Macovei nu-l va sustine, asta e. In orice tine de alegeri locale, merg pe mana lui Nicusor Dan.
    • 0 (2 voturi)    
      clar (Marţi, 30 iunie 2015, 8:15)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      Macovei primar!.. Iliescu presedinte!.. :)
  • -9 (11 voturi)    
    Repere (Luni, 29 iunie 2015, 15:07)

    Marx [anonim]

    Si uite-asa , oportunismul trece la etapa doi . Vanatoarea de ciolane mai grase . Ca la santaje se sta cam prost . Poti sa faci bulau daca te reclama unul curajos .
    • +6 (8 voturi)    
      Care oportunism? (Luni, 29 iunie 2015, 16:30)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Marx

      Faptul ca par alternative la actualii candidati vesnici precum Oprescu e un lucru bun. Mai e destul pana la alegeri s cine stie daca nu se vor forma si coalitii ale celor necompromisi.
  • +9 (9 voturi)    
    Mult succes! (Luni, 29 iunie 2015, 16:14)

    Cristian [anonim]

    Spre deosebire de M 10, USB vrea sa faca administratie locala in Bucuresti, ambitiile politice la nivel national (alegeri parlamentare si prezidentiale) nu exista, cel putin deocamdata. Pare a fi un partid regional (e o premiera in Romania), si n-ar fi exclusa o colaborare intre cele doua partide la locale in Bucuresti.