Diferenta de opinie intre premier si "interimar" pe tema nominalizarii lui Ungureanu la SIE. Oprea il spijina pe presedintele Romaniei, Ponta acuza ca Iohannis "ne considera niste iobagi pe mosia lui" / Ponta: In maxim doua saptamani voi veni in tara "pe picioarele mele"

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 28 iunie 2015, 21:48 Actualitate | Politic

Victor Ponta (dreapta) si Gabriel Oprea (stanga)
Foto: Guvernul Romaniei
Suntem in coalitie, intotdeauna ne-am tinut de cuvant, spijinim Guvernul Victor Ponta a declarat Gabriel Oprea intr-o emisiune la B1TV, precizand ca pe probleme de securitate nationala il sprijina pe presedintele Romaniei "indiferent cum il cheama".

Intrebat despre nominalizarea lui Mihai Ungureanu la sefia SIE, premierul interimar a raspuns: "Spunem de cinci ani ca sprijinim presedintele Romaniei, indiferent cum il cheama".

Suntem parteneri seriosi pe probleme de guvernare si pe probleme de securitate nationala il sprijinim pe presedintele Romaniei, a explicat Gabriel Oprea.

In acel moment a intervenit telefonic si premierul Victor Ponta care a spus ca "din ce am discutat cu colegii mei, decizia este sa nu-l sprijinim pe Mihai razvan Ungureanu".

Este o decizie politica pe care o va lua partidul si apoi va fi discutata si cu grupurile parlamentare, a spus Ponta acuzand apoi "dispretul presedintelui Klaus Iohannis fata de deciziile importante".

"Domnul Iohannis ne considera niste iobagi pe mosie care trebuie sa indeplineasca ordinele sale", a declarat premierul.

Victor Ponta a explicat decizia UNPR de a vota pentru propunerea sefului statului la SIE prin faptul ca "in probleme din afara guvernarii UNPR are alte opinii, suntem doar parteneri"

"Au fost loiali si corecti in actul de guvernare" a spus Ponta amintind ca PSD si UNPR au votat diferit si in privinta strategiei de aparare.

Intrebat cand se intoarce in tara dupa operatia la genunchi, Victor Ponta a spus "in maxim doua saptamani" va veni, fara sa fie in carucior cu rotile.

"In maxim doua saptamani voi veni pe picioarele mele", a spus premierul.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
7568 vizualizari
  • +14 (16 voturi)    
    :) (Duminică, 28 iunie 2015, 22:00)

    Xorciser [utilizator]

    Oprea are mesaj pe Facebook in care e denumit "premierul intermediar" :)))
    • +9 (11 voturi)    
      Operatia lui Ponta, in Turcia, e un truc politic (Luni, 29 iunie 2015, 7:35)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      A devenit evident ca Victor Ponta nu avea nevoie de nici o intervenție medicala. Primul ministru sta la adăpost în Turcia din motive legate cel mai probabil de DNA, sperând ca Oprea, premierul interimar desemnat de el, sa-i rezolve pozitiv situația cit mai repede. Daca nu este posibil va rămâne peste granițe atâta timp cât este nevoie.
      • +2 (2 voturi)    
        In evul mediu (Luni, 29 iunie 2015, 12:17)

        Dumitru [anonim] i-a raspuns lui dumitrica

        In T. Romane, domnitorii care erau incoltiti din afara sau din interior fugeau repede la turci, cu speranta ca, lucrurile se vor linisti sau pentru a indatora si mai mult tara primind un ajutor pentru domnie.
  • +28 (32 voturi)    
    mickey mouse (Duminică, 28 iunie 2015, 22:13)

    gopo111 [utilizator]

    cind vii pe picioarele tale acasa sper sa ai catuse agatate de ele, sper sa apuci sa te mai relaxezi vreo 10 ani la jilava ca vad ca esti inca stresat, nu sint ok, curvele din turcia?
  • +36 (42 voturi)    
    cata obraznicie (Duminică, 28 iunie 2015, 22:17)

    Anonim [anonim]

    Deci acest gandac a intrecut orice masura citez "Iohannis ne mai face un dosar"... doar pentru declaratia asta ar trebui ridicat si bagat la zdub ani de zile...dar ca sa vedeti diferenta intre Ponta si Iohannis:


    - El se duce cu Putin prin Azerbajdian si dupa aia in Turcia cu Erdogan ca ultimul comunist / Iohannis se duce DOAR IN VEST fiind primit cu respect de toti liderii importanti de la Cameron pana la Merkel.

    - El vorbeste anti-justitie la televizor / Iohannis a vorbit doar pro justitie.

    Doar un comunist si un obraznic poate sa ii tina partea lui Ponta.
  • +33 (37 voturi)    
    Asta e! (Duminică, 28 iunie 2015, 22:45)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Dupa Grexit, vom avea si noi un Pontexit!...
  • +6 (8 voturi)    
    sacu si petecu (Duminică, 28 iunie 2015, 23:15)

    redmc [utilizator]

    Ponta si Oprea - doi ticalosi decid destinele tarii, al doilea m-i se pare mai perfid si periculos decat primul
  • +7 (9 voturi)    
    Hai sa nu ne pacalim... (Luni, 29 iunie 2015, 0:09)

    MyGame [utilizator]

    Ponta stie ca daca vine acum i se pune control judiciar. Credeti ca Moliceanu si mustaciosul penal il viziteaza ca nu mai pot de drag? Ponta isi negociaza retragerea prin ei. - Ma retrag dar ma lasati in pace. Nu a venit pentru ca inca se negociaza.
  • -6 (8 voturi)    
    ...de la capat (Luni, 29 iunie 2015, 0:20)

    lider de opinie [anonim]

    Bravo Ponta, fi tare.
  • +4 (6 voturi)    
    „niște iobagi pe moșia lui"... (Luni, 29 iunie 2015, 0:33)

    marki [utilizator]

    Tare neliniștit și de toate nemulțumit pare prim-ministrul nostru fugar! De unde deducem noi că nu întotdeauna fuga rușinosă e și... sănătoasă.
    Mai deducem că președintele „ideal” ar fi, în opinia domnului Ponta, acela care închide ochii, „binecuvântând” toate mârșăviile care se petrec sub cupola Parlamentului, începând cu „zidul de apărare” făcut în jurul infractorilor, până la tentativele de „ajustare” a legilor, astfel încât să le apere... fărădelegile.
  • +3 (5 voturi)    
    "Unde nu-i cap,vai de picioare!" (Luni, 29 iunie 2015, 5:12)

    gica43 [utilizator]

    Pe picioare,poate-dar tot fara cap !
  • -7 (9 voturi)    
    ungureanu (Luni, 29 iunie 2015, 6:41)

    beri [anonim]

    Ungureanu pe vremea lui Basescu a fost pus pe o functie de ministru sau ceva asemanator unde a facut numai prostii printre ele a fost achizitionarea de cele mai scumpe parfumuri, nu credeti ca acest om nu mai poate ocupa nicio functie publica? Adica este o calamitate la fel ca acesti conducatori care duc tara la dezastru; nu fac nimic decat se cearta cum sa fure in continuare tara si poporul; avem un viitor cumplit de sumbru; circulam cu mijloace de transport veci ruginite defecte, nu sunt in stare de nimic; suntem calcati pe trecerile de pietoni de toti pilosii, nu se face nimic; nu sunt locuri de munca pentru cei de peste 45 de ani; patronii tepuiesc statul si salariatii; domnule presedinte nu v-am ales dar vad ca am facut bine sunteti infiorator de incompetent. vai de noi.
  • +1 (3 voturi)    
    ...acest... (Luni, 29 iunie 2015, 7:47)

    ALTUN [anonim]

    ...individ,se comporta cu deplina Iresponsabilitate...din nefericire pt Romania si pt romani,opozitia este inexistenta....de ce?...va las sa raspundeti singuri...singura opozitie o fac, in continuare fostul presedinte T Basescu si Monica Macovei...
  • +4 (6 voturi)    
    loialitati si jigniri in sti dambovitean....SILA!! (Luni, 29 iunie 2015, 8:10)

    lili [anonim]

    “Cei care sunt ofiţeri acoperiţi, cei cu dosare penale cărora le promite Oprea că le rezolvă, cei care vând voturi pentru bani s-au cam dus de la noi”, a spus Ponta.
    “Fiecare pădure are uscături, noi ne-am cam curăţat uscăturile. Au fost în PSD şi acum sunt la UNPR”, a spus VP despre liderul UNPR, devenit între timp partenerul său de guvernare.

    "Este prima oară când vorbesc despre V P, i-am dus copilul la biserică cu toate că V P nu are niciun Dumnezeu”, a replicat, cu ironie, Oprea.
    “Am plecat din PSD și de la conducerea Ministerului de Interne pentru că am refuzat să aduc crima organizată în Guvern și știe bine acest lucru V P. Cum își permite să vorbească despre securitatea națională când în România și în tarile din jur se află pe marginea prapastiei?”, a strigat, ca un adevărat militar, noul premier intermar al țării.

    “Când îl văd pe G O vorbind de ideologii îmi vine să râd, când îl aud pe Cristi Diaconescu îmi vine să plâng, nu-mi imaginez o pedeapsă mai mare decât să fiu în locul lor, nu vreau ca tocmai ei să fie noua «soluție imorală»”, a reacționat, în stilul său sarcastic, V P.

    “Vedeți dumneavostră ce se întâmplă acum, vedeți foștii colegi, sunt ca niște găini fără cap, se zbat așa din gard în gard. Păi, cum pot să conducă ei România când nu pot să-și conducă propriile partide. Nu vedeți că împart funcții tot timpul”, a răspuns și G O, referindu-se la foștii săi colegi din PSD, partid pe care l-a părăsit în 2009.

    "Nu am urmărit cu atenție poveștile lui Băsescu repetate în fața «civililor» pe care Dl Oprea i-a convocat în garnizoană pentru a-l aplauda pe Conducător; obsesiile sale le știm foarte bine - să dăm aurul românesc celor de la Roșia Montană, să desființăm județele pe care nu reușesc să le câștige la vot, bla bla. Nu am fost însă atent și sper că nu am ratat adevăratele «învățăminte» ale înțeleptului Traian către ucenicii trădători (scuze, doream să spun «vrajitori»)”, a ironizat V P parteneriatul dintre TB si GO care a durat peste 3 ani!"
    SILA
  • -4 (6 voturi)    
    Va cam temeti de (Luni, 29 iunie 2015, 8:18)

    xrogo [utilizator]

    revenirea lui Ponta,nu-i asa?
    • +6 (6 voturi)    
      tremuram (Luni, 29 iunie 2015, 10:53)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui xrogo

      tremuram.....de bucurie, cand ne gandim ca il ia DNA direct de pe aeroport.
    • 0 (0 voturi)    
      el se teme, (Luni, 29 iunie 2015, 10:59)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui xrogo

      de prea multele dosare, in diferite faze, sper sa fie asteptat la aeroport,
    • 0 (0 voturi)    
      Esti mandru ca esti roman (Luni, 29 iunie 2015, 15:34)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      cu asa curajos prim ministru?
  • +5 (7 voturi)    
    kiki_ro_69@yahoo.com (Luni, 29 iunie 2015, 9:07)

    Incredibil [anonim]

    E incredibil ce manipulare ieftina incearca Pontalaul asta. E incredibil ca a incercat-o si in campanie si nu i-a mers. E incredibil cum traieste un complex de inferioritate el - ca sluga - fata de Iohannis - un nobil. In loc sa incercam toti sa devenim nobili - prin munca, bineinteles - nu e mai usor sa devenim toti slugi - prin mistouri?
  • +5 (7 voturi)    
    Tara iobagilor bogati. (Luni, 29 iunie 2015, 9:08)

    dezamagitul [utilizator]

    Orice cetatean si-ar dori sa fie iobag ca voi cu averi nemasurate si conturi pline de bani.
    Da-ne doamne si noua.
    • +6 (6 voturi)    
      Iobag (Luni, 29 iunie 2015, 10:12)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui dezamagitul

      Conturi pline de bani furati! PSD este o mafie neosecurist care doar asta face - jaf
  • +6 (8 voturi)    
    Picioare (Luni, 29 iunie 2015, 9:12)

    Martinezu [utilizator]

    Din respect pentru sanantaatea lui, sper ca DNA sa ii agate ghiuleaua de piciorul sanatos.
  • +5 (7 voturi)    
    VA CONSIDERA IOBAGI, CAND DE FAPT (Luni, 29 iunie 2015, 9:26)

    deval [utilizator]

    VOI SUNTETI PUSCARIABILI ! De ce nu ati facut o alta propunere daca aveti o persoana mai potrivita ? Sau vreti ca serviciul sa fie condus obscur de voi la nesfarsit ?!
  • +6 (6 voturi)    
    Mirare (Luni, 29 iunie 2015, 10:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Un penal si un complice la furt au opinii doferite. Ma mira.
  • +2 (4 voturi)    
    iobagi?! (Luni, 29 iunie 2015, 10:26)

    mee [anonim]

    ce gluma..
    cum e ceva in care nu poti actiona ca un dictator si sa faci numai ce vrei tu... cum incepi sa faci scandal...

    cand a returnat iohannis legea padurilor in parlament si voi i-ati trimis-o inapoi fara sa schimbati o virgula cum a fost tovarase?!

    unde aveti voi atributii si presedintele si opozitia nu au nici un cuvand de spus, nu va intereseaza nimic din ce vor ei... iohannis a inteles asta si doar face acelasi lucru.
  • +1 (1 vot)    
    este o intelegere ponta-oprea iohanis (Luni, 29 iunie 2015, 11:06)

    jackalphonse [utilizator]

    "cearta" este pentru spectacol si ca sa nu-l mazileasca psd-ul pe ponta. daca il ardea asa de tare subiectul, venea acum, ca genunchiul nu este creier (la el o fi).
  • +1 (3 voturi)    
    "I-o bagi"? (Luni, 29 iunie 2015, 11:09)

    D_Poroineanu [utilizator]

    Cred ca "ti-o baga" neamtzul vartos sa nu mai mai poti deschide gura vreo 25 de ani.
    Sa vedem pe unde scoti camasa cand te vor baga in tribunalul militar pentru ca ai luat bani de la SIE si erai procuror.

    Ce o sa-i mai minti baiatului din prima casatorie si fetitei dintr-a doua? Sclifosita de Daciana ce va fi obligata sa inghita? Tata sokru -One Ball Man ce va fi obligat sa suporte? Basescu e de vina !
  • +1 (3 voturi)    
    jigodisme... (Luni, 29 iunie 2015, 12:21)

    astronaut [utilizator]

    ejectate de ''sobolanii'' rosii , nimeni si niciodata nu a stiut sa manipuleze acest ''brav popuur'', mai bine ca Ilici-bombo-pinochio , acest trio TOXIC , pentru romani si Romania . Stapanul i-a cerut ''iobagului'', sa-si dea demisia , iar iobagul protesteaza vehement , suna bine nu-i asa !!